All sports Site

Menu
 

Tennis - Stockholm - 2018 - Detailed results

Choice of a season :

Sweden

Full results

Stockholm 2018

SwedenSweden - Stockholm - 15th October 2018 - 21th October 2018 - Indoor


Final

21th Oct - 15h45Stefanos Tsitsipasdef.Ernests Gulbis6-4 6-4


Semi-Finals

20th Oct - 15h15Ernests Gulbisdef.John Isner1-6 6-3 6-3
20th Oct - 13h20Stefanos Tsitsipasdef.Fabio Fognini6-3 6-2


Quarter-Finals

19th Oct - 21h25John Isnerdef.Tennys Sandgren7-6 6-7 7-6
19th Oct - 18h45Ernests Gulbisdef.Jack Sock4-6 6-3 6-4
19th Oct - 16h10Stefanos Tsitsipasdef.Philipp Kohlschreiber6-3 7-6
19th Oct - 14h10Fabio Fogninidef.Hyeon Chung7-5 2-1 ab.


Round of 16

18th Oct - 20h00John Isnerdef.Bradley Klahn7-6 6-7 7-6
18th Oct - 12h10Tennys Sandgrendef.Oscar Otte7-6 3-6 6-3
17th Oct - 18h50Jack Sockdef.Elias Ymer7-5 3-6 6-3
18th Oct - 22h45Ernests Gulbisdef.Denis Shapovalov6-2 6-4
18th Oct - 16h40Philipp Kohlschreiberdef.Fernando Verdasco4-6 7-5 7-6
17th Oct - 16h20Stefanos Tsitsipasdef.John Millman6-4 3-6 6-3
17th Oct - 21h35Hyeon Chungdef.Denis Kudla6-3 6-3
18th Oct - 14h45Fabio Fogninidef.Lukas Lacko6-4 6-4


Round of 32

John Isner Bye
16th Oct - 19h45Bradley Klahndef.Marius Copil6-2 3-6 6-4
17th Oct - 12h05Oscar Ottedef.Jürgen Zopp6-3 7-5
16th Oct - 15h10Tennys Sandgrendef.Lucas Pouille6-4 6-4
Jack Sock Bye
15th Oct - 18h40Elias Ymerdef.Maximilian Marterer4-6 7-5 7-5
16th Oct - 18h45Ernests Gulbisdef.Mikael Ymer6-4 6-3
17th Oct - 13h30Denis Shapovalovdef.Peter Polansky6-3 5-7 7-5
16th Oct - 13h35Fernando Verdascodef.Matthew Ebden6-4 6-2
16th Oct - 20h55Philipp Kohlschreiberdef.Alex De Minaur7-6 6-7 6-1
16th Oct - 12h10John Millmandef.Alexei Popyrin4-6 6-3 6-2
Stefanos Tsitsipas Bye
16th Oct - 12h10Hyeon Chungdef.Taylor Fritz6-2 6-2
15th Oct - 15h40Denis Kudladef.Guillermo Garcia-Lopez6-2 7-5
16th Oct - 16h20Lukas Lackodef.Taro Daniel6-1 6-4
Fabio Fognini Bye


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

15th Oct - 13h55Ernests Gulbisdef.Julien Benneteau6-1 6-4
15th Oct - 12h05Oscar Ottedef.Jürgen Zopp6-3 7-6
15th Oct - 12h10Alexei Popyrindef.Matthias Bachinger6-3 4-6 6-2
15th Oct - 14h15Peter Polanskydef.Andrea Arnaboldi6-4 1-6 6-4


Qualifications - First Round

14th Oct - 16h00Julien Benneteaudef.Ivan Nedelko6-4 6-2
14th Oct - 14h10Ernests Gulbisdef.Markus Eriksson6-4 7-6
14th Oct - 11h05Oscar Ottedef.Bernard Tomic6-4 1-2 ab.
14th Oct - 11h05Jürgen Zoppdef.Matteo Donati6-4 6-4
14th Oct - 12h30Alexei Popyrindef.Michael Mmoh7-6 7-6
14th Oct - 14h45Matthias Bachingerdef.Norbert Gombos6-3 6-4
14th Oct - 16h00Peter Polanskydef.Karl Friberg6-4 6-1
14th Oct - 17h30Andrea Arnaboldidef.Mats Moraing7-5 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved