All sports Site

Menu
Badminton - SaarLorLux Open - Women's Doubles - 2019 - Detailed results

Badminton - SaarLorLux Open - Women's Doubles - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

Germany

Full results

SaarLorLux Open - Women's Doubles 2019

GermanyGermany - Saarbrücken - 29th October 2019 - 3rd November 2019


Final

3rd Nov - 14h55Xuanxuan Liu
Yuting Xia
def.Chloe Birch
Lauren Smith
21-16 21-13


Semi-Finals

2nd Nov - 17h25Xuanxuan Liu
Yuting Xia
def.Maiken Fruergaard
Sara Thygesen
21-14 21-11
2nd Nov - 17h10Chloe Birch
Lauren Smith
def.Linda Efler
Isabel Herttrich
24-22 21-19


Quarter-Finals

1st Nov - 19h00Maiken Fruergaard
Sara Thygesen
def.Jenny Moore
Victoria Williams
16-21 21-17 21-15
1st Nov - 20h00Xuanxuan Liu
Yuting Xia
def.Julie Finne-Ipsen
Mai Surrow
21-8 21-9
1st Nov - 20h45Linda Efler
Isabel Herttrich
def.Jia Huang
Shuxian Zhang
25-23 21-17
1st Nov - 20h00Chloe Birch
Lauren Smith
def.Anastasiia Akchurina
Olga Morozova
21-17 21-16


Round of 16

31th Oct - 16h05Maiken Fruergaard
Sara Thygesen
def.Annalena Diks
Alicia Molitor
21-9 21-16
31th Oct - 15h25Jenny Moore
Victoria Williams
def.Eva Janssens
Kilasu Ostermeyer
21-17 21-17
31th Oct - 16h10Xuanxuan Liu
Yuting Xia
def.Annabella Jäger
Stine Susan Küspert
21-14 21-11
31th Oct - 16h10Julie Finne-Ipsen
Mai Surrow
def.Pooja Dandu
Sanjana Santosh
21-17 17-21 21-14
31th Oct - 16h45Jia Huang
Shuxian Zhang
def.Xiaofei Chen
Chaomin Zhou
21-15 21-18
31th Oct - 16h45Linda Efler
Isabel Herttrich
def.Vimala Hériau
Margot Lambert
21-11 22-20
31th Oct - 17h15Anastasiia Akchurina
Olga Morozova
def.Daniela Macias Brandes
Danica Nishimura
21-11 21-18
31th Oct - 17h30Chloe Birch
Lauren Smith
def.Maryna Ilyinskaya
Yelyzaveta Zharka
21-19 21-11


Round of 32

Maiken Fruergaard Bye
Annalena Diks Bye
Jenny Moore Bye
30th Oct - 11h00Eva Janssens
Kilasu Ostermeyer
def.Sharone Bauer
Juliette Moinard
21-11 21-10
Xuanxuan Liu Bye
30th Oct - 11h00Annabella Jäger
Stine Susan Küspert
def.Judith Petrikowski
Franziska Volkmann
21-17 21-15
Pooja Dandu Bye
30th Oct - 11h00Julie Finne-Ipsen
Mai Surrow
def.Emma Moszczynski
Lea Schwarz
21-8 21-12
30th Oct - 11h00Jia Huang
Shuxian Zhang
def.Lise Jaques
Lara Käpplein
21-10 21-11
Xiaofei Chen
Chaomin Zhou

Bye
30th Oct - 11h40Vimala Hériau
Margot Lambert
def.Nadia Fankhauser
Iris Tabeling
12-21 21-11 21-19
Linda Efler
Isabel Herttrich

Bye
30th Oct - 11h40Daniela Macias Brandes
Danica Nishimura
def.Theresa Isenberg
Brid Stepper
21-10 21-16
Anastasiia Akchurina
Olga Morozova

Bye
30th Oct - 11h40Maryna Ilyinskaya
Yelyzaveta Zharka
def.Lisa Kaminski
Hannah Pohl
22-20 22-20
Chloe Birch
Lauren Smith

Bye

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved