All sports Site

Menu
 

Tennis - Linz - 2020 - Detailed results

Choice of a season :

Austria

Full results

Linz 2020

AustriaAustria - 7 November 2020 - 15 November 2020 - Indoor


Final

15th Nov - 15h10Aryna Sabalenkadef.Elise Mertens7-5 6-2


Semi-Finals

14th Nov - 17h00Aryna Sabalenkadef.Barbora Krejcikova7-5 4-6 6-3
14th Nov - 14h40Elise Mertensdef.Ekaterina Alexandrova2-6 6-1 7-5


Quarter-Finals

13th Nov - 19h10Aryna Sabalenkadef.Océane Dodin6-3 3-3 ab.
13th Nov - 14h40Barbora Krejcikovadef.Aliaksandra Sasnovich6-3 6-1
13th Nov - 16h10Ekaterina Alexandrovadef.Nadia Podoroska6-2 6-1
13th Nov - 17h30Elise Mertensdef.Veronika Kudermetova6-4 6-1


Round of 16

12th Nov - 19h30Aryna Sabalenkadef.Stefanie Vögele6-0 6-3
12th Nov - 14h35Océane Dodindef.Sorana Cirstea6-4 6-4
11th Nov - 14h35Barbora Krejcikovadef.Greet Minnen5-7 7-6 6-4
11th Nov - 12h05Aliaksandra Sasnovichdef.Jana Fett3-6 6-1 6-3
12th Nov - 14h40Nadia Podoroskadef.Camila Giorgi6-7 6-1 6-4
11th Nov - 20h15Ekaterina Alexandrovadef.Varvara Gracheva7-5 6-1
12th Nov - 17h30Veronika Kudermetovadef.Arantxa Rus6-4 1-6 6-3
12th Nov - 20h55Elise Mertensdef.Vera Zvonareva6-4 5-7 6-2


Round of 32

10th Nov - 19h10Aryna Sabalenkadef.Jasmine Paolini6-4 6-4
10th Nov - 17h10Stefanie Vögeledef.Viktoria Kuzmova7-6 6-3
10th Nov - 16h05Sorana Cirsteadef.Julia Grabher3-2 ab.
11th Nov - 12h10Océane Dodindef.Jil Belen Teichmann1-6 6-4 6-2
9th Nov - 18h00Greet Minnendef.Dayana Yastremska6-4 6-3
10th Nov - 14h50Barbora Krejcikovadef.Harmony Tan6-3 5-7 6-2
10th Nov - 13h30Jana Fettdef.Tereza Martincova6-2 3-1 ab.
9th Nov - 14h45Aliaksandra Sasnovichdef.Bernarda Pera6-3 6-1
11th Nov - 14h40Nadia Podoroskadef.Irina-Camelia Begu6-4 6-4
10th Nov - 13h10Camila Giorgidef.Sara Sorribes Tormo6-3 5-7 6-4
9th Nov - 12h40Varvara Grachevadef.Katarina Zavatska6-4 7-5
9th Nov - 16h25Ekaterina Alexandrovadef.Katerina Siniaková6-3 6-4
11th Nov - 16h40Veronika Kudermetovadef.Barbara Haas6-0 6-0
10th Nov - 12h05Arantxa Rusdef.Tamara Zidansek6-4 6-4
10th Nov - 17h25Vera Zvonarevadef.Marta Kostyuk6-4 6-2
11th Nov - 17h50Elise Mertensdef.Anhelina Kalinina2-6 6-1 6-2


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

8th Nov - 10h10Océane Dodindef.Laura Ioana Paar Andrei6-2 7-5
8th Nov - 10h10Jana Fettdef.Irina Maria Bara6-1 4-6 6-2
8th Nov - 12h25Anhelina Kalininadef.Katarina Zavatska6-0 4-0 ab.
8th Nov - 14h20Tereza Martincovadef.Sabine Lisicki6-2 1-6 6-3
8th Nov - 14h10Stefanie Vögeledef.Lesley Pattinama Kerkhove6-2 3-6 6-2
8th Nov - 11h55Harmony Tandef.Jaqueline Adina Cristian4-1 ab.


Qualifications - First Round

7th Nov - 10h05Océane Dodindef.Réka-Luca Jani6-0 6-0
7th Nov - 10h05Laura Ioana Paar Andreidef.Rebecca Sramkova5-7 7-5 2-0 ab.
7th Nov - 11h25Irina Maria Baradef.Katharina Gerlach2-6 6-3 6-4
7th Nov - 12h45Jana Fettdef.Mayo Hibi6-2 6-3
7th Nov - 14h15Katarina Zavatskadef.Ana Konjuh6-7 6-4 6-2
7th Nov - 16h15Anhelina Kalininadef.Isabella Shinikova2-6 6-3 6-3
7th Nov - 18h15Tereza Martincovadef.Jodie Anna Burrage6-3 4-6 6-3
7th Nov - 19h00Sabine Lisickidef.Bibiane Schoofs7-5 6-3
7th Nov - 20h45Stefanie Vögeledef.Veronika Bokor6-3 6-1
7th Nov - 20h40Lesley Pattinama Kerkhovedef.Ulrikke Eikeri3-6 6-1 7-5
7th Nov - 14h30Harmony Tandef.Kamilla Rakhimova6-2 6-2
7th Nov - 17h10Jaqueline Adina Cristiandef.Mira Antonitsch6-2 6-4

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved