All sports Site

Menu
 

Tennis - Linz - 2021 - Detailed results

Choice of a season :

Austria

Full results

Linz 2021

AustriaAustria - 6 November 2021 - 14 November 2021 - Indoor


Final

12th Nov - 19h10Alison Riske-Amritrajdef.Jaqueline Adina Cristian2-6 6-2 7-5


Semi-Finals

11th Nov - 18h10Alison Riske-Amritrajdef.Danielle Rose Collins7-5 0-0 ab.
11th Nov - 20h00Jaqueline Adina Cristiandef.Simona Halepw.o.


Quarter-Finals

10th Nov - 14h10Danielle Rose Collinsdef.Alison Van Uytvanck7-5 6-3
10th Nov - 16h10Alison Riske-Amritrajdef.Xin-yu Wang6-3 7-5
10th Nov - 18h00Simona Halepdef.Jasmine Paolini4-6 7-5 6-0
10th Nov - 20h40Jaqueline Adina Cristiandef.Veronika Kudermetova6-3 7-6


Round of 16

9th Nov - 11h40Alison Van Uytvanckdef.Lesya Tsurenko6-0 6-3
9th Nov - 11h40Alison Riske-Amritrajdef.Alizé Cornet6-4 6-4
9th Nov - 13h00Jaqueline Adina Cristiandef.Rebecca Peterson5-2 ab.
9th Nov - 14h10Danielle Rose Collinsdef.Greet Minnen6-1 6-2
9th Nov - 14h20Jasmine Paolinidef.Saisai Zheng6-1 2-6 6-4
9th Nov - 16h05Simona Halepdef.Aliaksandra Sasnovich7-5 6-3
9th Nov - 18h05Xin-yu Wangdef.Emma Raducanu6-1 6-7 7-5
9th Nov - 20h55Veronika Kudermetovadef.Anhelina Kalinina4-6 6-4 6-2


Round of 32

Emma Raducanu Bye
8th Nov - 14h30Xin-yu Wangdef.Kateryna Baindl-Kozlova2-6 6-2 6-3
8th Nov - 16h10Alizé Cornetdef.Julia Grabher7-6 6-4
7th Nov - 15h30Alison Riske-Amritrajdef.Mona Barthel6-3 6-1
Danielle Rose Collins Bye
8th Nov - 18h30Greet Minnendef.Océane Dodin6-4 6-3
8th Nov - 14h05Alison Van Uytvanckdef.Sinja Kraus6-1 6-0
8th Nov - 12h05Lesya Tsurenkodef.Ekaterina Alexandrova6-4 7-6
8th Nov - 12h05Jaqueline Adina Cristiandef.Kamilla Rakhimova2-6 6-2 7-5
8th Nov - 16h30Rebecca Petersondef.Harmony Tan6-2 6-4
8th Nov - 20h15Anhelina Kalininadef.Martina Trevisan6-3 6-4
Veronika Kudermetova Bye
7th Nov - 19h05Jasmine Paolinidef.Dayana Yastremska6-4 3-6 6-2
7th Nov - 15h55Saisai Zhengdef.Clara Burel6-4 6-1
7th Nov - 16h30Aliaksandra Sasnovichdef.Fiona Ferro6-2 3-6 6-2
Simona Halep Bye


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

7th Nov - 11h10Lesya Tsurenkodef.Jaqueline Adina Cristian5-7 6-4 6-1
7th Nov - 11h10Harmony Tandef.Kristina Kucova5-7 6-3 6-4
7th Nov - 13h40Kateryna Baindl-Kozlovadef.Ana Bogdan7-6 6-4
7th Nov - 14h10Xin-yu Wangdef.Leonie Kung4-6 6-2 6-3


Qualifications - First Round

6th Nov - 10h05Harmony Tandef.Aleksandra Krunic6-4 6-1
6th Nov - 10h10Kristina Kucovadef.Mihaela Buzarnescu6-2 6-7 6-3
6th Nov - 11h35Ana Bogdandef.Eva Lys6-4 4-6 7-6
6th Nov - 12h40Kateryna Baindl-Kozlovadef.Viktoriya Tomova6-1 2-6 6-2
6th Nov - 14h15Lesya Tsurenkodef.Mandy Minella6-2 6-1
6th Nov - 14h55Jaqueline Adina Cristiandef.Irina Khromacheva6-3 6-2
6th Nov - 15h45Leonie Kungdef.Mavie Österreicher7-5 7-6
6th Nov - 16h20Xin-yu Wangdef.Anastasia Gasanova6-2 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2022 - All rights reserved