All sports Site

Menu
 

Tennis - Linz - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

Austria

Full results

Linz 2019

AustriaAustria - 6th October 2019 - 13th October 2019 - Indoor


Final

13th Oct - 14h05Cori Gauffdef.Jelena Ostapenko6-3 1-6 6-2


Semi-Finals

12th Oct - 14h10Cori Gauffdef.Andrea Petkovic6-4 6-4
12th Oct - 16h00Jelena Ostapenkodef.Ekaterina Alexandrova1-6 7-6 7-5


Quarter-Finals

11th Oct - 15h40Cori Gauffdef.Kiki Bertens7-6 6-4
11th Oct - 14h10Andrea Petkovicdef.Viktoria Kuzmova6-4 6-1
11th Oct - 17h30Ekaterina Alexandrovadef.Kristina Mladenovic6-2 6-4
11th Oct - 18h55Jelena Ostapenkodef.Elena Rybakina7-5 6-1


Round of 16

10th Oct - 19h15Kiki Bertensdef.Alison Van Uytvanck4-6 6-3 6-3
9th Oct - 13h35Cori Gauffdef.Kateryna Kozlova4-6 6-4 2-0 ab.
10th Oct - 15h20Viktoria Kuzmovadef.Anastasia Pavlyuchenkova2-6 6-2 6-4
9th Oct - 20h25Andrea Petkovicdef.Julia Görges7-6 6-0
10th Oct - 14h10Ekaterina Alexandrovadef.Laura Siegemund7-6 2-6 6-4
10th Oct - 17h10Kristina Mladenovicdef.Donna Vekic3-6 6-1 6-2
10th Oct - 21h35Jelena Ostapenkodef.Alizé Cornet7-5 4-1 ab.
9th Oct - 15h05Elena Rybakinadef.Anna-Lena Friedsam6-3 5-7 6-4


Round of 32

9th Oct - 18h35Kiki Bertensdef.Misaki Doi6-4 7-5
8th Oct - 17h05Alison Van Uytvanckdef.Ysaline Bonaventure6-3 6-2
7th Oct - 17h25Kateryna Kozlovadef.Anna Blinkova6-1 6-7 7-6
8th Oct - 13h05Cori Gauffdef.Stefanie Vögele6-3 7-6
9th Oct - 16h10Anastasia Pavlyuchenkovadef.Barbara Haas6-3 6-3
7th Oct - 15h30Viktoria Kuzmovadef.Julia Grabher6-4 6-2
7th Oct - 17h00Andrea Petkovicdef.Jil Belen Teichmann6-1 6-1
8th Oct - 15h25Julia Görgesdef.Margarita Gasparyan6-4 6-2
9th Oct - 12h05Ekaterina Alexandrovadef.Kristyna Pliskova3-6 6-0 6-1
8th Oct - 12h40Laura Siegemunddef.Fiona Ferro6-2 5-7 7-5
8th Oct - 17h10Kristina Mladenovicdef.Katerina Siniaková6-1 7-5
8th Oct - 20h55Donna Vekicdef.Polona Hercog6-1 6-1
8th Oct - 11h10Alizé Cornetdef.Barbora Strýcová6-4 6-4
9th Oct - 12h10Jelena Ostapenkodef.Tamara Korpatsch6-1 6-3
8th Oct - 11h05Elena Rybakinadef.Nina Stojanovic7-6 6-2
8th Oct - 18h45Anna-Lena Friedsamdef.Belinda Bencic6-4 2-6 6-2


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

7th Oct - 11h45Misaki Doidef.Jasmine Paolini4-6 6-2 6-3
7th Oct - 14h00Laura Siegemunddef.Tereza Martincova7-6 6-0
7th Oct - 14h00Tamara Korpatschdef.Cori Gauff6-4 6-2
7th Oct - 10h05Nina Stojanovicdef.Ysaline Bonaventure6-3 6-4
7th Oct - 10h05Anna-Lena Friedsamdef.Shelby Rogers6-3 4-6 6-3
7th Oct - 12h15Stefanie Vögeledef.Pauline Parmentier6-4 6-4


Qualifications - First Round

6th Oct - 13h20Misaki Doidef.Melanie Klaffner6-3 3-6 6-1
6th Oct - 15h15Jasmine Paolinidef.Mira Antonitsch6-1 6-2
6th Oct - 18h50Laura Siegemunddef.Kaja Juvan6-3 7-5
6th Oct - 19h45Tereza Martincovadef.Danka Kovinic7-6 6-3
6th Oct - 17h05Tamara Korpatschdef.Arantxa Rus6-3 4-6 6-3
6th Oct - 16h15Cori Gauffdef.Ludmilla Samsonova6-7 6-2 6-2
6th Oct - 15h30Nina Stojanovicdef.Emily Meyer6-4 6-4
6th Oct - 14h20Ysaline Bonaventuredef.Denisa Allertova6-2 6-0
6th Oct - 11h40Shelby Rogersdef.Kirsten Flipkens6-3 6-2
6th Oct - 10h10Anna-Lena Friedsamdef.Caty McNally6-4 6-2
6th Oct - 12h15Stefanie Vögeledef.Aliona Bolsova Zadoinov6-3 1-6 6-4
6th Oct - 10h10Pauline Parmentierdef.Varvara Lepchenko7-6 6-4

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved