All sports Site

Menu
Tennis - Roma - 2020 - Detailed results

Tennis - Roma - 2020 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Full results

Roma 2020

ItalyItaly - Roma - 12 September 2020 - 21 September 2020 - Clay


Final

21th Sep - 14h40Simona Halepdef.Karolina Pliskova6-0 2-1 ab.


Semi-Finals

20th Sep - 12h10Simona Halepdef.Garbiñe Muguruza Blanco6-3 4-6 6-4
20th Sep - 17h25Karolina Pliskovadef.Marketa Vondrousova6-2 6-4


Quarter-Finals

19th Sep - 12h10Simona Halepdef.Yulia Putintseva6-2 2-0 ab.
19th Sep - 15h35Garbiñe Muguruza Blancodef.Victoria Azarenka3-6 6-3 6-4
19th Sep - 18h00Marketa Vondrousovadef.Elina Svitolina6-3 6-0
19th Sep - 19h00Karolina Pliskovadef.Elise Mertens6-3 3-6 6-0


Round of 16

18th Sep - 13h35Simona Halepdef.Dayana Yastremska7-5 6-4
18th Sep - 13h20Yulia Putintsevadef.Elena Rybakina4-6 7-6 6-2
18th Sep - 16h05Victoria Azarenkadef.Darya Kasatkina6-6 ab.
18th Sep - 16h00Garbiñe Muguruza Blancodef.Johanna Konta6-4 6-1
18th Sep - 21h00Marketa Vondrousovadef.Polona Hercog1-6 6-1 7-6
18th Sep - 19h10Elina Svitolinadef.Svetlana Kuznetsova7-6 6-4
18th Sep - 11h10Elise Mertensdef.Danka Kovinic6-4 6-4
18th Sep - 11h05Karolina Pliskovadef.Anna Blinkova6-4 6-3


Round of 32

Simona Halepdef.Jasmine Paolini6-3 6-4
Dayana Yastremskadef.Amanda Anisimova4-6 7-6 6-4
Elena Rybakinadef.Marie Bouzkova7-5 7-6
17th Sep - 13h50Yulia Putintsevadef.Petra Martic6-3 6-7 6-4
17th Sep - 19h05Victoria Azarenkadef.Sofia Kenin6-0 6-0
17th Sep - 11h10Darya Kasatkinadef.Katerina Siniaková6-2 6-3
17th Sep - 13h15Garbiñe Muguruza Blancodef.Cori Gauff7-6 3-6 6-3
17th Sep - 16h45Johanna Kontadef.Irina-Camelia Begu6-0 6-4
17th Sep - 18h50Polona Hercogdef.Kiki Bertens6-4 6-4
17th Sep - 12h50Marketa Vondrousovadef.Arantxa Rus6-3 6-3
17th Sep - 11h10Svetlana Kuznetsovadef.Anett Kontaveit4-6 7-5 6-3
16th Sep - 20h50Elina Svitolinadef.Anastasia Pavlyuchenkova6-3 7-6
Danka Kovinicdef.Belinda Bencic6-3 6-1
Elise Mertensdef.Magda Linette6-2 6-4
Anna Blinkovadef.Aliona Bolsova Zadoinov4-6 6-1 7-6
16th Sep - 19h10Karolina Pliskovadef.Barbora Strýcová6-3 6-3


First Round

Simona Halep Bye
14th Sep - 14h30Jasmine Paolinidef.Anastasija Sevastova6-2 6-3
14th Sep - 19h10Dayana Yastremskadef.Camila Giorgi7-5 6-7 6-4
14th Sep - 12h30Amanda Anisimovadef.Donna Vekic7-6 7-6
14th Sep - 11h00Elena Rybakinadef.Ekaterina Alexandrova6-0 6-4
14th Sep - 12h30Marie Bouzkovadef.Ajla Tomljanovic6-3 6-4
15th Sep - 16h15Yulia Putintsevadef.Rebecca Peterson6-2 6-4
Petra Martic Bye
Sofia Kenin Bye
16th Sep - 14h40Victoria Azarenkadef.Venus Williams7-6 6-2
15th Sep - 18h20Darya Kasatkinadef.Vera Zvonareva6-2 6-2
15th Sep - 11h10Katerina Siniakovádef.Angelique Kerber6-3 6-1
15th Sep - 19h10Garbiñe Muguruza Blancodef.Sloane Stephens6-3 6-3
15th Sep - 17h35Cori Gauffdef.Ons Jabeur6-4 6-3
15th Sep - 13h10Irina-Camelia Begudef.Elisabetta Cocciaretto6-2 6-2
Johanna Konta Bye
Kiki Bertens Bye
15th Sep - 13h55Polona Hercogdef.Kaja Juvan4-6 6-4 6-1
15th Sep - 11h40Arantxa Rusdef.Iga Swiatek7-6 6-3
15th Sep - 11h10Marketa Vondrousovadef.Misaki Doi6-1 4-6 6-4
15th Sep - 15h30Anett Kontaveitdef.Caroline Garcia6-3 7-6
15th Sep - 16h45Svetlana Kuznetsovadef.Bernarda Pera3-6 7-6 6-3
14th Sep - 11h00Anastasia Pavlyuchenkovadef.Shuai Zhang6-4 6-7 6-1
Elina Svitolina Bye
Belinda Bencic Bye
14th Sep - 17h45Danka Kovinicdef.Julia Görges6-1 6-0
14th Sep - 14h00Magda Linettedef.Jelena Ostapenko6-4 6-3
14th Sep - 17h00Elise Mertensdef.Su-Wei Hsieh6-3 6-1
14th Sep - 17h40Aliona Bolsova Zadoinovdef.Alison Riske5-7 7-6 6-3
14th Sep - 15h00Anna Blinkovadef.Jil Belen Teichmann6-3 6-3
14th Sep - 13h30Barbora Strýcovádef.Veronika Kudermetova6-3 6-3
Karolina Pliskova Bye


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

13th Sep - 10h00Bernarda Peradef.Misaki Doiw.o.
13th Sep - 10h10Anna Blinkovadef.Stefanie Vögele7-5 6-3
13th Sep - 15h55Kaja Juvandef.Melania Delai6-2 6-3
13th Sep - 11h20Arantxa Rusdef.Timea Babos6-0 6-1
13th Sep - 11h30Aliona Bolsova Zadoinovdef.Anna Kalinskaya6-2 6-2
13th Sep - 12h00Darya Kasatkinadef.Gabriela Dabrowski6-2 6-2
13th Sep - 10h10Irina-Camelia Begudef.Anna-Lena Friedsam6-1 6-1
13th Sep - 17h25Danka Kovinicdef.Katarzyna Kawa3-6 6-4 6-3


Qualifications - First Round

Bernarda Pera Bye
12th Sep - 15h10Misaki Doidef.Martina Trevisan6-4 6-7 6-3
Anna Blinkova Bye
12th Sep - 12h00Stefanie Vögeledef.Leylah Annie Fernandez2-6 6-2 7-5
12th Sep - 10h10Kaja Juvandef.Lauren Davis6-4 6-1
12th Sep - 15h35Melania Delaidef.Nao Hibino4-6 6-3 6-4
12th Sep - 15h50Arantxa Rusdef.Ludmilla Samsonova6-1 6-3
12th Sep - 12h55Timea Babosdef.Giulia Gatto-Monticone6-3 1-6 6-2
12th Sep - 13h25Anna Kalinskayadef.Zarina Diyas7-5 2-6 6-3
12th Sep - 11h40Aliona Bolsova Zadoinovdef.Jessica Pieri6-1 6-1
12th Sep - 14h40Darya Kasatkinadef.Arina Rodionova6-0 6-1
12th Sep - 16h10Gabriela Dabrowskidef.Patricia Maria Tigw.o.
12th Sep - 13h30Irina-Camelia Begudef.Sara Errani6-1 6-3
12th Sep - 10h10Anna-Lena Friedsamdef.Martina Di Giuseppe6-3 6-2
12th Sep - 10h10Katarzyna Kawadef.Christina McHale4-6 6-4 7-5
12th Sep - 17h45Danka Kovinicdef.Ulrikke Eikeri6-2 6-1

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved