All sports Site

Menu
Tennis - Prague - 2020 - Detailed results

Tennis - Prague - 2020 - Detailed results

Choice of a season :

Czech Republic

Full results

Prague 2020

Czech RepublicCzech Republic - 8 August 2020 - 16 August 2020 - Clay


Final

16th Aug - 13h35Simona Halepdef.Elise Mertens6-2 7-5


Semi-Finals

Simona Halepdef.Irina-Camelia Begu7-6 6-3
15th Aug - 13h00Elise Mertensdef.Kristyna Pliskova7-5 7-6


Quarter-Finals

14th Aug - 14h55Simona Halepdef.Magdalena Frech6-2 6-0
15th Aug - 16h10Irina-Camelia Begudef.Sara Sorribes Tormo6-2 4-6 6-2
Elise Mertensdef.Eugenie Bouchard6-4 1-6 6-4
Kristyna Pliskovadef.Ana Bogdan5-2 ab.


Round of 16

13th Aug - 16h45Simona Halepdef.Barbora Krejcikova3-6 7-5 6-2
13th Aug - 14h20Magdalena Frechdef.Arantxa Rus6-3 2-6 6-4
14th Aug - 19h05Irina-Camelia Begudef.Leonie Kung6-7 7-5 7-6
13th Aug - 12h45Sara Sorribes Tormodef.Laura Siegemund6-2 6-3
13th Aug - 11h10Eugenie Boucharddef.Tamara Zidansek7-6 6-7 6-2
12th Aug - 15h15Elise Mertensdef.Camila Giorgi6-4 6-2
Ana Bogdandef.Lesya Tsurenkow.o.
Kristyna Pliskovadef.Petra Martic6-1 7-5


Round of 32

11th Aug - 13h50Simona Halepdef.Polona Hercog6-1 1-6 7-6
11th Aug - 13h10Barbora Krejcikovadef.Patricia Maria Tig6-4 6-3
Magdalena Frechdef.Elena Gabriela Ruse7-6 6-3
11th Aug - 11h40Arantxa Rusdef.Anastasia Pavlyuchenkova7-5 6-2
11th Aug - 10h10Irina-Camelia Begudef.Anastasija Sevastova6-2 6-2
11th Aug - 16h00Leonie Kungdef.Aliona Bolsova Zadoinov6-4 6-3
12th Aug - 19h15Laura Siegemunddef.Mayar Sherif4-6 6-0 6-1
11th Aug - 16h40Sara Sorribes Tormodef.Barbora Strýcová7-6 6-1
10th Aug - 12h50Eugenie Boucharddef.Veronika Kudermetova6-0 6-3
12th Aug - 19h05Tamara Zidansekdef.Katerina Siniaková6-3 3-6 6-0
Camila Giorgidef.Marta Kostyuk4-6 6-2 7-6
11th Aug - 10h10Elise Mertensdef.Jasmine Paolini7-5 4-6 6-3
Lesya Tsurenkodef.Ekaterina Alexandrova6-2 6-4
11th Aug - 17h45Ana Bogdandef.Storm Sanders6-1 6-1
11th Aug - 14h30Kristyna Pliskovadef.Linda Fruhvirtova6-2 7-5
11th Aug - 10h10Petra Marticdef.Varvara Gracheva7-6 6-3


Qualifications - Third Round

The winners of this round are qualified

10th Aug - 11h05Mayar Sherifdef.Leonie Kung4-6 6-4 6-1
10th Aug - 11h05Marta Kostyukdef.Storm Sanders6-0 6-0
11th Aug - 14h00Elena Gabriela Rusedef.Tamara Korpatsch7-6 0-6 6-4
10th Aug - 11h10Lesya Tsurenkodef.Magdalena Frech7-6 7-6


Qualifications - Second Round

9th Aug - 11h05Mayar Sherifdef.Ulrikke Eikeri6-2 6-1
9th Aug - 11h05Leonie Kungdef.Laura Ioana Paar Andrei5-7 6-3 6-1
9th Aug - 11h05Marta Kostyukdef.Tereza Martincova6-1 2-6 6-2
9th Aug - 13h35Storm Sandersdef.Jesika Maleckova7-6 6-4
9th Aug - 12h35Tamara Korpatschdef.Nadia Podoroska6-3 7-6
9th Aug - 14h40Elena Gabriela Rusedef.Aliaksandra Sasnovich6-7 6-4 7-6
9th Aug - 12h50Lesya Tsurenkodef.Barbora Palicova2-6 6-4 6-1
9th Aug - 14h55Magdalena Frechdef.Kaja Juvan3-6 6-3 6-4


Qualifications - First Round

8th Aug - 10h00Ulrikke Eikeridef.Vivian Heisen6-1 7-5
8th Aug - 10h10Mayar Sherifdef.Giulia Gatto-Monticone6-3 6-2
8th Aug - 13h15Laura Ioana Paar Andreidef.Linda Noskova6-2 6-0
8th Aug - 13h15Leonie Kungdef.Ludmilla Samsonova6-2 6-2
8th Aug - 11h50Marta Kostyukdef.Anna-Lena Friedsam6-2 6-4
8th Aug - 11h35Tereza Martincovadef.Nikola Bartunkova6-2 6-2
8th Aug - 14h50Jesika Maleckovadef.Lara Arruabarrena-Vecino6-4 2-6 6-4
8th Aug - 13h25Storm Sandersdef.Ysaline Bonaventure6-3 6-3
8th Aug - 12h00Tamara Korpatschdef.Jaqueline Adina Cristian6-1 7-6
8th Aug - 12h00Nadia Podoroskadef.Yanina Wickmayer6-3 6-0
8th Aug - 14h25Elena Gabriela Rusedef.Indy De Vroome6-4 6-3
8th Aug - 17h00Aliaksandra Sasnovichdef.Lucie Havlickova6-2 6-3
8th Aug - 10h10Lesya Tsurenkodef.Océane Dodin6-3 6-2
8th Aug - 10h00Barbora Palicovadef.Ellen Perez6-3 6-4
8th Aug - 14h45Magdalena Frechdef.Irina Maria Bara2-6 6-3 6-1
8th Aug - 14h45Kaja Juvandef.Anastasiya Komardina7-5 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved