All sports Site

Menu
Tennis - St. Petersburg - 2020 - Detailed results

Tennis - St. Petersburg - 2020 - Detailed results

Choice of a season :

Russia

Full results

St. Petersburg 2020

RussiaRussia - Saint Petersburg - 8 February 2020 - 16 February 2020 - Indoor


Final

16th Feb - 14h40Kiki Bertensdef.Elena Rybakina6-1 6-3


Semi-Finals

15th Feb - 12h10Elena Rybakinadef.Maria Sakkari3-6 7-5 6-1
15th Feb - 14h20Kiki Bertensdef.Ekaterina Alexandrova6-1 4-6 6-1


Quarter-Finals

14th Feb - 13h55Maria Sakkaridef.Belinda Bencic2-6 6-4 6-3
14th Feb - 11h05Elena Rybakinadef.Océane Dodin6-7 7-5 6-2
14th Feb - 16h30Ekaterina Alexandrovadef.Petra Kvitovaw.o.
14th Feb - 16h45Kiki Bertensdef.Anastasia Potapova6-4 7-6


Round of 16

12th Feb - 16h40Belinda Bencicdef.Svetlana Kuznetsova7-6 6-4
13th Feb - 11h10Maria Sakkaridef.Alizé Cornet6-2 6-4
12th Feb - 14h20Océane Dodindef.Johanna Konta6-3 6-4
12th Feb - 18h40Elena Rybakinadef.Fiona Ferro6-3 6-4
13th Feb - 15h25Ekaterina Alexandrovadef.Donna Vekic6-1 7-5
13th Feb - 12h55Petra Kvitovadef.Alison Van Uytvanck7-6 1-6 6-2
12th Feb - 12h30Anastasia Potapovadef.Ajla Tomljanovic7-6 6-3
13th Feb - 17h05Kiki Bertensdef.Veronika Kudermetova6-1 6-2


Round of 32

Belinda Bencic Bye
11th Feb - 17h05Svetlana Kuznetsovadef.Jennifer Brady6-3 6-1
12th Feb - 11h10Alizé Cornetdef.Jelena Ostapenko6-1 6-2
Maria Sakkaridef.Vitalia Diatchenko3-6 6-4 7-6
Johanna Konta Bye
11th Feb - 11h05Océane Dodindef.Viktoria Kuzmova6-2 6-2
11th Feb - 16h10Fiona Ferrodef.Caroline Garcia7-5 3-6 6-3
Elena Rybakinadef.Katerina Siniaková6-3 6-4
11th Feb - 15h40Donna Vekicdef.Kristie Ahn6-4 6-1
11th Feb - 18h50Ekaterina Alexandrovadef.Darya Kasatkina6-40 3-6 6-4
11th Feb - 11h10Alison Van Uytvanckdef.Kristina Mladenovic6-4 6-1
Petra Kvitova Bye
11th Feb - 12h30Ajla Tomljanovicdef.Marketa Vondrousova3-6 6-3 6-4
Anastasia Potapovadef.Ludmilla Samsonova6-2 6-4
11th Feb - 12h45Veronika Kudermetovadef.Yulia Putintseva7-6 1-6 7-5
Kiki Bertens Bye


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

9th Feb - 12h35Océane Dodindef.Fiona Ferro7-6 7-6
9th Feb - 13h50Alizé Cornetdef.Vera Zvonareva6-3 6-4
9th Feb - 12h05Vitalia Diatchenkodef.Natalia Vikhlyantseva7-6 6-4
9th Feb - 14h40Kristie Ahndef.Tereza Martincova7-6 6-4
9th Feb - 10h05Ludmilla Samsonovadef.Timea Babos5-7 6-3 6-2
9th Feb - 09h30Anastasia Potapovadef.Pauline Parmentier6-3 6-1


Qualifications - First Round

8th Feb - 12h35Fiona Ferrodef.Marina Melnikova7-5 6-4
8th Feb - 11h25Océane Dodindef.Varvara Gracheva6-4 6-2
8th Feb - 17h45Alizé Cornetdef.Valentyna Ivakhnenko6-2 6-1
8th Feb - 18h40Vera Zvonarevadef.Margarita Gasparyan6-2 6-2
8th Feb - 15h45Vitalia Diatchenkodef.Daria Mishina6-7 7-5 6-3
8th Feb - 14h05Natalia Vikhlyantsevadef.Anastasiya Komardina6-3 6-3
8th Feb - 14h20Kristie Ahndef.Valeriya Strakhova6-2 4-6 6-3
8th Feb - 16h30Tereza Martincovadef.Polina Kudermetova6-1 6-1
8th Feb - 10h25Timea Babosdef.Kamilla Rakhimova3-6 6-4 7-6
8th Feb - 12h50Ludmilla Samsonovadef.Ekaterina Shalimova6-2 6-1
8th Feb - 09h10Anastasia Potapovadef.Martina Di Giuseppe6-1 6-4
8th Feb - 09h05Pauline Parmentierdef.Cristina Bucsa5-7 6-2 6-4

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved