All sports Site

Menu
Darts - Grand Slam of Darts - 2020 - Detailed results

Darts - Grand Slam of Darts - 2020 - Detailed results

Choice of a season :

England

Full results

Grand Slam of Darts 2020

EnglandEngland - Coventry - 16 November 2020 - 24 November 2020


Final

24th Nov - 18h05José Oliveira De Sousadef.James Wade16-12


Semi-Finals

23th Nov - 19h15José Oliveira De Sousadef.Simon Whitlock16-12
23th Nov - 20h30James Wadedef.Dimitri Van Den Bergh16-15


Quarter-Finals

22th Nov - 13h15José Oliveira De Sousadef.Michael Smith16-14
22th Nov - 14h50James Wadedef.Damon Heta15-13
22th Nov - 19h10Dimitri Van Den Berghdef.Nathan Aspinall16-15
22th Nov - 20h50Simon Whitlockdef.Michael Van Gerwen16-15


Round of 16

20th Nov - 19h10Dimitri Van Den Berghdef.Jonny Clayton10-3
20th Nov - 20h00James Wadedef.Ian White10-4
20th Nov - 20h50Simon Whitlockdef.Adam Hunt10-6
20th Nov - 21h45José Oliveira De Sousadef.Dave Chisnall10-7
21th Nov - 19h10Michael Smithdef.Rob Cross10-9
21th Nov - 20h15Damon Hetadef.Devon Petersen10-7
21th Nov - 21h10Michael Van Gerwendef.Gary Anderson10-2
21th Nov - 21h55Nathan Aspinalldef.Gerwyn Price10-8


Group H

The winners of this round are qualified

16th Nov - 15h40Nathan Aspinalldef.Wayne Warren5-0
16th Nov - 16h00Dimitri Van Den Berghdef.Ricky Evans5-1
17th Nov - 13h15Ricky Evansdef.Wayne Warren5-3
17th Nov - 16h40Dimitri Van Den Berghdef.Nathan Aspinall5-1
18th Nov - 16h40Dimitri Van Den Berghdef.Wayne Warren5-1
18th Nov - 18h10Nathan Aspinalldef.Ricky Evans5-1
Classification
PosPlayerPointsPlayedWonDrawnLost
1BELDimitri Van Den Bergh63300
2ENGNathan Aspinall43201
3ENGRicky Evans23102
4GALWayne Warren23003


Group G

16th Nov - 19h15Jonny Claytondef.Ryan Joyce5-4
16th Nov - 21h40Gerwyn Pricedef.Mikuru Suzuki5-4
17th Nov - 20h00Ryan Joycedef.Mikuru Suzuki5-1
17th Nov - 22h15Gerwyn Pricedef.Jonny Clayton5-3
19th Nov - 20h00Jonny Claytondef.Mikuru Suzuki5-0
19th Nov - 20h20Gerwyn Pricedef.Ryan Joyce5-4
Classification
PosPlayerPointsPlayedWonDrawnLost
1GALGerwyn Price63300
2GALJonny Clayton43201
3ENGRyan Joyce43102
4JPNMikuru Suzuki23003


Group F

16th Nov - 14h15James Wadedef.Damon Heta5-2
16th Nov - 15h10Jermaine Wattimenadef.Glen Durrant5-1
17th Nov - 14h35Damon Hetadef.Glen Durrant5-1
17th Nov - 15h40James Wadedef.Jermaine Wattimena5-3
18th Nov - 16h10James Wadedef.Glen Durrant5-2
18th Nov - 17h10Damon Hetadef.Jermaine Wattimena5-4
Classification
PosPlayerPointsPlayedWonDrawnLost
1ENGJames Wade63300
2AUSDamon Heta43201
3NEDJermaine Wattimena23102
4ENGGlen Durrant23003


Group E

16th Nov - 22h10Dirk Van Duijvenbodedef.Peter Wright5-4
16th Nov - 22h40Devon Petersendef.Ian White5-2
17th Nov - 20h40Peter Wrightdef.Ian White5-3
17th Nov - 21h10Devon Petersendef.Dirk Van Duijvenbode5-2
19th Nov - 20h50Ian Whitedef.Dirk Van Duijvenbode5-1
19th Nov - 21h20Devon Petersendef.Peter Wright5-2
Classification
PosPlayerPointsPlayedWonDrawnLost
1RSADevon Petersen63300
2ENGIan White43102
3NEDDirk Van Duijvenbode23102
4SCOPeter Wright23102


Group D

16th Nov - 13h15Rob Crossdef.Justin Pipe5-1
16th Nov - 13h40Dave Chisnalldef.Luke Humphries5-4
17th Nov - 13h40Luke Humphriesdef.Justin Pipe5-4
17th Nov - 16h10Dave Chisnalldef.Rob Cross5-2
18th Nov - 15h45Dave Chisnalldef.Justin Pipe5-2
18th Nov - 18h30Rob Crossdef.Luke Humphries5-2
Classification
PosPlayerPointsPlayedWonDrawnLost
1ENGDave Chisnall63300
2ENGRob Cross43201
3ENGLuke Humphries43102
4ENGJustin Pipe23003


Group C

16th Nov - 20h10José Oliveira De Sousadef.Krzysztof Ratajski5-4
16th Nov - 20h40Michael Smithdef.Lisa Ashton5-1
17th Nov - 19h00Krzysztof Ratajskidef.Lisa Ashton5-4
17th Nov - 22h35Michael Smithdef.José Oliveira De Sousa5-2
19th Nov - 19h15José Oliveira De Sousadef.Lisa Ashton5-1
19th Nov - 19h40Michael Smithdef.Krzysztof Ratajski5-2
Classification
PosPlayerPointsPlayedWonDrawnLost
1ENGMichael Smith63300
2PORJosé Oliveira De Sousa43201
3POLKrzysztof Ratajski23102
4ENGLisa Ashton23003


Group B

16th Nov - 14h40Simon Whitlockdef.Ryan Searle5-3
16th Nov - 16h25Gary Andersondef.Adam Gawlas5-3
17th Nov - 14h10Ryan Searledef.Adam Gawlas5-4
17th Nov - 15h10Simon Whitlockdef.Gary Anderson5-1
18th Nov - 15h10Simon Whitlockdef.Adam Gawlas5-4
18th Nov - 17h40Gary Andersondef.Ryan Searle5-3
Classification
PosPlayerPointsPlayedWonDrawnLost
1AUSSimon Whitlock63300
2SCOGary Anderson43201
3ENGRyan Searle23102
4CZEAdam Gawlas23003


Group A

16th Nov - 19h40Gabriel Clemensdef.Joe Cullen5-2
16th Nov - 21h10Michael Van Gerwendef.Adam Hunt5-0
17th Nov - 19h30Joe Cullendef.Adam Hunt5-4
17th Nov - 21h45Michael Van Gerwendef.Gabriel Clemens5-1
19th Nov - 21h50Adam Huntdef.Gabriel Clemens5-2
19th Nov - 22h30Michael Van Gerwendef.Joe Cullen5-3
Classification
PosPlayerPointsPlayedWonDrawnLost
1NEDMichael Van Gerwen63300
2ENGAdam Hunt43102
3GERGabriel Clemens23102
4ENGJoe Cullen23102

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved