All sports Site

Menu
Cycling - Sibiu Cycling Tour - 2012 - Detailed results

Cycling - Sibiu Cycling Tour - 2012 - Detailed results

Choice of a season :

Romania

Results 2012

Sibiu Cycling Tour 2012

RomaniaRomania - 4th July 2012 - 8th July 2012


General classification - 8th July 2012


1SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)SP Tableware11:34:30
2CROMatija Kvasina (CRO)Tusnad00:17
3UKRArtem Topchanyuk (UKR)SP Tableware00:56
4GREIoannis Tamouridis (GRE)SP Tableware01:10
5NORAndreas Landa (NOR)Oneco - Mesterhus01:47
6UKRAnatoliy Sosnitskiy (UKR)Kolss03:45
7CROEmanuel Kiserlovski (CRO)Loborika - Favorit03:54
8MDASergiu Cioban (MDA)Tusnad04:36
9AUTStefan Pöll (AUT)Union Raffeisen Redteam Tirol04:47
10NORSigurd Nesset (NOR)Froy - Trek05:10
11SCGGabor Kasa (SCG)Salcano - Manisaspor06:16
12SCGEsad Hasanovic (SCG)Serbia National Team06:18
13FRAArnaud Jouffroy (FRA)Telenet - Fidea06:32
14UKRAndriy Khripta (UKR)Kolss06:37
15POLZajac Bartosz (POL)TC Chrobry Felt Glogow07:31
16BULEvgeni Gerganov Balev (BUL)Tusnad08:46
17ROMAlexandru-George Stancu (ROM)Cs Otopeni09:10
18ROMAdrian Nitu (ROM)Cs Otopeni09:17
19SCGNebojsa Jovanovic (SCG)Serbia National Team09:40
20UKRMaksym Polischuk (UKR)09:52
21BULMartin Grashev (BUL)Nessebar - Shockblaze10:02
22NORJonas Orset (NOR)Froy - Trek10:26
23LUXKevin Kohlvelter (LUX)10:36
24SVKJakub Novák (SVK)CK Banská Bystrica10:44
25SWIArnaud Grand (SWI)Telenet - Fidea10:54
26GERRichard Stockhausen (GER)Bike - Aid Cycling Team10:55
27NORMorten Renslo Sandvik (NOR)Froy - Trek11:02
28NORKristian Engen Forbord (NOR)Oneco - Mesterhus11:07
29HUNPéter Simon (HUN)Ora Hotels - Carrera11:40
30UKRSergii Shumilov (UKR)Kolss11:54
31NEDPim Van Den Berg (NED)Ruiter Dakkapellen12:57
32UKRVolodymyr Dzhus (UKR)ISD - Lampre14:14
33ROMZoltan Sipos (ROM)Mazicon Bucuresti14:20
34POLNorbert Krakowiak (POL)TC Chrobry Felt Glogow14:29
35SCGDejan Maric (SCG)Serbia National Team15:01
36FRACésar Bihel (FRA)Differdange - Magic Sportfoot.de15:26
37AUTHans-Jörg Thalhammer (AUT)Arbö Raspo Knittelfeld16:57
38MDANicolae Tanovitchii (MDA)Moldavian National Team17:11
39AUTRoman Gredler (AUT)Union Raffeisen Redteam Tirol17:14
40GERMartin Gaber (GER)Union Raffeisen Redteam Tirol17:49
41POLMieszko Bulik (POL)TC Chrobry Felt Glogow19:21
42HUNZoltán Vígh (HUN)Hungary National Team19:32
43NORKrister Hagen (NOR)Oneco - Mesterhus19:34
44BELJens Vandekinderen (BEL)Telenet - Fidea20:42
45MDAAlexandr Braico (MDA)Tusnad20:49
46BELTom Meeusen (BEL)Telenet - Fidea21:28
47GREMagkoyras Neofytos Sakellaridis (GRE)SP Tableware21:40
48ITAManuel Hillebrand (ITA)Union Raffeisen Redteam Tirol21:49
49ROMNicolae Tintea (ROM)Cs Otopeni22:36
50GERLukas Altenkamp (GER)Team Roadsign - Brothers Bikes23:01
51ROMAlexandru Niculae Ciocan (ROM)Cs Otopeni23:15
52BULSpas Gyurov (BUL)Nessebar - Shockblaze23:25
53ROMBogdan Coman (ROM)Cs Otopeni23:29
54POLKonrad Tomasiak (POL)TC Chrobry Felt Glogow23:49
55ITAAlessandro Malaguti (ITA)Miche - Guerciotti23:51
56BULStanislav Zaraliev (BUL)Nessebar - Shockblaze24:19
57LUXTom Thill (LUX)24:23
58ROMValentin Plesea (ROM)Cs Otopeni24:31
59SCGIvan Stevic (SCG)Salcano - Manisaspor25:17
60HUNKrisztian Lovassy (HUN)Tusnad25:30
61UKROleksandr Grygorenko (UKR)Kolss25:38
62AUTAlexander Fritz (AUT)Arbö Raspo Knittelfeld26:14
63AUTThomas Gutmann (AUT)Arbö Raspo Knittelfeld26:25
64UKROleksandr Prevar (UKR)Kolsss.t.
65NORJon Einar Bergsland (NOR)Oneco - Mesterhus27:51
66ITANicola Dal Santo (ITA)Miche - Guerciotti28:41
67POLKonrad Zatorski (POL)TC Chrobry Felt Glogow28:44
68UKRArtem Tesler (UKR)Kolss28:58
69BELJoeri Adams (BEL)Telenet - Fidea29:00
70AUTDaniel Gollmann (AUT)Arbö Raspo Knittelfeld29:18
71UKRDmytro Volovod (UKR)ISD - Lampre29:49
72SVKMartin Haring (SVK)CK Banská Bystrica30:23
73MDAMaxim Rusnac (MDA)Moldavian National Team30:25
74SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)SP Tableware30:43
75BULValentin Stoenchev (BUL)Nessebar - Shockblaze32:35
76AUTMarco Peinhaupt (AUT)32:47
77BULRadostin Yordanov (BUL)Nessebar - Shockblaze33:42
78NORPhan Åge Haugård (NOR)Oneco - Mesterhus33:54
79GREVasileios Simantirakis (GRE)SP Tableware33:58
80SVKLukas Batora (SVK)CK Banská Bystrica34:29
81SLOMarcel Ternovsek (SLO)Tusnad34:37
82HUNZsolt Dér (HUN)Serbia National Team34:56
83BULMomchil Robov (BUL)Nessebar - Shockblazes.t.
84BULPavlin Balinsky (BUL)35:04
85BULAleksandar Aleksiev (BUL)Nessebar - Shockblaze36:49
86LTUVytautas Kaupas (LTU)Differdange - Magic Sportfoot.de37:37
87SVKIvan Viglassky (SVK)CK Banská Bystrica38:25
88NORSondre Moen Hurum (NOR)Oneco - Mesterhus38:39
89ROMIon Stanel Branzea (ROM)39:15
90UKRYoriy Leontenko (UKR)Kolss40:05
91SCGNikola Kozomara (SCG)41:29
92NEDRutger Schellevis (NED)Ruiter Dakkapellen41:32
93ITAManuel Fedele (ITA)41:58
94ROMOprea Ovidiu-Tudor (ROM)42:15
95GERKarsten Keunecke (GER)Bike - Aid Cycling Team42:44
96NEDJoris De Boer (NED)Ruiter Dakkapellen43:23
97GERKai Kautz (GER)Team Roadsign - Brothers Bikes45:04
98NEDCorne Van Kessel (NED)Telenet - Fidea45:33
99AUTLukas Grünwalder (AUT)Arbö Raspo Knittelfeld49:11
100NEDDennis Bakker (NED)Ruiter Dakkapellen49:14
101ROMStefan Morcov (ROM)Mazicon Bucuresti50:40
102GERJonas Tenbruck (GER)Team Roadsign - Brothers Bikes51:02
103POLSzymon Strzedula (POL)TC Chrobry Felt Glogow52:45
104UKRIllya Ponomarenko (UKR)52:50
105NORElias Angell Spikseth (NOR)Oneco - Mesterhus52:53
106HUNMáté Radonics (HUN)54:28
107HUNBendegúz Bence Bernárd (HUN)Ora Hotels - Carrera55:53
108HUNMarton Solymosi (HUN)Ora Hotels - Carrera58:32
109ROMIonut-Adrian Sdraila (ROM)Mazicon Bucuresti59:04
110ROMCarol Eduard Novak (ROM)Tusnad59:06
111ROMGeorge Wolters (ROM)Mazicon Bucuresti01:05
112MDAAndrei Vrabii (MDA)Moldavian National Team01:14
113LTUGediminas Kaupas (LTU)Differdange - Magic Sportfoot.de07:28
114GERMatthias Schnapka (GER)13:37
115GERMarius Prünte (GER)Bike - Aid Cycling Team17:45
116CRODomagoj Breznik (CRO)Loborika - Favorit18:50
117UKRVladyslav Bakumenko (UKR)ISD - Lampre19:43
118MDAIulian Braicov (MDA)Moldavian National Team22:55
119GERTimo Schäfer (GER)Bike - Aid Cycling Team23:24
120GERFrederik Volmerg (GER)Matrix - Racing24:26
121NOREivind Ekeli (NOR)Froy - Trek28:58
122ROMStefan Constantin (ROM)37:06
123GERPhilipp Mair (GER)Team Roadsign - Brothers Bikes37:36

Prologue - Sibiu - 2,4 km - 4th July 2012Time Trial


1NORJon Einar Bergsland (NOR)Oneco - Mesterhus00:03:39
2GREIoannis Tamouridis (GRE)SP Tableware00:03
3BELJoeri Adams (BEL)Telenet - Fideas.t.
4FRAArnaud Jouffroy (FRA)Telenet - Fidea00:04
5NEDCorne Van Kessel (NED)Telenet - Fideas.t.
6BELRob Peeters (BEL)Telenet - Fidea00:05
7POLKonrad Tomasiak (POL)TC Chrobry Felt Glogow00:06
8SWIArnaud Grand (SWI)Telenet - Fideas.t.
9GERKai Kautz (GER)Team Roadsign - Brothers Bikes00:08
10SCGIvan Stevic (SCG)Salcano - Manisaspors.t.
11GREVasileios Simantirakis (GRE)SP Tablewares.t.
12NORPhan Åge Haugård (NOR)Oneco - Mesterhuss.t.
13NORKrister Hagen (NOR)Oneco - Mesterhus00:09
14GERPhilipp Mair (GER)Team Roadsign - Brothers Bikess.t.
15POLMieszko Bulik (POL)TC Chrobry Felt Glogows.t.
16UKRAndriy Khripta (UKR)Kolsss.t.
17UKRArtem Tesler (UKR)Kolsss.t.
18GERLukas Altenkamp (GER)Team Roadsign - Brothers Bikes00:10
19GERNico Schoch (GER)Team Roadsign - Brothers Bikess.t.
20NORSondre Moen Hurum (NOR)Oneco - Mesterhuss.t.
21ROMZoltan Sipos (ROM)Mazicon Bucurestis.t.
22GERJonas Tenbruck (GER)Team Roadsign - Brothers Bikes00:11
23SVKLukas Batora (SVK)CK Banská Bystricas.t.
24SVKRoman Zrelica (SVK)CK Banská Bystricas.t.
25HUNZoltán Vígh (HUN)Hungary National Teams.t.
26ITAManuel Hillebrand (ITA)Union Raffeisen Redteam Tirol00:12
27ITAAlessandro Malaguti (ITA)Miche - Guerciottis.t.
28POLSzymon Strzedula (POL)TC Chrobry Felt Glogows.t.
29POLKonrad Zatorski (POL)TC Chrobry Felt Glogows.t.
30AUTLukas Grünwalder (AUT)Arbö Raspo Knittelfelds.t.
31NEDRutger Schellevis (NED)Ruiter Dakkapellen00:14
32NORElias Angell Spikseth (NOR)Oneco - Mesterhuss.t.
33SVKJakub Novák (SVK)CK Banská Bystrica00:15
34FRACésar Bihel (FRA)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
35SVKMartin Haring (SVK)CK Banská Bystricas.t.

Stage 1 - Sibiu - Paltinis - 184 km - 5th July 2012Medium mountain


1SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)SP Tableware4:45:53
2CROMatija Kvasina (CRO)Tusnad+3
3UKRArtem Topchanyuk (UKR)SP Tableware+37
4GREIoannis Tamouridis (GRE)SP Tableware+1:11
5SCGEsad Hasanovic (SCG)Serbia National Team+1:15
6UKRAnatoliy Sosnitskiy (UKR)Kolss+1:20
7NORAndreas Landa (NOR)Oneco - Mesterhus+1:25
8ROMZoltan Sipos (ROM)Mazicon Bucuresti+1:36
9CROEmanuel Kiserlovski (CRO)Loborika - Favorit+2:20
10AUTStefan Pöll (AUT)Union Raffeisen Redteam Tirol+2:32
11MDASergiu Cioban (MDA)Tusnad+2:42
12NORSigurd Nesset (NOR)Froy - Trek+2:52
13SVKJakub Novák (SVK)CK Banská Bystrica+4:21
14GERRichard Stockhausen (GER)Bike - Aid Cycling Team+4:42
15SCGIvan Stevic (SCG)Salcano - Manisaspor+4:50
16ITAAlessandro Malaguti (ITA)Miche - Guerciotti+4:56
17NORJonas Orset (NOR)Froy - Trek+4:59
18SCGNebojsa Jovanovic (SCG)Serbia National Team+5:06
19NEDPim Van Den Berg (NED)Ruiter Dakkapellen+5:11
20POLZajac Bartosz (POL)TC Chrobry Felt Glogow+5:22
21SCGGabor Kasa (SCG)Salcano - Manisaspor+5:26
22SCGDejan Maric (SCG)Serbia National Team+5:26
23BULMartin Grashev (BUL)Nessebar - Shockblaze+5:44
24FRAArnaud Jouffroy (FRA)Telenet - Fidea+5:45
25UKRAndriy Khripta (UKR)Kolss+5:47
26POLNorbert Krakowiak (POL)TC Chrobry Felt Glogow+5:52
27UKRSergii Shumilov (UKR)Kolss+5:54
28ROMAlexandru-George Stancu (ROM)Cs Otopeni+5:57
29UKRMaksym Polischuk (UKR)+6:08
30UKRVolodymyr Dzhus (UKR)ISD - Lampre+6:13
31LUXKevin Kohlvelter (LUX)+6:24
32GERLukas Altenkamp (GER)Team Roadsign - Brothers Bikes+6:43
33GERJonas Weih (GER)Matrix - Racing+6:53
34NORMorten Renslo Sandvik (NOR)Froy - Trek+6:53
35ROMAdrian Nitu (ROM)Cs Otopeni+7:22

Stage 2 - Cisnade - Sibiu - 10,2 km - 6th July 2012Team Time Trial


1UKR Kolss13'29''51
2GRE SP Tableware13'34''02
3ROM Tusnad13'34''42
4NOR Oneco - Mesterhus13'42''01
5BEL Telenet - Fidea13'44''52
6BUL Nessebar - Shockblaze13'59''31
7SCG Serbia National Team14'07''32
8ROM Cs Otopeni14'10''24
9POL TC Chrobry Felt Glogow14'10''35
10LUX Differdange - Magic Sportfoot.de14'27''79
11UKR ISD - Lampre14'34''32
12AUT Union Raffeisen Redteam Tirol14'41''44
13NOR Froy - Trek14'43''51
14SVK CK Banská Bystrica14'51''06
15AUT Arbö Raspo Knittelfeld14'55''19
16NED Ruiter Dakkapellen14'59''65
17HUN Close2 - Carrera - Giesse15'06''86
18ROM Mazicon Bucuresti15'53''85
19GER Team Roadsign - Brothers Bikes15'57''25
20MDA Moldavian National Team16'12''36
21GER Matrix - Racing16'20''02
22ROM Pro Cycling Geiger Team16'37''00
23BUL Hemus 1896 - Troyan17'47''34
24GER Bike - Aid Cycling Team18'17''46

Stage 3 - Sibiu - Balea Lac - 89,2 km - 7th July 2012Mountain


1SVKMartin Haring (SVK)CK Banská Bystrica02:45:05
2CROEmanuel Kiserlovski (CRO)Loborika - Favorit00:06
3ITANicola Dal Santo (ITA)Miche - Guerciotti00:09
4SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)SP Tableware00:13
5CROMatija Kvasina (CRO)Tusnads.t.
6NORAndreas Landa (NOR)Oneco - Mesterhus00:15
7GREIoannis Tamouridis (GRE)SP Tablewares.t.
8UKRArtem Topchanyuk (UKR)SP Tablewares.t.
9FRAArnaud Jouffroy (FRA)Telenet - Fidea00:52
10SWIArnaud Grand (SWI)Telenet - Fidea00:55
11NORSigurd Nesset (NOR)Froy - Trek00:57
12AUTStefan Pöll (AUT)Union Raffeisen Redteam Tirol01:01
13ROMAdrian Nitu (ROM)Cs Otopeni01:05
14GERRichard Stockhausen (GER)Bike - Aid Cycling Team01:28
15HUNPéter Simon (HUN)Ora Hotels - Carrera01:30
16POLZajac Bartosz (POL)TC Chrobry Felt Glogow01:33
17BULEvgeni Gerganov Balev (BUL)Tusnad01:36
18NORKristian Engen Forbord (NOR)Oneco - Mesterhus01:50
19MDASergiu Cioban (MDA)Tusnad01:58
20SCGGabor Kasa (SCG)Salcano - Manisaspor02:01
21BULSpas Gyurov (BUL)Nessebar - Shockblaze02:11
22UKRAndriy Khripta (UKR)Kolss02:22
23UKRMaksym Polischuk (UKR)02:27
24UKRAnatoliy Sosnitskiy (UKR)Kolss02:31
25ROMAlexandru-George Stancu (ROM)Cs Otopeni02:37
26MDAAlexandr Braico (MDA)Tusnad02:38
27NORMorten Renslo Sandvik (NOR)Froy - Trek02:52
28LUXTom Thill (LUX)03:09
29BELTom Meeusen (BEL)Telenet - Fidea03:10
30LUXKevin Kohlvelter (LUX)03:19
31BULMartin Grashev (BUL)Nessebar - Shockblaze03:52
32SCGEsad Hasanovic (SCG)Serbia National Team03:56
33SCGNebojsa Jovanovic (SCG)Serbia National Teams.t.
34POLMieszko Bulik (POL)TC Chrobry Felt Glogow04:16
35MDANicolae Tanovitchii (MDA)Moldavian National Team04:19
36NORJonas Orset (NOR)Froy - Trek04:20
37GERMartin Gaber (GER)Union Raffeisen Redteam Tirols.t.
38AUTHans-Jörg Thalhammer (AUT)Arbö Raspo Knittelfeld04:36
39UKRYoriy Leontenko (UKR)Kolss04:39
40FRACésar Bihel (FRA)Differdange - Magic Sportfoot.de04:43
41BELJens Vandekinderen (BEL)Telenet - Fidea05:10
42SVKJakub Novák (SVK)CK Banská Bystricas.t.
43NEDPim Van Den Berg (NED)Ruiter Dakkapellen05:50
44UKROleksandr Prevar (UKR)Kolss06:02
45UKRSergii Shumilov (UKR)Kolss06:09
46HUNBendegúz Bence Bernárd (HUN)Ora Hotels - Carrera06:24
47ROMNicolae Tintea (ROM)Cs Otopeni06:50
48UKRVolodymyr Dzhus (UKR)ISD - Lampre06:57
49AUTRoman Gredler (AUT)Union Raffeisen Redteam Tirol07:04
50ITAManuel Hillebrand (ITA)Union Raffeisen Redteam Tirols.t.

Stage 4 - Sibiu - 163 km - 8th July 2012Escape


1SCGGabor Kasa (SCG)Salcano - Manisaspor03:44:30
2BULEvgeni Gerganov Balev (BUL)Tusnad00:02
3NORPhan Åge Haugård (NOR)Oneco - Mesterhus00:05
4UKRAndriy Khripta (UKR)Kolss00:18
5POLMieszko Bulik (POL)TC Chrobry Felt Glogow01:30
6FRACésar Bihel (FRA)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
7HUNKrisztian Lovassy (HUN)Tusnads.t.
8ITAAlessandro Malaguti (ITA)Miche - Guerciottis.t.
9ITAManuel Fedele (ITA)s.t.
10FRAArnaud Jouffroy (FRA)Telenet - Fideas.t.
11NORKristian Engen Forbord (NOR)Oneco - Mesterhuss.t.
12SVKLukas Batora (SVK)CK Banská Bystricas.t.
13NORJon Einar Bergsland (NOR)Oneco - Mesterhuss.t.
14ITAManuel Hillebrand (ITA)Union Raffeisen Redteam Tirols.t.
15NEDDennis Bakker (NED)Ruiter Dakkapellens.t.
16UKRAnatoliy Sosnitskiy (UKR)Kolsss.t.
17AUTLukas Grünwalder (AUT)Arbö Raspo Knittelfelds.t.
18UKRArtem Tesler (UKR)Kolsss.t.
19SCGNikola Kozomara (SCG)s.t.
20BULSpas Gyurov (BUL)Nessebar - Shockblazes.t.
21AUTMarco Peinhaupt (AUT)s.t.
22NORSigurd Nesset (NOR)Froy - Treks.t.
23MDANicolae Tanovitchii (MDA)Moldavian National Teams.t.
24MDASergiu Cioban (MDA)Tusnads.t.
25POLKonrad Zatorski (POL)TC Chrobry Felt Glogows.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved