All sports Site

Menu
 

Cycling - Klasika Primavera de Amorebieta - 2012 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2012

Klasika Primavera de Amorebieta 2012

SpainSpain - Amorebieta-Etxano - 8th April 2012


Klasika Primavera de Amorebieta - 8th April 2012


1ITAGiovanni Visconti (ITA)Movistar04:10:43
2SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Movistars.t.
3SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
4SPADavid Lopez Garcia (SPA)Movistar00:04
5SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Movistar00:06
6FRAGuillaume Levarlet (FRA)Saur - Sojasun00:10
7FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasun00:21
8FRABrice Feillu (FRA)Saur - Sojasun00:22
9FRAMaxime Mederel (FRA)Saur - Sojasun00:38
10RUSSergey Shilov (RUS)Lokosphinx00:39
11URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rurals.t.
12SPADaniel Navarro García (SPA)Saxo Bank - Tinkoff Banks.t.
13SPAJosé Vicente Toribio Alcolea (SPA)Andalucias.t.
14RUSEvgeny Shalunov (RUS)Lokosphinxs.t.
15SPAPablo Lechuga Rodriguez (SPA)Andalucias.t.
16RSADarren Lill (RSA)Bonitass.t.
17SPAMikel Landa Meana (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
18SPAIban Velasco Murillo (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
19SPAPedro Merino Criado (SPA)Gios - Deysers.t.
20SPAMiguel Minguez Ayala (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
21RUSMikhail Antonov (RUS)Lokosphinxs.t.
22COLGiovanny Manuel Baez Alvarez (COL)Une - Epms.t.
23FRARomain Sicard (FRA)Euskaltel - Euskadis.t.
24FRAJérôme Coppel (FRA)Saur - Sojasuns.t.
25COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Une - Epm01:04
26COLRafael Infantino Abreu (COL)Une - Epm01:40
27SPACarlos Verona Quintanilla (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon01:48
28SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadi02:05
29SPAJordi Simón Casulleras (SPA)Andalucias.t.
30SPAIgor Merino Cortázar (SPA)Orbea02:14
31SPAJesus Rosendo Prado (SPA)Andalucias.t.
32SPAJuan José Lobato del Valle (SPA)Andalucias.t.
33SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
34PORHernâni Brôco (POR)Caja Rurals.t.
35RUSAlexander Ryabkin (RUS)Caja Rurals.t.
36SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Caja Rurals.t.
37RSAJohann Rabie (RSA)Bonitass.t.
38SPAAitor Perez Arrieta (SPA)s.t.
39SPAXabier Zabalo Imaz (SPA)Orbeas.t.
40COLRobinson Leandro Oyola Oyola (COL)Une - Epms.t.
41SPAPello Bilbao Lopez De Armentia (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
42SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
43PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)Saxo Bank - Tinkoff Banks.t.
44COLWalter Fernando Pedraza Morales (COL)Une - Epms.t.
45SPAJaume Rovira Pous (SPA)Gios - Deyser02:19
46FRAJean-Marc Marino (FRA)Saur - Sojasun02:26
47SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Movistar02:28
48COLFrancisco Jarley Colorado Hernandez (COL)Une - Epm02:57
49SPAJavier Chacón Quesada (SPA)Andalucia03:21
50SPAEloy Ruiz Pinto (SPA)Andalucias.t.
51SPAHaritz Orbe Urrutia (SPA)Orbeas.t.
52SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Orbea04:14
53FRADamien Branaa (FRA)Burgos - BH - Castilla y Leon04:35
54FRACyril Bessy (FRA)Saur - Sojasuns.t.
55RSAJohannes Jakobus Kachelhoffer (RSA)Bonitass.t.
56DENChris Anker Sørensen (DEN)Saxo Bank - Tinkoff Bank04:44
57SPAIllart Zuazubiskar Gallastegi (SPA)Orbeas.t.
58SPAPablo Torres Muiño (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
59RUSMaxim Kozyrev (RUS)Lokosphinxs.t.
60RUSDmitry Sokolov (RUS)Lokosphinxs.t.
61SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Orbeas.t.
62SPAFrancisco Jose Pacheco Torres (SPA)Gios - Deysers.t.
63SPAAritz Etxebarria Etxebarria (SPA)Orbeas.t.
64RSAJason Bakke (RSA)Bonitass.t.
65SPAJesús Hernández Blázquez (SPA)Saxo Bank - Tinkoff Banks.t.
66SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Caja Rural05:49
67SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Caja Rurals.t.
68SPAJosé Antonio Carrasco Ramirez (SPA)s.t.
69COLCamilo Andres Suarez Albarracin (COL)Une - Epms.t.
70SPAVíctor Cabedo Carda (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
71SPAAritz Bagües Kalparsoro (SPA)Orbeas.t.
72SPAGustavo César Veloso (SPA)Andalucia06:47
73SPASalvador Guardiola Tora (SPA)Gios - Deysers.t.
74SPACarlos Barbero Cuesta (SPA)Orbeas.t.
75RUSPavel Karpenkov (RUS)Lokosphinx12:04
76FRAEtienne Tortelier (FRA)Saur - Sojasuns.t.
77RSAHerman Fouche (RSA)Bonitass.t.
78SPAOscar Santamaria Munoz (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
79SPARomán Osuna Montes (SPA)Andalucias.t.
80RUSAlexei Kunshin (RUS)Lokosphinxs.t.
81SPAAntonio Cabello Baena (SPA)Andalucias.t.
82PORJóni Silva Brandão (POR)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
83SPARuben Jimenez Ventosa (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
84SPAEfrén Carazo Aguilera (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
85FRANicolas Capdepuy (FRA)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
86SPAFrancisco Javier Aramendia Llorente (SPA)Caja Rurals.t.
87SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Movistars.t.
88SPAJonathan Gonzalez Gonzalez (SPA)Gios - Deysers.t.
89SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon12:12
90SPADavid Arroyo Duran (SPA)Movistars.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved