All sports Site

Menu
Cycling - Eschborn-Frankfurt - 2019 - Detailed results

Cycling - Eschborn-Frankfurt - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

Germany

Results 2019

Eschborn-Frankfurt 2019

GermanyGermany - 1st May 2019


Eschborn-Frankfurt - 1st May 2019


1GERPascal Ackermann (GER)Bora - Hansgrohe4:23:36
2GERJohn Degenkolb (GER)Trek - Segafredos.t.
3NORAlexander Kristoff (NOR)Uae Team Emiratess.t.
4ITADavide Cimolai (ITA)Israel Cycling Academys.t.
5FRAHugo Hofstetter (FRA)Cofidiss.t.
6BELBaptiste Planckaert (BEL)WB Aqua Protects.t.
7ITADavide Gabburo (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
8BELLawrence Naesen (BEL)Lotto - Soudals.t.
9AUTMarco Haller (AUT)Katusha - Alpecins.t.
10SLOGrega Bole (SLO)Bahrain - Meridas.t.
11SLOMatej Mohoric (SLO)Bahrain - Meridas.t.
12ITASimone Velasco (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
13CZEJosef Cerný (CZE)CCCs.t.
14NOREdvald Boasson Hagen (NOR)Dimension Datas.t.
15FRAKévin Ledanois (FRA)Arkéa - Samsics.t.
16BELOliver Naesen (BEL)AG2R - La Mondiales.t.
17FRAQuentin Jauregui (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
18DENMagnus Cort Nielsen (DEN)Astanas.t.
19RUSSergey Shilov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
20NEDJoris Nieuwenhuis (NED)Sunwebs.t.
21BELKevin Deltombe (BEL)Sport Vlaanderen - Baloises.t.
22USALawrence Warbasse (USA)AG2R - La Mondiales.t.
23BELThomas Sprengers (BEL)Sport Vlaanderen - Baloises.t.
24NORSven Erik Bystrøm (NOR)Uae Team Emiratess.t.
25USASean Bennett (USA)EF Education Firsts.t.
26NEDEtienne Van Empel (NED)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
27BELJan Bakelants (BEL)Sunwebs.t.
28FRAAnthony Delaplace (FRA)Arkéa - Samsics.t.
29BELArjen Livyns (BEL)Roompot - Charless.t.
30GERNils Politt (GER)Katusha - Alpecins.t.
31ITAKristian Sbaragli (ITA)Israel Cycling Academys.t.
32AUSHeinrich Haussler (AUS)Bahrain - Meridas.t.
33NEDOscar Riesebeek (NED)Roompot - Charless.t.
34FRAFabien Doubey (FRA)Wanty - Groupe Goberts.t.
35PORRuben Guerreiro (POR)Katusha - Alpecins.t.
36BELAaron Verwilst (BEL)Sport Vlaanderen - Baloises.t.
37FRAMathieu Burgaudeau (FRA)Total Direct Energies.t.
38GERAndreas Schillinger (GER)Bora - Hansgrohes.t.
39KAZZhandos Bizhigitov (KAZ)Astanas.t.
40GERRüdiger Selig (GER)Bora - Hansgrohes.t.
41FRAGeoffrey Soupe (FRA)Cofidiss.t.
42ITALorenzo Fortunato (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
43ERAAmanuel Gebrezgabihier (ERA)Dimension Datas.t.
44CANGuillaume Boivin (CAN)Israel Cycling Academys.t.
45BELEliot Lietaer (BEL)WB Aqua Protects.t.
46NEDMarco Minnaard (NED)Wanty - Groupe Goberts.t.
47BELTom Van Asbroeck (BEL)Israel Cycling Academys.t.
48ITAEdoardo Zardini (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
49RSARyan Gibbons (RSA)Dimension Datas.t.
50FRAGeoffrey Bouchard (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
51RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
52LUXBen Gastauer (LUX)AG2R - La Mondiales.t.
53POLKamil Gradek (POL)CCCs.t.
54ITAEnrico Battaglin (ITA)Katusha - Alpecins.t.
55FRABrice Feillu (FRA)Arkéa - Samsics.t.
56NEDLaurens Ten Dam (NED)CCCs.t.
57POLLukasz Wisniowski (POL)CCCs.t.
58LATKrists Neilands (LAT)Israel Cycling Academys.t.
59FRAAurélien Paret-Peintre (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
60AUSChris Hamilton (AUS)Sunwebs.t.
61ITAManuele Boaro (ITA)Astanas.t.
62NEDPieter Weening (NED)Roompot - Charless.t.
63BELMathias De Witte (BEL)Roompot - Charless.t.
64SWIReto Hollenstein (SWI)Katusha - Alpecins.t.
65ITANicola Conci (ITA)Trek - Segafredos.t.
66RUSIvan Rovny (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
67BELPieter Vanspeybrouck (BEL)Wanty - Groupe Goberts.t.
68KAZYevgeniy Gidich (KAZ)Astanas.t.
69GERMarcel Sieberg (GER)Bahrain - Meridas.t.
70BELDylan Theuns (BEL)Bahrain - Meridas.t.
71ESTRein Taaramäe (EST)Total Direct Energies.t.
72FRAPerrig Quemeneur (FRA)Total Direct Energies.t.
73POLTomasz Marczynski (POL)Lotto - Soudals.t.
74ITAValerio Agnoli (ITA)Bahrain - Merida0:14
75AUTPatrick Konrad (AUT)Bora - Hansgrohe0:16
76AUTMichael Gogl (AUT)Trek - Segafredo0:26
77ITACesare Benedetti (ITA)Bora - Hansgrohe0:26
78AUSJames Whelan (AUS)EF Education First0:29
79AUSSimon Clarke (AUS)EF Education First0:29
80BELJérôme Baugnies (BEL)Wanty - Groupe Gobert0:29
81AUSAdam Hansen (AUS)Lotto - Soudal0:44
82AUTGregor Mühlberger (AUT)Bora - Hansgrohe1:04
83BELDimitri Peyskens (BEL)WB Aqua Protect1:22
84PORJosé Isidro Maciel Gonçalves (POR)Katusha - Alpecin1:29
85PORRui Oliveira (POR)1:29
86NORVegard Stake Laengen (NOR)Uae Team Emirates1:52
87FRAFrançois Bidard (FRA)AG2R - La Mondiale1:53
88FRAFlorian Vachon (FRA)Arkéa - Samsic2:17
89BELDimitri Claeys (BEL)Cofidis2:17
90ITADavide Ballerini (ITA)Astana2:58
91RUSEvgeny Shalunov (RUS)Gazprom - Rusvelo2:58
92DENMichael Valgren Andersen (DEN)Dimension Data3:41
93AUSRory Sutherland (AUS)Uae Team Emirates3:41

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved