All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta a Castilla y León - 2000 - Detailed results

Cycling - Vuelta a Castilla y León - 2000 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2000

Vuelta a Castilla y León 2000

SpainSpain - 31 July 2000 - 4 August 2000


General classification - 4 August 2000


1SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Banesto17.27.05
2SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Banesto0.14
3BELDave Bruylandts (BEL)Palmans - Ideal0.47
4AUTGeorg Totschnig (AUT)Deutsche Telekom0.53
5SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.55
6SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi1.15
7SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali1.17
8SPAUnai Osa Eizaguirre (SPA)Banesto1.43
9SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.47
10SPACarlos Sastre Candil (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank2.20
11SPAJosé Manuel Vázquez Palomo (SPA)Colchon Relax - Fuenlabrada3.02
12SPARicardo Ochoa Palacios (SPA)Kelme - Costa Blanca3.05
13SPAJose Ramon Gonzalez Arrieta (SPA)Euskaltel - Euskadi3.30
14GERJörg Jaksche (GER)Deutsche Telekom4.30
15SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank4.30
16SPAAntonio Tauler Llull (SPA)Kelme - Costa Blanca5.54
17AUTGerhard Trampusch (AUT)Deutsche Telekom6.07
18SPAJuan Carlos Vicario Barbera (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali6.10
19SPASantiago Blanco Gil (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali7.25
20SPACésar Garcia Calvo (SPA)Colchon Relax - Fuenlabrada7.58
21BELSteven Kleynen (BEL)Farm Frites8.01
22RUSVitali Kokorine (RUS)Amica Chips - Tacconi Sport8.13
23SPAJose Maria 'Txema' Del Olmo Zendegi (SPA)Euskaltel - Euskadi8.23
24SPAJuan Miguel Cuenca Martinez (SPA)Kelme - Costa Blanca9.01
25SPAAngel Castresana Del Val (SPA)Euskaltel - Euskadi10.01
26COLHernan Dario Munoz Giraldo (COL)Colchon Relax - Fuenlabrada10.02
27GERHolger Sievers (GER)Team Nürnberger Versicherung10.17
28ITAMaurizio Caravaggio (ITA)Mercatone Uno - Albacom 200010.26
29SPARicardo Valdez Prieto (SPA)Costa de Almeria11.47
30ITADaniele De Paoli (ITA)Mercatone Uno - Albacom 200012.04
31ITAMassimo Cigana (ITA)Mercatone Uno - Albacom 200013.02
32ITAPietro Caucchioli (ITA)Amica Chips - Tacconi Sport13.22
33AUTHarald Morscher (AUT)Team Nürnberger Versicherung14.17
34AUSScott Sunderland (AUS)Palmans - Ideal15.02
35SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Kelme - Costa Blanca16.16
36ITAOscar Mason (ITA)Mercatone Uno - Albacom 2000s.t.
37ITAFabio Malberti (ITA)Amica Chips - Tacconi Sport18.08
38SPADavid Vazquez Garcia (SPA)Colchon Relax - Fuenlabrada18.53
39SPAPedro Diaz Lobato (SPA)Colchon Relax - Fuenlabradas.t.
40ITAAlain Turicchia (ITA)Amica Chips - Tacconi Sport19.04
41SPAEleuterio Anguita Hinojosa (SPA)Costa de Almeria20.49
42ARGMartin Garrido Mayorga (ARG)Colchon Relax - Fuenlabrada21.27
43SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali25.57
44SPAGerman Nieto Fernandez (SPA)Colchon Relax - Fuenlabrada27.16
45KAZAndrei Mizourov (KAZ)Deutsche Telekom28.22
46SWIBruno Boscardin (SWI)Post Swiss Team30.09
47LTUVladimir Smirnov (LTU)Palmans - Ideal31.13
48GERMatthias Kessler (GER)Deutsche Telekom31.40
49SWIRoger Beuchat (SWI)Post Swiss Team31.46
50ITAAlessandro Bertolini (ITA)Alessio32.00
51RUSGuennadi Mikhailov (RUS)Farm Frites32.36
52SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi33.54
53RUSArtour Babaitsev (RUS)Team Nürnberger Versicherung34.38
54SWIMarcel Strauss (SWI)Post Swiss Team35.33
55NEDRemco Van Der Ven (NED)Farm Frites35.36
56NEDBram Schmitz (NED)Farm Frites36.37
57GERStephan Gottschling (GER)Post Swiss Team36.51
58SWIPhilipp Buschor (SWI)Post Swiss Team37.01
59SPAIsidro Nozal Vega (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank37.13
60GERDirk Ronellenfitsch (GER)Farm Frites39.06
61SPAMarcelino Garcia Alonso (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank45.07
62USAJustin Spinelli (USA)Farm Frites46.05
63NEDMiguel Van Kessel (NED)Farm Frites46.22
64NEDGerben Löwik (NED)Farm Frites53.10
65CZEJan Hruska (CZE)Vitalicio Seguros - Grupo Generali53.38
66SPAJesus Maria Manzano Ruaño (SPA)Kelme - Costa Blanca54.07
67SPAAlberto David Fernandez Hurtado (SPA)Costa de Almeria56.00
68SPAGonzalo Bayarri Esteve (SPA)Costa de Almeria1.00.27
69SPACarlos Torrent Tarres (SPA)Costa de Almeria1.01.54
70ITAMarco Magnani (ITA)Alessios.t.

Stage 1 - Valladolid - Valladolid 17.6km - 31 July 2000Time Trial


1SPASantos Gonzalez Capilla (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank21.14 (49.73 km/h)
2SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali0.09
3ARGMartin Garrido Mayorga (ARG)Colchon Relax - Fuenlabrada0.13
4SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi0.16
5CROMartin Cotar (CRO)Post Swiss Team0.17
6SPAJosé Alberto Martinez Trinidad (SPA)Euskaltel - Euskadi0.22
7SPAÁlvaro González de Galdeano Aranzábal (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali0.24
8SPAIsidro Nozal Vega (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.31
9SPARafael Diaz Justo (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.32
10SWIBruno Boscardin (SWI)Post Swiss Team0.36
11SPAAntonio Tauler Llull (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
12POLDariusz Baranowski (POL)Banestos.t.
13SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.38
14SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.41
15SPAJuan Carlos Dominguez Dominguez (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generalis.t.
16SPAJosé Manuel Vázquez Palomo (SPA)Colchon Relax - Fuenlabrada0.50
17AUTGeorg Totschnig (AUT)Deutsche Telekoms.t.
18CZEJan Hruska (CZE)Vitalicio Seguros - Grupo Generali0.52
19POLTomasz Brozyna (POL)Banesto0.53
20SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Banesto0.56
21VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadi0.59
22ITAMichele Coppolillo (ITA)Mercatone Uno - Albacom 20001.00
23POROrlando Sergio Gomes Rodrigues (POR)Banestos.t.
24SPACarlos Sastre Candil (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.02
25RUSArtour Babaitsev (RUS)Team Nürnberger Versicherungs.t.
26SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.03
27NEDRemco Van Der Ven (NED)Farm Fritess.t.
28SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Banestos.t.
29NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Amica Chips - Tacconi Sport1.04
30SPAJuan Carlos Vicario Barbera (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generalis.t.
31ITAPietro Caucchioli (ITA)Amica Chips - Tacconi Sport1.07
32ITADaniele De Paoli (ITA)Mercatone Uno - Albacom 2000s.t.
33ITAGiuseppe Palumbo (ITA)Amica Chips - Tacconi Sport1.10
34SPAGerman Nieto Fernandez (SPA)Colchon Relax - Fuenlabradas.t.
35RUSVitali Kokorine (RUS)Amica Chips - Tacconi Sport1.11

Stage 2 - Valladolid - El Espinar 156.8km - 1 August 2000Sprint


1ITAAlain Turicchia (ITA)Amica Chips - Tacconi Sport4.24.18 (35.595 km/h)
2SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generalis.t.
3ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekoms.t.
4SPAJon Odriozola Mugarza (SPA)Banestos.t.
5VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadis.t.
6BELDave Bruylandts (BEL)Palmans - Ideals.t.
7SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Banestos.t.
8SPAUnai Osa Eizaguirre (SPA)Banestos.t.
9SPAJosé Alberto Martinez Trinidad (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
10SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Banestos.t.
11AUTHarald Morscher (AUT)Team Nürnberger Versicherungs.t.
12SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
13SPASantos Gonzalez Capilla (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
14SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generalis.t.
15SPAGerman Nieto Fernandez (SPA)Colchon Relax - Fuenlabradas.t.
16SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
17SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
18ITADavide Casarotto (ITA)Alessios.t.
19AUSScott Sunderland (AUS)Palmans - Ideals.t.
20AUTGeorg Totschnig (AUT)Deutsche Telekoms.t.
21SPAAngel Castresana Del Val (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
22RUSVitali Kokorine (RUS)Amica Chips - Tacconi Sports.t.
23ITAGiuseppe Palumbo (ITA)Amica Chips - Tacconi Sports.t.
24CROMartin Cotar (CRO)Post Swiss Teams.t.
25ITAFabio Malberti (ITA)Amica Chips - Tacconi Sports.t.

Stage 3 - El Espinar - Avila 171km - 2 August 2000Mountain


1BELDave Bruylandts (BEL)Palmans - Ideal4.26.45 (38.822 km/h)
2SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Banesto0.02
3SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Banesto0.30
4ITAAlberto Elli (ITA)Deutsche Telekoms.t.
5SPAUnai Osa Eizaguirre (SPA)Banestos.t.
6SPACarlos Sastre Candil (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
7SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
8SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali0.35
9SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.37
10SPARicardo Ochoa Palacios (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
11SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
12ITAPietro Caucchioli (ITA)Amica Chips - Tacconi Sport0.44
13SPAJosé Manuel Vázquez Palomo (SPA)Colchon Relax - Fuenlabradas.t.
14AUTGeorg Totschnig (AUT)Deutsche Telekoms.t.
15GERJörg Jaksche (GER)Deutsche Telekom1.09
16SPAJose Ramon Gonzalez Arrieta (SPA)Euskaltel - Euskadi1.38
17SPACésar Garcia Calvo (SPA)Colchon Relax - Fuenlabrada2.07
18BELSteven Kleynen (BEL)Farm Fritess.t.
19SPAJuan Miguel Cuenca Martinez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
20RUSVitali Kokorine (RUS)Amica Chips - Tacconi Sports.t.
21AUTGerhard Trampusch (AUT)Deutsche Telekoms.t.
22SPAJose Maria 'Txema' Del Olmo Zendegi (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
23SPAJon Odriozola Mugarza (SPA)Banestos.t.
24SPASantiago Blanco Gil (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generalis.t.
25SPAAntonio Tauler Llull (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
26SPAJuan Carlos Vicario Barbera (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali2.31
27SPADavid Vazquez Garcia (SPA)Colchon Relax - Fuenlabradas.t.
28SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank2.39
29SPASantos Gonzalez Capilla (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
30ITAMaurizio Caravaggio (ITA)Mercatone Uno - Albacom 2000s.t.
31ITAFabio Malberti (ITA)Amica Chips - Tacconi Sport5.19
32SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
33SPAAngel Castresana Del Val (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
34SPAJosé Alberto Martinez Trinidad (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
35ITADaniele De Paoli (ITA)Mercatone Uno - Albacom 2000s.t.
36CROMartin Cotar (CRO)Post Swiss Teams.t.
37ITAOscar Mason (ITA)Mercatone Uno - Albacom 20005.38
38ITAAlain Turicchia (ITA)Amica Chips - Tacconi Sports.t.
39SPARicardo Valdez Prieto (SPA)Costa de Almerias.t.
40GERHolger Sievers (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
41ITAMassimo Cigana (ITA)Mercatone Uno - Albacom 2000s.t.
42COLHernan Dario Munoz Giraldo (COL)Colchon Relax - Fuenlabradas.t.
43AUTHarald Morscher (AUT)Team Nürnberger Versicherungs.t.
44AUSScott Sunderland (AUS)Palmans - Ideal8.44
45SPAPedro Diaz Lobato (SPA)Colchon Relax - Fuenlabradas.t.
46SPANacor Burgos Rojo (SPA)Colchon Relax - Fuenlabradas.t.
47ARGMartin Garrido Mayorga (ARG)Colchon Relax - Fuenlabradas.t.
48GERKai Hundertmarck (GER)Deutsche Telekoms.t.
49RUSArtour Babaitsev (RUS)Team Nürnberger Versicherungs.t.
50SPAEleuterio Anguita Hinojosa (SPA)Costa de Almerias.t.

Stage 4 - Zamora - Zamora 164.9km - 3 August 2000Sprint


1ITAStefano Casagrande (ITA)Alessio3.49.13
2SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generalis.t.
3BELHendrik Van Dyck (BEL)Palmans - Ideals.t.
4NEDGerben Löwik (NED)Farm Fritess.t.
5SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
6BELSteven Kleynen (BEL)Farm Fritess.t.
7SPAIsaac Galvez Lopez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
8ITAEndrio Leoni (ITA)Alessios.t.
9ITAAlain Turicchia (ITA)Amica Chips - Tacconi Sports.t.
10ARGMartin Garrido Mayorga (ARG)Colchon Relax - Fuenlabradas.t.
11SWIBruno Boscardin (SWI)Post Swiss Teams.t.
12RUSGuennadi Mikhailov (RUS)Farm Fritess.t.
13AUSScott Sunderland (AUS)Palmans - Ideals.t.
14BELDave Bruylandts (BEL)Palmans - Ideals.t.
15LTUVladimir Smirnov (LTU)Palmans - Ideals.t.
16NEDRemco Van Der Ven (NED)Farm Fritess.t.
17SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generalis.t.
18SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Banestos.t.
19ITAFabio Malberti (ITA)Amica Chips - Tacconi Sports.t.
20SPACésar Garcia Calvo (SPA)Colchon Relax - Fuenlabradas.t.
21SPAUnai Osa Eizaguirre (SPA)Banestos.t.
22VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadis.t.
23SPAJon Odriozola Mugarza (SPA)Banestos.t.
24KAZAndrei Mizourov (KAZ)Deutsche Telekoms.t.
25SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.

Stage 5 - S.Andres Rabanedo - Bembibre 169.2km - 4 August 2000Mountain


1SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Banesto4.24.09
2SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Banesto0.35
3BELDave Bruylandts (BEL)Palmans - Ideal0.42
4AUTGeorg Totschnig (AUT)Deutsche Telekom0.45
5SPAJose Ramon Gonzalez Arrieta (SPA)Euskaltel - Euskadi1.13
6SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
7SPAUnai Osa Eizaguirre (SPA)Banesto1.21
8SPARicardo Ochoa Palacios (SPA)Kelme - Costa Blanca1.44
9SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi1.48
10SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.55
11SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali1.59
12GERJörg Jaksche (GER)Deutsche Telekom2.04
13SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank2.14
14SPACarlos Sastre Candil (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
15ITAMassimo Cigana (ITA)Mercatone Uno - Albacom 20002.39
16AUTGerhard Trampusch (AUT)Deutsche Telekom2.46
17SPAJosé Manuel Vázquez Palomo (SPA)Colchon Relax - Fuenlabrada2.54
18SPAJose Maria 'Txema' Del Olmo Zendegi (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
19SPARicardo Valdez Prieto (SPA)Costa de Almeria3.08
20COLHernan Dario Munoz Giraldo (COL)Colchon Relax - Fuenlabrada3.25
21SPAJuan Carlos Vicario Barbera (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali3.25
22SPASantiago Blanco Gil (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali3.40
23GERHolger Sievers (GER)Team Nürnberger Versicherung3.44
24SPAAngel Castresana Del Val (SPA)Euskaltel - Euskadi4.31
25SPAAntonio Tauler Llull (SPA)Kelme - Costa Blanca4.37
26AUSScott Sunderland (AUS)Palmans - Ideal4.46
27ITAOscar Mason (ITA)Mercatone Uno - Albacom 20004.58
28SWIRoger Beuchat (SWI)Post Swiss Team5.13
29BELSteven Kleynen (BEL)Farm Frites5.28
30SPACésar Garcia Calvo (SPA)Colchon Relax - Fuenlabrada5.36
31ITADaniele De Paoli (ITA)Mercatone Uno - Albacom 20005.59
32SPAJuan Miguel Cuenca Martinez (SPA)Kelme - Costa Blanca6.06
33SPAEleuterio Anguita Hinojosa (SPA)Costa de Almeria6.16
34RUSVitali Kokorine (RUS)Amica Chips - Tacconi Sport6.21
35SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Kelme - Costa Blanca6.26
36ITAMaurizio Caravaggio (ITA)Mercatone Uno - Albacom 20006.52
37KAZAndrei Mizourov (KAZ)Deutsche Telekom6.58
38ITAAlessandro Bertolini (ITA)Alessio7.11
39SPADavid Vazquez Garcia (SPA)Colchon Relax - Fuenlabrada7.14
40AUTHarald Morscher (AUT)Team Nürnberger Versicherung7.39
41SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi7.58
42SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)Vitalicio Seguros - Grupo Generali8.40
43RUSGuennadi Mikhailov (RUS)Farm Frites8.45
44USAJustin Spinelli (USA)Farm Fritess.t.
45GERMatthias Kessler (GER)Deutsche Telekoms.t.
46SWIPhilipp Buschor (SWI)Post Swiss Teams.t.
47GERStephan Gottschling (GER)Post Swiss Teams.t.
48LTUVladimir Smirnov (LTU)Palmans - Ideals.t.
49SPAPedro Diaz Lobato (SPA)Colchon Relax - Fuenlabrada9.11
50ARGMartin Garrido Mayorga (ARG)Colchon Relax - Fuenlabrada9.21

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved