All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta a Castilla y León - 2009 - Detailed results

Cycling - Vuelta a Castilla y León - 2009 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2009

Vuelta a Castilla y León 2009

SpainSpain - 23th March 2009 - 27th March 2009


General classification - 27th March 2009


1USALevi Leipheimer (USA)Astana15.33.26
2SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Astana0.16
3USADavid Zabriskie (USA)Garmin - Slipstream0.22
4NEDStef Clement (NED)Rabobank0.49
5RUSDenis Menchov (RUS)Rabobank1.07
6SPAXavier Tondo Volpini (SPA)Andalucía - Cajasur1.51
7IRLPhilip Deignan (IRL)Cervélo Testteam1.53
8SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Xacobeo - Galicia2.01
9SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Caisse d'Epargne2.05
10SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Fuji - Servetto2.45
11NEDLaurens Ten Dam (NED)Rabobanks.t.
12SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Rock Racing2.50
13SPAAitor Hernandez Gutierrez (SPA)Euskaltel - Euskadi3.02
14PORBruno Manuel Silva Pires (POR)Barbot - Siper3.03
15SPAMarkel Irizar Aranburu (SPA)Euskaltel - Euskadi3.05
16SPARubén Plaza Molina (SPA)Liberty Seguros - Würth Team3.09
17SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Andalucía - Cajasur3.30
18COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)Rock Racing3.35
19COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Rabobank3.37
20LTUIgnatas Konovalovas (LTU)Cervélo Testteam4.08
21PORNuno Ribeiro (POR)Liberty Seguros - Würth Team4.09
22SPADavid García Da Pena (SPA)Xacobeo - Galicia4.11
23UKRVolodymir Gustov (UKR)Cervélo Testteam4.30
24SPAFrancisco Perez Sanchez (SPA)Caisse d'Epargne4.31
25RUSEduard Vorganov (RUS)Xacobeo - Galicia4.35
26SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Rock Racing4.51
27USABlake Caldwell (USA)Garmin - Slipstream4.55
28SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Caisse d'Epargne4.58
29SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Barbot - Siper5.13
30SPAAlberto Losada Alguacil (SPA)Caisse d'Epargne5.28
31SPAOscar Pujol Muñoz (SPA)Cervélo Testteam5.30
32SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi5.31
33SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargne5.34
34SPAJavier Mejías Leal (SPA)Fuji - Servetto5.45
35SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Team5.50
36SPARafael Valls Ferri (SPA)Burgos Monumental5.56
37USAThomas Danielson (USA)Garmin - Slipstream5.59
38NZLGlen Alan Chadwick (NZL)Rock Racing6.01
39POLBartosz Huzarski (POL)ISD - Neri6.15
40SPACarlos Sastre Candil (SPA)Cervélo Testteam6.24
41SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Euskaltel - Euskadi6.46
42SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Andalucía - Cajasur7.09
43UKRVitaliy Kondrut (UKR)ISD - Neri7.10
44SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Rock Racing7.45
45SPACarlos Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Team8.09
46SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Rabobank8.43
47SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo9.06
48ECUByron Patricio Guamá de la Cruz (ECU)Burgos Monumental9.20
49NEDKoos Moerenhout (NED)Rabobank9.21
50SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo9.34
51USAChristian Vandevelde (USA)Garmin - Slipstream9.37
52SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Orbea - Oreka S.d.a9.59
53SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Andalucía - Cajasur10.09
54SPAJavier Etxarri Marin (SPA)Rock Racing10.11
55SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Astana12.10
56SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cervélo Testteams.t.
57SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadi12.51
58SPAJesús Hernández Blázquez (SPA)Astana13.23
59PORHernâni Brôco (POR)Liberty Seguros - Würth Team16.05
60USALucas Euser (USA)Garmin - Slipstream17.36
61SPARicardo Serrano Gonzalez (SPA)Fuji - Servetto18.07
62SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Fuji - Servetto18.20
63SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi19.47
64SPAJorge Azanza Soto (SPA)Euskaltel - Euskadi20.29
65UKRDenys Kostyuk (UKR)ISD - Neri22.28
66SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Caisse d'Epargne22.54
67UKROleksandr Kvachuk (UKR)ISD - Neri23.09
68JPNYukiya Arashiro (JPN)Bbox - Bouygues Telecom23.29
69RUSDmitry Kozontchuk (RUS)Rabobank23.39
70SPAArkaitz Duran Aroca (SPA)Fuji - Servetto23.49
71POREdgar Miguel Lemos Pinto (POR)Liberty Seguros - Würth Team23.58
72SPAAlejandro Paleo Mosquera (SPA)Xacobeo - Galicia24.21
73SPAJoseba Larralde Alzugaray (SPA)Orbea - Oreka S.d.a24.22
74SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)Astana24.47
75SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo24.55
76FRAGuillaume Le Floch (FRA)Bbox - Bouygues Telecom25.23
77PORCarlos Manuel Pinho Olivera (POR)Barbot - Siper26.37
78SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Caisse d'Epargne26.41
79COLMarlon Alirio Perez Arango (COL)Caisse d'Epargne28.25
80SWIDavid Vitoria (SWI)Rock Racing28.32
81SPAJosé Antonio Redondo Ramos (SPA)Andalucía - Cajasur28.57
82FRAPerrig Quemeneur (FRA)Bbox - Bouygues Telecom29.33
83SPAJosé Herrada Lopez (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo29.58
84SPAJosé Antonio Carrasco Ramirez (SPA)Andalucía - Cajasur30.01
85SPAPablo Urtasun Perez (SPA)Euskaltel - Euskadi30.06
86SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo30.10
87ITADavide Ricci Bitti (ITA)ISD - Neri30.44
88ITAGianluca Mirenda (ITA)ISD - Neri31.54
89SPAOscar Garcia Casarrubios Pintor (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo32.14
90NEDBauke Mollema (NED)Rabobank32.25
91SPADavid Francisco Delgado (SPA)Burgos Monumental32.40
92SPAJuan Francisco Mouron Doldan (SPA)Xacobeo - Galicia32.42
93FRAMathieu Claude (FRA)Bbox - Bouygues Telecoms.t.
94PORBruno Miguel Castanheira Gomes (POR)Barbot - Siper32.48
95SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Burgos Monumental33.01
96PORHeldér Oliveira (POR)Barbot - Siper33.08
97NEDHuub Duyn (NED)Garmin - Slipstream33.34
98RUSEvgeny Sokolov (RUS)Bbox - Bouygues Telecom34.24
99USAFred Rodriguez (USA)Rock Racing34.56
100SPAJavier Benitez Pomares (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo35.03
101PORManuel Antonio Cardoso Leal (POR)Liberty Seguros - Würth Team35.22
102NEDRicardo Van Der Velde (NED)Garmin - Slipstream35.49
103SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Burgos Monumental36.05
104SPAMiguel Minguez Ayala (SPA)Orbea - Oreka S.d.a36.08
105SPADaniel Sesma Sorbet (SPA)Orbea - Oreka S.d.a36.16
106SPAEriz Ruiz De Erentxun Antetara (SPA)Orbea - Oreka S.d.a37.08
107BELSerge Pauwels (BEL)Cervélo Testteam37.12
108SPADavid Martin Velasco (SPA)Rock Racing37.54
109FRAGiovanni Bernaudeau (FRA)Bbox - Bouygues Telecom37.56
110RUSVladimir Isaychev (RUS)Xacobeo - Galicia38.02
111BELIgor Abakoumov (BEL)ISD - Neri38.34
112SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)Astana38.50
113SPADiego Gallego Arnaiz (SPA)Burgos Monumental38.58
114SPAJoaquín Novoa Mendez (SPA)Cervélo Testteam39.58
115SPAIván Melero Coco (SPA)Burgos Monumental40.05
116SPAFrancisco Jose Martinez Perez (SPA)Andalucía - Cajasur40.06
117NEDHans Dekkers (NED)Tml - Dommelstreek - Eindhoven40.24
118CUBIvan Dominguez (CUB)Fuji - Servetto40.33
119SPAJosé Antonio Lopez Gil (SPA)Andalucía - Cajasur42.04
120PORSamuel Dias Coelho (POR)Barbot - Siper43.09
121SPARaul Santamarta Valvuena (SPA)Burgos Monumental43.40
122SPAMikel Ilundain Tirapu (SPA)Orbea - Oreka S.d.a44.29
123FRADamien Gaudin (FRA)Bbox - Bouygues Telecom45.08
124SPAFélix Vidal Celis Zabala (SPA)Barbot - Siper45.18
125SPAEneko Echeverz Carte (SPA)45.54
126SPAAitor Olano Orbegozo (SPA)Orbea - Oreka S.d.a46.01
127PORAntonio Jesus (POR)47.41
128PORAntonio Felipe Amorim Oliveira (POR)Barbot - Siper64

Stage 1 - Paredes De Nava - Baltanas 168.3km - 23th March 2009Sprint


1SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Burgos Monumental4.31.53 (38.906 km/h)
2SWIDavid Vitoria (SWI)Rock Racings.t.
3SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
4SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
5PORManuel Antonio Cardoso Leal (POR)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
6NEDHans Dekkers (NED)Tml - Dommelstreek - Eindhovens.t.
7SPAJuan Francisco Mouron Doldan (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
8UKRDenys Kostyuk (UKR)ISD - Neris.t.
9SPARicardo Serrano Gonzalez (SPA)Fuji - Servettos.t.
10SPAPablo Urtasun Perez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
11SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
12COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Rabobanks.t.
13SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
14SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Burgos Monumentals.t.
15RUSEduard Vorganov (RUS)Xacobeo - Galicias.t.
16SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
17COLMarlon Alirio Perez Arango (COL)Caisse d'Epargnes.t.
18SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Rock Racings.t.
19POREdgar Miguel Lemos Pinto (POR)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
20FRAMathieu Claude (FRA)Bbox - Bouygues Telecoms.t.
21BELIgor Abakoumov (BEL)ISD - Neris.t.
22SPAJosé Antonio Carrasco Ramirez (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
23USAChristian Vandevelde (USA)Garmin - Slipstreams.t.
24ITAGianluca Mirenda (ITA)ISD - Neris.t.
25SPARubén Plaza Molina (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.

Stage 2 - Palencia - Palencia 28.2km - 24th March 2009Time Trial


1USALevi Leipheimer (USA)Astana33.17 (50.836 km/h)
2SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Astana0.16
3USADavid Zabriskie (USA)Garmin - Slipstream0.22
4NEDStef Clement (NED)Rabobank0.49
5RUSDenis Menchov (RUS)Rabobank0.55
6SPAMarkel Irizar Aranburu (SPA)Euskaltel - Euskadi1.16
7SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Caisse d'Epargne1.17
8SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Rock Racing1.33
9USAThomas Danielson (USA)Garmin - Slipstream1.36
10USAChristian Vandevelde (USA)Garmin - Slipstream1.39
11SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cervélo Testteam1.44
12NEDKoos Moerenhout (NED)Rabobank1.46
13LTUIgnatas Konovalovas (LTU)Cervélo Testteam1.47
14NEDLaurens Ten Dam (NED)Rabobanks.t.
15SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
16SPAXavier Tondo Volpini (SPA)Andalucía - Cajasur1.51
17SPARubén Plaza Molina (SPA)Liberty Seguros - Würth Team1.52
18IRLPhilip Deignan (IRL)Cervélo Testteam1.53
19SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Rabobank1.56
20NEDHuub Duyn (NED)Garmin - Slipstream1.59
21SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Xacobeo - Galicia2.01
22SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Caisse d'Epargne2.07
23SPAAitor Hernandez Gutierrez (SPA)Euskaltel - Euskadi2.08
24SPAFrancisco Perez Sanchez (SPA)Caisse d'Epargne2.10
25UKRVitaliy Kondrut (UKR)ISD - Neri2.12
26SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Rock Racing2.15
27SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Caisse d'Epargne2.16
28COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)Rock Racing2.18
29POLBartosz Huzarski (POL)ISD - Neris.t.
30SPAAlberto Losada Alguacil (SPA)Caisse d'Epargne2.19
31COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Rabobank2.20
32UKRSergiy Matveyev (UKR)ISD - Neri2.24
33SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Barbot - Sipers.t.
34SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Team2.26
35SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo2.31
36SPACarlos Sastre Candil (SPA)Cervélo Testteam2.32
37RUSVladimir Isaychev (RUS)Xacobeo - Galicia2.34
38SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Orbea - Oreka S.d.as.t.
39COLMarlon Alirio Perez Arango (COL)Caisse d'Epargne2.35
40UKRVolodymir Gustov (UKR)Cervélo Testteam2.42
41UKRDenys Kostyuk (UKR)ISD - Neri2.43
42UKROleksandr Kvachuk (UKR)ISD - Neris.t.
43SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Astana2.45
44SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Andalucía - Cajasur2.49
45SPAPablo Urtasun Perez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
46USABlake Caldwell (USA)Garmin - Slipstream2.51
47SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Fuji - Servetto2.54
48SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)Astanas.t.
49SPADavid García Da Pena (SPA)Xacobeo - Galicia2.56
50SPACarlos Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Team2.57
51SPAArkaitz Duran Aroca (SPA)Fuji - Servetto3.00
52SPAFrancisco Jose Martinez Perez (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
53SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
54SPABeñat Intxausti Elorriaga (SPA)Fuji - Servetto3.01
55SPAJosé Antonio Redondo Ramos (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
56SPAJosé Antonio Carrasco Ramirez (SPA)Andalucía - Cajasur3.02
57SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi3.03
58PORBruno Manuel Silva Pires (POR)Barbot - Sipers.t.
59SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Rock Racing3.04
60SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo3.06
61SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Caisse d'Epargne3.11
62RUSEvgeny Sokolov (RUS)Bbox - Bouygues Telecom3.13
63FRAPerrig Quemeneur (FRA)Bbox - Bouygues Telecoms.t.
64BELSerge Pauwels (BEL)Cervélo Testteam3.14
65JPNYukiya Arashiro (JPN)Bbox - Bouygues Telecom3.17
66SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi3.18
67RUSEduard Vorganov (RUS)Xacobeo - Galicia3.20
68NEDBauke Mollema (NED)Rabobank3.25
69SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadi3.26
70SPADaniel Sesma Sorbet (SPA)Orbea - Oreka S.d.a3.27
71SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampos.t.
72RUSDmitry Kozontchuk (RUS)Rabobanks.t.
73NEDHans Dekkers (NED)Tml - Dommelstreek - Eindhoven3.28
74FRADamien Gaudin (FRA)Bbox - Bouygues Telecom3.30
75SWIDavid Vitoria (SWI)Rock Racing3.33
76SPAJesús Hernández Blázquez (SPA)Astana3.37
77SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)Astanas.t.
78PORBruno Miguel Castanheira Gomes (POR)Barbot - Siper3.38
79USAFred Rodriguez (USA)Rock Racings.t.
80NZLGlen Alan Chadwick (NZL)Rock Racing3.40
81ITADavide Ricci Bitti (ITA)ISD - Neri3.41
82SPAOscar Pujol Muñoz (SPA)Cervélo Testteams.t.
83SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Xacobeo - Galicia3.42
84SPAJosé Herrada Lopez (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo3.45
85SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Euskaltel - Euskadi3.46
86SPAJavier Mejías Leal (SPA)Fuji - Servetto3.47
87SPARafael Valls Ferri (SPA)Burgos Monumental3.49
88NEDRicardo Van Der Velde (NED)Garmin - Slipstream3.54
89SPAAlejandro Paleo Mosquera (SPA)Xacobeo - Galicia3.55
90PORNuno Ribeiro (POR)Liberty Seguros - Würth Team3.58
91PORHernâni Brôco (POR)Liberty Seguros - Würth Team4.02
92SPAJorge Azanza Soto (SPA)Euskaltel - Euskadi4.03
93SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo4.06
94SPAMiguel Minguez Ayala (SPA)Orbea - Oreka S.d.as.t.
95SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Burgos Monumental4.10
96POREdgar Miguel Lemos Pinto (POR)Liberty Seguros - Würth Team4.13
97SPADavid Martin Velasco (SPA)Rock Racing4.15
98SPAEneko Echeverz Carte (SPA)4.16
99SPAJavier Benitez Pomares (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo4.17
100SPAJoaquín Novoa Mendez (SPA)Cervélo Testteam4.22
101FRAMathieu Claude (FRA)Bbox - Bouygues Telecom4.23
102SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Fuji - Servettos.t.
103SPAIván Melero Coco (SPA)Burgos Monumental4.24
104SPAEriz Ruiz De Erentxun Antetara (SPA)Orbea - Oreka S.d.a4.29
105SPARicardo Serrano Gonzalez (SPA)Fuji - Servettos.t.
106SPAJuan Francisco Mouron Doldan (SPA)Xacobeo - Galicia4.36
107SPAJoseba Larralde Alzugaray (SPA)Orbea - Oreka S.d.a4.37
108SPAMikel Ilundain Tirapu (SPA)Orbea - Oreka S.d.a4.42
109FRAGuillaume Le Floch (FRA)Bbox - Bouygues Telecom4.47
110CUBIvan Dominguez (CUB)Fuji - Servettos.t.
111USALucas Euser (USA)Garmin - Slipstreams.t.
112SPAOscar Garcia Casarrubios Pintor (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampo4.49
113LTUTomas Vaitkus (LTU)Astana4.54
114SPAJavier Etxarri Marin (SPA)Rock Racing4.55
115SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Burgos Monumentals.t.
116SPAJosé Antonio Lopez Gil (SPA)Andalucía - Cajasur5.08
117ITAGianluca Mirenda (ITA)ISD - Neris.t.
118SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Andalucía - Cajasur5.20
119PORHeldér Oliveira (POR)Barbot - Siper5.24
120SPADiego Gallego Arnaiz (SPA)Burgos Monumental5.25
121SPAAitor Olano Orbegozo (SPA)Orbea - Oreka S.d.a5.28
122SPARaul Santamarta Valvuena (SPA)Burgos Monumental5.30
123SPADavid Francisco Delgado (SPA)Burgos Monumental5.36
124PORManuel Antonio Cardoso Leal (POR)Liberty Seguros - Würth Team5.40
125FRAGiovanni Bernaudeau (FRA)Bbox - Bouygues Telecom5.45
126PORCarlos Manuel Pinho Olivera (POR)Barbot - Siper5.48
127SPAAlberto Fernandez Sainz (SPA)Xacobeo - Galicia5.53
128PORSamuel Dias Coelho (POR)Barbot - Siper6.15
129BELIgor Abakoumov (BEL)ISD - Neri6.21
130ECUByron Patricio Guamá de la Cruz (ECU)Burgos Monumental6.27
131PORAntonio Jesus (POR)6.59
132PORAntonio Felipe Amorim Oliveira (POR)Barbot - Siper7.03
133SPAFélix Vidal Celis Zabala (SPA)Barbot - Siper25

Stage 3 - Sahagun - Estacion Inv. De San Isiro 156.9km - 25th March 2009Sprint


1SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Caisse d'Epargne3.28.16 (45.202 km/h)
2SPARubén Plaza Molina (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
3SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
4SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Fuji - Servettos.t.
5SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
6SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Rock Racings.t.
7COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Rabobanks.t.
8SPAJavier Mejías Leal (SPA)Fuji - Servettos.t.
9SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
10SPABeñat Intxausti Elorriaga (SPA)Fuji - Servettos.t.
11SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Astanas.t.
12RUSDenis Menchov (RUS)Rabobanks.t.
13SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Rabobanks.t.
14SPAXavier Tondo Volpini (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
15SPADavid García Da Pena (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
16LTUIgnatas Konovalovas (LTU)Cervélo Testteams.t.
17NEDBauke Mollema (NED)Rabobanks.t.
18USALevi Leipheimer (USA)Astanas.t.
19ECUByron Patricio Guamá de la Cruz (ECU)Burgos Monumentals.t.
20SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
21SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Fuji - Servettos.t.
22FRAGiovanni Bernaudeau (FRA)Bbox - Bouygues Telecoms.t.
23PORBruno Manuel Silva Pires (POR)Barbot - Sipers.t.
24NEDLaurens Ten Dam (NED)Rabobanks.t.
25SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.

Stage 4 - Santa Maria Del Paramo - Galende-Laguna De Los Peces 145.4km - 26th March 2009Mountain


1SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Fuji - Servetto3.42.03 (39.288 km/h)
2RUSDenis Menchov (RUS)Rabobank0.08
3SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Andalucía - Cajasur0.09
4SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
5IRLPhilip Deignan (IRL)Cervélo Testteams.t.
6NEDStef Clement (NED)Rabobanks.t.
7SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
8USALevi Leipheimer (USA)Astanas.t.
9SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Astanas.t.
10PORBruno Manuel Silva Pires (POR)Barbot - Sipers.t.
11USADavid Zabriskie (USA)Garmin - Slipstreams.t.
12SPAXavier Tondo Volpini (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
13PORNuno Ribeiro (POR)Liberty Seguros - Würth Team0.20
14SPAAitor Hernandez Gutierrez (SPA)Euskaltel - Euskadi1.03
15SPAJavier Mejías Leal (SPA)Fuji - Servettos.t.
16NEDLaurens Ten Dam (NED)Rabobank1.07
17SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi1.18
18SPABeñat Intxausti Elorriaga (SPA)Fuji - Servetto1.24
19RUSEduard Vorganov (RUS)Xacobeo - Galicias.t.
20SPADavid García Da Pena (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
21SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
22COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Rabobank1.26
23UKRVolodymir Gustov (UKR)Cervélo Testteams.t.
24SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Rock Racings.t.
25LTUIgnatas Konovalovas (LTU)Cervélo Testteams.t.
26SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Rock Racings.t.
27COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)Rock Racings.t.
28SPAAlberto Losada Alguacil (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
29SPAFrancisco Perez Sanchez (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
30SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Murcia - Contentpolis - Ampos.t.
31SPARubén Plaza Molina (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
32NZLGlen Alan Chadwick (NZL)Rock Racings.t.
33SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Barbot - Siper1.54
34SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Caisse d'Epargne1.58
35SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
36SPAMarkel Irizar Aranburu (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
37SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
38SPAOscar Pujol Muñoz (SPA)Cervélo Testteams.t.
39USABlake Caldwell (USA)Garmin - Slipstreams.t.
40SPAJavier Etxarri Marin (SPA)Rock Racings.t.
41SPARafael Valls Ferri (SPA)Burgos Monumental2.16
42SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Rock Racing2.45
43ECUByron Patricio Guamá de la Cruz (ECU)Burgos Monumental3.02
44POLBartosz Huzarski (POL)ISD - Neris.t.
45SPACarlos Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
46SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
47SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cervélo Testteam3.13
48SPACarlos Sastre Candil (SPA)Cervélo Testteams.t.
49UKRVitaliy Kondrut (UKR)ISD - Neri4.32
50PORHernâni Brôco (POR)Liberty Seguros - Würth Teams.t.

Stage 5 - Benavente - Valladolid 152.5km - 27th March 2009Sprint


1SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Caisse d'Epargne3.17.46 (46.276 km/h)
2SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
3SPAPablo Urtasun Perez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
4SPARicardo Serrano Gonzalez (SPA)Fuji - Servetto0.02
5BELIgor Abakoumov (BEL)ISD - Neris.t.
6SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Rock Racings.t.
7RUSEduard Vorganov (RUS)Xacobeo - Galicias.t.
8SPADavid García Da Pena (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
9SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Burgos Monumentals.t.
10SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Astanas.t.
11SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
12UKRDenys Kostyuk (UKR)ISD - Neris.t.
13SPAJuan Francisco Mouron Doldan (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
14SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
15SPAJorge Azanza Soto (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
16USALevi Leipheimer (USA)Astanas.t.
17NEDStef Clement (NED)Rabobanks.t.
18SPAAitor Hernandez Gutierrez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
19NEDHuub Duyn (NED)Garmin - Slipstreams.t.
20SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
21SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Fuji - Servettos.t.
22SPARubén Plaza Molina (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
23IRLPhilip Deignan (IRL)Cervélo Testteams.t.
24SPAMarkel Irizar Aranburu (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
25SPAJosé Antonio Carrasco Ramirez (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved