All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta a Castilla y León - 2011 - Detailed results

Cycling - Vuelta a Castilla y León - 2011 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2011

Vuelta a Castilla y León 2011

SpainSpain - 13 April 2011 - 17 April 2011


General classification - 17 April 2011


1SPAXavier Tondo Volpini (SPA)Movistar17:01:40
2NEDBauke Mollema (NED)Rabobank0:00:09
3SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:17
4ITADomenico Pozzovivo (ITA)Colnago - CSF Inox0:00:40
5FRAJérôme Coppel (FRA)Saur - Sojasun0:00:47
6COLJuan Pablo Suarez Suarez (COL)Une - Epms.t.
7ITADario David Cioni (ITA)Team Ineos0:00:54
8SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbea0:00:58
9SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Rabobank0:00:59
10NEDLaurens Ten Dam (NED)Rabobank0:01:16
11SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Barbot - Efapels.t.
12COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:01:21
13NEDSteven Kruijswijk (NED)Rabobank0:01:22
14GBRChris Froome (GBR)Team Ineos0:01:32
15COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:01:42
16COLGiovanny Manuel Baez Alvarez (COL)Une - Epms.t.
17SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistar0:01:44
18COLJohn Edilberto Martinez Montero (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:01:45
19COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:01:46
20FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasun0:02:00
21ITAGiampaolo Cheula (ITA)Geox - TMC0:02:27
22SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi0:02:42
23ITAFilippo Savini (ITA)Colnago - CSF Inox0:02:47
24COLCarlos Fernando Piamonte Rodriguez (COL)Une - Epm0:03:21
25NEDTom Jelte Slagter (NED)Rabobank0:03:42
26SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Caja Rural0:04:13
27SPAJesús Hernández Blázquez (SPA)Saxo Bank - Sungard0:04:18
28SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucia - Caja Granada0:04:43
29PORSérgio Ferreira Sousa (POR)Barbot - Efapel0:04:54
30COLHector Leonardo Paez Leon (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:05:03
31SPAFrancisco Javier Aramendia Llorente (SPA)Euskaltel - Euskadi0:05:14
32SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Movistar0:05:15
33ITAStefano Pirazzi (ITA)Colnago - CSF Inox0:05:25
34COLWalter Fernando Pedraza Morales (COL)Une - Epm0:05:41
35SPAVíctor Cabedo Carda (SPA)Orbea0:07:02
36COLRafael Infantino Abreu (COL)Une - Epm0:07:57
37PORSergio Miguel Vieira Ribeiro (POR)Barbot - Efapel0:08:46
38SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Orbea0:09:44
39COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:10:04
40COLAlex Alberto Cano Ardila (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:10:19
41COLCamilo Andres Suarez Albarracin (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:10:33
42SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Andalucia - Caja Granada0:10:35
43SPAEgoitz Garcia Echeguibel (SPA)Caja Rural0:11:59
44GBRRussell Downing (GBR)Team Ineos0:12:00
45ITAFederico Canuti (ITA)Colnago - CSF Inox0:12:09
46SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadi0:12:13
47FRALudovic Turpin (FRA)Saur - Sojasun0:12:15
48CHICarlos Ivan Oyarzun Guiñez (CHI)Movistar0:12:20
49SPACarlos Verona Quintanilla (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:12:28
50SPADavid De La Cruz Melgarejo (SPA)Caja Rurals.t.
51SPACarlos Sastre Candil (SPA)Geox - TMC0:12:29
52GBRPeter Kennaugh (GBR)Team Ineos0:12:44
53URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rural0:12:46
54AUTMatthias Brändle (AUT)Geox - TMC0:13:09
55RSAJacques Janse Van Rensburg (RSA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:13:11
56SPAJose Luis Roldan Carmona (SPA)Andalucia - Caja Granada0:13:45
57AUSRichie Porte (AUS)Saxo Bank - Sungard0:13:47
58SPADiego Gallego Arnaiz (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:13:51
59SPADaniel Navarro García (SPA)Saxo Bank - Sungard0:13:53
60FRAYannick Talabardon (FRA)Saur - Sojasun0:13:59
61SPAJorge Azanza Soto (SPA)Euskaltel - Euskadi0:14:11
62GBRBen Swift (GBR)Team Ineos0:16:07
63SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Movistar0:16:45
64BELSerge Pauwels (BEL)Team Ineos0:16:56
65FRAGuillaume Levarlet (FRA)Saur - Sojasun0:17:06
66PORFilipe Duarte Sousa Cardoso (POR)Barbot - Efapel0:17:18
67PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Barbot - Efapel0:17:33
68SPARaul Alarcon Garcia (SPA)Barbot - Efapel0:17:56
69COLJaime Alberto Castañeda Ortega (COL)Une - Epm0:17:58
70SPAFrancisco Javier Iriarte Garro (SPA)Movistar0:18:34
71GBRAlex Dowsett (GBR)Team Ineos0:18:49
72BLRBranislau Samoilau (BLR)Movistar0:19:51
73COLJuan Mauricio Soler Hernandez (COL)Movistar0:20:11
74FRAJonathan Hivert (FRA)Saur - Sojasun0:20:45
75ITASimone Stortoni (ITA)Colnago - CSF Inox0:24:28
76ITAManuel Belletti (ITA)Colnago - CSF Inox0:24:31
77SPAJuan José Lobato del Valle (SPA)Andalucia - Caja Granada0:24:42
78SWIMarcel Wyss (SWI)Geox - TMCs.t.
79SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Andalucia - Caja Granada0:24:47
80AUSLuke Roberts (AUS)Saxo Bank - Sungard0:24:58
81SPAPascual Orengo Lopez (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:25:05
82FRAPierre Cazaux (FRA)Euskaltel - Euskadi0:25:08
83PORAntonio Felipe Amorim Oliveira (POR)Barbot - Efapel0:25:12
84SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Caja Rurals.t.
85SPADiego Milán Jiménez (SPA)Caja Rural0:25:20
86SPANoel Martín Infante (SPA)Orbea0:25:27
87SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:25:46
88UKRVolodymir Gustov (UKR)Saxo Bank - Sungard0:26:12
89SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Orbea0:26:17
90SPAFrancisco Manuel Anton Marin (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:26:19
91SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Andalucia - Caja Granada0:26:33
92ITAGianluca Brambilla (ITA)Colnago - CSF Inox0:26:35
93SPAAntonio Cabello Baena (SPA)Andalucia - Caja Granada0:26:50
94SPARuben Martinez Hernandez (SPA)Caja Rural0:26:58
95SPAJavier Ramirez Abeja (SPA)Andalucia - Caja Granada0:27:34
96SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)Saxo Bank - Sungard0:28:11
97ITAPaolo Locatelli (ITA)Colnago - CSF Inox0:28:43
98SPADavid Gutierrez Gutierrez (SPA)Geox - TMC0:29:06
99SPAAritz Etxebarria Etxebarria (SPA)Orbea0:29:21
100FRAJulien Simon (FRA)Saur - Sojasun0:29:25
101NEDTheo Bos (NED)Rabobank0:29:27
102ITAMatteo Pelucchi (ITA)Geox - TMC0:30:01
103SPADaniel Sesma Sorbet (SPA)Euskaltel - Euskadi0:30:27
104PORCarlos Baltazar (POR)Barbot - Efapel0:31:08
105SPARuben Jimenez Ventosa (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:32:11
106AUSGraeme Allen Brown (AUS)Rabobank0:32:43

Stage 1 - Medina De Rioseco - Palencia - 174,4 Km - 13 April 2011Sprint


1SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Movistar04:12:57
2ITAManuel Belletti (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
3SLOMarko Kump (SLO)Geox - TMCs.t.
4AUSLuke Roberts (AUS)Saxo Bank - Sungards.t.
5GBRRussell Downing (GBR)Team Ineoss.t.
6SPAJuan José Lobato del Valle (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
7FRAJonathan Hivert (FRA)Saur - Sojasuns.t.
8SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbeas.t.
9SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Caja Rurals.t.
10SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
11SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Orbeas.t.
12PORFilipe Duarte Sousa Cardoso (POR)Barbot - Efapels.t.
13COLWalter Fernando Pedraza Morales (COL)Une - Epms.t.
14COLCamilo Andres Suarez Albarracin (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
15SPAFrancisco Javier Aramendia Llorente (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
16NEDBauke Mollema (NED)Rabobanks.t.
17SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Barbot - Efapels.t.
18PORSérgio Ferreira Sousa (POR)Barbot - Efapels.t.
19ITAFederico Canuti (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
20SPAEgoitz Garcia Echeguibel (SPA)Caja Rurals.t.
21SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
22SPAPascual Orengo Lopez (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
23FRAJérôme Coppel (FRA)Saur - Sojasuns.t.
24SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Movistars.t.

Stage 2 - Valladolid - Salamanca - 213,0 Km - 14 April 2011Sprint


1SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Movistar5:06:23
2PORSergio Miguel Vieira Ribeiro (POR)Barbot - Efapels.t.
3GBRRussell Downing (GBR)Team Ineoss.t.
4SPAAitor Galdos Alonso (SPA)Caja Rurals.t.
5SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
6ITAMatteo Pelucchi (ITA)Geox - TMCs.t.
7SPAEgoitz Garcia Echeguibel (SPA)Caja Rurals.t.
8SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Movistars.t.
9COLJaime Alberto Castañeda Ortega (COL)Une - Epms.t.
10ITAManuel Belletti (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
11SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Caja Rurals.t.
12SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Barbot - Efapels.t.
13FRAJonathan Hivert (FRA)Saur - Sojasuns.t.
14AUSLuke Roberts (AUS)Saxo Bank - Sungards.t.
15SPAFrancisco Manuel Anton Marin (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
16SPAFrancisco Javier Aramendia Llorente (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
17SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistars.t.
18COLCamilo Andres Suarez Albarracin (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
19ITAFederico Canuti (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
20PORFilipe Duarte Sousa Cardoso (POR)Barbot - Efapels.t.
21PORAntonio Felipe Amorim Oliveira (POR)Barbot - Efapels.t.
22GBRBen Swift (GBR)Team Ineoss.t.
23NEDSteven Kruijswijk (NED)Rabobanks.t.
24SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.

Stage 3 - Benavente - Laguna De Peces - 157,2 Km - 15 April 2011Mountain


1ITAFilippo Savini (ITA)Colnago - CSF Inox3:58:25
2NEDBauke Mollema (NED)Rabobank0:00:07
3ITADomenico Pozzovivo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
4SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:10
5SPAXavier Tondo Volpini (SPA)Movistars.t.
6ITADario David Cioni (ITA)Team Ineos0:00:15
7COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:00:24
8SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Rabobank0:00:28
9SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Barbot - Efapels.t.
10COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
11COLGiovanny Manuel Baez Alvarez (COL)Une - Epms.t.
12NEDSteven Kruijswijk (NED)Rabobanks.t.
13COLJuan Pablo Suarez Suarez (COL)Une - Epms.t.
14SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbeas.t.
15NEDLaurens Ten Dam (NED)Rabobanks.t.
16FRAJérôme Coppel (FRA)Saur - Sojasuns.t.
17COLJohn Edilberto Martinez Montero (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
18SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistars.t.
19NEDTom Jelte Slagter (NED)Rabobank0:00:40
20GBRChris Froome (GBR)Team Ineos0:00:41
21SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi0:01:02
22ITAGiampaolo Cheula (ITA)Geox - TMC0:01:05
23FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasuns.t.
24COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
25COLCarlos Fernando Piamonte Rodriguez (COL)Une - Epm0:01:10

Stage 4 - Zamora - Zamora - Cri - 11,2 Km - 16 April 2011Time Trial


1AUSRichie Porte (AUS)Saxo Bank - Sungard0:00:01
2SPAXavier Tondo Volpini (SPA)Movistar0:00:03
3NEDBauke Mollema (NED)Rabobank0:00:15
4GBRAlex Dowsett (GBR)Team Ineos0:00:19
5SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:20
6COLJuan Pablo Suarez Suarez (COL)Une - Epm0:00:26
7COLRafael Infantino Abreu (COL)Une - Epm0:00:31
8FRAJérôme Coppel (FRA)Saur - Sojasun0:00:32
9GBRChris Froome (GBR)Team Ineos0:00:38
10SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Rabobanks.t.
11ITADomenico Pozzovivo (ITA)Colnago - CSF Inox0:00:40
12SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbea0:00:43
13SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Caja Rurals.t.
14COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:00:44
15COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
16NEDLaurens Ten Dam (NED)Rabobank0:00:45
17ITADario David Cioni (ITA)Team Ineos0:00:46
18FRAJonathan Hivert (FRA)Saur - Sojasuns.t.
19SPADaniel Navarro García (SPA)Saxo Bank - Sungard0:00:48
20SPAVíctor Cabedo Carda (SPA)Orbeas.t.
21SPAEgoitz Garcia Echeguibel (SPA)Caja Rural0:00:49
22CHICarlos Ivan Oyarzun Guiñez (CHI)Movistars.t.
23SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:00:50
24AUSLuke Roberts (AUS)Saxo Bank - Sungards.t.

Stage 5 - Madrigal De Las Altas Torres - Medina Del Campo - 167,7 Km - 17 April 2011Sprint


1GBRBen Swift (GBR)Team Ineos3:30:00
2SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Movistars.t.
3SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
4NEDTheo Bos (NED)Rabobanks.t.
5ITAManuel Belletti (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
6ITAMatteo Pelucchi (ITA)Geox - TMCs.t.
7SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Caja Rurals.t.
8SPADiego Milán Jiménez (SPA)Caja Rurals.t.
9SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Orbeas.t.
10SPAFrancisco Manuel Anton Marin (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
11PORFilipe Duarte Sousa Cardoso (POR)Barbot - Efapels.t.
12SPARuben Jimenez Ventosa (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
13SPAPascual Orengo Lopez (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
14COLCamilo Andres Suarez Albarracin (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
15AUSLuke Roberts (AUS)Saxo Bank - Sungards.t.
16SPAEgoitz Garcia Echeguibel (SPA)Caja Rurals.t.
17SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Barbot - Efapels.t.
18FRAJonathan Hivert (FRA)Saur - Sojasuns.t.
19SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbeas.t.
20FRAJérôme Coppel (FRA)Saur - Sojasuns.t.
21COLJaime Alberto Castañeda Ortega (COL)Une - Epms.t.
22SPAXavier Tondo Volpini (SPA)Movistars.t.
23PORSergio Miguel Vieira Ribeiro (POR)Barbot - Efapels.t.
24SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Movistars.t.
25NEDBauke Mollema (NED)Rabobanks.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved