All sports Site
All sports Site
Brazil - 12 June 1988
Diogo Portela (born 12 June 1988) is a darts player who competes internationally for Brazil. He plays his last match during the first round of the World Championship 2023.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
World Championship from 15 December 2022 to 3 January 2023 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Cameron Menzies | 3-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 13 Victories / 24 Defeats
World Championship from 15 December 2021 to 3 January 2022 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Alan Soutar | 3-2 | |
Online Live League from 1 February to 2 February 2022 | ||||
Group 14 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Group 14 | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Group 14 | defeated by | Kevin Painter | 4-3 | |
Group 14 | defeated by | Gary Robson | 4-0 | |
Group 14 | defeat | Robert Owen | 4-2 | |
Group 15 | defeated by | Stephen Burton | 4-1 | |
Group 15 | defeat | Kevin Painter | 4-2 | |
Group 15 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Group 15 | defeat | Darryl Pilgrim | 4-1 | |
Group 15 | defeat | Graham Usher | 4-3 | |
Group 16 | defeated by | Darryl Pilgrim | 4-0 | |
Group 16 | defeated by | Michael Warburton | 4-0 | |
Group 16 | defeated by | Kevin Painter | 4-1 | |
Group 16 | defeated by | Stephen Burton | 4-2 | |
Group 16 | defeated by | Graham Usher | 4-0 | |
UK Open from 4 March to 6 March 2022 | ||||
First Round | defeated by | Dan Read | 6-3 | |
Online Live League from 1 February to 2 February 2022 | ||||
Group 116 | defeat | Michael Flynn | 4-3 | |
Group 116 | defeat | Richie Howson | 4-1 | |
Group 116 | defeat | Andreas Harrysson | 4-3 | |
Group 116 | defeated by | Ciaran Teehan | 4-3 | |
Group 116 | defeated by | Martijn Dragt | 4-0 | |
Group 117 | defeat | Martijn Dragt | 4-1 | |
Group 117 | defeated by | Michael Flynn | 4-2 | |
Group 117 | defeat | Ciaran Teehan | 4-3 | |
Group 117 | defeated by | Richie Howson | 4-2 | |
Group 117 | defeat | Andreas Harrysson | 4-1 | |
Group 180 | defeat | Graham Usher | 4-1 | |
Group 180 | defeated by | Adam Lipscombe | 4-0 | |
Group 180 | defeated by | Dan Lauby Jr. | 4-2 | |
Group 180 | defeat | Arjan Konterman | 4-3 | |
Group 180 | defeated by | Gary Stone | 4-1 | |
Group 181 | defeated by | Graham Usher | 4-3 | |
Group 181 | defeated by | Gary Stone | 4-2 | |
Group 181 | defeated by | Arjan Konterman | 4-0 | |
Group 181 | defeated by | Dan Lauby Jr. | 4-2 | |
Group 181 | defeat | Adam Lipscombe | 4-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 9 Victories / 23 Defeats
World Championship from 15 December 2020 to 3 January 2021 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeat | Steve Beaton | 3-0 | |
Second Round | defeated by | Glen Durrant | 3-0 | |
Online Live League , 15 March 2021 | ||||
Group L | defeated by | Adrian Gray | 4-1 | |
Group L | defeat | Darryl Fitton | 4-1 | |
Group L | defeated by | Jamie Caven | 4-1 | |
Group L | defeat | Fallon Sherrock | 4-2 | |
Group L | defeated by | Barrie Bates | 4-3 | |
Group N | defeated by | Adrian Gray | 4-1 | |
Group N | defeated by | Barrie Bates | 4-2 | |
Group N | defeated by | Fallon Sherrock | 4-1 | |
Group N | defeated by | Jamie Kelling | 4-2 | |
Group N | defeat | Darryl Fitton | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Robert Thornton | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Richie Burnett | 4-3 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Matthew Dennant | 4-1 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Kevin Burness | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Jamie Kelling | 4-3 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Jamie Kelling | 4-0 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Kevin Burness | 4-3 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Matthew Dennant | 4-3 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Richie Burnett | 4-3 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Robert Thornton | 4-1 | |
Fifth Round - Group CJ | defeated by | Scott Baker | 4-3 | |
Fifth Round - Group CJ | defeated by | Richard North | 4-0 | |
Fifth Round - Group CJ | defeat | Dan Lauby Jr. | 4-1 | |
Fifth Round - Group CJ | defeated by | Thibault Tricole | 4-3 | |
Fifth Round - Group CJ | defeat | Sebastian Steyer | 4-0 | |
Fifth Round - Group CL | defeat | Sebastian Steyer | 4-0 | |
Fifth Round - Group CL | defeated by | Thibault Tricole | 4-3 | |
Fifth Round - Group CL | defeat | Dan Lauby Jr. | 4-1 | |
Fifth Round - Group CL | defeated by | Richard North | 4-0 | |
Fifth Round - Group CL | defeated by | Scott Baker | 4-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 31 Victories / 70 Defeats
World Championship from 13 December 2019 to 1 January 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Josh Payne | 3-0 | |
Players Championship 8 , 15 March 2020 | ||||
First Round | defeat | Aaron Beeney | 6-3 | |
Second Round | defeated by | Ian White | 6-4 | |
Icons of Darts Live League from 6 April to 28 April 2020 | ||||
Group 13 | defeat | James Hubbard | 5-4 | |
Group 13 | defeat | Adam Huckvale | 5-4 | |
Group 13 | defeated by | Andy Jenkins | 5-3 | |
Group 13 | defeated by | Paul Nicholson | 5-2 | |
Group 14 | defeat | Andy Jenkins | 5-2 | |
Group 14 | defeated by | Paul Nicholson | 5-3 | |
Group 14 | defeat | James Hubbard | 5-3 | |
Group 14 | defeated by | Arron Monk | 5-2 | |
Group 15 | defeat | Andy Jenkins | 5-4 | |
Group 15 | defeated by | Arron Monk | 5-4 | |
Group 15 | defeat | Adam Huckvale | 5-2 | |
Group 15 | defeated by | James Hubbard | 5-4 | |
Group 16 | defeated by | James Hubbard | 5-4 | |
Group 16 | defeated by | Arron Monk | 5-4 | |
Group 16 | defeated by | Paul Nicholson | 5-3 | |
Group 16 | defeat | Adam Huckvale | 5-2 | |
Group 18 | defeated by | Andy Jenkins | 5-4 | |
Group 18 | defeated by | Paul Nicholson | 5-1 | |
Group 18 | defeated by | Adam Huckvale | 5-2 | |
Group 18 | defeated by | Arron Monk | 5-3 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | James Smith | 4-2 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Boris Koltsov | 4-0 | |
Second Round - Group 7 | defeat | Jarred Cole | 4-2 | |
Second Round - Group 7 | defeat | James Hubbard | 4-3 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Keelan Kay | 4-0 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Martin Adams | 4-0 | |
Second Round - Group 9 | defeat | Boris Koltsov | 4-0 | |
Second Round - Group 9 | defeated by | Martin Adams | 4-0 | |
Second Round - Group 9 | defeated by | Fallon Sherrock | 4-2 | |
Second Round - Group 9 | defeat | James Hubbard | 4-3 | |
Second Round - Group 9 | defeat | Adam Huckvale | 4-2 | |
Second Round - Group 9 | defeated by | James Smith | 4-2 | |
Second Round - Group 11 | defeated by | James Hubbard | 4-0 | |
Second Round - Group 11 | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Second Round - Group 11 | defeated by | Boris Koltsov | 4-2 | |
Second Round - Group 11 | defeated by | James Smith | 4-2 | |
Second Round - Group 11 | defeated by | Fallon Sherrock | 4-1 | |
Second Round - Group 11 | defeat | Keelan Kay | 4-3 | |
Third Round - Group 7 | defeat | Mark Dudbridge | 5-2 | |
Third Round - Group 7 | defeated by | Jarred Cole | 5-3 | |
Third Round - Group 7 | defeated by | Boris Koltsov | 5-4 | |
Third Round - Group 7 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Third Round - Group 7 | defeat | Jose Justicia | 5-1 | |
Third Round - Group 9 | defeat | Mark Dudbridge | 5-3 | |
Third Round - Group 9 | defeat | Martin Adams | 5-3 | |
Third Round - Group 9 | defeated by | Jose Justicia | 5-4 | |
Third Round - Group 9 | defeated by | Boris Koltsov | 5-2 | |
Third Round - Group 9 | defeat | Jarred Cole | 5-3 | |
Third Round - Group 11 | defeat | Jarred Cole | 5-3 | |
Third Round - Group 11 | defeated by | Mark Dudbridge | 5-4 | |
Third Round - Group 11 | defeated by | Martin Adams | 5-4 | |
Third Round - Group 11 | defeat | Jose Justicia | 5-3 | |
Third Round - Group 11 | defeated by | Boris Koltsov | 5-1 | |
Fourth Round - Group 7 | defeat | Dave Parletti | 5-2 | |
Fourth Round - Group 7 | defeat | Adam Huckvale | 5-2 | |
Fourth Round - Group 7 | defeated by | Jarred Cole | 5-0 | |
Fourth Round - Group 7 | defeated by | Scott Marsh | 5-4 | |
Fourth Round - Group 7 | defeated by | Keelan Kay | 5-2 | |
Fourth Round - Group 9 | defeated by | Adam Huckvale | 5-4 | |
Fourth Round - Group 9 | defeated by | Keelan Kay | 5-4 | |
Fourth Round - Group 9 | defeated by | Jarred Cole | 5-0 | |
Fourth Round - Group 9 | defeated by | Scott Marsh | 5-1 | |
Fourth Round - Group 9 | defeated by | Dave Parletti | 5-4 | |
Fourth Round - Group 11 | defeat | Dave Parletti | 5-2 | |
Fourth Round - Group 11 | defeat | Adam Huckvale | 5-4 | |
Fourth Round - Group 11 | defeated by | Keelan Kay | 5-3 | |
Fourth Round - Group 11 | defeated by | Jarred Cole | 5-0 | |
Fourth Round - Group 11 | defeated by | Scott Marsh | 5-1 | |
Fourth Round - Group 13 | defeat | Fallon Sherrock | 5-3 | |
Fourth Round - Group 13 | defeated by | Jose Justicia | 5-2 | |
Fourth Round - Group 13 | defeat | Keelan Kay | 5-1 | |
Fourth Round - Group 13 | defeated by | Jamie Brown | 5-2 | |
Fourth Round - Group 13 | defeated by | Scott Marsh | 5-2 | |
Fourth Round - Group 15 | defeated by | Jose Justicia | 5-2 | |
Fourth Round - Group 15 | defeat | Fallon Sherrock | 5-4 | |
Fourth Round - Group 15 | defeated by | Keelan Kay | 5-4 | |
Fourth Round - Group 15 | defeated by | Jamie Brown | 5-2 | |
Fourth Round - Group 15 | defeated by | Scott Marsh | 5-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Jamie Brown | 5-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Keelan Kay | 5-1 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Scott Marsh | 5-4 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Jose Justicia | 5-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Fallon Sherrock | 5-1 | |
Fourth Round - Group 19 | defeat | Jose Justicia | 5-3 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Scott Marsh | 5-1 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Keane Barry | 5-1 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | David Evans | 5-4 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Martin Adams | 5-0 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Martin Adams | 5-1 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Keane Barry | 5-2 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Jose Justicia | 5-4 | |
Fourth Round - Group 21 | defeat | Scott Marsh | 5-1 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | David Evans | 5-1 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | Jose Justicia | 5-1 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | Scott Marsh | 5-3 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | Keane Barry | 5-1 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | David Evans | 5-2 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 6 Victories / 12 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 3 Victories / 20 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 1 Defeat
German Darts Championship from 24 March to 26 March 2017 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeat | Martin Schindler | 6-3 | |
Round of 32 | defeated by | Kim Huybrechts | 6-1 |
Results - Doubles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeats
World Cup of Darts - Doubles from 16 June to 19 June 2022 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | D. Portela - A. Valle | defeated by | D. Noppert - D. Van Duijvenbode | 5-0 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeats
World Cup of Darts - Doubles from 10 September to 12 September 2021 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | D. Portela - A. Valle | defeated by | J. Wade - D. Chisnall | 5-2 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeats
World Cup of Darts - Doubles from 6 November to 8 November 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | D. Portela - B. Rangel | defeated by | M. Van Gerwen - D. Noppert | 5-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeats
World Cup of Darts - Doubles from 6 June to 9 June 2019 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | D. Portela - A. Valle | defeated by | D. Nilsson - M. Caris | 5-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 1 Defeats
World Cup of Darts - Doubles from 31 May to 3 June 2018 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | D. Portela - B. Rangel | defeat | P. Laursen - H. Primdal | 5-1 |
Round of 16 | D. Portela - B. Rangel | defeated by | G. Anderson - P. Wright | 2-0 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 1 Defeats
World Cup of Darts - Doubles from 1 June to 4 June 2017 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | D. Portela - A. Sattin | defeat | P. Rey - P. Ruckstuhl | 5-4 |
Round of 16 | D. Portela - A. Sattin | defeated by | M. Hopp - M. Schindler | 2-0 |