All sports Site
All sports Site
England - 25 June 1991
Matthew Dennant (born 25 June 1991) is a darts player who competes internationally for England. He plays his last match during the group 107 of the Online Live League 2022.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 34 Victories / 21 Defeats
Online Live League from 1 February to 2 February 2022 | ||||
---|---|---|---|---|
Group 17 | defeated by | Lisa Ashton | 4-3 | |
Group 17 | defeated by | Robert Thornton | 4-2 | |
Group 17 | defeat | Chris Gilliland | 4-3 | |
Group 17 | defeat | Rob Collins | 4-2 | |
Group 17 | defeat | Colin Osborne | 4-2 | |
Group 18 | defeat | Lisa Ashton | 4-0 | |
Group 18 | defeat | Colin Osborne | 4-1 | |
Group 18 | defeat | Rob Collins | 4-1 | |
Group 18 | defeat | Chris Gilliland | 4-2 | |
Group 18 | defeat | Robert Thornton | 4-3 | |
Group 33 | defeat | Carl Wilkinson | 4-0 | |
Group 33 | defeated by | Kevin Painter | 4-1 | |
Group 33 | defeated by | Christopher Quantock | 4-3 | |
Group 33 | defeated by | Scott Baker | 4-3 | |
Group 33 | defeat | Mikuru Suzuki | 4-3 | |
Group 34 | defeat | Kevin Painter | 4-3 | |
Group 34 | defeated by | Scott Baker | 4-1 | |
Group 34 | defeat | Christopher Quantock | 4-3 | |
Group 34 | defeat | Mikuru Suzuki | 4-0 | |
Group 34 | defeated by | Carl Wilkinson | 4-0 | |
Group 53 | defeat | Ciaran Teehan | 4-0 | |
Group 53 | defeat | Ryan Murray | 4-2 | |
Group 53 | defeat | Simon Stevenson | 4-3 | |
Group 53 | defeat | Scott Marsh | 4-2 | |
Group 53 | defeat | James Richardson | 4-2 | |
Group 54 | defeat | Scott Marsh | 4-2 | |
Group 54 | defeat | James Richardson | 4-1 | |
Group 54 | defeat | Ciaran Teehan | 4-1 | |
Group 54 | defeated by | Ryan Murray | 4-3 | |
Group 54 | defeated by | Simon Stevenson | 4-3 | |
Group 103 | defeat | Chris Gilliland | 4-2 | |
Group 103 | defeated by | Josh Payne | 4-0 | |
Group 103 | defeated by | Jim McEwan | 4-2 | |
Group 103 | defeated by | Gary Stone | 4-3 | |
Group 103 | defeat | Matthew Edgar | 4-2 | |
Group 104 | defeated by | Chris Gilliland | 4-0 | |
Group 104 | defeated by | Gary Stone | 4-3 | |
Group 104 | defeated by | Jim McEwan | 4-2 | |
Group 104 | defeated by | Matthew Edgar | 4-3 | |
Group 104 | defeat | Josh Payne | 4-2 | |
Group 105 | defeated by | Jim McEwan | 4-2 | |
Group 105 | defeated by | Josh Payne | 4-2 | |
Group 105 | defeat | Matthew Edgar | 4-3 | |
Group 105 | defeat | Gary Stone | 4-2 | |
Group 105 | defeat | Chris Gilliland | 4-1 | |
Group 106 | defeat | Matthew Edgar | 4-0 | |
Group 106 | defeat | Gary Blades | 4-1 | |
Group 106 | defeat | Colin Hamilton | 4-0 | |
Group 106 | defeated by | Aaron Beeney | 4-2 | |
Group 106 | defeated by | Gary Stone | 4-2 | |
Group 107 | defeat | Gary Stone | 4-2 | |
Group 107 | defeated by | Matthew Edgar | 4-3 | |
Group 107 | defeat | Carl Hamilton | 4-0 | |
Group 107 | defeat | Gary Blades | 4-1 | |
Group 107 | defeat | Aaron Beeney | 4-2 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 45 Victories / 50 Defeats
UK Open from 5 March to 7 March 2021 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Joe Murnan | 6-2 | |
Online Live League , 15 March 2021 | ||||
Group U | defeat | Corrine Hammond | 4-2 | |
Group U | defeat | Fallon Sherrock | 4-1 | |
Group U | defeated by | James Richardson | 4-3 | |
Group U | defeated by | Lee Cocks | 4-1 | |
Group W | defeated by | Lee Cocks | 4-2 | |
Group W | defeated by | Corrine Hammond | 4-3 | |
Group W | defeat | James Richardson | 4-3 | |
Group W | defeat | Fallon Sherrock | 4-2 | |
Group Y | defeat | Jamie Lewis | 4-3 | |
Group Y | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Group Y | defeated by | Keelan Kay | 4-3 | |
Group Y | defeat | Bradley Kirk | 4-0 | |
Group Y | defeat | Shaun McDonald | 4-2 | |
Group Z | defeated by | Martin Adams | 4-1 | |
Group Z | defeated by | Jamie Lewis | 4-1 | |
Group Z | defeat | Shaun McDonald | 4-1 | |
Group Z | defeated by | Bradley Kirk | 4-0 | |
Group Z | defeat | Keelan Kay | 4-3 | |
Group AA | defeated by | Martin Adams | 4-2 | |
Group AA | defeated by | Shaun McDonald | 4-3 | |
Group AA | defeat | Keelan Kay | 4-2 | |
Group AA | defeat | Jamie Lewis | 4-3 | |
Group AA | defeat | Bradley Kirk | 4-0 | |
Group AC | defeated by | Jason Clark | 4-2 | |
Group AC | defeat | Darren Beveridge | 4-3 | |
Group AC | defeated by | Greg Ritchie | 3-0 | |
Group AC | defeated by | Shaun McDonald | 4-1 | |
Group AE | defeated by | Darren Beveridge | 4-3 | |
Group AE | defeat | Jason Clark | 4-2 | |
Group AE | defeated by | Shaun McDonald | 4-3 | |
Group AE | defeated by | Greg Ritchie | 4-0 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Robert Thornton | 4-3 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Jamie Kelling | 4-3 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Richie Burnett | 4-3 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Diogo Portela | 4-1 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Kevin Burness | 4-1 | |
Second Round - Group 7 | defeat | Jamie Kelling | 4-3 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Kevin Burness | 4-1 | |
Second Round - Group 7 | defeat | Diogo Portela | 4-3 | |
Second Round - Group 7 | defeat | Robert Thornton | 4-2 | |
Second Round - Group 7 | defeat | Richie Burnett | 4-1 | |
Third Round - Group 10 | defeated by | James Richardson | 4-0 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Josh McCarthy | 4-2 | |
Third Round - Group 10 | defeated by | Richie Burnett | 4-1 | |
Third Round - Group 10 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Steve Perren | 4-1 | |
Third Round - Group 12 | defeated by | James Richardson | 4-3 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Josh McCarthy | 4-2 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Richie Burnett | 4-3 | |
Third Round - Group 12 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Steve Perren | 4-0 | |
Fourth Round - Group 8 | defeated by | Robert Owen | 4-3 | |
Fourth Round - Group 8 | defeat | Robert Thornton | 4-1 | |
Fourth Round - Group 8 | defeat | Sean Fisher | 4-2 | |
Fourth Round - Group 8 | defeated by | Richard North | 4-3 | |
Fourth Round - Group 8 | defeat | James Richardson | 4-2 | |
Fourth Round - Group 9 | defeated by | James Richardson | 4-2 | |
Fourth Round - Group 9 | defeat | Richard North | 4-1 | |
Fourth Round - Group 9 | defeat | Sean Fisher | 4-0 | |
Fourth Round - Group 9 | defeat | Robert Thornton | 4-2 | |
Fourth Round - Group 9 | defeated by | Robert Owen | 4-1 | |
Fourth Round - Group 10 | defeat | Richard North | 4-2 | |
Fourth Round - Group 10 | defeated by | Robert Owen | 4-3 | |
Fourth Round - Group 10 | defeat | Sean Fisher | 4-3 | |
Fourth Round - Group 10 | defeat | James Richardson | 4-2 | |
Fourth Round - Group 10 | defeated by | Robert Thornton | 4-2 | |
Fourth Round - Group 12 | defeat | Rob Collins | 4-2 | |
Fourth Round - Group 12 | defeated by | Robert Owen | 4-2 | |
Fourth Round - Group 12 | defeat | Jamie Kelling | 4-2 | |
Fourth Round - Group 12 | defeat | Deta Hedman | 4-2 | |
Fourth Round - Group 14 | defeated by | Deta Hedman | 4-3 | |
Fourth Round - Group 14 | defeat | Rob Collins | 4-2 | |
Fourth Round - Group 14 | defeated by | Robert Owen | 4-1 | |
Fourth Round - Group 14 | defeated by | Jamie Kelling | 4-1 | |
Fifth Round - Group Y | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Fifth Round - Group Y | defeat | Rob Collins | 4-2 | |
Fifth Round - Group Y | defeat | Jim Williams | 4-2 | |
Fifth Round - Group Y | defeated by | Martin Thomas | 4-2 | |
Fifth Round - Group AA | defeated by | Michael Warburton | 4-2 | |
Fifth Round - Group AA | defeat | Martin Thomas | 4-2 | |
Fifth Round - Group AA | defeated by | Jim Williams | 4-3 | |
Fifth Round - Group AA | defeated by | Rob Collins | 4-2 | |
Fifth Round - Group AB | defeat | Carl Wilkinson | 4-2 | |
Fifth Round - Group AB | defeated by | Michael Warburton | 4-1 | |
Fifth Round - Group AB | defeated by | Jim Williams | 4-0 | |
Fifth Round - Group AB | defeat | Connor Scutt | 4-0 | |
Fifth Round - Group BM | defeated by | Kevin Burness | 4-2 | |
Fifth Round - Group BM | defeated by | Keelan Kay | 4-1 | |
Fifth Round - Group BM | defeat | Shaun Griffiths | 4-0 | |
Fifth Round - Group BM | defeated by | Rob Collins | 4-3 | |
Fifth Round - Group BO | defeated by | Rob Collins | 4-2 | |
Fifth Round - Group BO | defeated by | Shaun Griffiths | 4-3 | |
Fifth Round - Group BO | defeated by | Kevin Burness | 4-3 | |
Fifth Round - Group BO | defeat | Keelan Kay | 4-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 8 Victories / 14 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 4 Defeats
UK Open from 1 March to 3 March 2019 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Kevin Thoburn | 6-5 | |
European Darts Open from 22 March to 24 March 2019 | ||||
Round of 64 | defeat | Madars Razma | 6-5 | |
Round of 32 | defeated by | Mensur Suljovic | 6-4 | |
Players Championship 29 , 14 October 2019 | ||||
First Round | defeated by | Daryl Gurney | 6-4 | |
Players Championship 30 , 15 October 2019 | ||||
First Round | defeated by | Keegan Brown | 6-4 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 2 Defeats
Players Championship 18 , 5 September 2018 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Keegan Brown | 6-3 | |
International Darts Open from 14 September to 16 September 2018 | ||||
Round of 64 | defeated by | Terry Jenkins | 6-2 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 2 Defeats
UK Open from 3 March to 5 March 2017 | ||||
---|---|---|---|---|
Second Round | defeat | Zoran Lerchbacher | 6-4 | |
Third Round | defeated by | Benito Van De Pas | 10-6 | |
Gibraltar Darts Trophy from 12 May to 14 May 2017 | ||||
Round of 64 | defeated by | James Richardson | 6-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
European Darts Trophy from 9 September to 11 September 2016 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Devon Petersen | 6-5 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
World Youth Championship from 22 March to 16 May 2013 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 64 | defeated by | Josh Jones | 6-4 |