All sports Site

Menu
Tennis - Nur-Sultan - 2020 - Detailed results

Tennis - Nur-Sultan - 2020 - Detailed results

Choice of a season :

Kazakhstan

Full results

Nur-Sultan 2020

KazakhstanKazakhstan - Nur-Sultan - 26 October 2020 - 1 November 2020 - Indoor


Final

1st Nov - 11h10John Millmandef.Adrian Mannarino7-5 6-1


Semi-Finals

31th Oct - 13h30Adrian Mannarinodef.Emil Ruusuvuori7-5 6-2
31th Oct - 11h10John Millmandef.Frances Tiafoe3-6 6-4 6-4


Quarter-Finals

30th Oct - 16h10Emil Ruusuvuoridef.Mikhail Kukushkin6-3 6-1
30th Oct - 14h10Adrian Mannarinodef.Mackenzie McDonald6-1 6-4
30th Oct - 11h00John Millmandef.Tommy Paul6-7 6-4 7-6
30th Oct - 08h10Frances Tiafoedef.Egor Gerasimov7-6 5-7 7-5


Round of 16

29th Oct - 13h10Mikhail Kukushkindef.Benoît Paire6-7 7-6 6-1
29th Oct - 07h10Emil Ruusuvuoridef.Jordan Thompson6-2 3-6 6-4
29th Oct - 09h30Adrian Mannarinodef.Yuichi Sugita6-1 6-1
29th Oct - 10h55Mackenzie McDonalddef.Andreas Seppi3-6 6-3 6-3
Tommy Pauldef.Radu Albot6-4 6-0
John Millmandef.Fernando Verdasco6-3 6-4
Egor Gerasimovdef.Jirí Veselý4-6 6-3 6-4
Frances Tiafoedef.Miomir Kecmanovic7-5 6-3


Round of 32

Benoît Paire Bye
28th Oct - 10h30Mikhail Kukushkindef.Federico Delbonis6-7 6-3 6-2
27th Oct - 11h25Emil Ruusuvuoridef.Timofey Skatov6-2 6-0
26th Oct - 16h25Jordan Thompsondef.Cameron Norrie5-7 7-6 6-2
Adrian Mannarino Bye
27th Oct - 08h35Yuichi Sugitadef.Damir Dzumhur6-1 5-7 6-4
27th Oct - 13h10Andreas Seppidef.Aslan Karatsev6-3 1-6 6-3
28th Oct - 13h20Mackenzie McDonalddef.Alexander Bublik6-3 6-2
26th Oct - 14h35Tommy Pauldef.Stefano Travaglia7-6 6-3
26th Oct - 10h50Radu Albotdef.Dmitry Popko4-6 6-4 6-4
26th Oct - 14h00Fernando Verdascodef.James Duckworth6-4 7-6
John Millman Bye
27th Oct - 07h05Jirí Veselýdef.Tennys Sandgren6-4 7-6
27th Oct - 09h10Egor Gerasimovdef.Lloyd Harris6-3 3-6 7-6
26th Oct - 16h05Frances Tiafoedef.Corentin Moutet6-3 6-2
Miomir Kecmanovic Bye


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

26th Oct - 09h05Damir Dzumhurdef.Yannick Hanfmann6-4 6-4
26th Oct - 12h00Emil Ruusuvuoridef.Viktor Troicki6-3 6-7 6-3
Yuichi Sugitadef.Marc Polmans3-6 6-2 7-6
26th Oct - 07h00Aslan Karatsevdef.Alexei Popyrin6-3 6-3


Qualifications - First Round

Yannick Hanfmanndef.Liam Broady6-2 6-3
Damir Dzumhurdef.Aleksandr Nedovyesov1-6 7-5 6-2
Emil Ruusuvuoridef.Max Purcell6-1 6-2
25th Oct - 11h50Viktor Troickidef.Evgeny Donskoy6-0 6-4
25th Oct - 12h00Yuichi Sugitadef.Mohamed Safwat6-0 6-2
25th Oct - 10h00Marc Polmansdef.Denis Yevseyev5-7 6-3 6-0
Alexei Popyrindef.Denis Istomin6-4 4-4 ab.
25th Oct - 08h05Aslan Karatsevdef.Ernests Gulbis7-6 6-1

Draw

Detailed results

Statistics

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved