All sports Site

Menu
Cycling - Tour Down Under - 1999 - Detailed results

Cycling - Tour Down Under - 1999 - Detailed results

Choice of a season :

Australia

Results 1999

Tour Down Under 1999

AustraliaAustralia - 19th January 1999 - 24th January 1999


General classification - 19th January 1999


1AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricole19:03:47
2DENJesper Skibby (DEN)Team Home Jack & Jones00:00:21
3SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Crédit Agricole00:00:35
4AUSDuncan Smith (AUS)00:01:03
5DENChristian Andersen (DEN)Team Home Jack & Jones00:02:10
6DENNicolay Bo Larsen (DEN)Team Home Jack & JonesBo
7FRAJean-Marc Riviere (FRA)00:02:16
8KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Casino00:02:17
9ITAMassimiliano Mori (ITA)Team Saeco00:02:18
10GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom00:02:18
11SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank00:02:18
12AUSCadel Evans (AUS)00:02:18
13DENRené Jørgensen (DEN)Team Home Jack & Jones00:02:18
14ITAAlberto Elli (ITA)Deutsche Telekom00:02:18
15SPARafael Diaz Justo (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank00:02:18
16ITAGabriele Missaglia (ITA)Lampre - Daikin00:02:53
17AUTHarald Morscher (AUT)Team Saeco00:02:54
18NZLChristopher Jenner (NZL)Crédit Agricole00:02:54
19DENMichael Blaudzun (DEN)Team Home Jack & Jones00:02:54
20AUSJamie Drew (AUS)Selle Italia00:03:08
21ITASimone Bertoletti (ITA)Lampre - Daikin00:03:16
22AUSNathan O'Neill (AUS)00:03:35
23AUSBrett Aitken (AUS)Palmans00:04:36
24BELKarl Pauwels (BEL)Palmans00:04:53
25AUSMarcel Gono (AUS)Crédit Agricole00:04:53
26AUSWarren Jennings (AUS)00:09:24
27AUSJay Sweet (AUS)Big Mat - Aubervilliers 9300:09:30
28ITAMassimo Codol (ITA)Lampre - Daikin00:14:19
29SPALuis Perez Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank00:16:14
30SPACarlos Sastre Candil (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank00:17:14
31SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin00:19:49
32GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom00:37:18
33GBRRoger Hammond (GBR)Palmans00:37:32
34AUSMatthew Wilson (AUS)00:37:32
35AUSNick Gates (AUS)Die Continentale00:37:32
36AUSPeter Rogers (AUS)Die Continentale00:37:32
37ESTJaan Kirsipuu (EST)Casino00:37:32
38AUSCorey Sweet (AUS)Leonardo Coast00:37:32
39FRAStéphane Barthe (FRA)Casino00:37:32
40AUSJason Phillips (AUS)Die Continentale00:37:32
41FRADavid Lefevre (FRA)Casino00:37:32
42POLZbigniew Spruch (POL)Lampre - Daikin00:37:32
43ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekom00:37:32
44FRAOlivier Perraudeau (FRA)Crédit Agricole00:37:32
45ESTLauri Aus (EST)Casino00:37:32
46SPADavid Canada Gracia (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank00:37:32
47GERSteffen Wesemann (GER)Deutsche Telekom00:37:32
48FRAGilles Maignan (FRA)Casino00:37:32
49AUSDaniel Trinnie (AUS)00:37:32
50BELGert Vanderaerden (BEL)Palmans00:37:32
51AUSTom Leeper (AUS)00:37:32
52SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank00:37:32
53CZEPavel Padrnos (CZE)Lampre - Daikin00:37:32
54FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank00:37:32
55GERJan Schaffrath (GER)Deutsche Telekom00:37:32
56FRAChristophe Capelle (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9300:37:32
57FRAFrédéric Bessy (FRA)Casino00:37:32
58FRAThierry Gouvenou (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9300:37:32
59FRAPhilippe Bordenave (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9300:37:32
60BELHans De Clercq (BEL)Palmans00:37:32
61AUSSean Sullivan (AUS)00:37:32
62AUSMichael Rogers (AUS)00:37:32
63AUSOlivier Bonnale (AUS)00:37:32
64ITAFrancesco Frattini (ITA)Deutsche Telekom00:37:32
65AUSHenk Vogels (AUS)Crédit Agricole00:38:32
66FRASébastien Hinault (FRA)Crédit Agricole00:41:02
67NZLGraeme Miller (NZL)Shaklee00:41:53
68BELFranky Van Haesebroucke (BEL)Collstrop00:42:09
69AUSTristan Priem (AUS)Selle Italia00:42:09
70AUSMatthew White (AUS)Vini Caldirola00:42:09
71FRAGuillaume Auger (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9300:42:09
72ITAMarco Serpellini (ITA)Lampre - Daikin00:42:09
73FRAFrédéric Moncassin (FRA)Crédit Agricole00:43:02
74BELJürgen Vermeersch (BEL)Palmans00:44:55
75AUSBaden Cooke (AUS)00:46:26
76AUSAllan Davis (AUS)00:46:58
77FRAChristophe Agnolutto (FRA)Casino00:52:28
78LATArvis Piziks (LAT)Team Home Jack & Jones00:52:28
79AUSLuke Roberts (AUS)00:52:28
80AUSNigel Grigg (AUS)00:57:05
81ITAMatteo Frutti (ITA)Lampre - Daikin00:57:05
82DENMichael Sandstød (DEN)Team Home Jack & Jones00:59:50
83AUSCameron McDonald (AUS)01:00:22
84BELNico Eeckhout (BEL)Palmans01:00:35
85ITAAlessandro Guerra (ITA)Team Saeco01:20:08
86AUSTim Lyons (AUS)01:55:13

Stage 1 - Adelaide - 42.50 km - 19th January 1999Sprint


1DENNicolay Bo Larsen (DEN)Team Home Jack & Jones01:07:35
2AUSHenk Vogels (AUS)Crédit Agricoles.t.
3GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.
4AUSJamie Drew (AUS)Selle Italias.t.
5BELFranky Van Haesebroucke (BEL)Collstrops.t.


Stage 2 - Norwood - Strathalbyn - 138.50 km - 20th January 1999Sprint


1GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom03:41:01
2ITAMario Traversoni (ITA)Team Saecos.t.
3AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricoles.t.
4SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
5FRAStéphane Barthe (FRA)Casinos.t.
6ESTJaan Kirsipuu (EST)Casinos.t.
7AUSBrett Aitken (AUS)Palmanss.t.
8BELGert Vanderaerden (BEL)Palmanss.t.
9AUSJamie Drew (AUS)Selle Italias.t.
10GBRRoger Hammond (GBR)Palmanss.t.
11FRAFrédéric Moncassin (FRA)Crédit Agricoles.t.
12POLZbigniew Spruch (POL)Lampre - Daikins.t.
13AUSJason Phillips (AUS)Die Continentales.t.
14DENChristian Andersen (DEN)Team Home Jack & Joness.t.
15AUTHarald Morscher (AUT)Team Saecos.t.
16BELJürgen Vermeersch (BEL)Palmanss.t.
17ITAMassimiliano Mori (ITA)Team Saecos.t.
18SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
19GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.
20ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekoms.t.
21BELNico Eeckhout (BEL)Palmanss.t.
22FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
23DENNicolay Bo Larsen (DEN)Team Home Jack & Joness.t.
24DENMichael Blaudzun (DEN)Team Home Jack & Joness.t.
25AUSMatthew Wilson (AUS)s.t.

Stage 3 - Glenelg - Victor Harbor - 149.50 km - 21th January 1999Escape


1AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricole03:42:12
2AUSDuncan Smith (AUS)00:00:05
3DENJesper Skibby (DEN)Team Home Jack & Jones00:00:05
4SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Crédit Agricole00:00:09
5BELFranky Van Haesebroucke (BEL)Collstrop00:01:51
6ESTJaan Kirsipuu (EST)Casinos.t.
7FRAOlivier Perraudeau (FRA)Crédit Agricoles.t.
8AUSJason Phillips (AUS)Die Continentales.t.
9NZLGraeme Miller (NZL)Shaklees.t.
10AUSLuke Roberts (AUS)s.t.
11FRAStéphane Barthe (FRA)Casinos.t.
12DENMichael Blaudzun (DEN)Team Home Jack & Joness.t.
13AUSNick Gates (AUS)Die Continentales.t.
14AUSCameron McDonald (AUS)s.t.
15FRASébastien Hinault (FRA)Crédit Agricoles.t.
16DENRené Jørgensen (DEN)Team Home Jack & Joness.t.
17FRAJean-Marc Riviere (FRA)s.t.
18AUSCorey Sweet (AUS)Leonardo Coasts.t.
19ITAValentino China (ITA)Team Saecos.t.
20AUSSean Sullivan (AUS)s.t.
21GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.
22AUSMichael Rogers (AUS)s.t.
23CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Daikins.t.
24SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikins.t.
25BELMarc Streel (BEL)Team Home Jack & Joness.t.

Stage 4 - Port Adelaide - Gawler - 149.50 km - 22th January 1999Sprint


1GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom03:53:08
2NZLGraeme Miller (NZL)Shaklees.t.
3CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Daikins.t.
4AUSBrett Aitken (AUS)Palmanss.t.
5ESTLauri Aus (EST)Casinos.t.
6ITAMario Traversoni (ITA)Team Saecos.t.
7GBRRoger Hammond (GBR)Palmanss.t.
8BELFranky Van Haesebroucke (BEL)Collstrops.t.
9AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricoles.t.
10ESTJaan Kirsipuu (EST)Casinos.t.
11GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.
12ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekoms.t.
13AUSMichael Rogers (AUS)s.t.
14AUSDuncan Smith (AUS)s.t.
15FRAThierry Bourguignon (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
16AUSCorey Sweet (AUS)Leonardo Coasts.t.
17POLZbigniew Spruch (POL)Lampre - Daikins.t.
18SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Crédit Agricoles.t.
19ITAMassimiliano Mori (ITA)Team Saecos.t.
20AUSCadel Evans (AUS)s.t.
21AUSNigel Grigg (AUS)s.t.
22DENChristian Andersen (DEN)Team Home Jack & Joness.t.
23KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Casinos.t.
24ITAMatteo Frutti (ITA)Lampre - Daikins.t.
25AUSBaden Cooke (AUS)s.t.

Stage 5 - Nuriotoopa - Tanunda - 162.00 km - 23th January 1999Escape


1AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricole03:59:53
2DENChristian Andersen (DEN)Team Home Jack & Jones00:00:00
3FRAJean-Marc Riviere (FRA)00:00:00
4DENNicolay Bo Larsen (DEN)Team Home Jack & JonesBo
5ITAMassimiliano Mori (ITA)Team Saeco00:00:00
6KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Casino00:00:00
7SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank00:00:00
8GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom00:00:00
9ITAAlberto Elli (ITA)Deutsche Telekom00:00:00
10AUSCadel Evans (AUS)00:00:00
11SPARafael Diaz Justo (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank00:00:00
12SPACarlos Sastre Candil (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank00:00:00
13DENJesper Skibby (DEN)Team Home Jack & Jones00:00:00
14DENRené Jørgensen (DEN)Team Home Jack & Jones00:00:00
15SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Crédit Agricole00:00:00
16DENMichael Blaudzun (DEN)Team Home Jack & Jones00:00:36
17ITAGabriele Missaglia (ITA)Lampre - Daikin00:00:36
18NZLChristopher Jenner (NZL)Crédit Agricole00:00:36
19AUTHarald Morscher (AUT)Team Saeco00:00:36
20AUSDuncan Smith (AUS)00:00:36
21SPAMarcelino Garcia Alonso (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank00:00:36
22AUSJamie Drew (AUS)Selle Italia00:00:50
23ITASimone Bertoletti (ITA)Lampre - Daikin00:00:58
24AUSNathan O'Neill (AUS)00:00:17
25BELKarl Pauwels (BEL)Palmans00:02:35

Stage 6 - Adelaide - 120.00 km - 24th January 1999Sprint


1NZLGraeme Miller (NZL)Shaklee02:40:25
2AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricoles.t.
3GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekoms.t.
4SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Crédit Agricoles.t.
5GBRRoger Hammond (GBR)Palmanss.t.
6BELFranky Van Haesebroucke (BEL)Collstrops.t.
7AUSJay Sweet (AUS)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
8AUSMatthew Wilson (AUS)s.t.
9AUSNick Gates (AUS)Die Continentales.t.
10ITAGabriele Missaglia (ITA)Lampre - Daikins.t.
11AUSPeter Rogers (AUS)Die Continentales.t.
12AUSJamie Drew (AUS)Selle Italias.t.
13ESTJaan Kirsipuu (EST)Casinos.t.
14AUSCorey Sweet (AUS)Leonardo Coasts.t.
15AUSNathan O'Neill (AUS)s.t.
16FRAStéphane Barthe (FRA)Casinos.t.
17ITAMassimiliano Mori (ITA)Team Saecos.t.
18AUSJason Phillips (AUS)Die Continentales.t.
19FRADavid Lefevre (FRA)Casinos.t.
20DENNicolay Bo Larsen (DEN)Team Home Jack & JonesBo
21DENJesper Skibby (DEN)Team Home Jack & Joness.t.
22DENChristian Andersen (DEN)Team Home Jack & Joness.t.
23POLZbigniew Spruch (POL)Lampre - Daikins.t.
24ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekoms.t.
25GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved