All sports Site

Menu
Cycling - Tour de Suisse - 1999 - Detailed results

Cycling - Tour de Suisse - 1999 - Detailed results

Choice of a season :

Switzerland

Results 1999

Tour de Suisse 1999

SwitzerlandSwitzerland - 15th June 1999 - 24th June 1999


General classification - 24th June 1999


1ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirola35.22.40
2FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.04
3ITAGilberto Simoni (ITA)Ballan1.11
4SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saeco1.16
5SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin1.45
6SWISven Montgomery (SWI)Post Swiss Team3.57
7ITARoberto Sgambelluri (ITA)Cantina Tollo4.21
8ITAGiuseppe Guerini (ITA)Deutsche Telekom4.21
9SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank4.29
10RUSPavel Tonkov (RUS)Mapei - Quick Step4.32
11SWIBeat Zberg (SWI)Rabobank7.28
12SWIPhilipp Buschor (SWI)Post Swiss Team7.49
13ITAMirko Celestino (ITA)Polti9.01
14ITACristian Gasperoni (ITA)Cantina Tollo9.24
15SWIArmin Meier (SWI)Team Saeco9.34
16SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Polti9.44
17ITAGuisvan Piovaccari (ITA)Cantina Tollo10.03
18ITADaniele Nardello (ITA)Mapei - Quick Step10.09
19RUSViatcheslav Ekimov (RUS)Amica Chips11.05
20NEDMichael Boogerd (NED)Rabobank16.14
21SWIFelice Puttini (SWI)Amica Chips19.33
22SWIDaniel Schnider (SWI)Post Swiss Team20.45
23ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saeco20.55
24ITAAmilcare Tronca (ITA)Amica Chips23.47
25ITAStefano Cattai (ITA)Polti26.48
26GERJörg Jaksche (GER)Deutsche Telekom27.06
27SWIPascal Richard (SWI)Mobilvetta Design - Northwave27.40
28ITAAlberto Elli (ITA)Deutsche Telekom28.13
29ITAPaolo Valoti (ITA)Mobilvetta Design - Northwave28.23
30SWIChristoph Göhring (SWI)Ericsson - Villiger28.27
31SWIPatrick Vetsch (SWI)Post Swiss Team30.59
32SWINiki Aebersold (SWI)Rabobank31.15
33ITARoberto Petito (ITA)Team Saeco31.53
34ITAFrancesco Secchiari (ITA)Team Saeco34.00
35SWIMarkus Zberg (SWI)Rabobank34.34
36ITAMarco Serpellini (ITA)Lampre - Daikin34.41
37SWIMauro Gianetti (SWI)Vini Caldirola34.48
38SWIPierre Bourquenoud (SWI)Post Swiss Team37.01
39GERKai Hundertmarck (GER)Deutsche Telekom37.20
40ITAMatteo Tosatto (ITA)Ballan37.59
41ITAMassimiliano Lelli (ITA)Cofidis38.05
42MDAIgor Pugaci (MDA)Team Saeco39.16
43NEDMaarten Den Bakker (NED)Rabobank40.47
44ITAGuido Trentin (ITA)Vini Caldirola46.50
45ITAMarco Della Vedova (ITA)Lampre - Daikin47.31
46POLGrzegorz Gwiazdowski (POL)Cofidis49.43
47SWIChristian Heule (SWI)Ericsson - Villiger50.40
48BELLudo Dierckxsens (BEL)Lampre - Daikin52.04
49LATPiotr Ugrumov (LAT)Ballan52.52
50ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekom57.52
51BELMarc Wauters (BEL)Rabobank58.11
52ITAMassimo Giunti (ITA)Cantina Tollo58.33
53ITAValerio Tebaldi (ITA)Mobilvetta Design - Northwave59.46
54ITAMaurizio De Pasquale (ITA)Amore & Vita1.01.13
55BELWilfried Peeters (BEL)Mapei - Quick Step1.02.24
56SLOMartin Hvastija (SLO)Ballan1.02.47
57AUSMatthew White (AUS)Vini Caldirola1.02.49
58SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.03.13
59ITAFabio Roscioli (ITA)Amica Chips1.04.35
60FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeux1.06.40
61SWIRolf Järmann (SWI)Post Swiss Team1.09.26
62ITAFabio Sacchi (ITA)Polti1.09.50
63SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.10.08
64FRAFrédéric Guesdon (FRA)La Française des Jeux1.12.27
65DENRolf Sørensen (DEN)Rabobank1.12.49
66SWIYvan Haymoz (SWI)Post Swiss Team1.13.54
67RUSSerguei Lelekin (RUS)Mobilvetta Design - Northwave1.15.59
68FRAClaude Lamour (FRA)Cofidis1.16.09
69ITAGianpaolo Mondini (ITA)Cantina Tollo1.16.13
70FRAFranck Perque (FRA)La Française des Jeux1.17.29
71ITASandro Giacomelli (ITA)Vini Caldirola1.17.56
72GBRMaximilian Sciandri (GBR)La Française des Jeux1.18.30
73ITASilvio Martinello (ITA)Polti1.18.47
74ITAMirko Puglioli (ITA)Amore & Vita1.19.05
75FRAThierry Loder (FRA)Cofidis1.19.23
76ITANicola Loda (ITA)Ballan1.20.17
77SWILukas Zumsteg (SWI)Ericsson - Villiger1.22.10
78ITASimone Bertoletti (ITA)Lampre - Daikin1.22.12
79ITAAlessandro Baronti (ITA)Cantina Tollo1.22.20
80ITAStefano Casagrande (ITA)Amica Chips1.23.52
81ITADavide Bramati (ITA)Mapei - Quick Step1.25.35
82SPAMarcelino Garcia Alonso (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.26.48
83ITARossano Brasi (ITA)Polti1.29.51
84SWIDaniel Von Flüe (SWI)Ericsson - Villiger1.31.25
85SWIJosef Christen (SWI)Ericsson - Villiger1.32.03
86ITAAndrea Patuelli (ITA)Amore & Vita1.33.28
87ITACarlo Finco (ITA)Ballan1.34.28
88ITALuca Mazzanti (ITA)Cantina Tollo1.34.55
89ITAMoreno Di Biase (ITA)Cantina Tollo1.35.17
90ITAMario Traversoni (ITA)Team Saeco1.36.19
91SWIMichael Themann (SWI)Ericsson - Villiger1.37.30
92ITAMirko Crepaldi (ITA)Polti1.39.09
93SPAIsidro Nozal Vega (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.40.23
94FRASamuel Plouhinec (FRA)Cofidis1.41.03
95ITASimone Zucchi (ITA)Polti1.42.22
96NZLChris Barnsley (NZL)Ericsson - Villiger1.50.57
97SWIChristian Sidler (SWI)Ericsson - Villiger1.54.47
98ITASimone Leporati (ITA)Amore & Vita1.56.13
99SPADavid Canada Gracia (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.56.18
100FRAAnthony Rokia (FRA)Cofidis1.58.16
101ITAMarco Cannone (ITA)Amore & Vita2.01.24
102POLArtur Krzeszowiec (POL)Amore & Vita95

Stage 1 - Solothurn 6km - 15th June 1999Time Trial


1FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank7.12.50 (49.942 km/h)
2RUSViatcheslav Ekimov (RUS)Amica Chips0.08.51
3SWIDaniel Schnider (SWI)Post Swiss Team0.11.11
4ITARoberto Petito (ITA)Team Saeco0.11.13
5NEDErik Dekker (NED)Rabobank0.12.54
6BELMarc Wauters (BEL)Rabobank0.12.90
7GERSteffen Wesemann (GER)Deutsche Telekom0.13.37
8SWIBeat Zberg (SWI)Rabobank0.13.81
9SLOMartin Hvastija (SLO)Ballan0.14.03
10SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.14.40
11AUSMatthew White (AUS)Vini Caldirola0.14.66
12SWIRoland Meier (SWI)Cofidis0.14.86
13ITAFabio Sacchi (ITA)Polti0.14.90
14NEDMaarten Den Bakker (NED)Rabobank0.16.64
15UKRSerhiy Honchar (UKR)Vini Caldirola0.17.10
16SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin0.17.26
17SWISven Montgomery (SWI)Post Swiss Team0.17.31
18ITADaniele Nardello (ITA)Mapei - Quick Step0.17.66
19SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saeco0.17.67
20ITAMatteo Tosatto (ITA)Ballan0.17.68
21SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.17.89
22BELAxel Merckx (BEL)Mapei - Quick Step0.18.09
23POLGrzegorz Gwiazdowski (POL)Cofidis0.18.17
24SWIArmin Meier (SWI)Team Saeco0.19.49
25ITAMirko Gualdi (ITA)Mobilvetta Design - Northwave0.19.72
26ITAGiuseppe Guerini (ITA)Deutsche Telekom0.20.09
27BELLudo Dierckxsens (BEL)Lampre - Daikin0.20.42
28SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.20.94
29SWINiki Aebersold (SWI)Rabobank0.21.34
30SWIPierre Ackermann (SWI)Ericsson - Villiger0.21.62
31ITAGianluca Bortolami (ITA)Vini Caldirola0.21.79
32GERJan Ullrich (GER)Deutsche Telekom0.21.86
33ITAFrancesco Secchiari (ITA)Team Saeco0.22.09
34ITARossano Brasi (ITA)Polti0.22.22
35ITAMirko Celestino (ITA)Polti0.22.24

Stage 2 - Solothurn - Lausanne 200km - 16th June 1999Sprint


1SWIPascal Richard (SWI)Mobilvetta Design - Northwave4.46.05 (41.945 km/h)
2ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirola0.01
3FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.01
4SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saeco0.01
5ITAGilberto Simoni (ITA)Ballan0.02
6SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin0.02
7ITARoberto Petito (ITA)Team Saeco0.03
8ITADaniele De Paoli (ITA)Amica Chips0.03
9SWIMarkus Zberg (SWI)Rabobank0.04
10SWIArmin Meier (SWI)Team Saeco0.04
11RUSPavel Tonkov (RUS)Mapei - Quick Step0.04
12SWIBeat Zberg (SWI)Rabobank0.06
13AUSMatthew White (AUS)Vini Caldirola0.08
14ITAAlberto Elli (ITA)Deutsche Telekom0.10
15BELAxel Merckx (BEL)Mapei - Quick Step0.13
16ITACristian Gasperoni (ITA)Cantina Tollo0.13
17SWIRoland Meier (SWI)Cofidis0.13
18SWIDaniel Schnider (SWI)Post Swiss Team0.13
19SWIFelice Puttini (SWI)Amica Chips0.13
20SWISven Montgomery (SWI)Post Swiss Team0.13
21SWIMauro Gianetti (SWI)Vini Caldirola0.15
22ITAFrancesco Secchiari (ITA)Team Saeco0.15
23ITAMirko Celestino (ITA)Polti0.15
24MDAIgor Pugaci (MDA)Team Saeco0.17
25SWIPhilipp Buschor (SWI)Post Swiss Team0.18
26ZIMTimothy Jones (ZIM)Amore & Vita0.18
27BELJohan Museeuw (BEL)Mapei - Quick Step0.18
28ITAGabriele Missaglia (ITA)Lampre - Daikin0.18
29SPAManuel Fernandez Gines (SPA)Mapei - Quick Step0.18
30RUSViatcheslav Ekimov (RUS)Amica Chips0.18
31GERSteffen Wesemann (GER)Deutsche Telekom0.20
32SWINiki Aebersold (SWI)Rabobank0.20
33ITAPaolo Valoti (ITA)Mobilvetta Design - Northwave0.24
34SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.30
35AUTHarald Morscher (AUT)Team Saeco0.30

Stage 3 - Lausanne - Küssnacht am Rigi 220.6km - 17th June 1999Sprint


1ITASilvio Martinello (ITA)Polti5.43.58 (38.489 km/h)
2ITAMario Traversoni (ITA)Team Saecos.t.
3SWIMarkus Zberg (SWI)Rabobanks.t.
4ITAFabio Baldato (ITA)Ballans.t.
5ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekoms.t.
6ITAMatteo Tosatto (ITA)Ballans.t.
7ITAGabriele Missaglia (ITA)Lampre - Daikins.t.
8SWIDaniel Von Flüe (SWI)Ericsson - Villigers.t.
9ITAMario Manzoni (ITA)Mobilvetta Design - Northwaves.t.
10SWIJosef Christen (SWI)Ericsson - Villigers.t.
11FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
12SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikins.t.
13ITARoberto Petito (ITA)Team Saecos.t.
14NEDMichael Boogerd (NED)Rabobanks.t.
15SWIPatrick Vetsch (SWI)Post Swiss Teams.t.
16SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saecos.t.
17ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saecos.t.
18ITAMaurizio De Pasquale (ITA)Amore & Vitas.t.
19ITAFabio Roscioli (ITA)Amica Chipss.t.
20GBRMaximilian Sciandri (GBR)La Française des Jeuxs.t.
21DENLars Michaelsen (DEN)La Française des Jeuxs.t.
22BELAxel Merckx (BEL)Mapei - Quick Steps.t.
23ITARoberto Sgambelluri (ITA)Cantina Tollos.t.
24SWIMauro Gianetti (SWI)Vini Caldirolas.t.
25SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
26SWIBeat Zberg (SWI)Rabobanks.t.
27SWIChristoph Göhring (SWI)Ericsson - Villigers.t.
28SWIArmin Meier (SWI)Team Saecos.t.
29BELTom Steels (BEL)Mapei - Quick Steps.t.
30ITADaniele Nardello (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
31LATRaivis Belohvosciks (LAT)Lampre - Daikins.t.
32ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirolas.t.
33ITAMoreno Di Biase (ITA)Cantina Tollos.t.
34DENRolf Sørensen (DEN)Rabobanks.t.
35SPAManuel Fernandez Gines (SPA)Mapei - Quick Steps.t.

Stage 4 - Bellinzona - Chiasso 167.5km - 18th June 1999Medium mountain


1ITAGabriele Missaglia (ITA)Lampre - Daikin4.08.32 (40.437 km/h)
2SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.03
3ITAAmilcare Tronca (ITA)Amica Chips0.08
4SWIArmin Meier (SWI)Team Saeco0.19
5ITAGilberto Simoni (ITA)Ballan0.23
6SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saeco0.23
7SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin0.23
8ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirola0.23
9FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.25
10ITAMirko Celestino (ITA)Polti0.31
11SWIPascal Richard (SWI)Mobilvetta Design - Northwave0.35
12ITARoberto Petito (ITA)Team Saeco0.35
13ITAAlberto Elli (ITA)Deutsche Telekom0.35
14ITACristian Gasperoni (ITA)Cantina Tollo0.35
15ITARoberto Sgambelluri (ITA)Cantina Tollo0.35
16SWIBeat Zberg (SWI)Rabobank0.35
17SWISven Montgomery (SWI)Post Swiss Team0.35
18SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Polti0.41
19SWIChristoph Göhring (SWI)Ericsson - Villiger0.49
20ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saeco0.50
21SWIPatrick Vetsch (SWI)Post Swiss Team0.50
22SWIRoland Meier (SWI)Cofidis0.50
23ITAGiuseppe Guerini (ITA)Deutsche Telekom0.50
24ITAGuisvan Piovaccari (ITA)Cantina Tollo0.50
25NEDMichael Boogerd (NED)Rabobank0.50
26RUSPavel Tonkov (RUS)Mapei - Quick Step0.50
27ITAPaolo Valoti (ITA)Mobilvetta Design - Northwave0.50
28SWIPhilipp Buschor (SWI)Post Swiss Team0.50
29RUSViatcheslav Ekimov (RUS)Amica Chips0.50
30SWIFelice Puttini (SWI)Amica Chips0.50
31SPAManuel Fernandez Gines (SPA)Mapei - Quick Step0.50
32BELAxel Merckx (BEL)Mapei - Quick Step0.50
33ITAStefano Cattai (ITA)Polti1.04
34MDAIgor Pugaci (MDA)Team Saeco1.12
35ITADaniele Nardello (ITA)Mapei - Quick Step1.12

Stage 5 - Bellinzona - Grindelwald 171.4km - 19th June 1999Mountain


1ITAGilberto Simoni (ITA)Ballan5.23.59
2ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirolas.t.
3FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.47
4SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin0.47
5SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saeco0.47
6ITARoberto Sgambelluri (ITA)Cantina Tollo1.10
7ITAGiuseppe Guerini (ITA)Deutsche Telekom1.53
8SWISven Montgomery (SWI)Post Swiss Team2.21
9RUSPavel Tonkov (RUS)Mapei - Quick Step3.09
10SWIBeat Zberg (SWI)Rabobank3.25
11SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank3.44
12SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Polti4.08
13SWIPhilipp Buschor (SWI)Post Swiss Team4.08
14ITAMirko Celestino (ITA)Polti4.55
15SWINiki Aebersold (SWI)Rabobank5.41
16SPAManuel Fernandez Gines (SPA)Mapei - Quick Step6.17
17SWIRoland Meier (SWI)Cofidis6.17
18ITACristian Gasperoni (ITA)Cantina Tollo6.17
19ITAGuisvan Piovaccari (ITA)Cantina Tollo6.17
20ITADaniele Nardello (ITA)Mapei - Quick Step6.44
21SWIArmin Meier (SWI)Team Saeco7.36
22RUSViatcheslav Ekimov (RUS)Amica Chips9.35
23ITAGabriele Missaglia (ITA)Lampre - Daikin9.35
24SWIChristian Charriere (SWI)Post Swiss Team9.59
25ITAAmilcare Tronca (ITA)Amica Chips9.59
26GERJörg Jaksche (GER)Deutsche Telekom9.59
27NEDMichael Boogerd (NED)Rabobank11.01
28SWIMarkus Zberg (SWI)Rabobank12.31
29ITAAlberto Elli (ITA)Deutsche Telekom13.00
30BELAxel Merckx (BEL)Mapei - Quick Step13.12
31SWIChristoph Göhring (SWI)Ericsson - Villiger14.15
32ITAStefano Cattai (ITA)Polti14.15
33SWIDaniel Schnider (SWI)Post Swiss Team14.15
34SWIPascal Richard (SWI)Mobilvetta Design - Northwave14.15
35ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saeco14.15

Stage 6 - Meiringen - Meiringen 29.5km - 20th June 1999Time Trial


1RUSViatcheslav Ekimov (RUS)Amica Chips36.09.42
2GERSteffen Wesemann (GER)Deutsche Telekom33.84
3SLOMartin Hvastija (SLO)Ballan1.00.37
4AUSMatthew White (AUS)Vini Caldirola1.03.32
5ITADaniele Nardello (ITA)Mapei - Quick Step1.06.33
6ITARoberto Petito (ITA)Team Saeco1.06.56
7BELLudo Dierckxsens (BEL)Lampre - Daikin1.12.64
8FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.22.75
9LATRaivis Belohvosciks (LAT)Lampre - Daikin1.30.08
10ITAMarco Serpellini (ITA)Lampre - Daikin1.31.58
11RUSPavel Tonkov (RUS)Mapei - Quick Step1.33.61
12GERJörg Jaksche (GER)Deutsche Telekom1.34.36
13SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin1.34.75
14SWISven Montgomery (SWI)Post Swiss Team1.36.04
15ITAFabio Roscioli (ITA)Amica Chips1.38.26
16BELMarc Wauters (BEL)Rabobank1.38.33
17SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saeco1.38.74
18ITAMirko Gualdi (ITA)Mobilvetta Design - Northwave1.43.14
19NEDErik Dekker (NED)Rabobank1.47.71
20ITARoberto Sgambelluri (ITA)Cantina Tollo1.49.45
21ITAGilberto Simoni (ITA)Ballan1.50.57
22BELAxel Merckx (BEL)Mapei - Quick Step1.51.01
23ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirola1.52.14
24SWIPierre Ackermann (SWI)Ericsson - Villiger2.00.61
25ITAPaolo Valoti (ITA)Mobilvetta Design - Northwave2.00.85
26ITASimone Bertoletti (ITA)Lampre - Daikin2.06.81
27ITAGiuseppe Guerini (ITA)Deutsche Telekom2.08.11
28SWIBeat Zberg (SWI)Rabobank2.13.51
29ITAMassimiliano Lelli (ITA)Cofidis2.15.26
30SPAManuel Fernandez Gines (SPA)Mapei - Quick Step2.18.75
31ITAFabio Sacchi (ITA)Polti2.21.68
32ITAMaurizio De Pasquale (ITA)Amore & Vita2.21.76
33SWIArmin Meier (SWI)Team Saeco2.23.63
34ITAGuisvan Piovaccari (ITA)Cantina Tollo2.27.71
35POLGrzegorz Gwiazdowski (POL)Cofidis2.27.90

Stage 7 - Küssnacht am Rigi - Mauren 162km - 21th June 1999Escape


1AUSMatthew White (AUS)Vini Caldirola3.46.55
2ITARoberto Petito (ITA)Team Saeco0.06
3NEDErik Dekker (NED)Rabobank0.06
4ITAPaolo Valoti (ITA)Mobilvetta Design - Northwave0.07
5ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekom0.14
6BELLudo Dierckxsens (BEL)Lampre - Daikin0.14
7ITASimone Bertoletti (ITA)Lampre - Daikin0.22
8SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank0.24
9ITAAlberto Elli (ITA)Deutsche Telekom0.33
10SWIChristian Heule (SWI)Ericsson - Villiger0.46
11GBRMaximilian Sciandri (GBR)La Française des Jeux0.46
12ITAStefano Faustini (ITA)Mobilvetta Design - Northwave0.46
13SWIPatrick Vetsch (SWI)Post Swiss Team3.02
14ITAFabio Roscioli (ITA)Amica Chips3.02
15RUSViatcheslav Ekimov (RUS)Amica Chips3.02
16ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saeco3.02
17SWIChristoph Göhring (SWI)Ericsson - Villiger3.02
18FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank3.02
19ITAMassimo Giunti (ITA)Cantina Tollo3.02
20ITAGilberto Simoni (ITA)Ballan3.02
21SWIDaniel Schnider (SWI)Post Swiss Team3.02
22ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirola3.02
23ITAFabio Sacchi (ITA)Polti3.02
24SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saeco3.02
25SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank3.02
26SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin3.02
27SWIYvan Haymoz (SWI)Post Swiss Team3.02
28FRAClaude Lamour (FRA)Cofidis3.02
29ITAAmilcare Tronca (ITA)Amica Chips3.02
30SWIArmin Meier (SWI)Team Saeco3.02
31ITAMarco Della Vedova (ITA)Lampre - Daikin3.02
32ITAGabriele Missaglia (ITA)Lampre - Daikin3.02
33ITACristian Gasperoni (ITA)Cantina Tollo3.02
34ITAMassimiliano Lelli (ITA)Cofidis3.02
35NEDMichael Boogerd (NED)Rabobank3.02

Stage 8 - Landeck - Nauders 47.5km - 22th June 1999Medium mountain


1SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin1.00.22
2SWIMarkus Zberg (SWI)Rabobanks.t.
3ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirolas.t.
4ITAGilberto Simoni (ITA)Ballans.t.
5ITAMassimiliano Lelli (ITA)Cofidiss.t.
6SWIArmin Meier (SWI)Team Saecos.t.
7ITAMatteo Tosatto (ITA)Ballans.t.
8SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saecos.t.
9FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
10ITACristian Gasperoni (ITA)Cantina Tollos.t.
11ITAGiuseppe Guerini (ITA)Deutsche Telekoms.t.
12ITAFabio Sacchi (ITA)Poltis.t.
13SWIPatrick Vetsch (SWI)Post Swiss Teams.t.
14SWISven Montgomery (SWI)Post Swiss Teams.t.
15RUSPavel Tonkov (RUS)Mapei - Quick Steps.t.
16FRAStéphane Goubert (FRA)Poltis.t.
17SWIPascal Richard (SWI)Mobilvetta Design - Northwaves.t.
18SWIBeat Zberg (SWI)Rabobanks.t.
19SWINiki Aebersold (SWI)Rabobanks.t.
20ITARoberto Sgambelluri (ITA)Cantina Tollos.t.
21SWIFelice Puttini (SWI)Amica Chipss.t.
22ITAMirko Celestino (ITA)Poltis.t.
23SWIPhilipp Buschor (SWI)Post Swiss Teams.t.
24ITADaniele Nardello (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
25RUSViatcheslav Ekimov (RUS)Amica Chipss.t.
26BELJohan Museeuw (BEL)Mapei - Quick Steps.t.
27ITAAmilcare Tronca (ITA)Amica Chipss.t.
28ITAGabriele Missaglia (ITA)Lampre - Daikins.t.
29SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Poltis.t.
30SWIChristoph Göhring (SWI)Ericsson - Villigers.t.
31SWIDaniel Schnider (SWI)Post Swiss Teams.t.
32FRAThierry Loder (FRA)Cofidiss.t.
33ITAStefano Faustini (ITA)Mobilvetta Design - Northwaves.t.
34ITAGuisvan Piovaccari (ITA)Cantina Tollos.t.
35SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.

Stage 9 - Nauders am Reschenpass - Arosa 168.6km - 23th June 1999Mountain


1ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirola4.32.20
2SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saeco0.35
3ITAGiuseppe Guerini (ITA)Deutsche Telekom0.45
4RUSPavel Tonkov (RUS)Mapei - Quick Step0.48
5FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.00
6ITAGilberto Simoni (ITA)Ballan1.05
7ITACristian Gasperoni (ITA)Cantina Tollo1.16
8SWIArmin Meier (SWI)Team Saeco1.16
9SWIPhilipp Buschor (SWI)Post Swiss Team1.16
10SWISven Montgomery (SWI)Post Swiss Team1.16
11SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Polti1.16
12SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin1.16
13NEDMichael Boogerd (NED)Rabobank1.51
14ITARoberto Sgambelluri (ITA)Cantina Tollo1.51
15ITAGuisvan Piovaccari (ITA)Cantina Tollo1.51
16ITAMirko Celestino (ITA)Polti1.55
17RUSViatcheslav Ekimov (RUS)Amica Chips2.34
18SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank2.34
19ITAMarco Serpellini (ITA)Lampre - Daikin2.34
20ITADaniele Nardello (ITA)Mapei - Quick Step2.34
21SWIFelice Puttini (SWI)Amica Chips2.43
22SWIBeat Zberg (SWI)Rabobank3.17
23GERJörg Jaksche (GER)Deutsche Telekom3.17
24ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saeco4.05
25SWIDaniel Schnider (SWI)Post Swiss Team4.32
26SWIMauro Gianetti (SWI)Vini Caldirola5.22
27ITAMassimiliano Lelli (ITA)Cofidis5.22
28ITAStefano Cattai (ITA)Polti9.06
29SWIPascal Richard (SWI)Mobilvetta Design - Northwave11.01
30SWINiki Aebersold (SWI)Rabobank11.01
31ITAFrancesco Secchiari (ITA)Team Saeco11.01
32SWIPatrick Vetsch (SWI)Post Swiss Team11.01
33SWIPierre Bourquenoud (SWI)Post Swiss Team11.01
34SWIChristoph Göhring (SWI)Ericsson - Villiger11.01
35SWIMarkus Zberg (SWI)Rabobank11.01

Stage 10 - Echur - Winterthur 225.2km - 24th June 1999Escape


1ITAMaurizio De Pasquale (ITA)Amore & Vita5.10.01
2SWIPatrick Vetsch (SWI)Post Swiss Teams.t.
3ITAGianpaolo Mondini (ITA)Cantina Tollos.t.
4ITAFabio Roscioli (ITA)Amica Chips1.42
5RUSSerguei Lelekin (RUS)Mobilvetta Design - Northwave1.42
6ITAMario Traversoni (ITA)Team Saeco1.44
7ITASilvio Martinello (ITA)Polti1.44
8ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saeco1.44
9ITANicola Loda (ITA)Ballan1.44
10ITAStefano Casagrande (ITA)Amica Chips1.44
11ITASimone Zucchi (ITA)Polti1.44
12SWIMarkus Zberg (SWI)Rabobank1.44
13SWIChristian Heule (SWI)Ericsson - Villiger1.44
14ITAMatteo Tosatto (ITA)Ballan1.44
15ITALuca Mazzanti (ITA)Cantina Tollo1.44
16FRAFranck Perque (FRA)La Française des Jeux1.44
17ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekom1.44
18SWIJosef Christen (SWI)Ericsson - Villiger1.44
19SWIChristoph Göhring (SWI)Ericsson - Villiger1.44
20SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.44
21BELLudo Dierckxsens (BEL)Lampre - Daikin1.44
22SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin1.44
23SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.44
24POLGrzegorz Gwiazdowski (POL)Cofidis1.44
25ITAMoreno Di Biase (ITA)Cantina Tollo1.44
26ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirola1.44
27BELWilfried Peeters (BEL)Mapei - Quick Step1.44
28ITAGilberto Simoni (ITA)Ballan1.44
29SWIMauro Gianetti (SWI)Vini Caldirola1.44
30ITAMirko Celestino (ITA)Polti1.44
31ITAFabio Sacchi (ITA)Polti1.44
32FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank1.44
33SWIPierre Bourquenoud (SWI)Post Swiss Team1.44
34ITAGuido Trentin (ITA)Vini Caldirola1.44
35SWIPascal Richard (SWI)Mobilvetta Design - Northwave1.44

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved