All sports Site

Menu
Cycling - Tirreno-Adriatico - 1999 - Detailed results

Cycling - Tirreno-Adriatico - 1999 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Results 1999

Tirreno-Adriatico 1999

ItalyItaly - 10 March 1999 - 17 March 1999


General classification - 17 March 1999


1ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Step1401 km 36h03'30''
2ITADavide Rebellin (ITA)Polti9''
3ITAStefano Garzelli (ITA)Mercatone Uno14''
4FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank21''
5SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Vitalicio Seguros30''
6ITAAlessandro Spezialetti (ITA)Mobilvetta Design - Northwave1'56''
7DENBo Hamburger (DEN)Cantina Tollo3'57''
8NZLChristopher Jenner (NZL)Crédit Agricole4'26''
9SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikins.t.
10ITADavide Casarotto (ITA)TVM - Farm Frites4'27''
11GERAndreas Klier (GER)TVM - Farm Fritess.t.
12ITAGraziano Recinella (ITA)Mobilvetta Design - Northwave4'41''
13SPAÁlvaro González de Galdeano Aranzábal (SPA)Vitalicio Seguros4'50''
14SPAJose Ramon Uriarte Zubero (SPA)Festina - Lotus5'07''
15ITAMassimiliano Napoliatano (ITA)Mercatone Uno5'46''
16ITAFortunato Baliani (ITA)Selle Italia5'50''
17ITAStefano Faustini (ITA)Mobilvetta Design - Northwave6'17''
18COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)Vitalicio Seguros11'12''
19NEDTristan Hoffman (NED)TVM - Farm Frites11'45''
20SPAJaime Javier Hernandez Bertran (SPA)Festina - Lotus13'54''
21SPADavid Latasa Lasa (SPA)Banesto16'30''
22ITAMarcello Siboni (ITA)Mercatone Uno16'40''
23FRACédric Vasseur (FRA)Crédit Agricole16'44''
24SPAJosé Roberto Sierra Aguerro (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank17'28''
25LATRomans Vainsteins (LAT)Vini Caldirola17'30''
26ITAAndrea Peron (ITA)O.N.C.E. - Deutsche Bank18'05''
27KAZAlexandr Shefer (KAZ)Riso Scottis.t.
28LATPiotr Ugrumov (LAT)Ballan18'21''
29ITANicola Loda (ITA)Ballan18'27''
30SWIMauro Gianetti (SWI)Vini Caldirola18'49''
31ITARoberto Petito (ITA)Team Saeco19'32''
32ITAMassimo Donati (ITA)Vini Caldirola19'40''
33ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Step19'54''
34POLZbigniew Spruch (POL)Lampre - Daikin20'02''
35SWIRolf Järmann (SWI)Post Swiss Team20'03''
36FRAFrançois Simon (FRA)Crédit Agricole20'05''
37SPAAngel Edo Alsina (SPA)Kelmes.t.
38SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Kelmes.t.
39ITAGian Mario Ortenzi (ITA)Mercatone Unos.t.
40SPAFelix Manuel Garcia Casas (SPA)Festina - Lotuss.t.
41SPAJuan José De Los Angeles Segui (SPA)Kelmes.t.
42FRAXavier Jan (FRA)La Française des Jeuxs.t.
43RUSVladislav Bobrik (RUS)Riso Scottis.t.
44SPACarlos Sastre Candil (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t.
45ITAMassimiliano Lelli (ITA)Cofidiss.t.
46ITAErmanno Brignoli (ITA)Mercatone Uno20'14''
47ITAFilippo Casagrande (ITA)Vini Caldirola20'17''
48SPALuis Perez Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank20'19''
49SPARafael Diaz Justo (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank20'29''
50ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saeco20'39''
51ITALuca Mazzanti (ITA)Cantina Tollo20'47''
52ITADenis Zanette (ITA)Polti21'24''
53SWIRoland Meier (SWI)Cofidis21'38''
54ITACristian Moreni (ITA)Liquigas21'45''
55ITADaniele Nardello (ITA)Mapei - Quick Step22'20''
56SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank22'54''
57ITASergio Barbero (ITA)Mercatone Uno23'02''
58ITAAndrea Ferrigato (ITA)Ballan23'22''
59KAZAndrei Teteriouk (KAZ)Liquigas23'47''
60SPACesar Solaun Solana (SPA)Banesto23'48''
61ITAFabrizio Guidi (ITA)Polti24'22''
62FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeux25'16''
63ITAFabio Sacchi (ITA)Polti25'23''
64ITAAlessandro Petacchi (ITA)Navigare - Gaerne25'42''
65ITAMarzio Bruseghin (ITA)Banesto25'44''
66ITAAndrea Tafi (ITA)Mapei - Quick Step26'00''
67GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom26'27''
68SPAAbraham Olano Manzano (SPA)O.N.C.E. - Deutsche Bank26'54''
69ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Team Saeco27'39''
70ITAEnrico Cassani (ITA)Polti27'59''
71ITAGabriele Colombo (ITA)Cantina Tollo28'04''
72ITABiagio Conte (ITA)Liquigas28'24''
73FRAPhilippe Bordenave (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9328'46''
74NEDServais Knaven (NED)TVM - Farm Frites29'12''
75SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Banesto29'29''
76ITAGermano Pierdomenico (ITA)Cantina Tollo29'42''
77BELLudo Dierckxsens (BEL)Lampre - Daikin29'55''
78FRASébastien Hinault (FRA)Crédit Agricole31'05''
79RUSAlexei Sivakov (RUS)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
80FRACyril Saugrain (FRA)La Française des Jeux31'13''
81ITACristian Salvato (ITA)Polti32'21''
82ITACarlo Marino Bianchi (ITA)Riso Scottis.t.
83ITAGianpaolo Mondini (ITA)Cantina Tollo32'30''
84ITAMauro Radaelli (ITA)Vini Caldirola33'00''
85UKRAlexandre Gontchenkov (UKR)Ballan33'04''
86ITAMarco Vergnani (ITA)Selle Italia33'23''
87FRALaurent Desbiens (FRA)Cofidis33'40''
88FRAPatrice Halgand (FRA)Festina - Lotus34'02''
89FRAStéphane Berges (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9334'05''
90GBRMaximilian Sciandri (GBR)La Française des Jeux34'07''
91ITAMatteo Tosatto (ITA)Ballan34'16''
92SPAFrancisco Javier Cerezo Perales (SPA)Vitalicio Seguros34'23''
93BELWilfried Peeters (BEL)Mapei - Quick Step34'34''
94GERDanilo Hondo (GER)Deutsche Telekom34'43''
95FRAThierry Bourguignon (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
96BELJohan Museeuw (BEL)Mapei - Quick Step34'49''
97FRAAnthony Langella (FRA)Crédit Agricole34'59''
98SPAAngel Luis Casero Moreno (SPA)Vitalicio Seguros35'09''
99COLHernan Buenahora Gutierrez (COL)Vitalicio Seguros35'15''
100ITAAlberto Ongarato (ITA)Ballan37'34''
101SPARuben Galvan Manchon (SPA)Kelme37'41''
102ITAMario Scirea (ITA)Team Saeco37'44''
103FRANicolas Jalabert (FRA)Cofidis38'01''
104ITALeonardo Guidi (ITA)Polti38'54''
105UKRVolodimyr Duma (UKR)Navigare - Gaerne39'20''
106ITAStefano Zanini (ITA)Mapei - Quick Step39'54''
107SPAJose Manuel Uria Gonzalez (SPA)Kelme40'11''
108FRASamuel Plouhinec (FRA)Cofidis40'18''
109ITARodolfo Ongarato (ITA)Liquigas41'08''
110GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom41'29''
111ITALuca Scinto (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
112ITAEllis Rastelli (ITA)Liquigas41'59''
113SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Vitalicio Seguros42'12''
114UKRSerguei Outschakov (UKR)TVM - Farm Frites42'30''
115SLOMartin Hvastija (SLO)Ballan42'45''
116SPAFrancisco Tomas Garcia Rodriguez (SPA)Vitalicio Seguros45'30''
117ITAMarco Milesi (ITA)Liquigas46'24''
118ITARuggero Marzoli (ITA)Cantina Tollo46'27''
119BELGeert Van Bondt (BEL)TVM - Farm Frites48'15''
120ITAGiuseppe Di Fresco (ITA)Selle Italia48'54''
121DENLars Michaelsen (DEN)La Française des Jeux49'10''
122SWIMarcel Strauss (SWI)Post Swiss Team49'53''
123ITAEndrio Leoni (ITA)Liquigas50'00''
124ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekoms.t.
125ITAStefano Panetta (ITA)Navigare - Gaerne50'01''
126FRAFranck Bouyer (FRA)La Française des Jeux50'54''
127ITAFulvio Frigo (ITA)Selle Italia51'17''
128ITAGiancarlo Raimondi (ITA)Liquigas51'29''
129FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidis51'31''
130RUSOleg Jukov (RUS)Big Mat - Aubervilliers 9351'37''
131NEDSteven De Jongh (NED)TVM - Farm Frites52'00''
132ITADario Pieri (ITA)Navigare - Gaerne52'10''
133GERMarcel Wüst (GER)Festina - Lotus52'16''
134ITAFrancesco Secchiari (ITA)Team Saeco52'21''
135ITACristiano Colleoni (ITA)Polti52'30''
136ITAAlessio Galletti (ITA)Team Saeco52'31''
137CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Daikin53'14''
138RSARobert Hunter (RSA)Lampre - Daikin53'19''
139ITAMarco Bellini (ITA)Selle Italias.t.
140ITAMario Manzoni (ITA)Mobilvetta Design - Northwaves.t.
141ITAAlessio Girelli (ITA)Selle Italia54'21''
142ITAGiuseppe Calcaterra (ITA)Team Saeco55'36''
143BELJohan Verstrepen (BEL)Lampre - Daikin57'20''
144FRAFrédéric Delalande (FRA)Crédit Agricole59'18''
145FRAFrédéric Guesdon (FRA)La Française des Jeux1h00'25''
146GERAndré Korff (GER)Festina - Lotus1h00'32''
147FRALaurent Genty (FRA)Big Mat - Aubervilliers 931h00'38''
148FRAFranck Perque (FRA)La Française des Jeux1h00'47''
149LTUArnoldas Saprykinas (LTU)Riso Scotti1h01'20''
150ITACristiano Mancini (ITA)Riso Scotti1h02'33''
151FRAFranck Pencole (FRA)Crédit Agricole1h05'18''
152ITAGianluca Tonetti (ITA)Selle Italia1h05'22''
153SWIFranz Hotz (SWI)Festina - Lotus1h05'42''
154SWIPhilipp Buschor (SWI)Post Swiss Team1h07'44''
155SLOZoran Klemencic (SLO)Vini Caldirola1h14'00''

Stage 1 - Sorrento - Sorrento, 131 km - 10 March 1999Escape


1LATRomans Vainsteins (LAT)Vini Caldirola3h08'41
2ITARoberto Petito (ITA)Team Saecos.t..
3ITADavide Rebellin (ITA)Poltis.t..
4ITAStefano Garzelli (ITA)Mercatone Unos.t..
5ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirolas.t..
6ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Steps.t..
7DENBo Hamburger (DEN)Cantina Tollos.t..
8FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t..
9ITAMassimo Donati (ITA)Vini Caldirola5
10BELPeter Van Petegem (BEL)TVM - Farm Frites21
11ITAFabio Baldato (ITA)Ballans.t..
12ITAFabrizio Guidi (ITA)Polti30
13ITABiagio Conte (ITA)Liquigass.t..
14GERAndreas Klier (GER)TVM - Farm Fritess.t..
15BELLudo Dierckxsens (BEL)Lampre - Daikins.t..

Stage 2 - Sorrento - Santa Maria Capua Vetere, 178 km - 11 March 1999Sprint


1ITAMassimo Strazzer (ITA)Mobilvetta Design - Northwave4h43'15
2SLOZoran Klemencic (SLO)Vini Caldirolas.t..
3LATRomans Vainsteins (LAT)Vini Caldirolas.t..
4NEDSteven De Jongh (NED)TVM - Farm Fritess.t..
5ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekoms.t..
6ITAEndrio Leoni (ITA)Liquigass.t..
7ITAAlain Turicchia (ITA)Riso Scottis.t..
8GERAndreas Klier (GER)TVM - Farm Fritess.t..
9FRAFrançois Simon (FRA)Crédit Agricoles.t..
10GERDanilo Hondo (GER)Deutsche Telekoms.t..
11ITAFulvio Frigo (ITA)Selle Italias.t..
12FRACédric Vasseur (FRA)Crédit Agricoles.t..
13POLZbigniew Spruch (POL)Lampre - Daikins.t..
14ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Steps.t..
15ITAFabrizio Guidi (ITA)Poltis.t..

Stage 3 - Santa Maria Capua Vetere - Luco dei Marsi, 218 km - 12 March 1999Sprint


1ITAMario Cipollini (ITA)Team Saeco5h38'30
2ITAStefano Zanini (ITA)Mapei - Quick Steps.t..
3ITAEndrio Leoni (ITA)Liquigass.t..
4ITAFabio Baldato (ITA)Ballans.t..
5ITAMassimo Strazzer (ITA)Mobilvetta Design - Northwaves.t..
6SPAAngel Edo Alsina (SPA)Kelmes.t..
7CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Daikins.t..
8ITAAlain Turicchia (ITA)Riso Scottis.t..
9RSARobert Hunter (RSA)Lampre - Daikins.t..
10SPARuben Galvan Manchon (SPA)Kelmes.t..
11ITAGabriele Balducci (ITA)Navigare - Gaernes.t..
12ITAEnrico Degano (ITA)Navigare - Gaernes.t..
13ITANicola Minali (ITA)Cantina Tollos.t..
14ITAFabrizio Guidi (ITA)Poltis.t..
15SLOZoran Klemencic (SLO)Vini Caldirolas.t..

Stage 4 - Luco dei Marsi - Paglieta, 194 km - 13 March 1999Escape


1ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Step5h01'18
2ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Step02
3ITADavide Rebellin (ITA)Poltis.t..
4ITAStefano Garzelli (ITA)Mercatone Unos.t..
5ITALuca Mazzanti (ITA)Cantina Tollos.t..
6SPAAngel Edo Alsina (SPA)Kelmes.t..
7FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Banks.t..
8BELPeter Van Petegem (BEL)TVM - Farm Fritess.t..
9SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Banestos.t..
10ITAAndrea Ferrigato (ITA)Ballans.t..
11ITAAlain Turicchia (ITA)Riso Scottis.t..
12FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidiss.t..
13FRAFrançois Simon (FRA)Crédit Agricoles.t..
14ITAFabio Baldato (ITA)Ballans.t..
15FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeuxs.t..

Stage 5 - Paglieta - Torricella Sicura, 201 km - 14 March 1999Escape


1SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Vitalicio Seguros4h57'34
2ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Step10
3ITADavide Rebellin (ITA)Poltis.t..
4ITAStefano Garzelli (ITA)Mercatone Unos.t..
5FRALaurent Jalabert (FRA)O.N.C.E. - Deutsche Bank17
6ITAAlessandro Spezialetti (ITA)Mobilvetta Design - Northwave21
7NZLChristopher Jenner (NZL)Crédit Agricole3'51
8ITAMassimiliano Napoliatano (ITA)Mercatone Uno3'52
9UKRVolodimyr Duma (UKR)Navigare - Gaernes.t..
10SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikins.t..
11ITAAlain Turicchia (ITA)Riso Scottis.t..
12FRACédric Vasseur (FRA)Crédit Agricoles.t..
13ITAFortunato Baliani (ITA)Selle Italias.t..
14ITANicola Loda (ITA)Ballans.t..
15GERAndreas Klier (GER)TVM - Farm Fritess.t..

Stage 6 - Teramo - Alba Adriatica, 165 km - 15 March 1999Escape


1LATRomans Vainsteins (LAT)Vini Caldirola3h49'02
2ITAGabriele Balducci (ITA)Navigare - Gaernes.t..
3ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Team Saecos.t..
4ITABiagio Conte (ITA)Liquigass.t..
5NEDTristan Hoffman (NED)TVM - Farm Fritess.t..
6SWIMauro Gianetti (SWI)Vini Caldirola2
7LATPiotr Ugrumov (LAT)Ballan6
8ITAGiancarlo Raimondi (ITA)Liquigas1'49
9ITAAlessandro Petacchi (ITA)Navigare - Gaernes.t..
10CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Daikins.t..
11ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Steps.t..
12GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekoms.t..
13ITAFulvio Frigo (ITA)Selle Italias.t..
14NEDSteven De Jongh (NED)TVM - Farm Fritess.t..
15RSARobert Hunter (RSA)Lampre - Daikins.t..

Stage 7 - Alba Adriatica - Civitanova Marche, 154 km - 16 March 1999Sprint


1NEDSteven De Jongh (NED)TVM - Farm Frites4h19'10
2POLZbigniew Spruch (POL)Lampre - Daikins.t..
3ITAFabrizio Guidi (ITA)Poltis.t..
4DENLars Michaelsen (DEN)La Française des Jeuxs.t..
5GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekoms.t..
6ITAAlessandro Petacchi (ITA)Navigare - Gaernes.t..
7FRAFrançois Simon (FRA)Crédit Agricoles.t..
8SPAAngel Edo Alsina (SPA)Kelmes.t..
9ITAFabrizio Guidi (ITA)Poltis.t..
10ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Steps.t..
11GBRMaximilian Sciandri (GBR)La Française des Jeuxs.t..
12ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Steps.t..
13ITAFortunato Baliani (ITA)Selle Italias.t..
14ITAMarco Vergnani (ITA)Selle Italias.t..
15BELWilfried Peeters (BEL)Mapei - Quick Steps.t..

Stage 8 - Civitanova - San Benedetto del Tronto, 160 km - 17 March 1999Sprint


1CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Daikin4h22'10
2ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Team Saecos.t..
3ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekoms.t..
4ITAFabrizio Guidi (ITA)Poltis.t..
5SLOZoran Klemencic (SLO)Vini Caldirolas.t..
6DENLars Michaelsen (DEN)La Française des Jeuxs.t..
7GERMarcel Wüst (GER)Festina - Lotuss.t..
8ITAEndrio Leoni (ITA)Liquigass.t..
9ITAAlberto Ongarato (ITA)Ballans.t..
10SLOMartin Hvastija (SLO)Ballans.t..
11ITANicola Loda (ITA)Ballans.t..
12ITAFulvio Frigo (ITA)Selle Italias.t..
13FRAFrançois Simon (FRA)Crédit Agricoles.t..
14ITAGianpaolo Mondini (ITA)Cantina Tollos.t..
15RUSAlexei Sivakov (RUS)Big Mat - Aubervilliers 93s.t..

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved