All sports Site

Menu
Cycling - Trofeo Magaluf-Palmanova - 2007 - Detailed results

Cycling - Trofeo Magaluf-Palmanova - 2007 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2007

Trofeo Magaluf-Palmanova 2007

SpainSpain - 15 February 2007


Trofeo Magaluf-Palmanova - 15 February 2007


1VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadi3.57.45
2SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
3BRAMurilo Antonio Fischer (BRA)Liquigass.t.
4GERDavid Kopp (GER)Gerolsteiners.t.
5SPAVicente Reynès Mimo (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
6SPAKoldo Fernandez De Larrea (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
7SWIGrégory Rast (SWI)Astanas.t.
8GERThomas Ziegler (GER)T-Mobile Teams.t.
9BELKevin Hulsmans (BEL)Quick Step - Innergetics.t.
10SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobanks.t.
11RUSVladimir Gusev (RUS)Discovery Channel Pro Cycling Teams.t.
12RUSGuennadi Mikhailov (RUS)Astanas.t.
13ITALorenzo Bernucci (ITA)T-Mobile Teams.t.
14GERStefan Schumacher (GER)Gerolsteiners.t.
15SWIPatrick Calcagni (SWI)Liquigass.t.
16SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Relax - Gams.t.
17SPADiego Gallego Arnaiz (SPA)Viña Magna - Cropus.t.
18GERMartin Müller (GER)Team Milrams.t.
19BLRAleksandr Kuschynski (BLR)Liquigass.t.
20SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
21SPAAlberto Fernandez De La Puebla Ramos (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
22SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Karpin - Galicias.t.
23SPALuis León Sánchez Gil (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
24SPAAlberto Rodriguez Oliver (SPA)Viña Magna - Cropus.t.
25UKRVolodymyr Bileka (UKR)Discovery Channel Pro Cycling Teams.t.
26SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
27SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Karpin - Galicias.t.
28ITADanilo Di Luca (ITA)Liquigass.t.
29SPAAntonio Colom Mas (SPA)Astanas.t.
30NEDPieter Weening (NED)Rabobanks.t.
31CRCJosé Adrian Bonilla (CRC)Fuerteventura - Canariass.t.
32SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
33ARGFernando Torres Martin (ARG)Extremadura - Spiuks.t.
34SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Quick Step - Innergetics.t.
35SPAJoan Llaneras Rosello (SPA)Selección Española De Pistas.t.
36SPAVicente Ballester Martinez (SPA)Fuerteventura - Canariass.t.
37ITAIvan Santaromita (ITA)Quick Step - Innergetic0.09
38ANTMarc De Maar (ANT)Rabobank0.13
39SPADaniel Navarro García (SPA)Astana0.22
40SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Discovery Channel Pro Cycling Teams.t.
41AUSTrent Lowe (AUS)Discovery Channel Pro Cycling Teams.t.
42BELKevin Seeldraeyers (BEL)Quick Step - Innergetics.t.
43BELGianni Meersman (BEL)Discovery Channel Pro Cycling Teams.t.
44SPAFrancisco Perez Sanchez (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
45SPAJesús Hernández Blázquez (SPA)Relax - Gams.t.
46SPADavid Lopez Garcia (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
47NEDJoost Posthuma (NED)Rabobanks.t.
48SPARodrigo García Rena (SPA)Fuerteventura - Canariass.t.
49SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)Discovery Channel Pro Cycling Teams.t.
50GERTim Klinger (GER)Gerolsteiner0.31
51GERCarlo Westphal (GER)Gerolsteiners.t.
52SPAAnton Luengo Celaya (SPA)Euskaltel - Euskadi0.41
53SPAJosu Mondelo Diaz (SPA)Extremadura - Spiuks.t.
54NEDGerben Löwik (NED)Rabobank0.44
55SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Rabobanks.t.
56NEDThomas Dekker (NED)Rabobanks.t.
57BELStijn Devolder (BEL)Discovery Channel Pro Cycling Team0.50
58SPAGorka Amuriza Gumucio (SPA)Grupo Nicolás Mateos0.52
59SPAXabat Ochotorena Arraras (SPA)Orbea - Laukiz F.t.0.54
60SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
61SWIThomas Frei (SWI)Astana0.57
62SPAJuan Olmo Menacho (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
63NEDTom Stamsnijder (NED)Gerolsteiners.t.
64SPADavid Belda Garcia (SPA)Fuerteventura - Canariass.t.
65SPALuis Perez Rodriguez (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
66GERMatthias Russ (GER)Gerolsteiners.t.
67SPAJosé Herrada Lopez (SPA)Viña Magna - Cropus.t.
68SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
69SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Relax - Gams.t.
70SPAJavier Etxarri Marin (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
71SPAAaron Villegas Trapaga (SPA)Orbea - Laukiz F.t.s.t.
72SPAJuan Carlos Fernandez Mora (SPA)Extremadura - Spiuks.t.
73SPAJosé Antonio Redondo Ramos (SPA)Astanas.t.
74CZEPavel Padrnos (CZE)Discovery Channel Pro Cycling Teams.t.
75SPAJosé Alberto Martinez Trinidad (SPA)Agritubels.t.
76SPAEnrique Salgueiro Alonso (SPA)Karpin - Galicias.t.
77GEREnrico Poitschke (GER)Team Milrams.t.
78GERJohannes Fröhlinger (GER)Gerolsteiners.t.
79SPAAntonio Olmo Menacho (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
80NEDKoos Moerenhout (NED)Rabobanks.t.
81SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Fuerteventura - Canariass.t.
82BELIgor Abakoumov (BEL)Astanas.t.
83ITAFilippo Pozzato (ITA)Liquigass.t.
84ITADavide Viganò (ITA)Quick Step - Innergetics.t.
85SPAGaizka Lasa Larraia (SPA)Karpin - Galicias.t.
86SPAJulen Zubero Aldecoa (SPA)Orbea - Laukiz F.t.s.t.
87SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Karpin - Galicias.t.
88SPAAngel Gomez Gomez (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
89GBRStephen Cummings (GBR)Discovery Channel Pro Cycling Teams.t.
90SPAIban Iriondo Uranga (SPA)Euskaltel - Euskadi1.15
91ITAGiuseppe Guerini (ITA)T-Mobile Team1.20
92GERChristian Knees (GER)Team Milram1.23
93SPAIván Melero Coco (SPA)Orbea - Laukiz F.t.1.35
94SPAJoseba Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi3.13
95SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Agritubel4.58
96SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Relax - Gams.t.
97SWIMichael Albasini (SWI)Liquigass.t.
98LTUTomas Vaitkus (LTU)Discovery Channel Pro Cycling Teams.t.
99GERPatrik Sinkewitz (GER)T-Mobile Team5.02
100SPAUnai Uribarri (SPA)Euskaltel - Euskadi5.47
101SPAMoises Dueñas Nevado (SPA)Agritubels.t.
102GERSebastian Lang (GER)Gerolsteiner8.23
103KAZMaxim Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
104SPAJose Ruiz Sanchez (SPA)Andalucía - Cajasur9.47
105SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Caisse d'Epargne11.35
106SPAJoan Horrach Rippoll (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
107SPADavid Abal Diego (SPA)Karpin - Galicia12.03
108SPAGonzalo Rabunal Rios (SPA)Karpin - Galicias.t.
109SPAPablo De Pedro Garcia (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
110SPAClaudio José Casas Gallego (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
111GERBjörn Schröder (GER)Team Milrams.t.
112SPAEloy Teruel Rovira (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
113SVKMatej Jurco (SVK)Team Milrams.t.
114NEDServais Knaven (NED)T-Mobile Teams.t.
115RUSSergey Ivanov (RUS)Astanas.t.
116GERSebastian Siedler (GER)Team Milrams.t.
117SPAAketza Pena Iza (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
118SPAInigo Lazkano Iriondo (SPA)Orbea - Laukiz F.t.s.t.
119LUXBenoît Joachim (LUX)Astanas.t.
120SPAMiguel Ochoa Gonzalez (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
121SPACarlos Torrent Tarres (SPA)Viña Magna - Cropus.t.
122SPAGuillermo Ferrer Garcia (SPA)Viña Magna - Cropus.t.
123SPAJesus Tendero Marcos (SPA)Viña Magna - Cropus.t.
124SPAJosé Antonio Lopez Gil (SPA)Andalucía - Cajasur12.10
125SPAIker Mezo Askargorta (SPA)Orbea - Laukiz F.t.s.t.
126SPAJesus Ramirez Torres (SPA)Extremadura - Spiuks.t.
127SPAJuan Jose Oroz Ugalde (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
128USAGuido Trenti (USA)Liquigass.t.
129AUTBernhard Eisel (AUT)T-Mobile Teams.t.
130AUSScott Davis (AUS)T-Mobile Teams.t.
131AUSWilliam Walker (AUS)Rabobanks.t.
132SPAAngel Vallejo Domínguez (SPA)Relax - Gams.t.
133SPADailos Manuel Diaz Armas (SPA)Fuerteventura - Canariass.t.
134SPAJesus Del Nero Montes (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
135SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Extremadura - Spiuks.t.
136SPAOscar Garcia Casarrubios Pintor (SPA)Relax - Gam12.16
137SPAJorge García Marín (SPA)Relax - Gams.t.
138SPALuis Roberto Alvarez Martín (SPA)Viña Magna - Cropus.t.
139SPAJuan Carlos Carinena Luque (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
140SPADavid Martín Peribañes (SPA)Viña Magna - Cropu12.19
141SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Relax - Gams.t.
142SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Fuerteventura - Canarias12.22
143SPAJose Luis Carrasco Gamiz (SPA)Andalucía - Cajasur18.56
144SPAManuel Vazquez Hueso (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
145SPAManuel Ortega Ocana (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
146SPAFrancisco Jose Martinez Perez (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
147SPAJesus Rosendo Prado (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
148SPAIgor Romero Etxebarria (SPA)Orbea - Laukiz F.t.23.29
149SPAFrancisco Javier Aramendia Llorente (SPA)Orbea - Laukiz F.t.s.t.
150SPAEgoitz Murgoitio Rekalde (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
151SPAIvan Gilmartin Hernangomez (SPA)Viña Magna - Cropus.t.
152SPACarlos Castaño Panadero (SPA)Karpin - Galicias.t.
153SPARaul Alarcon Garcia (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
154SPAFrancisco José Lara Ruiz (SPA)Andalucía - Cajasur25.45
155SPALuis Perez Rodriguez (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
156SPAJosé Antonio Banos Ballester (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
157SPADiego Milán Jiménez (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
158SPAAlan Perez Lezaun (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
159SPABenat Albizuri Aransono (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved