All sports Site

Menu
Cycling - Tour of Algarve - 2002 - Detailed results

Cycling - Tour of Algarve - 2002 - Detailed results

Choice of a season :

Portugal

Results 2002

Tour of Algarve 2002

PortugalPortugal - 9 February 2002 - 13 February 2002


General classification - 13 February 2002


1PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecol20.37.08
2SWIAlex Zülle (SWI)Coast0.06
3USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service0.13
4SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0.29
5PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Milaneza - Mss0.31
6SWIFabian Jeker (SWI)Milaneza - Mss0.39
7FRAXavier Jan (FRA)Big Mat - Aubervilliers 930.40
8SPADavid Navas Chica (SPA)Ibanesto.com0.53
9SPALeandro Navarrete Gutierrez (SPA)Kelme - Costa Blanca1.39
10SPAAdolfo Garcia Quesada (SPA)Ibanesto.com1.55
11COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)O.N.C.E. - Eroski2.01
12PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Mss2.26
13SWIRubens Bertogliati (SWI)Lampre - Daikin3.04
14CZEJan Hruska (CZE)O.N.C.E. - Eroski3.26
15SPAVictoriano Fernandez Martinez (SPA)Milaneza - Mss3.48
16SPAIgor Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadi5.04
17USAChristian Vandevelde (USA)US Postal Service6.30
18SPAJorge Nogaledo (SPA)Paredes - Rota Dos Moveis - Tintas Vip8.04
19PORPaulo Barroso (POR)Milaneza - Mss8.22
20SPAEladio Jimenez Sanchez (SPA)Ibanesto.com11.26
21SPAIker Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadi12.07
22SPARuben Galvan Manchon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Conde13.05
23USADavid Clinger (USA)US Postal Service16.15
24LUXBenoît Joachim (LUX)US Postal Service16.29
25PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)O.N.C.E. - Eroski16.50
26ITALeonardo Piepoli (ITA)Ibanesto.com16.50
27SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Ibanesto.com17.24
28PORBruno Miguel Castanheira Gomes (POR)L.A. Pecol17.28
29SPAOscar Serrano Alonso (SPA)ASC Construcoes - Vila do Conde18.01
30POLDariusz Baranowski (POL)Ibanesto.com18.02
31GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroski18.05
32SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadi18.22
33SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Kelme - Costa Blanca18.24
34CZEPavel Padrnos (CZE)US Postal Service18.34
35ITAGiampaolo Caruso (ITA)O.N.C.E. - Eroski19.06
36PORJoaquim Augusto Gomes Oliveira (POR)Carvalhelhos - Boavista19.39
37SPAAngel Edo Alsina (SPA)Milaneza - Mss19.43
38PORPedro Miguel Miranda Soeiro (POR)Carvalhelhos - Boavista19.45
39PORLuis Miguel Sarreira (POR)Cantanhede - Marques da Marialva19.48
40SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)O.N.C.E. - Eroski19.52
41RUSPavel Tonkov (RUS)Lampre - Daikin19.57
42SPAAbraham Olano Manzano (SPA)O.N.C.E. - Eroski20.06
43SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Carvalhelhos - Boavistas.t.
44SPAJosé Cayetano Julia Cegarra (SPA)Kelme - Costa Blanca20.10
45VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadi20.13
46SPAAitor Kintana Zarate (SPA)Big Mat - Aubervilliers 9320.15
47PORNelson Nuno Sequeria Vitorino (POR)Cantanhede - Marques da Marialva20.24
48PORRenato Silva (POR)Milaneza - Mss20.26
49SPAManuel Beltran Martinez (SPA)Coast20.29
50SPAGustavo Domingos (SPA)Carvalhelhos - Boavista20.38
51SPAUnai Emilio Yus Querejeta Yus Querejeta (SPA)Cantanhede - Marques da Marialva20.39
52PORJosé Carlos Silva Rodrigues (POR)Carvalhelhos - Boavista20.46
53RUSAnton Chantyr (RUS)Coast21.08
54PORAlexandre Miguel Costa Pinho (POR)Matesica - Aboboda21.13
55PORRicardo Felgueiras Da Silva (POR)Carvalhelhos - Boavista21.41
56PORCarlos Alberto Carneiro Silva (POR)Milaneza - Msss.t.
57PORCésar Antunes Quiterio (POR)Paredes - Rota Dos Moveis - Tintas Vip21.42
58SPAJulian Usano Martinez (SPA)Kelme - Costa Blanca21.47
59BELTom Boonen (BEL)US Postal Service21.54
60CZERené Andrle (CZE)O.N.C.E. - Eroski22.22
61SPAOscar Romero Moya (SPA)Pepolim & Irmaos - Ovarense22.23
62SPAOscar Diaz Gomes (SPA)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
63BELLudo Dierckxsens (BEL)Lampre - Daikin22.47
64SPAAitor Garmendia Arbilla (SPA)Coast22.58
65POROrlando Sergio Gomes Rodrigues (POR)L.A. Pecol22.59
66ITAGianpaolo Mondini (ITA)US Postal Service23.09
67SPAJordi Riera Valls (SPA)Kelme - Costa Blanca23.26
68PORNuno Ribeiro (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar24.15
69SPAFrancisco Perez Sanchez (SPA)Porta da Ravessa - Zurich24.57
70GERThorsten Rund (GER)Coast25.26
71SPARuben Oarbeascoa Ispizua (SPA)L.A. Pecol25.30
72RUSAndrei Zintchenko (RUS)L.A. Pecol25.53
73PORSergio Miguel Vieira Ribeiro (POR)ASC Construcoes - Vila do Conde25.53
74SPAEduardo Gonzalez Salvador (SPA)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar26.02
75PORHugo Manuel Madeira Sabido (POR)Porta da Ravessa - Zurichs.t.
76PORJoaquim Alberto Sampaio Campos (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
77PORCarlos Manuel Figueiredo Teixeira (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
78PORClaudio Miguel Goncalves Faria Estevao (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar26.29
79SPADavid Sojo (SPA)Matesica - Aboboda27.14
80AUSMatthew White (AUS)US Postal Service27.25
81SPAIsaac Galvez Lopez (SPA)Kelme - Costa Blanca27.33
82PORCelio Cristiano Sousa Alves (POR)Paredes - Rota Dos Moveis - Tintas Vip27.55
83PORElio Norte Sousa (POR)Cantanhede - Marques da Marialva28.36
84FRACyril Saugrain (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9328.54
85FRALylian Lebreton (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9329.21
86SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi29.22
87PORJosé Sousa (POR)Porta da Ravessa - Zurich29.27
88PORHermano Jose Mendao Vieira (POR)ASC Construcoes - Vila do Conde29.27
89PORFernando Sousa da Silva (POR)Paredes - Rota Dos Moveis - Tintas Vip29.36
90BELJohan Verstrepen (BEL)Lampre - Daikins.t.
91SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Ibanesto.coms.t.
92SPARuben Diaz De Cerio (SPA)Euskaltel - Euskadi30.16
93SPADomingo José Sanchez Segado (SPA)Porta da Ravessa - Zurich30.27
94PORJosé Agostinho Rosa Ribeiro (POR)L.A. Pecol30.48
95PORRui Pedro Henriques Pereira Roque (POR)L.A. Pecols.t.
96LTUSaulius Sarkauskas (LTU)Cantanhede - Marques da Marialva33.19
97SPAGorka Gerrikagoitia Arrien (SPA)Euskaltel - Euskadi33.26
98SPARoberto Lozano Montero (SPA)Kelme - Costa Blanca35.51
99SPARafael Fernandez Roig (SPA)ASC Construcoes - Vila do Conde35.53
100FRAEric Pascal (FRA)Matesica - Abobodas.t.
101ITASimone Bertoletti (ITA)Lampre - Daikin36.37
102PORHugo Manuel Isidoro Vítor (POR)Cantanhede - Marques da Marialva38.28
103PORBruno Manuel Silva Pires (POR)ASC Construcoes - Vila do Conde39.26
104PORRicardo Costa (POR)Porta da Ravessa - Zurich75

Stage 1 - Tavira - Tavira 173.4km - 9 February 2002Sprint


1GERThorsten Wilhelms (GER)Coast4.18.05
2BRALuciano André Pagliarini Mendonca (BRA)Lampre - Daikins.t.
3SPAIsaac Galvez Lopez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
4USADavid Clinger (USA)US Postal Services.t.
5SPAOscar Romero Moya (SPA)Pepolim & Irmaos - Ovarenses.t.
6PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecols.t.
7SPAAngel Edo Alsina (SPA)Milaneza - Msss.t.
8PORPedro Miguel Miranda Soeiro (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
9PORPaulo Ferreira Dos Santos (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
10PORJosé Sousa (POR)Porta da Ravessa - Zurichs.t.
11SPARuben Galvan Manchon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
12LTUSaulius Sarkauskas (LTU)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
13USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Services.t.
14ITAMassimo Codol (ITA)Lampre - Daikins.t.
15SPAIgor Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
16SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
17PORPaulo Jorge Lima Da Costa (POR)Pepolim & Irmaos - Ovarenses.t.
18PORCésar Antunes Quiterio (POR)Paredes - Rota Dos Moveis - Tintas Vips.t.
19SPAAbraham Olano Manzano (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
20PORNelson Nuno Sequeria Vitorino (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
21SPAAdolfo Garcia Quesada (SPA)Ibanesto.coms.t.
22SPAIker Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
23PORPedro Lourenco Martins (POR)Porta da Ravessa - Zurichs.t.
24SPAUnai Emilio Yus Querejeta Yus Querejeta (SPA)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
25PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Milaneza - Msss.t.

Stage 2 - Castro Marin - Faro 173.1km - 10 February 2002Mountain


1SWIAlex Zülle (SWI)Coast4.32.12 (35.819 km/h)
2SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0.22
3PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Milaneza - Msss.t.
4PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecols.t.
5ITALeonardo Piepoli (ITA)Ibanesto.com0.24
6COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)O.N.C.E. - Eroskis.t.
7FRAXavier Jan (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
8PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)O.N.C.E. - Eroskis.t.
9SWIFabian Jeker (SWI)Milaneza - Mss0.30
10USADavid Clinger (USA)US Postal Service0.37
11LUXBenoît Joachim (LUX)US Postal Services.t.
12SPALeandro Navarrete Gutierrez (SPA)Kelme - Costa Blanca0.42
13SPADavid Navas Chica (SPA)Ibanesto.coms.t.
14USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Services.t.
15SPAIgor Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
16PORBruno Miguel Castanheira Gomes (POR)L.A. Pecol1.15
17PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Mss1.38
18SPAIker Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadi1.39
19PORVitor Manuel Gomes Gamito (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
20SPAAdolfo Garcia Quesada (SPA)Ibanesto.coms.t.
21SPAVictoriano Fernandez Martinez (SPA)Milaneza - Msss.t.
22GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroskis.t.
23SPADavid Plaza Romero (SPA)Coasts.t.
24RUSPavel Tonkov (RUS)Lampre - Daikins.t.
25SPAManuel Beltran Martinez (SPA)Coasts.t.
26CZEPavel Padrnos (CZE)US Postal Services.t.
27PORRui Felipe Felgueiras Pinto (POR)Paredes - Rota Dos Moveis - Tintas Vips.t.
28SPAAitor Garmendia Arbilla (SPA)Coasts.t.
29SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Ibanesto.coms.t.
30USAChristian Vandevelde (USA)US Postal Service1.56
31ITAGiampaolo Caruso (ITA)O.N.C.E. - Eroski2.00
32PORNelson Nuno Sequeria Vitorino (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
33SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)O.N.C.E. - Eroski2.14
34SPAOscar Serrano Alonso (SPA)ASC Construcoes - Vila do Conde2.18
35SPAUnai Emilio Yus Querejeta Yus Querejeta (SPA)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.

Stage 3 - Loule - Albufeira 171.2km - 11 February 2002Sprint


1PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecol3.41.10 (43.297 km/h)
2SPARuben Galvan Manchon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
3SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
4SPAAngel Edo Alsina (SPA)Milaneza - Msss.t.
5USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Services.t.
6SPAIgor Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
7BRALuciano André Pagliarini Mendonca (BRA)Lampre - Daikins.t.
8SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
9PORPedro Miguel Miranda Soeiro (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
10SPAOscar Serrano Alonso (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
11ITAGiampaolo Caruso (ITA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
12PORNuno Duarte Silva Marta (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
13SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
14SPAIsaac Galvez Lopez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
15PORJosé Sousa (POR)Porta da Ravessa - Zurichs.t.
16PORPaulo Ferreira Dos Santos (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
17SPAOscar Romero Moya (SPA)Pepolim & Irmaos - Ovarenses.t.
18PORCésar Antunes Quiterio (POR)Paredes - Rota Dos Moveis - Tintas Vips.t.
19SWIAlex Zülle (SWI)Coasts.t.
20PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Milaneza - Msss.t.
21PORNelson Nuno Sequeria Vitorino (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
22SPADavid Navas Chica (SPA)Ibanesto.coms.t.
23COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)O.N.C.E. - Eroskis.t.
24SWIFabian Jeker (SWI)Milaneza - Msss.t.
25SPAGustavo Domingos (SPA)Carvalhelhos - Boavistas.t.

Stage 4 - Albufeira - Portimao 173.5km - 12 February 2002Sprint


1PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecol3.58.27
2SPAIsaac Galvez Lopez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
3SPAAngel Edo Alsina (SPA)Milaneza - Msss.t.
4USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Services.t.
5PORLuis Miguel Sarreira (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
6PORPedro Miguel Miranda Soeiro (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
7SPAOscar Serrano Alonso (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
8SPAIgor Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
9PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Milaneza - Msss.t.
10BELTom Boonen (BEL)US Postal Services.t.
11BRALuciano André Pagliarini Mendonca (BRA)Lampre - Daikins.t.
12SPADavid Navas Chica (SPA)Ibanesto.coms.t.
13PORNuno Duarte Silva Marta (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
14PORCésar Antunes Quiterio (POR)Paredes - Rota Dos Moveis - Tintas Vips.t.
15SPAAdolfo Garcia Quesada (SPA)Ibanesto.coms.t.
16VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadis.t.
17SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
18SPAOscar Romero Moya (SPA)Pepolim & Irmaos - Ovarenses.t.
19SWIAlex Zülle (SWI)Coasts.t.
20FRAXavier Jan (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
21SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Ibanesto.coms.t.
22ITAMassimo Codol (ITA)Lampre - Daikins.t.
23USADavid Clinger (USA)US Postal Services.t.
24SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
25LUXBenoît Joachim (LUX)US Postal Service0.07

Stage 5 - Portimao - Loule 166.8km - 13 February 2002Sprint


1CZEJan Hruska (CZE)O.N.C.E. - Eroski4.06.48 (42.034 km/h)
2SWIRubens Bertogliati (SWI)Lampre - Daikins.t.
3SWIFabian Jeker (SWI)Milaneza - Msss.t.
4USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Services.t.
5SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0.42
6PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Milaneza - Msss.t.
7SWIAlex Zülle (SWI)Coasts.t.
8PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecols.t.
9SPAAdolfo Garcia Quesada (SPA)Ibanesto.coms.t.
10SPALeandro Navarrete Gutierrez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
11SPADavid Navas Chica (SPA)Ibanesto.coms.t.
12FRAXavier Jan (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
13PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Msss.t.
14USAChristian Vandevelde (USA)US Postal Services.t.
15COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)O.N.C.E. - Eroskis.t.
16SPAVictoriano Fernandez Martinez (SPA)Milaneza - Msss.t.
17SPARuben Galvan Manchon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Conde1.01
18PORPaulo Barroso (POR)Milaneza - Mss1.05
19SPAJorge Nogaledo (SPA)Paredes - Rota Dos Moveis - Tintas Vip2.35
20PORJoaquim Augusto Gomes Oliveira (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
21POLDariusz Baranowski (POL)Ibanesto.com4.37
22SPAIgor Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadi4.49
23VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadi8.31
24SPAEladio Jimenez Sanchez (SPA)Ibanesto.coms.t.
25SPAIker Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadi10.15
26CZERené Andrle (CZE)O.N.C.E. - Eroski16.11
27ITAGianpaolo Mondini (ITA)US Postal Services.t.
28BELTom Boonen (BEL)US Postal Services.t.
29GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroskis.t.
30SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
31SPAAbraham Olano Manzano (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
32PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)O.N.C.E. - Eroskis.t.
33RUSAndrei Zintchenko (RUS)L.A. Pecols.t.
34RUSPavel Tonkov (RUS)Lampre - Daikins.t.
35SPAOscar Serrano Alonso (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved