All sports Site

Menu
Cycling - Tour of Algarve - 2003 - Detailed results

Cycling - Tour of Algarve - 2003 - Detailed results

Choice of a season :

Portugal

Results 2003

Tour of Algarve 2003

PortugalPortugal - 19 February 2003 - 23 February 2003


General classification - 23 February 2003


1DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Mss17.19.06
2COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floor0.15
3PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Mss0.34
4SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Milaneza - Mss0.38
5PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecol0.39
6PORBruno Miguel Castanheira Gomes (POR)L.A. Pecol0.56
7SPAFrancisco Perez Sanchez (SPA)Milaneza - Mss0.59
8ITASimone Bertoletti (ITA)Lampre - Fondital1.01
9SPAUnai Emilio Yus Querejeta Yus Querejeta (SPA)Cantanhede - Marques da Marialva1.27
10SPAJuan Olmo Menacho (SPA)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar1.28
11PORHugo Manuel Madeira Sabido (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar1.29
12SPAJon Bru Pascal (SPA)L.A. Pecols.t.
13PORNelson Nuno Sequeria Vitorino (POR)Porta da Ravessa - Tavira1.33
14SPARuben Diaz De Cerio (SPA)Euskaltel - Euskadi1.34
15CANMichael Barry (CAN)US Postal Service Presented by Berry Floor1.37
16PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)ASC Construcoes - Vila do Conde1.40
17SPAAlexis Rodriguez Hernandez (SPA)Kelme - Costa Blanca1.44
18PORJoaquim Adrego Andrade Pereira (POR)Porta da Ravessa - Tavira1.50
19SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Cantanhede - Marques da Marialva1.53
20POROrlando Sergio Gomes Rodrigues (POR)L.A. Pecol2.05
21SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Euskaltel - Euskadi2.08
22SPAJosé Cayetano Julia Cegarra (SPA)Kelme - Costa Blanca2.11
23SPARafael Mila Palmero (SPA)ASC Construcoes - Vila do Conde2.25
24ARGGerardo Luis Fernández (ARG)Antarte - Rota Dos Moveiss.t.
25SPAJordi Riera Valls (SPA)Kelme - Costa Blanca2.27
26SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Carvalhelhos - Boavista2.29
27SPAGustavo César Veloso (SPA)Carvalhelhos - Boavista2.47
28RUSSerguei Klimov (RUS)Lokomotiv2.50
29PORCarlos Manuel Pinho Olivera (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar3.07
30SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Antarte - Rota Dos Moveis3.18
31BULAtanas Petrov (BUL)Carvalhelhos - Boavista3.20
32SPAIsrael Nunez Baticon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Conde3.22
33RUSPavel Brutt (RUS)Lokomotiv3.34
34USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor3.42
35SPARuben Galvan Manchon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Conde3.45
36PORHugo Manuel Isidoro Vítor (POR)Cantanhede - Marques da Marialva3.46
37SPAJosé Ignacio Gutiérrez Cataluña (SPA)Kelme - Costa Blanca3.48
38PORPedro Miguel Miranda Soeiro (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
39SPARoberto Lozano Montero (SPA)Kelme - Costa Blanca3.50
40PORHugo Manuel Filipe Lucio (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar3.56
41SPAGorka Gerrikagoitia Arrien (SPA)Euskaltel - Euskadi4.02
42PORPaulo Ferreira Dos Santos (POR)Cantanhede - Marques da Marialva4.06
43PORHelder Manuel Ferreira Silva (POR)Cantanhede - Marques da Marialva4.08
44RUSOleg Rodionov (RUS)Lokomotiv4.13
45PORJosé Carlos Silva Rodrigues (POR)Carvalhelhos - Boavista4.22
46SPAInaki Isasi Flores (SPA)Euskaltel - Euskadi4.30
47PORNuño Alves Silva (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar4.34
48RUSNikita Eskov (RUS)Lokomotiv5.12
49SPACristian Climent Minana (SPA)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar5.15
50SPAAngel Edo Alsina (SPA)Milaneza - Mss5.16
51CZEMilan Kadlec (CZE)Lampre - Fondital5.21
52PORRui Pedro Henriques Pereira Roque (POR)L.A. Pecol5.26
53PORNuno Ribeiro (POR)L.A. Pecol5.35
54PORCesar Miguel Marques Pinto (POR)ASC Construcoes - Vila do Conde5.36
55PORNuno Duarte Silva Marta (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar5.42
56SPAVicente Reynès Mimo (SPA)L.A. Pecol5.46
57PORCelio Cristiano Sousa Alves (POR)Carvalhelhos - Boavista5.54
58PORJosé Felipe Oliveira Santos (POR)Beppi - Pepolim & Irmaos5.58
59PORJoao Pedro Silva (POR)Antarte - Rota Dos Moveis6.04
60PORRicardo Felgueiras Da Silva (POR)Antarte - Rota Dos Moveis6.34
61SPADavid Blanco Rodriguez (SPA)Porta da Ravessa - Tavira6.42
62PORAlexandre Miguel Costa Pinho (POR)Beppi - Pepolim & Irmaos6.47
63SPAMikel Artetxe Guezuraga (SPA)Euskaltel - Euskadi7.06
64BRALuciano André Pagliarini Mendonca (BRA)Lampre - Fondital7.09
65PORLuis Miguel Sarreira (POR)Cantanhede - Marques da Marialva7.15
66PORPedro Miguel Lopes Gonçalves (POR)L.A. Pecol7.25
67SPAOscar Diaz Gomes (SPA)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar8.11
68SPADavid Muñoz Baron (SPA)Kelme - Costa Blanca8.27
69PORQuintino Fernandes Da Silva Rodrigues (POR)ASC Construcoes - Vila do Conde8.35
70PORVirgilio Martins Dos Santos (POR)Antarte - Rota Dos Moveis8.37
71SPAOscar Serrano Alonso (SPA)ASC Construcoes - Vila do Conde8.52
72PORClaudio Miguel Goncalves Faria Estevao (POR)ASC Construcoes - Vila do Conde9.29
73SPAJulian Usano Martinez (SPA)Kelme - Costa Blanca11.00
74PORPaulo Barroso (POR)Milaneza - Mss11.02
75SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi11.20
76SPAAitor Silloniz Aresti (SPA)Euskaltel - Euskadi13.19
77SPAAdolfo Garcia Quesada (SPA)Kelme - Costa Blanca16.30
78SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadi18.09
79RUSAlexei Markov (RUS)Lokomotiv25.40
80RUSDenis Smyslov (RUS)Lokomotiv33.39
81POLJacek Tadeusz Morajko (POL)Antarte - Rota Dos Moveis33.55
82SPASergio Garcia Franco (SPA)Beppi - Pepolim & Irmaos39.04
83PORPedro Magalhaes (POR)Beppi - Pepolim & Irmaos56.46
84PORMarc Soares (POR)Beppi - Pepolim & Irmaos57

Stage 1 - Tavira - Tavira 178km - 19 February 2003Sprint


1SPAAngel Edo Alsina (SPA)Milaneza - Mss4.41.23
2CANMichael Barry (CAN)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
3SPAJon Bru Pascal (SPA)L.A. Pecols.t.
4SPARuben Galvan Manchon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
5PORNuno Duarte Silva Marta (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
6SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Antarte - Rota Dos Moveiss.t.
7SPAJosé Cayetano Julia Cegarra (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
8SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Carvalhelhos - Boavistas.t.
9ITAMariano Piccoli (ITA)Lampre - Fonditals.t.
10PORPedro Miguel Miranda Soeiro (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
11PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecols.t.
12COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
13RUSSerguei Klimov (RUS)Lokomotivs.t.
14SPAGorka Gerrikagoitia Arrien (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
15ARGGerardo Luis Fernández (ARG)Antarte - Rota Dos Moveiss.t.
16SPAIsrael Nunez Baticon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
17SPAMikel Artetxe Guezuraga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
18PORPedro Miguel Fernandes Costa (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
19SPAGustavo César Veloso (SPA)Carvalhelhos - Boavistas.t.
20PORLuis Miguel Sarreira (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
21PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Msss.t.
22SPAJosé Ignacio Gutiérrez Cataluña (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
23SPARafael Mila Palmero (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
24PORClaudio Miguel Goncalves Faria Estevao (POR)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
25SPAJordi Riera Valls (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.

Stage 2 - Lagoa - V.R. San Antonio 172km - 20 February 2003Sprint


1ITAAlberto Loddo (ITA)Lampre - Fondital4.17.25
2PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecols.t.
3SPAAngel Edo Alsina (SPA)Milaneza - Msss.t.
4SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Antarte - Rota Dos Moveiss.t.
5SPAJon Bru Pascal (SPA)L.A. Pecols.t.
6SPARuben Galvan Manchon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
7SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Carvalhelhos - Boavistas.t.
8PORNuno Duarte Silva Marta (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
9SPAInaki Isasi Flores (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
10PORPedro Miguel Miranda Soeiro (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
11SPAJosé Cayetano Julia Cegarra (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
12PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Msss.t.
13CANMichael Barry (CAN)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
14PORJosé Carlos Silva Rodrigues (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
15RUSSerguei Klimov (RUS)Lokomotivs.t.
16PORPedro Miguel Fernandes Costa (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
17SPARoberto Lozano Montero (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
18PORPaulo Ferreira Dos Santos (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
19RUSDenis Smyslov (RUS)Lokomotivs.t.
20RUSAlexander Serov (RUS)Lokomotivs.t.
21SPAGorka Gerrikagoitia Arrien (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
22RUSOleg Rodionov (RUS)Lokomotivs.t.
23ARGGerardo Luis Fernández (ARG)Antarte - Rota Dos Moveiss.t.
24DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Msss.t.
25SPAGustavo César Veloso (SPA)Carvalhelhos - Boavistas.t.

Stage 3 - Lagos - Lagos 153.8km - 21 February 2003Sprint


1PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecol3.59.36 (38.514 km/h)
2POLJacek Tadeusz Morajko (POL)Antarte - Rota Dos Moveiss.t.
3SPAAngel Edo Alsina (SPA)Milaneza - Msss.t.
4RUSAlexei Markov (RUS)Lokomotivs.t.
5SPARuben Galvan Manchon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
6BRALuciano André Pagliarini Mendonca (BRA)Lampre - Fonditals.t.
7SPADavid Muñoz Baron (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
8SPAUnai Emilio Yus Querejeta Yus Querejeta (SPA)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
9SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Antarte - Rota Dos Moveiss.t.
10PORPedro Miguel Miranda Soeiro (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
11PORNuno Duarte Silva Marta (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
12SPAGorka Gerrikagoitia Arrien (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
13SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Carvalhelhos - Boavistas.t.
14SPAJon Bru Pascal (SPA)L.A. Pecols.t.
15PORPedro Miguel Fernandes Costa (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
16PORLuis Miguel Sarreira (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
17RUSSerguei Klimov (RUS)Lokomotivs.t.
18SPAInaki Isasi Flores (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
19CANMichael Barry (CAN)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
20DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Msss.t.
21PORJosé Carlos Silva Rodrigues (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
22SPAOscar Serrano Alonso (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
23SPAIsrael Nunez Baticon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
24PORNelson Nuno Sequeria Vitorino (POR)Porta da Ravessa - Taviras.t.
25COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.

Stage 4 - Guia - Albufeira 10.5km - 22 February 2003Time Trial


1DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Mss13.27 (46.84 km/h)
2COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floor0.09
3SPADavid Muñoz Baron (SPA)Kelme - Costa Blanca0.13
4PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecol0.28
5AUSBen Day (AUS)Carvalhelhos - Boavista0.30
6SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Milaneza - Mss0.36
7ITASimone Bertoletti (ITA)Lampre - Fondital0.37
8PORBruno Miguel Castanheira Gomes (POR)L.A. Pecols.t.
9ITAMarco Pinotti (ITA)Lampre - Fondital0.39
10PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Mss0.40
11SPAFrancisco Perez Sanchez (SPA)Milaneza - Mss0.42
12PORVirgilio Martins Dos Santos (POR)Antarte - Rota Dos Moveis0.43
13CANMichael Barry (CAN)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
14USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor0.48
15PORJoaquim Adrego Andrade Pereira (POR)Porta da Ravessa - Tavira0.50
16SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor0.51
17PORHugo Manuel Madeira Sabido (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar0.52
18PORNelson Nuno Sequeria Vitorino (POR)Porta da Ravessa - Tavira0.53
19SPAAlexis Rodriguez Hernandez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
20ITAFrancesco Casagrande (ITA)Lampre - Fondital0.54
21POROrlando Sergio Gomes Rodrigues (POR)L.A. Pecol0.57
22SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi0.59
23SPAUnai Emilio Yus Querejeta Yus Querejeta (SPA)Cantanhede - Marques da Marialva1.00
24SPAJosé Cayetano Julia Cegarra (SPA)Kelme - Costa Blanca1.01
25RUSAlexei Markov (RUS)Lokomotivs.t.
26SPAJuan Olmo Menacho (SPA)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
27SPAJulian Usano Martinez (SPA)Kelme - Costa Blanca1.02
28ITAGabriele Missaglia (ITA)Lampre - Fonditals.t.
29ARGGerardo Luis Fernández (ARG)Antarte - Rota Dos Moveiss.t.
30PORJoaquim Alberto Sampaio Campos (POR)Carvalhelhos - Boavista1.04
31SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Cantanhede - Marques da Marialva1.05
32SPAJon Bru Pascal (SPA)L.A. Pecol1.06
33SPARuben Diaz De Cerio (SPA)Euskaltel - Euskadi1.07
34SPARafael Mila Palmero (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
35PORLuis Miguel Sarreira (POR)Cantanhede - Marques da Marialva1.09
36SPAAngel Edo Alsina (SPA)Milaneza - Msss.t.
37SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Carvalhelhos - Boavista1.11
38RUSSerguei Klimov (RUS)Lokomotiv1.13
39PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
40SPAOscar Diaz Gomes (SPA)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
41SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Euskaltel - Euskadi1.15
42PORVidal José Fitas Pereira (POR)Porta da Ravessa - Taviras.t.
43SPARuben Galvan Manchon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
44PORPaulo Barroso (POR)Milaneza - Mss1.19
45RUSAlexander Serov (RUS)Lokomotiv1.20
46BULAtanas Petrov (BUL)Carvalhelhos - Boavista1.21
47SPAVicente Reynès Mimo (SPA)L.A. Pecol1.22
48RUSGuennadi Mikhailov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor1.23
49SPACristian Climent Minana (SPA)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
50SPAAitor Silloniz Aresti (SPA)Euskaltel - Euskadi1.24

Stage 5 - Loule - Alto do Malhao 161.6km - 23 February 2003Medium mountain


1PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Mss4.07.19 (39.205 km/h)
2DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Mss0.02
3SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Milaneza - Msss.t.
4COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
5SPADavid Muñoz Baron (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
6PORBruno Miguel Castanheira Gomes (POR)L.A. Pecols.t.
7SPAFrancisco Perez Sanchez (SPA)Milaneza - Mss0.13
8ITASimone Bertoletti (ITA)Lampre - Fondital0.20
9PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)ASC Construcoes - Vila do Conde0.23
10SPAUnai Emilio Yus Querejeta Yus Querejeta (SPA)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
11SPARuben Diaz De Cerio (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
12PORCandido Joaquim Barbosa (POR)L.A. Pecols.t.
13SPAJuan Olmo Menacho (SPA)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
14SPAJon Bru Pascal (SPA)L.A. Pecol0.28
15PORHugo Manuel Madeira Sabido (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar0.33
16PORNelson Nuno Sequeria Vitorino (POR)Porta da Ravessa - Tavira0.36
17RUSPavel Brutt (RUS)Lokomotiv0.44
18SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
19SPAAlexis Rodriguez Hernandez (SPA)Kelme - Costa Blanca0.47
20SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Euskaltel - Euskadi0.49
21CANMichael Barry (CAN)US Postal Service Presented by Berry Floor0.56
22SPAJordi Riera Valls (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
23PORJoaquim Adrego Andrade Pereira (POR)Porta da Ravessa - Taviras.t.
24PORHugo Manuel Isidoro Vítor (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
25SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi1.04
26POROrlando Sergio Gomes Rodrigues (POR)L.A. Pecols.t.
27RUSOleg Rodionov (RUS)Lokomotiv1.11
28SPAJosé Cayetano Julia Cegarra (SPA)Kelme - Costa Blanca1.12
29SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Carvalhelhos - Boavista1.14
30SPAGustavo César Veloso (SPA)Carvalhelhos - Boavistas.t.
31SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Antarte - Rota Dos Moveiss.t.
32SPAIsrael Nunez Baticon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
33SPARafael Mila Palmero (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
34BULAtanas Petrov (BUL)Carvalhelhos - Boavistas.t.
35PORCarlos Manuel Pinho Olivera (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomars.t.
36ARGGerardo Luis Fernández (ARG)Antarte - Rota Dos Moveiss.t.
37RUSSerguei Klimov (RUS)Lokomotiv1.33
38SPARoberto Lozano Montero (SPA)Kelme - Costa Blanca1.46
39PORPedro Miguel Miranda Soeiro (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
40PORPaulo Ferreira Dos Santos (POR)Cantanhede - Marques da Marialvas.t.
41SPAJulian Usano Martinez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
42PORHugo Manuel Filipe Lucio (POR)Barbot - Torrié Cafés - Gondomar1.50
43SPAJosé Ignacio Gutiérrez Cataluña (SPA)Kelme - Costa Blanca1.59
44SPAGorka Gerrikagoitia Arrien (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
45SPAAitor Silloniz Aresti (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
46PORHelder Manuel Ferreira Silva (POR)Cantanhede - Marques da Marialva2.26
47PORJosé Carlos Silva Rodrigues (POR)Carvalhelhos - Boavistas.t.
48SPARuben Galvan Manchon (SPA)ASC Construcoes - Vila do Condes.t.
49PORCesar Miguel Marques Pinto (POR)ASC Construcoes - Vila do Conde2.40
50USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor2.50

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved