All sports Site

Menu
Cycling - Fleche Wallonne - 1974 - Detailed results

Cycling - Fleche Wallonne - 1974 - Detailed results

Choice of a season :

Belgium

Results 1974

Fleche Wallonne 1974

BelgiumBelgium - 11 April 1974


Fleche Wallonne - 11 April 1974


Walter Godefroot (3rd) disqualified


1BELFrans Verbeeck (BEL)Watney - Maes5h55'00"
2BELRoger De Vlaeminck (BEL)Brooklyns.t.
3BELEric Leman (BEL)M.i.c. - De Gribaldy - Ludos.t.
5FRAAlain Santy (FRA)Gan - Mercier - Hutchinsons.t.
6BELFreddy Maertens (BEL)Carpenter - Confortluxe - Flandrias.t.
7BELHerman Van Springel (BEL)M.i.c. - De Gribaldy - Ludos.t.
8BELWalter Planckaert (BEL)Watney - Maess.t.
9BELAndré Dierickx (BEL)Merlin Plage - Shimano - Flandrias.t.
10SPAMiguel Maria Lasa Urquia (SPA)KAS - Kaskols.t.
11ITAFranco Bitossi (ITA)Scics.t.
12ITARoberto Poggiali (ITA)Filotexs.t.
13FRAMichel Périn (FRA)Gan - Mercier - Hutchinsons.t.
14BELRoger Swerts (BEL)Ijsboerke - Colners.t.
15BELWilly De Geest (BEL)Rokados.t.
16BELGeorges Pintens (BEL)M.i.c. - De Gribaldy - Ludos.t.
17BELVictor Van Schil (BEL)Moltenis.t.
18BELJoseph Huysmans (BEL)Moltenis.t.
19NEDHennie Kuiper (NED)Rokados.t.
20FRARaymond Poulidor (FRA)Gan - Mercier - Hutchinsons.t.
21BELRonald De Witte (BEL)Carpenter - Confortluxe - Flandrias.t.
22NEDJoop Zoetemelk (NED)Gan - Mercier - Hutchinsons.t.
23ITAWladimiro Panizza (ITA)Brooklyns.t.
24BELLucien Van Impe (BEL)Sonolor - Gitanes.t.
25BELJacques Martin (BEL)Moltenis.t.
26BELJohan De Muynck (BEL)Brooklyns.t.
27BELJoseph Bruyère (BEL)Molteni1'55"
28FRARoger Pingeon (FRA)Jobo - Lejeune2'55"
29FRAJosé Catieau (FRA)Bics.t.
30SPASantiago Lazcano Labaca (SPA)KAS - Kaskols.t.
31ITAGianbattista Baronchelli (ITA)Scic4'45"
32ITADorino Vanzo (ITA)Jolly Ceramica6'05"
33BELWilly In't Ven (BEL)Ijsboerke - Colner8'20"
34BELJos Jacobs (BEL)Ijsboerke - Colners.t.
35FRAJean-claude Blocher (FRA)Jobo - Lejeunes.t.
36BELJean-pierre Berckmans (BEL)Moltenis.t.
37BELWilfried Wesemael (BEL)M.i.c. - De Gribaldy - Ludos.t.
38BELLudo Van Der Linden (BEL)Ijsboerke - Colners.t.
39GBRMichael Wright (GBR)Sonolor - Gitanes.t.
40ITARenato Marchetti (ITA)Filotexs.t.
41BELHerman Beyssens (BEL)Watney - Maess.t.
42SPAGonzalo Aja Barquín (SPA)KAS - Kaskols.t.
43BELGustaaf Hermans (BEL)Rokados.t.
44FRAGuy Santy (FRA)Bics.t.
45BELGhislain Van Landeghem (BEL)Merlin Plage - Shimano - Flandrias.t.
46ITAPierino Gavazzi (ITA)Jolly Ceramicas.t.
47FRAFerdinand Julien (FRA)Sonolor - Gitanes.t.
48ITAAlessio Antonini (ITA)Jolly Ceramicas.t.
49BELJos (Joseph) De Schoenmaecker (BEL)Moltenis.t.
50ITAGiovanni Battaglin (ITA)Jolly Ceramicas.t.
51FRACharles Genthon (FRA)Magiglace - Juanedas.t.
52ITABruno Vicino (ITA)Jolly Ceramica9'10"
53BELRonny Vanmarcke (BEL)M.i.c. - De Gribaldy - Ludos.t.
54LUXRoger Gilson (LUX)Rokados.t.
55NEDJan Krekels (NED)Tim Oil - Novys.t.
56GERKarl-Heinz Küster (GER)Rokados.t.
57BELLudo Delcroix (BEL)Moltenis.t.
58FRAAndré Romero (FRA)Jobo - Lejeunes.t.
59BELWilly Govaerts (BEL)Ijsboerke - Colners.t.
60FDRAlfred Gaida (FDR)Rokado16'10"
61NEDHenk Prinsen (NED)Frisol - Flair Plastics18'55"

Walter Godefroot (3rd) disqualified

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved