All sports Site

Menu
Cycling - Championship of Zurich - 2004 - Detailed results

Cycling - Championship of Zurich - 2004 - Detailed results

Choice of a season :

Switzerland

Results 2004

Championship of Zurich 2004

SwitzerlandSwitzerland - 22 August 2004


Championship of Zurich - 22 August 2004


1SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Fassa Bortolo6h13'25"
2ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
3FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
4KAZDmitri Fofonov (KAZ)Cofidiss.t.
5SWIMichael Albasini (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
6ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
7CANMichael Barry (CAN)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
8USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
9ITAMassimiliano Gentili (ITA)Domina Vacanzes.t.
10SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobanks.t.
11SPAUnai Emilio Yus Querejeta Yus Querejeta (SPA)Brioches La Boulangeres.t.
12BELRik Verbrugghe (BEL)Lotto - Domos.t.
13UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardis.t.
14RUSAlexandr Kolobnev (RUS)Domina Vacanzes.t.
15SPAJoseba Albizu Lisazo (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
16SWIMarkus Zberg (SWI)Gerolsteiners.t.
17ITAMirko Celestino (ITA)Team Saecos.t.
18ITARuggero Borghi (ITA)De Nardis.t.
19FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidiss.t.
20BELSerge Baguet (BEL)Lotto - Domos.t.
21ITAFrancesco Casagrande (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
22GERFabian Wegmann (GER)Gerolsteiners.t.
23UKRVolodymir Gustov (UKR)Fassa Bortolos.t.
24ITAMichele Bartoli (ITA)Team CSCs.t.
25AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
26SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systemss.t.
27ITAPaolo Savoldelli (ITA)T-Mobile Teams.t.
28SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fonditals.t.
29AUSCadel Evans (AUS)T-Mobile Teams.t.
30ITADario Frigo (ITA)Fassa Bortolos.t.
31ITADaniele Nardello (ITA)T-Mobile Team3"
32NEDErik Dekker (NED)Rabobank11"
33GERPatrik Sinkewitz (GER)Quick Step - Davitamon19"
34KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Team1'55"
35ITAMarco Serpellini (ITA)Gerolsteiner3'38"
36SLOUros Murn (SLO)Phonak Hearing Systemss.t.
37ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
38SWIMarcel Strauss (SWI)Gerolsteiners.t.
39NEDMarc Lotz (NED)Rabobanks.t.
40SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
41BELAxel Merckx (BEL)Lotto - Domos.t.
42SWIMartin Elmiger (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
43SWIDaniel Schnider (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
44ITAGianluca Bortolami (ITA)Lampre - Fonditals.t.
45ITAFabio Sacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
46USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
47FRAChristophe Oriol (FRA)AG2R Prévoyances.t.
48ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolos.t.
49ITAPaolo Bossoni (ITA)Lampre - Fonditals.t.
50CZERené Andrle (CZE)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
51ITAMassimo Codol (ITA)Fassa Bortolos.t.
52ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
53FRAMaryan Hary (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
54SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolos.t.
55ITAGuido Trentin (ITA)Cofidiss.t.
56BELPhilippe Gilbert (BEL)La Française des Jeuxs.t.
57FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
58SLOGorazd Stangelj (SLO)Team Saecos.t.
59AUTPeter Luttenberger (AUT)Team CSCs.t.
60DENNicki Sørensen (DEN)Team CSCs.t.
61UKRVolodimyr Duma (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
62ITAAndrea Peron (ITA)Team CSCs.t.
63GERSteffen Wesemann (GER)T-Mobile Teams.t.
64SWIJohan Tschopp (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
65SWIRoger Beuchat (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
66ITARaffaele Ferrara (ITA)Alessio - Bianchis.t.
67ITAGianni Faresin (ITA)Gerolsteiners.t.
68UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
69SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Cofidis6'32"
70FRAJulien Laidoun (FRA)AG2R Prévoyances.t.
71AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamons.t.
72SPAInaki Isasi Flores (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
73SWILaurent Dufaux (SWI)Quick Step - Davitamons.t.
74SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
75ITAMassimiliano Mori (ITA)Domina Vacanzes.t.
76SPAÍñigo Chaurreau Bernárdez (SPA)AG2R Prévoyance6'52"
77SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Team CSCs.t.
78GERStephan Schreck (GER)T-Mobile Teams.t.
79GERRonny Scholz (GER)Gerolsteiners.t.
80ITAMauro Gerosa (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
81ITAManuel Quinziato (ITA)Lampre - Fonditals.t.
82NEDBram Tankink (NED)Quick Step - Davitamons.t.
83SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
84ITALeonardo Giordani (ITA)De Nardis.t.
85FRANicolas Fritsch (FRA)La Française des Jeuxs.t.
86NEDPieter Weening (NED)Rabobanks.t.
87SPAIgor Astarloa Askasibar (SPA)Lampre - Fonditals.t.
88SPAJesús Hernández Blázquez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
89ITALorenzo Bernucci (ITA)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
90ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saecos.t.
91SPABingen Fernandez Bustinza (SPA)Cofidiss.t.
92FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeuxs.t.
93SPALuis Perez Rodriguez (SPA)Cofidiss.t.
94UZBRafael Nuritdinov (UZB)De Nardi10'38"
95SPACarlos Barredo Llamazales (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved