All sports Site

Menu
Cycling - Paris - Nice - 2004 - Detailed results

Cycling - Paris - Nice - 2004 - Detailed results

Choice of a season :

France

Results 2004

Paris - Nice 2004

FranceFrance - 7 March 2004 - 14 March 2007


Final Ranking - 14 March 2004


1GERJörg Jaksche (GER)Team CSC28h00'01''
2ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiner15''
3USABobby Julich (USA)Team CSC43''
4GERJens Voigt (GER)Team CSCs.t..
5USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor46''
6BELFrank Vandenbroucke (BEL)Fassa Bortolo57''
7SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems1'01''
8AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon1'09''
9LUXFränk Schleck (LUX)Team CSC1'36''
10PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floor1'46''
11ITAIvan Basso (ITA)Team CSC1'53''
12RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banesto3'55''
13SWIBeat Zberg (SWI)Gerolsteiner4'02''
14FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere4'35''
15GERTorsten Hiekmann (GER)T-Mobile Team5'14''
16USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor5'55''
17NEDBram Tankink (NED)Quick Step - Davitamon6'02''
18SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi6'08''
19BELPhilippe Gilbert (BEL)La Française des Jeuxs.t..
20LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo6'25''
21SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadi6'44''
22USALevi Leipheimer (USA)Rabobank7'00''
23FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance7'04''
24RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banesto7'07''
25SWIAlex Zülle (SWI)Phonak Hearing Systems7'27''
26SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Liberty Seguros - Würth Team7'43''
27SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadi8'21''
28SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Euskaltel - Euskadi8'27''
29SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Quick Step - Davitamon8'58''
30GERPatrik Sinkewitz (GER)Quick Step - Davitamon10'58''
31FRABenoît Poilvet (FRA)Crédit Agricole11'14''
32DENClaus Michael Møller (DEN)Alessio - Bianchi11'44''
33KAZDmitri Fofonov (KAZ)Cofidis11'49''
34SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team12'48''
35SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor15'04''
36AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t..
37KAZAndrey Kashechkin (KAZ)Crédit Agricole15'16''
38USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systems16'14''
39SPAJavier Ramirez Abeja (SPA)Liberty Seguros - Würth Team16'45''
40RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor16'49''
41CROVladimir Miholjevic (CRO)Alessio - Bianchi16'57''
42BELRik Verbrugghe (BEL)Lotto - Domo17'31''
43FRACédric Vasseur (FRA)Cofidis17'36''
44FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux18'37''
45SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Team18'41''
46KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Team19'04''
47BELAxel Merckx (BEL)Lotto - Domo21'28''
48BELDave Bruylandts (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf21'43''
49FRAFlorent Brard (FRA)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf22'20''
50GERChristian Werner (GER)T-Mobile Team24'32''
51SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems25'02''
52NEDGerben Löwik (NED)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf25'35''
53FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidis29'52''
54GERMatthias Kessler (GER)T-Mobile Team30'14''
55FRAChristophe Le Mével (FRA)Crédit Agricole30'26''
56SWEThomas Lövkvist (SWE)La Française des Jeux30'37''
57NEDErik Dekker (NED)Rabobank31'01''
58SWIDaniel Schnider (SWI)Phonak Hearing Systems32'19''
59BELMario Aerts (BEL)T-Mobile Team33'10''
60GERRonny Scholz (GER)Gerolsteiner33'42''
61LUXBenoît Joachim (LUX)US Postal Service Presented by Berry Floor34'17''
62POLZbigniew Piatek (POL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf37'56''
63SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Illes Balears - Banesto38'18''
64SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Illes Balears - Banesto39'34''
65FRAYoann Le Boulanger (FRA)R.a.g.t. Semences42'03''
66NEDMarc Lotz (NED)Rabobank42'29''
67POLDariusz Baranowski (POL)Liberty Seguros - Würth Team42'45''
68FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangere42'49''
69FRASamuel Dumoulin (FRA)AG2R Prévoyance44'00''
70SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Illes Balears - Banesto45'47''
71GERFabian Wegmann (GER)Gerolsteiner46'12''
72NEDAart Vierhouten (NED)Lotto - Domo46'47''
73SPALuis León Sánchez Gil (SPA)Liberty Seguros - Würth Team47'27''
74NEDBram De Groot (NED)Rabobank47'32''
75IRLMark Scanlon (IRL)AG2R Prévoyance54'18''
76AUSScott Sunderland (AUS)Alessio - Bianchi56'37''
77FRAFranck Bouyer (FRA)Brioches La Boulangere57'54''
78SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidis58'49''
79ITAMarco Serpellini (ITA)Gerolsteiner59'57''
80FRABenoît Salmon (FRA)Crédit Agricole1h02'29''
81FRAGeoffroy Lequatre (FRA)Crédit Agricole1h08'28''
82SCODavid Millar (SCO)Cofidis1h11'39''
83GERKlaus Mutschler (GER)R.a.g.t. Semences1h20'43''
84SPAMarkel Irizar Aranburu (SPA)Euskaltel - Euskadi1h26'08''
85FRAEric Berthou (FRA)R.a.g.t. Semences1h28'08''

Prologue - Chaville - Vanves - Issy les Moulineaux, 13.2 km - 7 March 2004Time Trial


1GERJörg Jaksche (GER)Team CSC0:17:19
2ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiner0:04
3NEDErik Dekker (NED)Rabobanks.t.
4SCODavid Millar (SCO)Cofidis0:13
5SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
6SWIAlex Zülle (SWI)Phonak Hearing Systems0:14
7USABobby Julich (USA)Team CSC0:16
8GERGrischa Niermann (GER)Rabobank0:22
9GERJens Voigt (GER)Team CSCs.t.
10FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
11BELFrank Vandenbroucke (BEL)Fassa Bortolo0:23
12SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
13SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadi0:24
14RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banesto0:25
15VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadis.t.
16KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Team0:26
17NEDBram De Groot (NED)Rabobank0:28
18LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo0:29
19USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
20AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon0:30
21SWEGustav Erik Larsson (SWE)Fassa Bortolo0:31
22FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux0:32
23SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolos.t.
24SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Illes Balears - Banesto0:34
25USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor0:35
26SWIBeat Zberg (SWI)Gerolsteiner0:36
27FRACyril Dessel (FRA)Phonak Hearing Systems0:37
28GERPatrik Sinkewitz (GER)Quick Step - Davitamon0:38
29USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
30SWEThomas Lövkvist (SWE)La Française des Jeux0:39
31KAZDmitri Fofonov (KAZ)Cofidiss.t.
32GERTorsten Hiekmann (GER)T-Mobile Teams.t.
33SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
34ITADario Frigo (ITA)Fassa Bortolos.t.
35USALevi Leipheimer (USA)Rabobank0:40

Go to result of the stage including all rankings



Stage 1 - Chaville - Montargis, 166.5 km - 8 March 2004Sprint


1SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Quick Step - Davitamon3:47:55
2SWIBeat Zberg (SWI)Gerolsteiners.t.
3ITAMichele Bartoli (ITA)Team CSCs.t.
4BELPhilippe Gilbert (BEL)La Française des Jeuxs.t.
5NEDAart Vierhouten (NED)Lotto - Domos.t.
6ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
7NEDGerben Löwik (NED)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
8NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
9USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
10GERJens Voigt (GER)Team CSCs.t.
11GERTorsten Hiekmann (GER)T-Mobile Teams.t.
12BELFrank Vandenbroucke (BEL)Fassa Bortolos.t.
13SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
14BELGeert Verheyen (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
15GERJörg Jaksche (GER)Team CSCs.t.
16BELKevin Hulsmans (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
17FRAChristophe Le Mével (FRA)Crédit Agricoles.t.
18DENRené Jørgensen (DEN)Alessio - Bianchis.t.
19AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamons.t.
20NEDMarc Lotz (NED)Rabobanks.t.
21LUXFränk Schleck (LUX)Team CSCs.t.
22NEDBram Tankink (NED)Quick Step - Davitamons.t.
23BELJurgen Van De Walle (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
24USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
25SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolos.t.
26SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systemss.t.
27FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
28AUSMathew Hayman (AUS)Rabobanks.t.
29FRAGeoffroy Lequatre (FRA)Crédit Agricoles.t.
30PORJosé Bento Azevedo (POR)s.t.
31COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
32SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
33ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.
34RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
35DENMichael Blaudzun (DEN)Team CSCs.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 2 - La Chapelle Saint Ursin - Roanne, 229 km - 9 March 2004Sprint


1NEDLeon Van Bon (NED)Lotto - Domo5:38:18
2GERThomas Ziegler (GER)Gerolsteiners.t.
3BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamon0:25
4RSARobert Hunter (RSA)Rabobanks.t.
5ITAPietro Caucchioli (ITA)Alessio - Bianchis.t.
6GERJens Voigt (GER)Team CSCs.t.
7LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
8NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
9GERFabian Wegmann (GER)Gerolsteiners.t.
10SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
11SWIBeat Zberg (SWI)Gerolsteiners.t.
12AUSAllan Howard Davis (AUS)s.t.
13SPAVicente Reynès Mimo (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
14NEDBram De Groot (NED)Rabobanks.t.
15VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadis.t.
16FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
17SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
18AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
19SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
20GERMatthias Kessler (GER)T-Mobile Teams.t.
21UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R Prévoyances.t.
22SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
23AUSMathew Hayman (AUS)Rabobanks.t.
24NEDErik Dekker (NED)Rabobanks.t.
25LUXFränk Schleck (LUX)Team CSCs.t.
26FRAChristophe Edaleine (FRA)Cofidiss.t.
27IRLMark Scanlon (IRL)AG2R Prévoyances.t.
28SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
29FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
30USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
31FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
32ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
33GERJörg Jaksche (GER)Team CSCs.t.
34SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
35BELFrank Vandenbroucke (BEL)Fassa Bortolos.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 3 - Roanne - Le Puy en Velay <i></i> - 10 March 2004Sprint

This stage was cancelled.


Stage 4 - Le Puy en Velay - Rasteau, 215 km - 11 March 2004Escape


1KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Team5:06:15
2GERJörg Jaksche (GER)Team CSC0:04
3ITAMichele Bartoli (ITA)Team CSCs.t.
4ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
5GERJens Voigt (GER)Team CSCs.t.
6USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
7USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
8AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
9LUXFränk Schleck (LUX)Team CSC0:11
10AUSAllan Howard Davis (AUS)0:29
11ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio - Bianchis.t.
12NEDGerben Löwik (NED)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
13FRACédric Vasseur (FRA)Cofidiss.t.
14NEDAart Vierhouten (NED)Lotto - Domos.t.
15RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banestos.t.
16SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
17BELJurgen Van De Walle (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
18SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
19AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamons.t.
20BELFrank Vandenbroucke (BEL)Fassa Bortolos.t.
21SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
22PORJosé Bento Azevedo (POR)s.t.
23USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
24BELKevin De Weert (BEL)Rabobanks.t.
25LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo0:37
26ITAIvan Basso (ITA)Team CSC0:39
27SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
28BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamon0:53
29SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Quick Step - Davitamon0:59
30BELPhilippe Gilbert (BEL)La Française des Jeuxs.t.
31FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance1:02
32NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
33SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
34SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
35FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 5 - Rasteau - Gap, 173.5 km - 12 March 2004Mountain


1RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banesto4:52:22
2SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
3USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
4BELDave Bruylandts (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
5LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo0:24
6BELFrank Vandenbroucke (BEL)Fassa Bortolos.t.
7ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
8GERJörg Jaksche (GER)Team CSCs.t.
9SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
10SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
11USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
12AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamons.t.
13SWIAlex Zülle (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
14FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance0:39
15USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
16SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
17SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
18SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
19GERJens Voigt (GER)Team CSCs.t.
20LUXFränk Schleck (LUX)Team CSCs.t.
21USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
22SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
23ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.
24GERPatrik Sinkewitz (GER)Quick Step - Davitamons.t.
25PORJosé Bento Azevedo (POR)s.t.
26RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banestos.t.
27USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
28BELJurgen Van De Walle (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf1:29
29ITAMichele Bartoli (ITA)Team CSCs.t.
30SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
31KAZDmitri Fofonov (KAZ)Cofidiss.t.
32FRACédric Vasseur (FRA)Cofidis1:53
33FRABenoît Poilvet (FRA)Crédit Agricole2:44
34FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
35RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 6 - Digne les Bains - Cannes, 185.5 km - 13 March 2004Escape


1KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Team4:39:02
2LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo0:18
3GERJens Voigt (GER)Team CSCs.t.
4SWIBeat Zberg (SWI)Gerolsteiners.t.
5ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
6USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
7KAZDmitri Fofonov (KAZ)Cofidiss.t.
8SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
9BELPhilippe Gilbert (BEL)La Française des Jeuxs.t.
10FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
11GERPatrik Sinkewitz (GER)Quick Step - Davitamons.t.
12SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
13FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
14SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
15LUXFränk Schleck (LUX)Team CSCs.t.
16SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
17USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
18DENClaus Michael Møller (DEN)Alessio - Bianchis.t.
19BELDave Bruylandts (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
20BELFrank Vandenbroucke (BEL)Fassa Bortolos.t.
21USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
22KAZAndrey Kashechkin (KAZ)Crédit Agricoles.t.
23USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
24SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
25GERJörg Jaksche (GER)Team CSCs.t.
26GERRonny Scholz (GER)Gerolsteiners.t.
27RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banestos.t.
28USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
29RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banestos.t.
30AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamons.t.
31GERTorsten Hiekmann (GER)T-Mobile Teams.t.
32PORJosé Bento Azevedo (POR)s.t.
33SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
34SWIAlex Zülle (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
35ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 7 - Nice - Nice, 144 km - 14 March 2004Mountain


1KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Team3:35:43
2RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banestos.t.
3GERTorsten Hiekmann (GER)T-Mobile Team1:37
4SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadi1:48
5USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
6FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidiss.t.
7SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
8USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
9SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi2:10
10LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
11KAZDmitri Fofonov (KAZ)Cofidiss.t.
12GERMatthias Kessler (GER)T-Mobile Teams.t.
13ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
14FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
15NEDErik Dekker (NED)Rabobanks.t.
16GERJens Voigt (GER)Team CSCs.t.
17FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeuxs.t.
18SWIBeat Zberg (SWI)Gerolsteiners.t.
19CROVladimir Miholjevic (CRO)Alessio - Bianchis.t.
20SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
21USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
22FRABenoît Poilvet (FRA)Crédit Agricoles.t.
23BELPhilippe Gilbert (BEL)La Française des Jeuxs.t.
24NEDBram Tankink (NED)Quick Step - Davitamons.t.
25SWIDaniel Schnider (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
26GERJörg Jaksche (GER)Team CSCs.t.
27DENClaus Michael Møller (DEN)Alessio - Bianchis.t.
28SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
29FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
30USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
31SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
32LUXFränk Schleck (LUX)Team CSCs.t.
33BELFrank Vandenbroucke (BEL)Fassa Bortolos.t.
34AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamons.t.
35ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.

Go to result of the stage including all rankings


Results by stage

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved