All sports Site

Menu
Cycling - Giro d'Italia - 2004 - Detailed results

Cycling - Giro d'Italia - 2004 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Results 2004

Giro d'Italia 2004

ItalyItaly - 8th May 2004 - 30th May 2004


Final Ranking - 30th May 2004


1ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco88h40'43"
2UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardi2'02"
3ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco2'05"
4ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolo4'36"
5UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnago5'05"
6ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie5'31"
7ITAWladimir Belli (ITA)Lampre - Fondital6'12"
8AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux6'15"
9SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systems6'34"
10SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Fondital7'47"
11ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio - Bianchi9'45"
12ITAEmanuele Sella (ITA)Panaria - Margres10'26"
13RUSPavel Tonkov (RUS)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie10'43"
14BELChristophe Brandt (BEL)Lotto - Domo10'50"
15COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Formaggi Pinzolo Fiavé13'43"
16SPARuben Lobato Elvira (SPA)Saunier Duval - Prodir21'11"
17ITAAndrea Noe (ITA)Alessio - Bianchi22'33"
18SPADavid Canada Gracia (SPA)Saunier Duval - Prodir22'52"
19SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie25'53"
20ITAGiuseppe Di Grande (ITA)Formaggi Pinzolo Fiavé26'05"
21ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saeco27'44"
22SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fondital30'50"
23ITARuggero Marzoli (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo31'41"
24CROVladimir Miholjevic (CRO)Alessio - Bianchi32'06"
25ITACristian Moreni (ITA)Alessio - Bianchi35'24"
26AUTGerhard Trampusch (AUT)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo39'16"
27SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems46'16"
28ITARuggero Borghi (ITA)De Nardi47'02"
29ITAAndrea Tonti (ITA)Team Saeco47'11"
30ITAOscar Mason (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie50'02"
31COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf51'05"
32BELPhilippe Gilbert (BEL)La Française des Jeux57'58"
33MEXJulio Alberto Perez Cuapio (MEX)Panaria - Margres58'21"
34ITARinaldo Nocentini (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo58'53"
35ITARaffaele Illiano (ITA)Colombia - Selle Italia1h05'13"
36GERFabian Wegmann (GER)Gerolsteiner1h06'50"
37ITALeonardo Bertagnolli (ITA)Team Saeco1h07'10"
38DENBo Hamburger (DEN)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo1h07'49"
39ITAFortunato Baliani (ITA)Panaria - Margres1h09'35"
40COLMarlon Alirio Perez Arango (COL)Colombia - Selle Italia1h11'58"
41SWINiki Aebersold (SWI)Phonak Hearing Systems1h12'52"
42UKRKyrylo Pospyeyev (UKR)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo1h13'05"
43POLSylvester Szmyd (POL)Team Saeco1h15'54"
44ITAAlessandro Vanotti (ITA)De Nardi1h20'55"
45SWIDaniel Schnider (SWI)Phonak Hearing Systems1h22'38"
46ITALuca Mazzanti (ITA)Panaria - Margres1h26'22"
47SWIOliver Zaugg (SWI)Saunier Duval - Prodir1h27'53"
48GBRCharles Wegelius (GBR)De Nardi1h32'14"
49BELGeert Verheyen (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf1h34'21"
50UKRVolodymyr Bileka (UKR)Landbouwkrediet - Colnago1h35'31"
51FRANicolas Fritsch (FRA)La Française des Jeux1h36'22"
52SWIRubens Bertogliati (SWI)Saunier Duval - Prodir1h38'22"
53ITAAlessandro Bertolini (ITA)Alessio - Bianchi1h39'29"
54ITADario Andriotto (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie1h40'16"
55ITAMarco Fertonani (ITA)Phonak Hearing Systems1h40'51"
56SPAIgor Astarloa Askasibar (SPA)Lampre - Fondital1h42'08"
57ITAGiuseppe Muraglia (ITA)Formaggi Pinzolo Fiavé1h45'37"
58ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo1h46'46"
59ITAMariano Piccoli (ITA)Lampre - Fondital1h48'33"
60UKRDenys Kostyuk (UKR)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf1h49'17"
61ITAPaolo Lanfranchi (ITA)Panaria - Margres1h50'25"
62ITAMauro Gerosa (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie1h50'43"
63SWEMarcus Ljungqvist (SWE)Alessio - Bianchi1h51'37"
64GERThomas Ziegler (GER)Gerolsteiner1h53'33"
65UKRVolodimyr Duma (UKR)Landbouwkrediet - Colnago1h53'45"
66ITAAlessandro Spezialetti (ITA)Team Saeco1h54'07"
67SPAJuan Gomis Lopez (SPA)Saunier Duval - Prodir1h55'39"
68BELNico Sijmens (BEL)Landbouwkrediet - Colnago1h56'13"
69ITAMassimo Codol (ITA)Fassa Bortolo1h56'19"
70MDAIgor Pugaci (MDA)De Nardi1h56'20"
71ITAMarco Serpellini (ITA)Gerolsteiner1h56'52"
72ITAOscar Pozzi (ITA)Team Tenax2h01'24"
73ITAEllis Rastelli (ITA)Alessio - Bianchi2h03'26"
74ITANicola Loda (ITA)Team Tenax2h03'33"
75ITALeonardo Giordani (ITA)De Nardi2h05'22"
76ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodir2h09'30"
77ITAGianluca Sironi (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie2h09'36"
78ITAGraziano Gasparre (ITA)De Nardi2h10'47"
79ARGAlejandro Alberto Borrajo (ARG)Panaria - Margres2h12'03"
80ITADaniele Pietropolli (ITA)Team Tenax2h13'39"
81FRANicolas Vogondy (FRA)La Française des Jeux2h14'10"
82SLOAndrej Hauptman (SLO)Lampre - Fondital2h14'38"
83COLRuber Alveiro Marin Valenciana (COL)Colombia - Selle Italia2h15'08"
84ITAAndrea Ferrigato (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo2h15'21"
85FRADavid Derepas (FRA)La Française des Jeux2h15'45"
86UKRSergey Adveyev (UKR)Landbouwkrediet - Colnago2h16'12"
87CRORadoslav Rogina (CRO)Team Tenax2h17'10"
88SWIMichael Albasini (SWI)Phonak Hearing Systems2h18'18"
89ITAAlessio Galletti (ITA)Domina Vacanze2h21'16"
90AUSScott Davis (AUS)Panaria - Margres2h21'33"
91ITASimone Masciarelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie2h22'36"
92SLOUros Murn (SLO)Phonak Hearing Systems2h23'26"
93ITAMichele Gobbi (ITA)De Nardi2h24'26"
94BELJohan Verstrepen (BEL)Landbouwkrediet - Colnago2h24'34"
95SLOGorazd Stangelj (SLO)Team Saeco2h24'36"
96ITADaniele Righi (ITA)Lampre - Fondital2h26'05"
97ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo2h27'44"
98BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systems2h27'48"
99USAFred Rodriguez (USA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo2h28'10"
100ITAPaolo Fornaciari (ITA)Team Saeco2h30'09"
101ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolo2h30'41"
102ITAFabio Sacchi (ITA)Fassa Bortolo2h34'12"
103UKRVolodymir Gustov (UKR)Fassa Bortolo2h34'26"
104FRAFrancis Mourey (FRA)La Française des Jeux2h35'51"
105SWIMarcel Strauss (SWI)Gerolsteiner2h36'19"
106LATAndris Nauduzs (LAT)Domina Vacanze2h37'29"
107ITAMatteo Tosatto (ITA)Fassa Bortolo2h37'41"
108FRAFlorent Brard (FRA)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf2h39'04"
109ITAAlberto Ongarato (ITA)Fassa Bortolo2h39'50"
110NEDAart Vierhouten (NED)Lotto - Domo2h40'13"
111ITARenzo Mazzoleni (ITA)Team Tenax2h41'06"
112GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiner2h42'01"
113AUSNick Gates (AUS)Lotto - Domo2h42'48"
114ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie2h43'02"
115BELIef Verbrugghe (BEL)Lotto - Domo2h44'56"
116GERRobert Förster (GER)Gerolsteiner2h45'24"
117ITAGabriele Colombo (ITA)Domina Vacanze2h46'59"
118ITAGiancarlo Ginestri (ITA)Team Tenax2h47'03"
119ITAGiovanni Lombardi (ITA)Domina Vacanze2h48'06"
120ITASimone Cadamuro (ITA)De Nardi2h48'28"
121ITAMario Scirea (ITA)Domina Vacanze2h48'41"
122NEDJan Van Velzen (NED)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf2h49'28"
123ITACrescenzo D'Amore (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo2h49'38"
124AUSBrett Lancaster (AUS)Panaria - Margres2h50'32"
125BELGorik Gardeyn (BEL)Lotto - Domo2h51'16"
126AUSTrent Wilson (AUS)Colombia - Selle Italia2h54'57"
127SLOMartin Derganc (SLO)Domina Vacanze3h00'23"
128ITAAngelo Furlan (ITA)Alessio - Bianchi3h00'46"
129SWIPhilippe Schnyder (SWI)Colombia - Selle Italia3h03'50"
130SLOBostjan Mervar (SLO)Formaggi Pinzolo Fiavé3h07'33"
131BELGert Steegmans (BEL)Lotto - Domo3h11'11"
132AUSMatthew Wilson (AUS)La Française des Jeux3h22'02"
133UKRMaxim Rudenko (UKR)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf3h22'09"
134AUSRussell Van Hout (AUS)Unisa3h25'27"
135ITAMario Manzoni (ITA)Formaggi Pinzolo Fiavé3h26'45"
136FRABenoît Vaugrenard (FRA)La Française des Jeux3h30'00"
137ITAGabriele Bosisio (ITA)Team Tenax3h30'36"
138SLODean Podgornik (SLO)Team Tenax3h46'50"
139ITADomenico Gualdi (ITA)Formaggi Pinzolo Fiavé3h55'37"
140ITACorrado Serina (ITA)Formaggi Pinzolo Fiavé4h03'22"

Ranking by points - 30th May 2004


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo250 points
2ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco153
3GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiner148
4BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systems111
5ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie102
6USAFred Rodriguez (USA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo96
7AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux88
8ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco78
9ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie76
10UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardi73

Mountains ranking - 30th May 2004


1GERFabian Wegmann (GER)Gerolsteiner56 points
2ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco54
3ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco36
4ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie33
5SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems27
6CROVladimir Miholjevic (CRO)Alessio - Bianchi20
7ITARaffaele Illiano (ITA)Colombia - Selle Italia16
8SWINiki Aebersold (SWI)Phonak Hearing Systems15
9COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Formaggi Pinzolo Fiavé14
10AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux13

Prologue - 8th May 2004Time Trial


1AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux8'30"
2GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiner10"
3UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnago20"
4AUTGerhard Trampusch (AUT)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo24"
5ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiner27"
6ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo30"
7ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolo32"
8SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Alessio - Bianchis.t..
9ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolo33"
10SPAJuan Carlos Dominguez Dominguez (SPA)Saunier Duval - Prodir34"

Stage 1 - 9th May 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo3h41'56"
2GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
3ITACrescenzo D'Amore (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
4AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
5ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
6BELPhilippe Gilbert (BEL)La Française des Jeuxs.t.
7CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
8BRALuciano André Pagliarini Mendonca (BRA)Lampre - Fonditals.t.
9FRADavid Derepas (FRA)La Française des Jeuxs.t.
10BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.

Stage 2 - 10th May 2004Escape


1ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco4h37'08"
2AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeuxs.t.
3ITACristian Moreni (ITA)Alessio - Bianchis.t.
4SPAIgor Astarloa Askasibar (SPA)Lampre - Fonditals.t.
5ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saecos.t.
6AUTGerhard Trampusch (AUT)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
7ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
8ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
9ITAGiuseppe Di Grande (ITA)Formaggi Pinzolo Fiavés.t.
10UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.

Stage 3 - 11th May 2004Mountain


1ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco5h46'09"
2ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco15"
3ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio - Bianchi16"
4ITAGiuliano Figueras (ITA)Panaria - Margress.t.
5UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
6ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saeco32"
7AUTGerhard Trampusch (AUT)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
8ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie34"
9ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolos.t.
10ITAAndrea Noe (ITA)Alessio - Bianchis.t.

Stage 4 - 12th May 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo4h55'40"
2AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
3ITASimone Cadamuro (ITA)De Nardis.t.
4ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
5USAFred Rodriguez (USA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
6ITAMassimo Strazzer (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
7SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Alessio - Bianchis.t.
8BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
9ARGAlejandro Alberto Borrajo (ARG)Panaria - Margress.t.
10ITAGraziano Gasparre (ITA)De Nardis.t.

Stage 5 - 13th May 2004Sprint


1AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo4h24'57"
2GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
3ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
4BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
5ITACrescenzo D'Amore (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
6ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saecos.t.
7LATAndris Nauduzs (LAT)Domina Vacanzes.t.
8ITASimone Cadamuro (ITA)De Nardis.t.
9USAFred Rodriguez (USA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
10ARGAlejandro Alberto Borrajo (ARG)Panaria - Margress.t.

Stage 6 - 14th May 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo4h00'55"
2GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
3ARGAlejandro Alberto Borrajo (ARG)Panaria - Margress.t.
4ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saecos.t.
5LATAndris Nauduzs (LAT)Domina Vacanzes.t.
6USAFred Rodriguez (USA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
7ESTAndrus Aug (EST)Domina Vacanzes.t.
8BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
9AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
10SWIMichael Albasini (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.

Stage 7 - 15th May 2004Mountain


1ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco5h26'25"
2AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeuxs.t.
3ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio - Bianchis.t.
4ITAGiuliano Figueras (ITA)Panaria - Margress.t.
5ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
6ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco3"
7UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardis.t.
8ITAAndrea Noe (ITA)Alessio - Bianchis.t.
9ITAWladimir Belli (ITA)Lampre - Fonditals.t.
10UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.

Stage 8 - 17th May 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo4h52'49"
2LTUTomas Vaitkus (LTU)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
3GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
4ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
5CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
6BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
7SLOZoran Klemencic (SLO)Team Tenaxs.t.
8ARGAlejandro Alberto Borrajo (ARG)Panaria - Margress.t.
9ITAAlberto Loddo (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
10GERRobert Förster (GER)Gerolsteiners.t.

Stage 9 - 18th May 2004Sprint


1USAFred Rodriguez (USA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo4h04'38"
2ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
3ITAAngelo Furlan (ITA)Alessio - Bianchis.t.
4AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
5CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
6LATAndris Nauduzs (LAT)Domina Vacanzes.t.
7ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
8GERRobert Förster (GER)Gerolsteiners.t.
9ITASimone Cadamuro (ITA)De Nardis.t.
10BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.

Stage 10 - 19th May 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo3h24'17"
2ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
3LATAndris Nauduzs (LAT)Domina Vacanzes.t.
4SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Alessio - Bianchis.t.
5ARGAlejandro Alberto Borrajo (ARG)Panaria - Margress.t.
6CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
7BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
8GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
9ITASimone Cadamuro (ITA)De Nardis.t.
10ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.

Stage 11 - 20th May 2004Mountain


1ITAEmanuele Sella (ITA)Panaria - Margres5h19'08"
2ITACristian Moreni (ITA)Alessio - Bianchi30"
3SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
4DENBo Hamburger (DEN)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
5SPARuben Lobato Elvira (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
6SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Fonditals.t.
7SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fonditals.t.
8SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems49"
9ITADamiano Cunego (ITA)Team Saecos.t.
10UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.

Stage 12 - 21th May 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo4h48'12"
2AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
3BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
4SLOZoran Klemencic (SLO)Team Tenaxs.t.
5GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
6ITAAlberto Loddo (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
7ITACrescenzo D'Amore (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
8UKRMaxim Rudenko (UKR)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
9LATAndris Nauduzs (LAT)Domina Vacanzes.t.
10ITASimone Cadamuro (ITA)De Nardis.t.

Stage 13 - 22th May 2004Time Trial


1UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardi1h06'45"
2AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux18"
3UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnago34"
4ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo44"
5SWIRubens Bertogliati (SWI)Saunier Duval - Prodir1'32"
6ITARinaldo Nocentini (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo1'43"
7SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Alessio - Bianchi1'52"
8AUSRussell Van Hout (AUS)Unisa2'14"
9ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio - Bianchi2'18"
10GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiner2'21"

Stage 14 - 24th May 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo4h08'58"
2USAFred Rodriguez (USA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
3ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolos.t.
4GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
5BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
6CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
7BRALuciano André Pagliarini Mendonca (BRA)Lampre - Fonditals.t.
8ITAAngelo Furlan (ITA)Alessio - Bianchis.t.
9ARGAlejandro Alberto Borrajo (ARG)Panaria - Margress.t.
10BELPhilippe Gilbert (BEL)La Française des Jeuxs.t.

Stage 15 - 25th May 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo5h59'52"
2AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
3GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
4LATAndris Nauduzs (LAT)Domina Vacanzes.t.
5BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
6USAFred Rodriguez (USA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
7ITAAngelo Furlan (ITA)Alessio - Bianchis.t.
8ITASimone Cadamuro (ITA)De Nardis.t.
9CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
10BRALuciano André Pagliarini Mendonca (BRA)Lampre - Fonditals.t.

Stage 16 - 26th May 2004Mountain


1ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco6h10'12"
2ITARinaldo Nocentini (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo1'16"
3SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems1'38"
4ITARaffaele Illiano (ITA)Colombia - Selle Italias.t.
5ITAGiuseppe Di Grande (ITA)Formaggi Pinzolo Fiavés.t.
6MEXJulio Alberto Perez Cuapio (MEX)Panaria - Margress.t.
7BELChristophe Brandt (BEL)Lotto - Domos.t.
8COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Formaggi Pinzolo Fiavé1'58"
9ITARuggero Marzoli (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambo2'29"
10ITAGiuliano Figueras (ITA)Panaria - Margress.t.

Stage 17 - 27th May 2004Mountain


1RUSPavel Tonkov (RUS)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie3h40'05"
2ITAAlessandro Bertolini (ITA)Alessio - Bianchi2'15"
3AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux2'49"
4ITADamiano Cunego (ITA)Team Saecos.t.
5ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio - Bianchis.t.
6ITARuggero Marzoli (ITA)Acqua & Sapone - Caffe Mokambos.t.
7ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
8UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
9ITAEmanuele Sella (ITA)Panaria - Margress.t.
10SPARuben Lobato Elvira (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.

Stage 18 - 28th May 2004Mountain


1ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco3h56'31"
2ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolo5"
3UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardis.t.
4ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco9"
5MEXJulio Alberto Perez Cuapio (MEX)Panaria - Margres17"
6ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saeco35"
7SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Fonditals.t.
8UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnago41"
9ITAWladimir Belli (ITA)Lampre - Fonditals.t.
10ITAAndrea Noe (ITA)Alessio - Bianchi43"

Stage 19 - 29th May 2004Mountain


1ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie3h52'16"
2ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco2"
3SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systems23"
4ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolo52"
5ITADamiano Cunego (ITA)Team Saecos.t.
6ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saeco1'23"
7RUSPavel Tonkov (RUS)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
8UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardis.t.
9AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux1'43"
10ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio - Bianchis.t.

Stage 20 - 30th May 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo4h07'01"
2ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
3NEDAart Vierhouten (NED)Lotto - Domos.t.
4GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
5ARGAlejandro Alberto Borrajo (ARG)Panaria - Margress.t.
6BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
7ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolos.t.
8ITASimone Cadamuro (ITA)De Nardis.t.
9ITAAngelo Furlan (ITA)Alessio - Bianchi3"
10SWEMarcus Ljungqvist (SWE)Alessio - Bianchis.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved