All sports Site

Menu
Cycling - Tour de Romandie - 2004 - Detailed results

Cycling - Tour de Romandie - 2004 - Detailed results

Choice of a season :

Switzerland

Results 2004

Tour de Romandie 2004

SwitzerlandSwitzerland - 27th April 2004 - 2nd May 2004


General classification - 2nd May 2004


1USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systems15.45.44
2SWIFabian Jeker (SWI)Saunier Duval - Prodir1.43
3ITALeonardo Piepoli (ITA)Saunier Duval - Prodir2.18
4SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systems2.19
5ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolo2.33
6SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems2.39
7ITAIvan Basso (ITA)Team CSC3.31
8SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto4.32
9AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux5.08
10SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie5.53
11AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner6.00
12ITAMarco Pinotti (ITA)Lampre - Fondital7.38
13POLSylvester Szmyd (POL)Team Saeco8.27
14GERJörg Jaksche (GER)Team CSC9.00
15BELBert De Waele (BEL)Landbouwkrediet - Colnago10.17
16DENNicki Sørensen (DEN)Team CSC10.47
17FRANicolas Fritsch (FRA)La Française des Jeux10.57
18USAThomas Danielson (USA)Fassa Bortolo12.16
19SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Euskaltel - Euskadi12.52
20SWIDavid Loosli (SWI)Team Saeco13.06
21SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadi13.54
22SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Illes Balears - Banesto14.56
23COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf15.02
24SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Phonak Hearing Systems16.58
25UKRVolodimyr Duma (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
26UKRDenys Kostyuk (UKR)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf18.25
27SLOGorazd Stangelj (SLO)Team Saeco19.09
28SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadi19.17
29ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie20.00
30SWISven Montgomery (SWI)Gerolsteiner20.41
31SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC21.53
32SWIOliver Zaugg (SWI)Saunier Duval - Prodir21.57
33SWIDaniel Schnider (SWI)Phonak Hearing Systems22.55
34SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi23.43
35FRAJohn Gadret (FRA)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf24.13
36SWIRoger Beuchat (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie25.42
37FRAStéphane Goubert (FRA)AG2R Prévoyance25.47
38SWIRubens Bertogliati (SWI)Saunier Duval - Prodir26.48
39ITASimone Bertoletti (ITA)Lampre - Fondital26.55
40FRALudovic Martin (FRA)R.a.g.t. Semences28.13
41SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Team CSC29.00
42AUTPeter Luttenberger (AUT)Team CSC30.25
43LTUMarius Sabaliauskas (LTU)Team Saeco30.51
44UKRVolodymir Gustov (UKR)Fassa Bortolo31.47
45GERRonny Scholz (GER)Gerolsteiner31.50
46ITAMarco Milesi (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie32.50
47ITAWladimir Belli (ITA)Lampre - Fondital33.23
48SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Fassa Bortolo34.08
49ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodir34.26
50UKRVolodymyr Bileka (UKR)Landbouwkrediet - Colnago36.09
51SPAJoan Horrach Rippoll (SPA)Illes Balears - Banesto36.15
52SWIOscar Camenzind (SWI)Phonak Hearing Systems36.54
53FRANicolas Vogondy (FRA)La Française des Jeux41.10
54SPAÍñigo Chaurreau Bernárdez (SPA)AG2R Prévoyance41.24
55UKRSergey Adveyev (UKR)Landbouwkrediet - Colnago44.02
56UKRRuslan Gryschenko (UKR)Landbouwkrediet - Colnago44.19
57SWEGustav Erik Larsson (SWE)Fassa Bortolo46.28
58SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadi47.21
59CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fondital47.54
60UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R Prévoyance48.43
61BELGeert Verheyen (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf50.21
62SWIPierre Bourquenoud (SWI)R.a.g.t. Semences51.31
63UKROleksandr Kvachuk (UKR)Lampre - Fondital52.36
64SPAAndoni Aranaga Azkune (SPA)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf53.07
65FRAChristophe Laurent (FRA)R.a.g.t. Semences54.31
66SPAVicente Reynès Mimo (SPA)Illes Balears - Banesto56.18
67FRASamuel Dumoulin (FRA)AG2R Prévoyance56.24
68GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiner57.07
69FRAEddy Seigneur (FRA)R.a.g.t. Semences57.43
70FRAFrancis Mourey (FRA)La Française des Jeux58.00
71SWIPatrick Calcagni (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie58.30
72ITAManuel Quinziato (ITA)Lampre - Fondital58.38
73ITAMauro Facci (ITA)Fassa Bortolo58.50
74FRAChristophe Rinero (FRA)R.a.g.t. Semences59.17
75FRAMickaël Buffaz (FRA)R.a.g.t. Semencess.t.
76AUTAndreas Matzbacher (AUT)Team Saeco59.30
77GERRobert Förster (GER)Gerolsteiner59.46
78ITARoberto Sgambelluri (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie59.47
79FRAJérôme Bernard (FRA)R.a.g.t. Semences59.54
80FRAFabien Sanchez (FRA)La Française des Jeux1.01.08
81FRABenoît Vaugrenard (FRA)La Française des Jeux1.04.39
82GERUwe Hardter (GER)Gerolsteiner1.10.56
83SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)AG2R Prévoyance1.13.56
84GERSteffen Radochla (GER)Illes Balears - Banesto1.16.32
85AUSMatthew Wilson (AUS)La Française des Jeux1.19.03
86FRAChristophe Oriol (FRA)AG2R Prévoyance50

Prologue - Genève, 3.4 km - 27th April 2004Time Trial


1AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux4.24.40
2GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiner3.14
3SWIMartin Elmiger (SWI)Phonak Hearing Systems6.98
4SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems7.45
5USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systems8.58
6SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Illes Balears - Banesto9.21
7SWIDaniel Schnider (SWI)Phonak Hearing Systems9.40
8FRAFabien Sanchez (FRA)La Française des Jeux11.34
9SWIAlex Zülle (SWI)Phonak Hearing Systems11.75
10FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux12.18
11ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodir13.19
12ITAIvan Basso (ITA)Team CSC13.20
13SPAVicente Reynès Mimo (SPA)Illes Balears - Banesto13.56
14ITAMariano Piccoli (ITA)Lampre - Fondital13.86
15LUXFränk Schleck (LUX)Team CSC14.37
16SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Euskaltel - Euskadi14.38
17AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saeco14.46
18FRALudovic Martin (FRA)R.a.g.t. Semences14.53
19SPAAndoni Aranaga Azkune (SPA)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf14.62
20ITAMarco Milesi (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie14.64
21SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC14.65
22SLOGorazd Stangelj (SLO)Team Saeco14.71
23SWIOscar Camenzind (SWI)Phonak Hearing Systems14.87
24SWIFabian Jeker (SWI)Saunier Duval - Prodir14.90
25SPAJoan Horrach Rippoll (SPA)Illes Balears - Banesto14.97
26SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo15.03
27COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf15.16
27ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
29UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R Prévoyance15.27
30SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadi15.31
31GERJörg Jaksche (GER)Team CSC15.57
32UKRDenys Kostyuk (UKR)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf15.62
33DENMichael Blaudzun (DEN)Team CSC15.73
34GERVolker Ordowski (GER)Gerolsteiner15.86
35SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto15.88

Stage 1 - Yverdon-les-Bains - Yverdon-les-Bains, 172.5 km - 28th April 2004Sprint


1CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fondital4.15.12 (41.19 km/h)
2ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
3BRALuciano André Pagliarini Mendonca (BRA)Lampre - Fonditals.t.
4ITAMassimo Strazzer (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
5ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
6SPAVicente Reynès Mimo (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
7AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saecos.t.
8UKRMaxim Rudenko (UKR)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
9SWIPatrick Calcagni (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
10UKRDenys Kostyuk (UKR)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
11AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeuxs.t.
12GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
13FRASamuel Dumoulin (FRA)AG2R Prévoyances.t.
14ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
15COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
16GERSteffen Radochla (GER)Illes Balears - Banestos.t.
17UKRRuslan Gryschenko (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
18UKRVolodimyr Duma (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
19SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
20ITAMarco Milesi (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
21SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
22GERRobert Förster (GER)Gerolsteiners.t.
23SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolos.t.
24SPAJoseba Albizu Lisazo (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
25SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
26SWIOliver Zaugg (SWI)Saunier Duval - Prodirs.t.
27BELGeert Verheyen (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
28USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
29ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolos.t.
30SLOGorazd Stangelj (SLO)Team Saecos.t.
31BELBert De Waele (BEL)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
32ITAMariano Piccoli (ITA)Lampre - Fonditals.t.
33BELJohan Verstrepen (BEL)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
34SWISven Montgomery (SWI)Gerolsteiners.t.
35AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.

Stage 2 - Romont - Romont, 156 km - 29th April 2004Medium mountain


1ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie3.46.01
2ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.
3AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saecos.t.
4SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
5ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
6ITALeonardo Piepoli (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
7AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeuxs.t.
8USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
9SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
10SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
11SWIFabian Jeker (SWI)Saunier Duval - Prodirs.t.
12BELBert De Waele (BEL)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
13DENNicki Sørensen (DEN)Team CSCs.t.
14AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
15SWIAlex Zülle (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
16SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
17GERJörg Jaksche (GER)Team CSCs.t.
18SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC0.07
19SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systemss.t.
20SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
21SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
22FRANicolas Fritsch (FRA)La Française des Jeuxs.t.
23SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolos.t.
24POLSylvester Szmyd (POL)Team Saecos.t.
25LTUMarius Sabaliauskas (LTU)Team Saecos.t.
26ITAMarco Pinotti (ITA)Lampre - Fondital0.16
27ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolo0.20
28UKRDenys Kostyuk (UKR)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf2.06
29COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf2.08
30FRALudovic Martin (FRA)R.a.g.t. Semencess.t.
31SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
32POLZbigniew Piatek (POL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
33SPAÍñigo Chaurreau Bernárdez (SPA)AG2R Prévoyances.t.
34LUXFränk Schleck (LUX)Team CSCs.t.
35DENMichael Blaudzun (DEN)Team CSCs.t.

Stage 3 - Romont-Morgins, 145 km - 30th April 2004Mountain


1SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems3.32.45
2ITALeonardo Piepoli (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
3USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
4SWIAlex Zülle (SWI)Phonak Hearing Systems0.25
5ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolo0.26
6SWIFabian Jeker (SWI)Saunier Duval - Prodirs.t.
7ITAIvan Basso (ITA)Team CSC0.30
8SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systemss.t.
9AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux0.58
10DENNicki Sørensen (DEN)Team CSC1.23
11SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
12SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
13SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadi1.46
14POLSylvester Szmyd (POL)Team Saeco2.13
15ITAMarco Pinotti (ITA)Lampre - Fonditals.t.
16AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
17GERJörg Jaksche (GER)Team CSCs.t.
18ITAWladimir Belli (ITA)Lampre - Fondital2.49
19BELBert De Waele (BEL)Landbouwkrediet - Colnago2.52
20USAThomas Danielson (USA)Fassa Bortolos.t.
21FRANicolas Fritsch (FRA)La Française des Jeuxs.t.
22SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
23SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
24UKRDenys Kostyuk (UKR)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf3.10
25SWIDavid Loosli (SWI)Team Saecos.t.
26ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
27SWIDaniel Schnider (SWI)Phonak Hearing Systems3.27
28SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
29FRALudovic Martin (FRA)R.a.g.t. Semences3.38
30FRAJohn Gadret (FRA)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf4.12
31SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadi4.22
32ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie4.26
33FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux4.48
34SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC4.56
35BELGeert Verheyen (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf5.08

Stage 4 - Sion-Sion, 127 km - 1st May 2004Mountain


1SWIFabian Jeker (SWI)Saunier Duval - Prodir3.40.54
2ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolos.t.
3SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systemss.t.
4USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
5ITALeonardo Piepoli (ITA)Saunier Duval - Prodir0.03
6SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems1.18
7SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
8AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner1.57
9ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.
10SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie2.08
11AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux3.39
12POLSylvester Szmyd (POL)Team Saecos.t.
13SWIOliver Zaugg (SWI)Saunier Duval - Prodirs.t.
14ITAMarco Pinotti (ITA)Lampre - Fonditals.t.
15SWISven Montgomery (SWI)Gerolsteiners.t.
16USAThomas Danielson (USA)Fassa Bortolo5.15
17FRANicolas Fritsch (FRA)La Française des Jeuxs.t.
18BELBert De Waele (BEL)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
19SWIDavid Loosli (SWI)Team Saecos.t.
20UKRVolodimyr Duma (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
21GERJörg Jaksche (GER)Team CSCs.t.
22SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
23COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
24SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
25SLOGorazd Stangelj (SLO)Team Saecos.t.
26SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Illes Balears - Banesto7.16
27DENNicki Sørensen (DEN)Team CSCs.t.
28SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
29SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Phonak Hearing Systems9.12
30SWIAlex Zülle (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
31UKRDenys Kostyuk (UKR)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf10.36
32FRANicolas Vogondy (FRA)La Française des Jeuxs.t.
33SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Team CSCs.t.
34ITAWladimir Belli (ITA)Lampre - Fondital14.14
35FRAJohn Gadret (FRA)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.

Stage 5 - Lausanne-Lausanne, 20 km - 2nd May 2004Time Trial


1USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systems26.29.10 (46.215 km/h)
2AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux0.35.75
3GERRonny Scholz (GER)Gerolsteiner0.53.80
4ITAIvan Basso (ITA)Team CSC0.57.94
5ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie1.00.21
6SWIRubens Bertogliati (SWI)Saunier Duval - Prodir1.06.46
7SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC1.07.77
8ITAMarco Pinotti (ITA)Lampre - Fondital1.09.70
9SWIFabian Jeker (SWI)Saunier Duval - Prodir1.13.62
10GERJörg Jaksche (GER)Team CSC1.15.99
11UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R Prévoyance1.21.31
12SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems1.22.91
13UKRVolodimyr Duma (UKR)Landbouwkrediet - Colnago1.27.61
14SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systems1.28.72
15AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner1.33.12
16SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto1.33.94
17ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolo1.34.58
18SWEGustav Erik Larsson (SWE)Fassa Bortolo1.36.02
19SWISven Montgomery (SWI)Gerolsteiner1.36.72
20SWIOscar Camenzind (SWI)Phonak Hearing Systems1.38.32
21DENNicki Sørensen (DEN)Team CSC1.43.51
22SWIDaniel Schnider (SWI)Phonak Hearing Systems1.43.87
23USAThomas Danielson (USA)Fassa Bortolo1.44.71
24GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiner1.46.28
25FRABenoît Vaugrenard (FRA)La Française des Jeux1.48.60
26BELBert De Waele (BEL)Landbouwkrediet - Colnago1.50.45
27SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadi1.53.54
28UKROleksandr Kvachuk (UKR)Lampre - Fondital1.53.59
29SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Euskaltel - Euskadi1.54.64
30SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie1.55.17
31FRAFabien Sanchez (FRA)La Française des Jeux1.56.31
32ITALeonardo Piepoli (ITA)Saunier Duval - Prodir1.59.44
33POLSylvester Szmyd (POL)Team Saeco2.00.82
34ITAWladimir Belli (ITA)Lampre - Fondital2.03.97
35UKRVolodymir Gustov (UKR)Fassa Bortolo2.06.21

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved