All sports Site

Menu
Cycling - Tour de France - 2004 - Detailed results

Cycling - Tour de France - 2004 - Detailed results

Choice of a season :

France

Results 2004

Tour de France 2004

FranceFrance - 3rd July 2004 - 25th July 2004


Final Ranking - 25th July 2004


2GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Team6'19''
3ITAIvan Basso (ITA)Team CSC6'40''
4GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Team8'50''
5PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floor14'30''
6SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto18'01''
7AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner18'27''
8SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC19'51''
9USALevi Leipheimer (USA)Rabobank20'12''
10SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems22'54''
11ITAPietro Caucchioli (ITA)Alessio - Bianchi24'21''
12FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole24'36''
13RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banesto25'11''
14DENMichael Rasmussen (DEN)Rabobank27'16''
15FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamon28'11''
16FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux28'53''
17ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco29'00''
18FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangere31'12''
19SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor32'50''
20FRAStéphane Goubert (FRA)AG2R Prévoyance37'11''
21BELAxel Merckx (BEL)Lotto - Domo39'54''
22AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon41'39''
23USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor42'55''
24SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Phonak Hearing Systems45'19''
25ITAGiuseppe Guerini (ITA)T-Mobile Team47'07''
26SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Euskaltel - Euskadi47'14''
27FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangere47'43''
28SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Phonak Hearing Systems50'39''
29FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance51'35''
30FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere54'43''
31SPASantos Gonzalez Capilla (SPA)Phonak Hearing Systems1h01'01''
32ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanze1h03'01''
33USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor1h04'09''
34FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidis1h04'37''
35GERJens Voigt (GER)Team CSC1h07'07''
36RUSAlexandre Botcharov (RUS)Crédit Agricole1h10'54''
37SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Quick Step - Davitamon1h11'31''
38RUSEvgeni Petrov (RUS)Team Saeco1h12'24''
39FRAPatrice Halgand (FRA)Crédit Agricoles.t.
40USABobby Julich (USA)Team CSC1h12'42''
41SPAEgoi Martinez De Esteban (SPA)Euskaltel - Euskadi1h15'10''
42LTUMarius Sabaliauskas (LTU)Team Saeco1h15'15''
43BELRik Verbrugghe (BEL)Lotto - Domo1h16'42''
44SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Liberty Seguros - Würth Team1h16'45''
45SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo1h17'23''
46SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor1h26'28''
47FRAJean-Cyril Robin (FRA)La Française des Jeux1h32'06''
48ITADaniele Nardello (ITA)T-Mobile Team1h35'26''
49SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systems1h35'54''
50SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Illes Balears - Banesto1h38'38''
51SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Illes Balears - Banesto1h39'16''
52SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadi1.39.52
53GERRonny Scholz (GER)Gerolsteiner1h42'44''
54SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team1h42'53''
55GERJörg Ludewig (GER)Team Saeco1h44'57''
56USAChristian Vandevelde (USA)Liberty Seguros - Würth Team1h48'11''
57RUSSergey Ivanov (RUS)T-Mobile Team1h49'51''
58ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamon1h50'10''
59GERErik Zabel (GER)T-Mobile Team1h50'21''
60SPAIker Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadi1h50'49''
61AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidis1h51'41''
62SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)AG2R Prévoyance1h55'04''
63LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo1h55'52''
64ITAAndrea Peron (ITA)Team CSC1h56'29''
65GERGrischa Niermann (GER)Rabobank1h57'25''
66SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor1h57'41''
67SWILaurent Dufaux (SWI)Quick Step - Davitamon1h58'22''
68ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo1h59'21''
69GERRolf Aldag (GER)T-Mobile Team2h02'55''
70DENClaus Michael Møller (DEN)Alessio - Bianchi2h04'01''
71FRASylvain Calzati (FRA)R.a.g.t. Semences2h09'34''
72FRANicolas Portal (FRA)AG2R Prévoyance2h09'45''
73SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Team2h10'33''
74NEDMichael Boogerd (NED)Rabobank2h10'39''
75COLSantiago Botero Echeverry (COL)T-Mobile Team2h12'32''
76FRAPierrick Fedrigo (FRA)Crédit Agricole2h13'14''
77SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadi2h14'42''
78GERSebastian Lang (GER)Gerolsteiner2h15'31''
79CZEPavel Padrnos (CZE)US Postal Service Presented by Berry Floor2h16'19''
80RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor2h16'44''
81GERBert Grabsch (GER)Phonak Hearing Systems2h17'14''
82FRANicolas Jalabert (FRA)Phonak Hearing Systems2h18'42''
83FRABenoît Salmon (FRA)Crédit Agricole2h24'49''
84FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeux2h25'08''
85FRACarlos Da Cruz (FRA)La Française des Jeux2h25'43''
86SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Illes Balears - Banesto2h26'14''
87KAZDmitri Fofonov (KAZ)Cofidis2h26'22''
88DENNicki Sørensen (DEN)Team CSC2h27'39''
89IRLMark Scanlon (IRL)AG2R Prévoyance2h27'49''
90NEDMarc Lotz (NED)Rabobank2h29'48''
91VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadi2h30'37''
92FRAChristophe Rinero (FRA)R.a.g.t. Semences2h31'34''
93SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Fassa Bortolo2h33'38''
94POLDariusz Baranowski (POL)Liberty Seguros - Würth Team2h33'54''
95UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R Prévoyance2h34'16''
96AUSScott Sunderland (AUS)Alessio - Bianchi2h35'20''
97SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Illes Balears - Banesto2h35'48''
98AUSAllan Davis (AUS)Liberty Seguros - Würth Team2h36'16''
99ITAAndrea Noe (ITA)Alessio - Bianchi2h36'36''
100NEDKoos Moerenhout (NED)Lotto - Domo2h36'48''
101BELThierry Marichal (BEL)Lotto - Domo2h37'58''
102FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangere2h38'36''
103FRAAnthony Charteau (FRA)Brioches La Boulangere2h41'31''
104NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricole2h42'45''
105SWIDavid Loosli (SWI)Team Saeco2h44'24''
106GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiner2h46'54''
107BELPeter Farazijn (BEL)Cofidis2h46'56''
108SWIMartin Elmiger (SWI)Phonak Hearing Systems2h47'22''
109SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolo2h48'42''
110ITAMatteo Tosatto (ITA)Fassa Bortolo2h49'06''
111NEDBram De Groot (NED)Rabobank2h49'33''
112BELMarc Wauters (BEL)Rabobank2h50'16''
113AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiner2h51'06''
114FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangere2h53'16''
115NEDKarsten Kroon (NED)Rabobank2h53'22''
116ITAFilippo Pozzato (ITA)Fassa Bortolo2h54'55''
117CZEJan Hruska (CZE)Liberty Seguros - Würth Team2h56'01''
118ITAFilippo Simeoni (ITA)Domina Vacanze2h56'30''
119FRALudovic Martin (FRA)R.a.g.t. Semences2h59'00''
120BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamon2h59'07''
121ITAMassimiliano Mori (ITA)Domina Vacanze2h59'12''
122AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo2h59'18''
123NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Team CSC3h00'35''
124ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saeco3h01'21''
125GERUwe Peschel (GER)Gerolsteiner3h01'36''
126ITAStefano Zanini (ITA)Quick Step - Davitamon3h01'39''
127NZLJulian Dean (NZL)Crédit Agricole3h02'09''
128FRAGilles Bouvard (FRA)R.a.g.t. Semences3h03'28''
129FRAFrédéric Guesdon (FRA)La Française des Jeux3h03'40''
130SWIPierre Bourquenoud (SWI)R.a.g.t. Semences3h04'47''
131AUTBernhard Eisel (AUT)La Française des Jeux3h05'44''
132SWEMarcus Ljungqvist (SWE)Alessio - Bianchi3h07'51''
133NEDErik Dekker (NED)Rabobank3h07'54''
134FRAChristophe Laurent (FRA)R.a.g.t. Semences3h09'38''
135ITAFabio Baldato (ITA)Alessio - Bianchi3h10'46''
136FRAGuillaume Auger (FRA)R.a.g.t. Semences3h11'10''
137FRAJean-Patrick Nazon (FRA)AG2R Prévoyance3h13'10''
138FRAJimmy Engoulvent (FRA)Cofidis3h13'55''
139AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeux3h15'45''
140BELWim Vansevenant (BEL)Lotto - Domo3h22'15''
141FRAChristophe Edaleine (FRA)Cofidis3h22'39''
142NEDServais Knaven (NED)Quick Step - Davitamon3h23'07''
143ITAFrancesco Secchiari (ITA)Domina Vacanze3h25'37''
144AUSMatthew Wilson (AUS)La Française des Jeux3h36'31''
145FRAFrédéric Finot (FRA)R.a.g.t. Semences3h39'21''
146FRASébastien Joly (FRA)Crédit Agricole3h43'18''
147FRAJimmy Casper (FRA)Cofidis3h55'49''
1USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor83h36'02''

Ranking by points - 25th July 2004


1AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo272
2NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricole247
3GERErik Zabel (GER)T-Mobile Team245
4AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidis234
5GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiner227
6BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamon163
7FRAJean-Patrick Nazon (FRA)AG2R Prévoyance146
9FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance139
10GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Team131
11GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Team100
12AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeux95
13SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto86
14FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangere79
15ITAIvan Basso (ITA)Team CSC78
16LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo78
17AUSAllan Davis (AUS)Liberty Seguros - Würth Team67
18AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner60
19ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanze60
20FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangere58
21ITAFilippo Pozzato (ITA)Fassa Bortolo52
22SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadi50
23AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiner50
24SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Fassa Bortolo49
25SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolo47
26AUSScott Sunderland (AUS)Alessio - Bianchi47
27GERJens Voigt (GER)Team CSC46
28SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems46
29USALevi Leipheimer (USA)Rabobank45
30SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo44
31SPAEgoi Martinez De Esteban (SPA)Euskaltel - Euskadi42
32FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidis41
33FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamon38
34FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeux38
35NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Team CSC38
36FRAJimmy Engoulvent (FRA)Cofidis36
37NEDMarc Lotz (NED)Rabobank36
38FRAJimmy Casper (FRA)Cofidis36
39NEDBram De Groot (NED)Rabobank35
40SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC34
41ITAMassimiliano Mori (ITA)Domina Vacanze34
42ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamon33
43FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux32
44NZLJulian Dean (NZL)Crédit Agricole32
45PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floor31
46FRANicolas Jalabert (FRA)Phonak Hearing Systems30
47ITAFabio Baldato (ITA)Alessio - Bianchi30
48SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Quick Step - Davitamon29
49NEDKarsten Kroon (NED)Rabobank29
50FRASébastien Joly (FRA)Crédit Agricole28
8USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor143

Mountains ranking - 25th July 2004


1FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamon225
2USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor172
3GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Team155
4DENMichael Rasmussen (DEN)Rabobank117
5FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole115
6GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Team112
7ITAIvan Basso (ITA)Team CSC79
8SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto77
9GERJens Voigt (GER)Team CSC71
10ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco64
11BELAxel Merckx (BEL)Lotto - Domo63
12PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floor61
13USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor55
14AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner53
15ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamon53
16FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere53
17SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC50
18SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Quick Step - Davitamon39
19GERRolf Aldag (GER)T-Mobile Team38
20FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidis36
21FRALudovic Martin (FRA)R.a.g.t. Semences33
22SPASantos Gonzalez Capilla (SPA)Phonak Hearing Systems31
23ITAFilippo Simeoni (ITA)Domina Vacanze25
24ITAGiuseppe Guerini (ITA)T-Mobile Team24
25SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Fassa Bortolo21
26RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banesto21
27FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance20
28SWILaurent Dufaux (SWI)Quick Step - Davitamon17
29SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Illes Balears - Banesto16
30SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor15
31KAZDmitri Fofonov (KAZ)Cofidis14
32SPAEgoi Martinez De Esteban (SPA)Euskaltel - Euskadi14
33SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems14
34USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor13
35SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor13
36USALevi Leipheimer (USA)Rabobank12
37NEDMarc Lotz (NED)Rabobank12
38ITAPietro Caucchioli (ITA)Alessio - Bianchi12
39GERRonny Scholz (GER)Gerolsteiner12
40ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanze10
41FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangere10
42FRASébastien Joly (FRA)Crédit Agricole9
43USAChristian Vandevelde (USA)Liberty Seguros - Würth Team8
44ITAMatteo Tosatto (ITA)Fassa Bortolo8
45NEDBram De Groot (NED)Rabobank7
46NEDErik Dekker (NED)Rabobank7
47SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)AG2R Prévoyance7
48FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangere6
49FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangere6
50FRAAnthony Charteau (FRA)Brioches La Boulangere5
51FRAChristophe Rinero (FRA)R.a.g.t. Semences5
52SPAIker Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadi5
53SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadi5
54BELThierry Marichal (BEL)Lotto - Domo5
55SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo3
56FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangere3
57FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux3
58COLSantiago Botero Echeverry (COL)T-Mobile Team3
59AUTBernhard Eisel (AUT)La Française des Jeux2
60SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Illes Balears - Banesto2
61SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team2
62SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor1
63FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeux1
64SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Liberty Seguros - Würth Team1
65FRAJean-Cyril Robin (FRA)La Française des Jeux1
66FRAJimmy Casper (FRA)Cofidis1
67NEDKarsten Kroon (NED)Rabobank1
68AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon1
69UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R Prévoyance1

Prologue - 3rd July 2004Time Trial


1SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolo0:06:50
3SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Illes Balears - Banesto0:06:58
4AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux0:06:59
5NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricole0:07:00
6SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems0:07:01
7GERJens Voigt (GER)Team CSC0:07:01
8FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole0:07:01
9USABobby Julich (USA)Team CSC0:07:02
10USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor0:07:02
11SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Phonak Hearing Systems0:07:04
12SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Liberty Seguros - Würth Team0:07:05
13USALevi Leipheimer (USA)Rabobank0:07:05
14SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC0:07:05
15NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Team CSC0:07:06
16GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Team0:07:07
17USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor0:07:08
18USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systems0:07:08
19RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor0:07:09
20ITAAndrea Peron (ITA)Team CSC0:07:09
21GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiner0:07:09
22BELMarc Wauters (BEL)Rabobank0:07:09
23SPASantos Gonzalez Capilla (SPA)Phonak Hearing Systems0:07:09
24GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Team0:07:09
25GERDaniel Becke (GER)Illes Balears - Banesto0:07:10
26SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:07:11
27SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Liberty Seguros - Würth Team0:07:11
28BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamon0:07:11
29SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor0:07:12
30RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banesto0:07:12
31GERBert Grabsch (GER)Phonak Hearing Systems0:07:13
32AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidis0:07:13
33SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo0:07:13
34SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Fassa Bortolo0:07:13
35ITAMario Cipollini (ITA)Domina Vacanze0:07:13
36GERSebastian Lang (GER)Gerolsteiner0:07:13
37NEDBram De Groot (NED)Rabobank0:07:14
38PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floor0:07:14
39SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadi0:07:14
40FRANicolas Jalabert (FRA)Phonak Hearing Systems0:07:14
41ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanze0:07:14
42FRAJimmy Engoulvent (FRA)Cofidis7:14:00
43AUTBernhard Eisel (AUT)La Française des Jeux0:07:14
44FRALaurent Lefevre (FRA)Brioches La Boulangere0:07:15
45CZEJan Hruska (CZE)Liberty Seguros - Würth Team0:07:15
46GERErik Zabel (GER)T-Mobile Team0:07:16
47SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor0:07:16
48SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Phonak Hearing Systems0:07:16
49GERRolf Aldag (GER)T-Mobile Team0:07:16
50LTUMarius Sabaliauskas (LTU)Team Saeco0:07:16
2USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor0:06:52

Stage 1 - 4th July 2004Sprint


1ESTJaan Kirsipuu (EST)AG2R Prévoyance4h40'29" (43,318 km/h)
2AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
3NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
4GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
5FRAJean-Patrick Nazon (FRA)AG2R Prévoyances.t.
6AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
7NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Team CSCs.t.
8ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
9GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
10AUSAllan Davis (AUS)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
11FRAJimmy Engoulvent (FRA)Cofidiss.t.
12FRAJimmy Casper (FRA)Cofidiss.t.
13FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
14ITASergio Marinangeli (ITA)Domina Vacanzes.t.
15FRASylvain Calzati (FRA)R.a.g.t. Semencess.t.
16SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Alessio - Bianchis.t.
17FRASamuel Dumoulin (FRA)AG2R Prévoyances.t.
18GERDaniel Becke (GER)Illes Balears - Banestos.t.
19SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
20FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.

Stage 2 - 5th July 2004Sprint


1AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo4h18'39" (45,698 km/h)
2NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
3FRAJean-Patrick Nazon (FRA)AG2R Prévoyances.t.
4GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
5AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
6ESTJaan Kirsipuu (EST)AG2R Prévoyances.t.
7GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
8ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
9AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saecos.t.
10ITAMario Cipollini (ITA)Domina Vacanzes.t.
11AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiners.t.
12BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
13NEDAart Vierhouten (NED)Lotto - Domos.t.
14FRASylvain Calzati (FRA)R.a.g.t. Semencess.t.
15AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
16FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
17FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
18SWIMartin Elmiger (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
19ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saecos.t.
20FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.

Stage 3 - 6th July 2004Sprint


1FRAJean-Patrick Nazon (FRA)AG2R Prévoyance4h36'46" (45,525 km/h)
2GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
3AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
4BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
5LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
6GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
7ESTJaan Kirsipuu (EST)AG2R Prévoyances.t.
8ITAAlessandro Bertolini (ITA)Alessio - Bianchis.t.
9ITAFabio Baldato (ITA)Alessio - Bianchis.t.
10SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
11ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanzes.t.
12USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
13FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
14SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolos.t.
15ITAPaolo Valoti (ITA)Domina Vacanze5"
16SPAMikel Pradera Rodriguez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
17SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)AG2R Prévoyances.t.
18GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Teams.t.
19FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
20AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.

Stage 4 - 7th July 2004Team Time Trial


1USA US Postal Service presented by Berry Floor1h12'03" (53.71 km/h)
2SWI Phonak Hearing Systems1'07"
3SPA Illes Balears - Banesto1'15"
4GER T-Mobile Team1'19"
5DEN Team CSC1'46"
6NED Rabobank1'53"
7SPA Liberty Seguros - Würth Team2'25"
8SPA Euskaltel - Euskadi2'35"
9ITA Team Saeco2'36"
10ITA Alessio - Bianchi2'57"
11BEL Quick Step - Davitamon3'29"
12FRA Crédit Agricole3'32"
13FRA AG2R Prévoyance4'45"
14FRA Brioches La Boulangere4'17"
15ITA Domina Vacanze4'22"
16GER Gerolsteiner4'36"
17ITA Fassa Bortolo4'52"
18BEL Lotto - Domo5'19"
19FRA Cofidis5'34"
20FRA R.A.G.T. Semences5'37"

Stage 5 - 8th July 2004Escape


1AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidis5h05'58" (39.318 km/h)
2DENJakob Storm Piil (DEN)Team CSCs.t.
3FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeuxs.t.
4FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
5SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Alessio - Bianchi3"
6AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo12'33"
7ESTJanek Tombak (EST)Cofidiss.t.
8NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
9AUTRené Haselbacher (AUT)Gerolsteiners.t.
10FRAJean-Patrick Nazon (FRA)AG2R Prévoyances.t.
11GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
12ESTJaan Kirsipuu (EST)AG2R Prévoyances.t.
13GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
14AUSAllan Davis (AUS)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
15AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saecos.t.
16FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
17FRASébastien Hinault (FRA)Crédit Agricoles.t.
18GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Teams.t.
19ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanzes.t.
20GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Teams.t.

Stage 6 - 9th July 2004Sprint


1BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamon4h33'41" (42.969 km/h)
2AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
3GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
4GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
5AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
6ITASergio Marinangeli (ITA)Domina Vacanzes.t.
7FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
8NZLJulian Dean (NZL)Crédit Agricoles.t.
9ESTJanek Tombak (EST)Cofidiss.t.
10FRASamuel Dumoulin (FRA)AG2R Prévoyances.t.
11ITAFilippo Pozzato (ITA)Fassa Bortolos.t.
12NEDKarsten Kroon (NED)Rabobanks.t.
13ITAMassimiliano Mori (ITA)Domina Vacanzes.t.
14ITAMassimo Giunti (ITA)Domina Vacanzes.t.
15FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
16SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Alessio - Bianchis.t.
17SLOMartin Hvastija (SLO)Alessio - Bianchis.t.
18FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeuxs.t.
19GERDaniel Becke (GER)Illes Balears - Banestos.t.
20RUSSergey Ivanov (RUS)T-Mobile Teams.t.

Stage 7 - 10th July 2004Escape


1ITAFilippo Pozzato (ITA)Fassa Bortolo4h31'34" (45.182 km/h)
2SPAIker Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
3SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
4FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance10"
5FRASébastien Hinault (FRA)Crédit Agricoles.t.
6ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanzes.t.
7ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
8NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
9AUSScott Sunderland (AUS)Alessio - Bianchis.t.
10AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
11GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
12BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
13AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
14GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
15AUSAllan Davis (AUS)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
16AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
17SWEMarcus Ljungqvist (SWE)Alessio - Bianchis.t.
18LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
19ITAMatteo Tosatto (ITA)Fassa Bortolos.t.
20FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.

Stage 8 - 12th July 2004Sprint


1NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricole3h54'22" (43.009 km/h)
2LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
3GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
4AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
5GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Teams.t.
6BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
7FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
8AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
9SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
10GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
11SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
12AUSAllan Davis (AUS)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
13ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanzes.t.
14ITASergio Marinangeli (ITA)Domina Vacanzes.t.
15SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
16GERMatthias Kessler (GER)T-Mobile Teams.t.
17SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
18SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
19BELAxel Merckx (BEL)Lotto - Domos.t.
20UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R Prévoyances.t.

Stage 9 - 13th July 2004Sprint


1AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo3h32'55" (45.228 km/h)
2NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
3AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
4FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
5GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
6ESTJanek Tombak (EST)Cofidiss.t.
7BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
8GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
9ITASergio Marinangeli (ITA)Domina Vacanzes.t.
10SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
11FRAJean-Patrick Nazon (FRA)AG2R Prévoyances.t.
12AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
13AUSScott Sunderland (AUS)Alessio - Bianchis.t.
14AUSAllan Davis (AUS)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
15NEDBram De Groot (NED)Rabobanks.t.
16LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
17ITAFilippo Simeoni (ITA)Domina Vacanzes.t.
18FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
19AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiners.t.
20SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolos.t.

Stage 10 - 14th July 2004Escape


1FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamon6h00'24" (39.456 km/h)
2GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Team5'19"
3GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
4SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
5FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
7AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
8LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
9ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanzes.t.
10ITAPietro Caucchioli (ITA)Alessio - Bianchis.t.
11SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
12DENMichael Rasmussen (DEN)Rabobanks.t.
13ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.
14SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSCs.t.
15GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Teams.t.
16RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banesto5'26"
17USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
18USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
19ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saecos.t.
20SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
6USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.

Stage 11 - 15th July 2004Escape


1FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidis3h54'58" (41.878 km/h)
2SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Fassa Bortolo2'15"
3SPAEgoi Martinez De Esteban (SPA)Euskaltel - Euskadi2'17"
4NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricole5'58"
5GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
6AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
7ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
8GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
10AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
11AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
12AUSScott Sunderland (AUS)Alessio - Bianchis.t.
13GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Teams.t.
14FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
15USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
16FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
17ITAMichele Bartoli (ITA)Team CSCs.t.
18SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
19SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolos.t.
20NEDKoos Moerenhout (NED)Lotto - Domos.t.
9USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.

Stage 12 - 16th July 2004Mountain


1ITAIvan Basso (ITA)Team CSC5h03'58" (38.984 km/h)
3GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Team20"
4SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto24"
5SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC33"
6SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems50"
7RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banesto59"
8ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanze1'02"
9SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi1'03"
10SPASantos Gonzalez Capilla (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
11AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
12ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco1'32"
13SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo1'39"
14FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole1'59"
15RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banestos.t.
16USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
17ITAPietro Caucchioli (ITA)Alessio - Bianchis.t.
18USABobby Julich (USA)Team CSC2'28"
19ITAGiuseppe Guerini (ITA)T-Mobile Teams.t.
20GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Team2'30"
2USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.

Stage 13 - 17th July 2004Mountain


2ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.
3AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner1'05"
4GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Team1'27"
5SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
6GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Team2'42"
7PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floor2'50"
8FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole2'51"
9ITAPietro Caucchioli (ITA)Alessio - Bianchis.t.
10ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco3'43"
11SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems4'29"
12FRAStéphane Goubert (FRA)AG2R Prévoyances.t.
13FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangere4'42"
14BELAxel Merckx (BEL)Lotto - Domo5'56"
15RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banesto6'06"
16SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC6'34"
17FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
18SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Phonak Hearing Systems6'39"
19USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
20FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidiss.t.
1USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor6h04'38" (33.814 km/h)

Stage 14 - 19th July 2004Escape


1SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo4h18'32" (44.675 km/h)
2FRANicolas Jalabert (FRA)Phonak Hearing Systems25"
3FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeuxs.t.
4FRAPierrick Fedrigo (FRA)Crédit Agricole29"
5AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiner31"
6NEDMarc Lotz (NED)Rabobanks.t.
7SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
8COLSantiago Botero Echeverry (COL)T-Mobile Team37"
9SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadi41"
10SPAEgoi Martinez De Esteban (SPA)Euskaltel - Euskadi43"
11AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo14'12"
12NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
13GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
14AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
15GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
16ESTJanek Tombak (EST)Cofidiss.t.
17FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
18GERSebastian Lang (GER)Gerolsteiners.t.
19FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
20GERRolf Aldag (GER)T-Mobile Teams.t.

Stage 15 - 20th July 2004Sprint


2ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.
3GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Team3"
4GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Team6"
5USALevi Leipheimer (USA)Rabobank13"
6FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamon48"
7DENMichael Rasmussen (DEN)Rabobank49"
8PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floor53"
9GERJens Voigt (GER)Team CSC1'04"
10SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC1'24"
11FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance1'58"
12LTUMarius Sabaliauskas (LTU)Team Saeco2'02"
13SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems2'10"
14FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole2'11"
15ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco2'13"
16AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
17SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
18ITAPietro Caucchioli (ITA)Alessio - Bianchis.t.
19SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
20SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Euskaltel - Euskadi2'24"
1USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor4h40'30" (38.609 km/h)

Stage 16 - 21th July 2004Time Trial


2GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Team1'01"
3GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Team1'41"
4PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floor1'45"
5SPASantos Gonzalez Capilla (SPA)Phonak Hearing Systems2'11"
6ITAGiuseppe Guerini (ITA)T-Mobile Teams.t.
7RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banesto2'15"
8ITAIvan Basso (ITA)Team CSC2'23"
9FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidiss.t.
10SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC2'27"
11FRAStéphane Goubert (FRA)AG2R Prévoyance2'33"
12AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon2'34"
13SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Phonak Hearing Systems3'04"
14SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems3'06"
15SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team3'09"
16AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner3'15"
17FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux3'19"
18SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)AG2R Prévoyance3'25"
19SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
20FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricoles.t.
1USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor39'41" (23.435 km/h)

Stage 17 - 22th July 2004Mountain


2GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Teams.t.
3GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Team1"
4ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.
5USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor13"
6BELAxel Merckx (BEL)Lotto - Domo1'01"
7USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
8SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC1'02"
9DENMichael Rasmussen (DEN)Rabobanks.t.
10AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
11PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
12RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banesto2'00"
13SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems2'05"
14ITAGiuseppe Guerini (ITA)T-Mobile Teams.t.
15SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
16ITAPietro Caucchioli (ITA)Alessio - Bianchis.t.
17FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamons.t.
18SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Quick Step - Davitamon2'08"
19FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole2'16"
20FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux2'20"
1USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor6h11'52" (38.995 km/h)

Stage 18 - 23th July 2004Escape


1SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Quick Step - Davitamon4h04'03" (40.934 km/h)
2SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
3KAZDmitri Fofonov (KAZ)Cofidis11"
4FRASébastien Joly (FRA)Crédit Agricoles.t.
5NEDMarc Lotz (NED)Rabobanks.t.
6SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Fassa Bortolos.t.
7NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricole11'29"
8AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
9GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
10AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
11FRACarlos Da Cruz (FRA)La Française des Jeuxs.t.
12GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
13RUSSergey Ivanov (RUS)T-Mobile Teams.t.
14NEDKarsten Kroon (NED)Rabobanks.t.
15FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
16SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSCs.t.
17FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
18SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
19FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeuxs.t.
20ITAMatteo Tosatto (ITA)Fassa Bortolos.t.

Stage 19 - 24th July 2004Time Trial


2GERJan Ullrich (GER)T-Mobile Team1'01"
3GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Team1'27"
4USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor2'25"
5USABobby Julich (USA)Team CSC2'48"
6ITAIvan Basso (ITA)Team CSC2'50"
7GERJens Voigt (GER)Team CSC3'19"
8RUSVladimir Karpets (RUS)Illes Balears - Banesto3'33"
9SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor3'40"
10PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floor3'49"
11USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor3'56"
12USALevi Leipheimer (USA)Rabobank4'06"
13SPASantos Gonzalez Capilla (SPA)Phonak Hearing Systems4'17"
14SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo4'33"
15SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Illes Balears - Banesto4'53"
16RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor4'54"
17SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC4'56"
18FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole4'58"
19BELMarc Wauters (BEL)Rabobank5'06"
20SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Phonak Hearing Systems5'13"
1USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor1h06'49" (49.388 km/h)

Stage 20 - 25th July 2004Sprint


1BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamon4h08'26" (39.366 km/h)
2FRAJean-Patrick Nazon (FRA)AG2R Prévoyances.t.
3GERDanilo Hondo (GER)Gerolsteiners.t.
4AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
5GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
6FRAJimmy Casper (FRA)Cofidiss.t.
7AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
8AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
9ITAMassimiliano Mori (ITA)Domina Vacanzes.t.
10NEDBram De Groot (NED)Rabobanks.t.
11FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
12NZLJulian Dean (NZL)Crédit Agricoles.t.
13ITAFabio Baldato (ITA)Alessio - Bianchis.t.
14FRAJimmy Engoulvent (FRA)Cofidiss.t.
15FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
16NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
17SWIMartin Elmiger (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
18AUSScott Sunderland (AUS)Alessio - Bianchis.t.
19AUSAllan Davis (AUS)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
20NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Team CSCs.t.

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved