All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta al Pais Vasco - 2004 - Detailed results

Cycling - Vuelta al Pais Vasco - 2004 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2004

Vuelta al Pais Vasco 2004

SpainSpain - 5th April 2004 - 9th April 2004


General classification - 9th April 2004


1RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banesto19.25.46
2SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi0.21
3SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadi0.22
4USABobby Julich (USA)Team CSC0.30
5USALevi Leipheimer (USA)Rabobank0.34
6SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme0.39
7USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor0.43
8SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0.47
9SPAKoldo Gil Perez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team0.49
10SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paternina1.02
11SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
12ITADanilo Di Luca (ITA)Team Saeco1.03
13SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Fondital1.05
14USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systems1.09
15ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiner1.17
16ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco1.23
17ITAIvan Basso (ITA)Team CSC1.31
18SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor1.47
19SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team1.58
20GERMatthias Kessler (GER)T-Mobile Team2.02
21SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fondital2.10
22SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Cofidis2.17
23COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf2.28
24SPAFrancisco José Lara Ruiz (SPA)Costa De Almeria - Paternina2.43
25SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Liberty Seguros - Würth Team3.48
26SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems3.50
27FRASébastien Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere4.02
28ITADaniele Righi (ITA)Lampre - Fondital4.08
29CANMichael Barry (CAN)US Postal Service Presented by Berry Floor5.43
30SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Illes Balears - Banesto8.32
31FRAFrédéric Bessy (FRA)Cofidis10.03
32SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Saunier Duval - Prodir11.20
33SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor12.29
34AUTPeter Luttenberger (AUT)Team CSC12.35
35SPAJosé Miguel Elías Galindo (SPA)Relax - Bodysol12.45
36GERPatrik Sinkewitz (GER)Quick Step - Davitamon12.57
37PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floor13.09
38SPAJavier Pascual Llorente (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme13.12
39SPADavid Lopez Garcia (SPA)Café Baqué13.47
40SPABingen Fernandez Bustinza (SPA)Cofidis14.16
41ITAMassimo Codol (ITA)Fassa Bortolo14.49
42SPAPedro Arreitunandia Quintero (SPA)Café Baqué14.51
43SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Team CSC15.12
44SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
45SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Quick Step - Davitamon15.52
46ITAGianni Faresin (ITA)Gerolsteiner16.40
47SWILaurent Dufaux (SWI)Quick Step - Davitamon17.03
48SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Illes Balears - Banesto17.33
49POLZbigniew Piatek (POL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf17.56
50SPARicardo Serrano Gonzalez (SPA)Café Baqué18.02
51FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamon18.41
52GERChristian Werner (GER)T-Mobile Team19.33
53SWIDaniel Schnider (SWI)Phonak Hearing Systems19.57
54SPAUnai Emilio Yus Querejeta Yus Querejeta (SPA)Brioches La Boulangere20.07
55SPAJokin Ormaetxea (SPA)Costa De Almeria - Paternina20.25
56SWIBeat Zberg (SWI)Gerolsteiner20.56
57AUSCadel Evans (AUS)T-Mobile Team22.44
58BELJurgen Van De Walle (BEL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf22.53
59NEDThorwald Veneberg (NED)Rabobank24.09
60ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saeco25.35
61ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo25.41
62SWINiki Aebersold (SWI)Phonak Hearing Systems26.29
63ITAMauro Facci (ITA)Fassa Bortolo27.08
64ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolo27.40
65GERGrischa Niermann (GER)Rabobank27.44
66ITAGiampaolo Caruso (ITA)Liberty Seguros - Würth Team28.50
67SPAFrancisco Palacios San Emeterio (SPA)Café Baqué29.36
68SPAFrancisco Gutierrez Alvarez (SPA)Café Baqué30.51
69SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Euskaltel - Euskadi32.09
70SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Saunier Duval - Prodir32.31
71SPAJon Odriozola Mugarza (SPA)Comunidad Valenciana - Kelmes.t.
72BELKevin De Weert (BEL)Rabobank32.34
73SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Liberty Seguros - Würth Team33.06
74GERJens Voigt (GER)Team CSC33.24
75SPAJosé Cayetano Julia Cegarra (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme33.45
76SPAJosé Alberto Martinez Trinidad (SPA)Relax - Bodysol34.18
77SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadi34.52
78SPACarlos Zarate Fernandez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme34.57
79SPAEfrain Gutierrez Sanchez (SPA)Café Baqué35.44
80AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon35.54
81NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Team CSC37.12
82SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi37.14
83SPAAdolfo Garcia Quesada (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme37.19
84SPAIker Flores Galarza (SPA)Euskaltel - Euskadi37.56
85SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Team40.02
86SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Saunier Duval - Prodir41.11
87VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadi43.20
88SPAGorka Beloki Dorronsoro (SPA)Brioches La Boulangere46.14
89SWIJohan Tschopp (SWI)Phonak Hearing Systems49.04
90SPAIban Mayoz Etxebarria (SPA)Relax - Bodysol52.30
91SPAIon Del Rio Arteaga (SPA)Costa De Almeria - Paternina73

Stage 1 - Bergara - Bergara, 139 km - 5th April 2004Medium mountain


1SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme3.25.49
2SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
3ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
4ITADanilo Di Luca (ITA)Team Saecos.t.
5SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
6SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
7SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
8SPAKoldo Gil Perez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
9PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
10USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
11ITADamiano Cunego (ITA)Team Saecos.t.
12USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
13SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
14SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
15ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.
16SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
17RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banestos.t.
18SPAJonathan Gonzalez Rios (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
19SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
20SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidiss.t.
21SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
22SPAIgor Astarloa Askasibar (SPA)Lampre - Fondital0.07
23SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems0.08
24USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
25SPACarlos Garcia Quesada (SPA)Comunidad Valenciana - Kelmes.t.
26USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
27GERMatthias Kessler (GER)T-Mobile Teams.t.
28AUTPeter Luttenberger (AUT)Team CSCs.t.
29AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
30AUSCadel Evans (AUS)T-Mobile Teams.t.
31SPAJavier Pascual Llorente (SPA)Comunidad Valenciana - Kelmes.t.
32KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Teams.t.
33GERPatrik Sinkewitz (GER)Quick Step - Davitamons.t.
34GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Teams.t.
35SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.

Stage 2 - Bergara - Zalla, 180 km - 6th April 2004Sprint


1SWIBeat Zberg (SWI)Gerolsteiner4.46.48
2SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
3COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
4ITADanilo Di Luca (ITA)Team Saecos.t.
5SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
6SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
7ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
8USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
9KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Teams.t.
10RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banestos.t.
11ITADaniele Righi (ITA)Lampre - Fonditals.t.
12FRASébastien Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
13SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelmes.t.
14GERPatrik Sinkewitz (GER)Quick Step - Davitamons.t.
15SPAFrancisco José Lara Ruiz (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
16SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
17SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
18SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fonditals.t.
19SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Fonditals.t.
20SPAPedro Arreitunandia Quintero (SPA)Café Baqués.t.
21USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
22ITADamiano Cunego (ITA)Team Saecos.t.
23SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
24AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
25SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
26SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
27SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
28PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
29SPADavid Canada Gracia (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
30SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
31GERMatthias Kessler (GER)T-Mobile Teams.t.
32AUTPeter Luttenberger (AUT)Team CSCs.t.
33SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
34SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
35ITAMassimo Codol (ITA)Fassa Bortolos.t.

Stage 3 - Zalla - Vitoria, 169 km - 7th April 2004Escape


1SPACarlos Zarate Fernandez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme4.30.52
2SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme0.21
3SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
4GERMatthias Kessler (GER)T-Mobile Teams.t.
5SWIBeat Zberg (SWI)Gerolsteiners.t.
6SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
7SPARicardo Serrano Gonzalez (SPA)Café Baqués.t.
8SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
9USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
10SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
11SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
12ITADaniele Righi (ITA)Lampre - Fonditals.t.
13SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
14NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Team CSCs.t.
15ITADanilo Di Luca (ITA)Team Saecos.t.
16ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
17CANMichael Barry (CAN)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
18SPAJosé Miguel Elías Galindo (SPA)Relax - Bodysols.t.
19SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
20KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Teams.t.
21COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
22SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
23USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
24BELJurgen Van Den Broeck (BEL)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
25SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
26KAZDmitri Fofonov (KAZ)Cofidiss.t.
27SPAFrancisco Gutierrez Alvarez (SPA)Café Baqués.t.
28GERGrischa Niermann (GER)Rabobanks.t.
29SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
30ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolos.t.
31ITAMauro Facci (ITA)Fassa Bortolos.t.
32SPAPedro Arreitunandia Quintero (SPA)Café Baqués.t.
33SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
34POLZbigniew Piatek (POL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
35RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banestos.t.

Stage 4 - Vitoria - Lekunberri, 182 km - 8th April 2004Medium mountain


1RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banesto4.35.49
2SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0.13
3ITADanilo Di Luca (ITA)Team Saecos.t.
4SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelmes.t.
5SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
6USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
7SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Fonditals.t.
8ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
9SPAKoldo Gil Perez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
10SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
11SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
12USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
13USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
14SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
15SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
16ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.
17GERPatrik Sinkewitz (GER)Quick Step - Davitamon0.25
18USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systemss.t.
19SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
20COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
21AUTPeter Luttenberger (AUT)Team CSCs.t.
22ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco0.38
23ITAMassimo Codol (ITA)Fassa Bortolos.t.
24GERAndreas Klöden (GER)T-Mobile Teams.t.
25SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Cofidiss.t.
26SPABingen Fernandez Bustinza (SPA)Cofidiss.t.
27SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidiss.t.
28SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fonditals.t.
29KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Teams.t.
30SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo0.46
31GERMatthias Kessler (GER)T-Mobile Teams.t.
32SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Liberty Seguros - Würth Team0.54
33SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
34SPAJavier Pascual Llorente (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme1.08
35ITADaniele Righi (ITA)Lampre - Fondital1.10

Stage 5a - Lekunberri - Lazkao, 88 km - 9th April 2004Mountain


1GERJens Voigt (GER)Team CSC1.53.12
2SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadi0.51
3RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banestos.t.
4SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi0.52
5ITADanilo Di Luca (ITA)Team Saeco1.07
6GERMatthias Kessler (GER)T-Mobile Teams.t.
7USABobby Julich (USA)Team CSCs.t.
8SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
9USALevi Leipheimer (USA)Rabobanks.t.
10ITADamiano Cunego (ITA)Team Saecos.t.
11USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
12SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelmes.t.
13SPAKoldo Gil Perez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
14SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
15SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Fondital1.23
16SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Cofidiss.t.
17SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
18USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systems1.33
19ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
20ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saecos.t.
21SPAFrancisco José Lara Ruiz (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
22SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor1.39
23SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fondital1.49
24ITAIvan Basso (ITA)Team CSCs.t.
25FRASébastien Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
26CANMichael Barry (CAN)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
27SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
28ITADaniele Righi (ITA)Lampre - Fondital2.09
29COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorfs.t.
30SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
31SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
32SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor2.35
33SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
34SPAAdolfo Garcia Quesada (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme2.38
35SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Liberty Seguros - Würth Team3.18

Stage 5b - Lazkao - Lazkao, 8.5 km - 9th April 2004Time Trial


1USABobby Julich (USA)Team CSC11.57.92
2USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systems0.00.33
3AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon0.05.00
4RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banesto0.06.85
5USALevi Leipheimer (USA)Rabobank0.12.07
6SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi0.13.43
7NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Team CSC0.15.33
8SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Euskaltel - Euskadi0.15.49
9SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme0.16.68
10SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Fondital0.18.24
11USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor0.20.68
12SPAAitor Osa Eizaguirre (SPA)Illes Balears - Banesto0.23.32
13SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0.24.70
14SPAKoldo Gil Perez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team0.26.24
15ITAIvan Basso (ITA)Team CSC0.26.75
16ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiner0.28.68
17SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems0.31.40
18SPAJon Odriozola Mugarza (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme0.32.56
19SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fondital0.32.96
20SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Liberty Seguros - Würth Team0.33.37
21ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco0.35.69
22SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Liberty Seguros - Würth Team0.36.25
23SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Illes Balears - Banesto0.36.52
24SPAJavier Pascual Llorente (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme0.37.07
25GERJens Voigt (GER)Team CSC0.38.45
26SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Saunier Duval - Prodir0.38.52
27SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Illes Balears - Banesto0.39.07
28SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paternina0.39.21
29PORJosé Bento Azevedo Carvalho (POR)US Postal Service Presented by Berry Floor0.39.76
30ITADanilo Di Luca (ITA)Team Saeco0.40.17
31ITADaniele Righi (ITA)Lampre - Fondital0.40.46
32SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Euskaltel - Euskadi0.40.93
33SWIBeat Zberg (SWI)Gerolsteiner0.41.27
34AUTPeter Luttenberger (AUT)Team CSC0.42.46
35SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor0.42.66

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved