All sports Site

Menu
Cycling - Deutschland Tour - 2000 - Detailed results

Cycling - Deutschland Tour - 2000 - Detailed results

Choice of a season :

Germany

Results 2000

Deutschland Tour 2000

GermanyGermany - 26th May 2000 - 1st June 2000


General classification - 1st June 2000


1SPADavid Plaza Romero (SPA)Festina31.08.55
2GERAndreas Klöden (GER)Deutsche Telekom0.42
3GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekom1.26
4SPAAngel Luis Casero Moreno (SPA)Festina1.42
5DENMichael Blaudzun (DEN)Memorycard - Jack & Jones1.46
6GERJens Heppner (GER)Deutsche Telekom2.06
7AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systems2.30
8GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom2.40
9SWILaurent Dufaux (SWI)Saeco - Valli & Valli2.41
10GERTorsten Schmidt (GER)Gerolsteiner2.46
11DENAllan Johansen (DEN)Memorycard - Jack & Jones2.52
12SWEMartin Rittsel (SWE)Memorycard - Jack & Jones3.16
13SPAFelix Manuel Garcia Casas (SPA)Festina3.17
14GERStephan Gottschling (GER)Post Swiss Team3.31
15FRARichard Virenque (FRA)Polti3.32
16GERJörg Jaksche (GER)Deutsche Telekom3.34
17GERJens Zemke (GER)Team Nürnberger Versicherung4.17
18CZETomas Konecny (CZE)Wüstenrot - ZVVZ4.19
19BELJurgen Van Roosbroeck (BEL)Vlaanderen 20024.22
20GERDirk Baldinger (GER)Team Nürnberger Versicherung4.34
21GERJörn Reuss (GER)Team Nürnberger Versicherung4.42
22SWILukas Zumsteg (SWI)Phonak Hearing Systems4.53
23SWIMarcel Strauss (SWI)Post Swiss Team4.57
24ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Step5.04
25GERDirk Müller (GER)Post Swiss Team5.23
26GERBert Grabsch (GER)Cologne6.03
27DENBekim Christensen (DEN)Coast6.17
28GERBert Dietz (GER)Team Nürnberger Versicherung14.04
29GERJan Ullrich (GER)Deutsche Telekom18.04
30SPAJaime Javier Hernandez Bertran (SPA)Festina19.07
31GERAndreas Klier (GER)Farm Frites19.57
32RUSArtour Babaitsev (RUS)Team Nürnberger Versicherung20.05
33SWIBruno Boscardin (SWI)Post Swiss Team20.20
34BELTom Stremersch (BEL)Vlaanderen 200220.30
35SWIPierre Bourquenoud (SWI)Phonak Hearing Systems20.45
36GERThomas Liese (GER)Team Nürnberger Versicherung20.47
37ITAFabio Sacchi (ITA)Polti20.52
38SWIArmin Meier (SWI)Saeco - Valli & Valli21.10
39CZERené Andrle (CZE)Wüstenrot - ZVVZ21.23
40FRAPascal Hervé (FRA)Polti21.35
41SWIRoger Beuchat (SWI)Post Swiss Team21.42
42GERBjörn Glasner (GER)Cologne22.35
43DENSøren Petersen (DEN)Cologne22.35
44SWIChristian Heule (SWI)Post Swiss Team22.46
45DENBo Hamburger (DEN)Memorycard - Jack & Jones23.22
46GERJörg Ludewig (GER)Saeco - Valli & Valli23.27
47ITAStefano Casagrande (ITA)Alessio23.45
48SPARafael Casero Moreno (SPA)Festina24.07
49GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom26.21
50NEDMax Van Heeswijk (NED)Mapei - Quick Step27.20
51RUSAnton Chantyr (RUS)Coast27.43
52AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiner28.03
53BELWilfried Peeters (BEL)Mapei - Quick Step28.17
54GERRaphael Schweda (GER)Team Nürnberger Versicherung29.36
55BELPaul Van Hyfte (BEL)Lotto - Adecco29.41
56DENJesper Skibby (DEN)Memorycard - Jack & Jones30.44
57BELJohan Museeuw (BEL)Mapei - Quick Step31.43
58BELKurt Van Lancker (BEL)Lotto - Adecco31.59
59DENRené Jørgensen (DEN)Memorycard - Jack & Jones32.06
60ITARossano Brasi (ITA)Polti32.43
61SPARafael Mateos Perez (SPA)Polti33.08
62NORSvein Gaute Hølestøl (NOR)Gerolsteiner33.26
63GERMalte Urban (GER)Coast33.45
64DENMichael-Steen Nielsen (DEN)Memorycard - Jack & Jones34.20
65BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systems34.23
66ITADavid Tani (ITA)Mapei - Quick Step35.25
67FRAJérôme Delbove (FRA)Phonak Hearing Systems35.32
68BELBjörn Leukemans (BEL)Vlaanderen 200236.09
69GERAndreas Kappes (GER)Agro - Adler - Brandenburg36.54
70GERSascha Henrix (GER)Festina37.14
71NEDRaymond Meijs (NED)Cologne38.27
72GERDirk Ronellenfitsch (GER)Farm Frites38.55
73BELMario Aerts (BEL)Lotto - Adecco39.15
74ITADavide Casarotto (ITA)Alessio39.55
75BELDavy Daniels (BEL)Vlaanderen 200240.00
76ITASimone Mori (ITA)Coast40.43
77GERRonny Lauke (GER)Agro - Adler - Brandenburg40.58
78BELWilfried Cretskens (BEL)Vlaanderen 200241.49
79GERSven Teutenberg (GER)Gerolsteiner41.52
80SWIChristian Sidler (SWI)Post Swiss Team43.44
81ITAMassimiliano Mori (ITA)Saeco - Valli & Valli43.53
82SWIPierre Ackermann (SWI)Post Swiss Team44.22
83GERMichael Schlickau (GER)Cologne44.52
84GERVolker Ordowski (GER)Gerolsteiner45.01
85SWIChristian Charriere (SWI)Phonak Hearing Systems45.12
86NEDBert Hiemstra (NED)Cologne46.19
87ITAAlessandro Bertolini (ITA)Alessio47.05
88ITAMichele Colleoni (ITA)Polti47.13
89DENMikael-Holst Kyneb (DEN)Memorycard - Jack & Jones48.58
90ITAEndrio Leoni (ITA)Alessio49.09
91AUSJason Phillips (AUS)Coast49.12
92FRAJacky Durand (FRA)Lotto - Adecco49.12
93ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Deutsche Telekom50.13
94GERChristian Lademann (GER)Agro - Adler - Brandenburg50.30
95GERKlaus Mutschler (GER)Coast50.46
96ITALeonardo Guidi (ITA)Alessio52.23
97BELKoen Beeckman (BEL)Lotto - Adecco52.43
98SWIHans-Kurt Brand (SWI)Coast52.43
99NEDJos Lucassen (NED)Cologne53.25
100ITAMirko Crepaldi (ITA)Polti53.55
101SVKMartin Prazdnovsky (SVK)Wüstenrot - ZVVZ54.43
102SLOMartin Hvastija (SLO)Alessio54.43
103NEDGerben Löwik (NED)Farm Frites55.00
104GERMarcel Wüst (GER)Festina55.43
105UKRSerguei Outschakov (UKR)Alessio55.47
106GERRoberto Lochowski (GER)Agro - Adler - Brandenburg57.09
107GERAndreas Beikirch (GER)Agro - Adler - Brandenburg58.34
108NEDJan Koerts (NED)Farm Frites58.43
109GEREnrico Nicolai (GER)Agro - Adler - Brandenburg59.02
110GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiner1.01.46
111BELBart Leysen (BEL)Mapei - Quick Step1.02.34
112CZEMilos Pejcha (CZE)Wüstenrot - ZVVZ1.02.42
113SWIAlexander Aeschbach (SWI)Coast1.12.56
114MDAIgor Pugaci (MDA)Saeco - Valli & Valli1.13.21
115SVKOndrej Slobodnik (SVK)Wüstenrot - ZVVZ1.19.52
116CANCzeslaw Lukaszewicz (CAN)Wüstenrot - ZVVZ1.24.28
117SWEGlenn Magnusson (SWE)Farm Frites142

Stage 1 - Bonn-Wiesbaden - 179 km - 26th May 2000Escape


1GERJens Heppner (GER)Deutsche Telekom4.53.10
2AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiners.t.
3SWILaurent Dufaux (SWI)Saeco - Valli & Vallis.t.
4FRARichard Virenque (FRA)Poltis.t.
5DENRené Jørgensen (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
6GERJürgen Werner (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
7GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekoms.t.
8SWIMarcel Strauss (SWI)Post Swiss Teams.t.
9AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systemss.t.
10GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom0.07
11GERAndreas Kappes (GER)Agro - Adler - Brandenburgs.t.
12GERAndreas Klier (GER)Farm Fritess.t.
13ITAFabio Sacchi (ITA)Poltis.t.
14GERRaphael Schweda (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
15GERMalte Urban (GER)Coasts.t.
16GERJens Zemke (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
17DENSøren Petersen (DEN)Colognes.t.
18GERJörn Reuss (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
19BELTom Stremersch (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
20BELPaul Van Hyfte (BEL)Lotto - Adeccos.t.
21DENMichael Blaudzun (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
22GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.
23GERJörg Ludewig (GER)Saeco - Valli & Vallis.t.
24DENAllan Johansen (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
25SWILukas Zumsteg (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
26GERAndreas Klöden (GER)Deutsche Telekoms.t.
27SWIChristian Heule (SWI)Post Swiss Teams.t.
28NEDMax Van Heeswijk (NED)Mapei - Quick Steps.t.
29NORSvein Gaute Hølestøl (NOR)Gerolsteiners.t.
30GERTorsten Schmidt (GER)Gerolsteiners.t.
31GERJan Ullrich (GER)Deutsche Telekoms.t.
32GERBjörn Glasner (GER)Colognes.t.
33DENBo Hamburger (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
34ITARossano Brasi (ITA)Poltis.t.
35ITAMichele Colleoni (ITA)Poltis.t.

Stage 2 - Wiesbaden-Pforzheim - 203 km - 27th May 2000Sprint


1GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom5.01.40
2GERAndreas Klier (GER)Farm Fritess.t.
3GERAndreas Kappes (GER)Agro - Adler - Brandenburgs.t.
4AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiners.t.
5GERMarcel Wüst (GER)Festinas.t.
6ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
7DENMichael Blaudzun (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
8GERJürgen Werner (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
9NEDMax Van Heeswijk (NED)Mapei - Quick Steps.t.
10BELTom Stremersch (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
11SWIPierre Bourquenoud (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
12RUSArtour Babaitsev (RUS)Team Nürnberger Versicherungs.t.
13AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systemss.t.
14GERBert Dietz (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
15ITAStefano Casagrande (ITA)Alessios.t.
16SWIChristian Heule (SWI)Post Swiss Teams.t.
17SWILukas Zumsteg (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
18DENAllan Johansen (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
19FRANicolas Reynaud (FRA)Festinas.t.
20SPARafael Mateos Perez (SPA)Poltis.t.
21GERJens Heppner (GER)Deutsche Telekoms.t.
22BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
23DENRené Jørgensen (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
24SWILaurent Dufaux (SWI)Saeco - Valli & Vallis.t.
25SWIArmin Meier (SWI)Saeco - Valli & Vallis.t.
26SWIBruno Boscardin (SWI)Post Swiss Teams.t.
27GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.
28GERTorsten Schmidt (GER)Gerolsteiners.t.
29GERAndreas Klöden (GER)Deutsche Telekoms.t.
30FRARichard Virenque (FRA)Poltis.t.
31BELWilfried Peeters (BEL)Mapei - Quick Steps.t.
32FRAFlorent Brard (FRA)Festinas.t.
33GERBjörn Glasner (GER)Colognes.t.
34GERSascha Henrix (GER)Festinas.t.
35GERHolger Sievers (GER)Team Nürnberger Versicherung0.07

Stage 3 - Pforzheim- Bad Dürrheim - 216 km - 28th May 2000Escape


1GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekom6.02.06
2ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
3GERTobias Steinhauser (GER)Gerolsteiner0.04
4GERBert Grabsch (GER)Cologne0.06
5GERTorsten Schmidt (GER)Gerolsteiners.t.
6GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.
7AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systemss.t.
8GERJens Zemke (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
9GERStephan Gottschling (GER)Post Swiss Teams.t.
10DENAllan Johansen (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
11GERJens Heppner (GER)Deutsche Telekoms.t.
12GERJörn Reuss (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
13GERAndreas Klöden (GER)Deutsche Telekoms.t.
14SWILukas Zumsteg (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
15BELJurgen Van Roosbroeck (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
16DENBekim Christensen (DEN)Coasts.t.
17FRAFlorent Brard (FRA)Festinas.t.
18FRARichard Virenque (FRA)Poltis.t.
19DENMichael Blaudzun (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
20SWILaurent Dufaux (SWI)Saeco - Valli & Vallis.t.
21GERHolger Sievers (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
22SWIRolf Huser (SWI)Festinas.t.
23GERDirk Müller (GER)Post Swiss Teams.t.
24GERJörg Jaksche (GER)Deutsche Telekoms.t.
25SPADavid Plaza Romero (SPA)Festinas.t.
26AUSJonathan Hall (AUS)Festinas.t.
27SWEMartin Rittsel (SWE)Memorycard - Jack & Joness.t.
28CZETomas Konecny (CZE)Wüstenrot - ZVVZs.t.
29SWIMarcel Strauss (SWI)Post Swiss Team1.10
30SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Saeco - Valli & Valli7.30
31GERThomas Liese (GER)Team Nürnberger Versicherung9.14
32GERBert Dietz (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
33BELKurt Van Lancker (BEL)Lotto - Adeccos.t.
34ITAFabio Sacchi (ITA)Polti15.27
35GERJörg Ludewig (GER)Saeco - Valli & Vallis.t.

Stage 4 - Bad Dürrheim-Stuttgart - 184 km - 29th May 2000Escape


1ITADavide Casarotto (ITA)Alessio4.11.01 (43.98 km/h)
2GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom0.11
3GERBert Dietz (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
4GERMarcel Wüst (GER)Festina0.22
5NEDMax Van Heeswijk (NED)Mapei - Quick Steps.t.
6BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
7BELPaul Van Hyfte (BEL)Lotto - Adeccos.t.
8GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.
9GERAndreas Klier (GER)Farm Fritess.t.
10ITAFabio Sacchi (ITA)Poltis.t.
11ITAStefano Casagrande (ITA)Alessios.t.
12AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiners.t.
13BELKoen Beeckman (BEL)Lotto - Adeccos.t.
14SWIRoger Beuchat (SWI)Post Swiss Teams.t.
15DENBekim Christensen (DEN)Coasts.t.
16DENRené Jørgensen (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
17AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systemss.t.
18GERAndreas Kappes (GER)Agro - Adler - Brandenburgs.t.
19DENSøren Petersen (DEN)Colognes.t.
20GERJens Heppner (GER)Deutsche Telekoms.t.
21GERBert Grabsch (GER)Colognes.t.
22BELWilfried Cretskens (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
23GERAndreas Klöden (GER)Deutsche Telekoms.t.
24GERVolker Ordowski (GER)Gerolsteiners.t.
25DENMichael Blaudzun (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
26ITALeonardo Guidi (ITA)Alessios.t.
27BELTom Stremersch (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
28GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekoms.t.
29SWILukas Zumsteg (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
30GERJörn Reuss (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
31BELJurgen Van Roosbroeck (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
32DENMikael-Holst Kyneb (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
33GERDirk Baldinger (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
34GERStephan Gottschling (GER)Post Swiss Teams.t.
35NEDJos Lucassen (NED)Colognes.t.

Stage 5 - Stuttgart-Ansbach - 188 km - 30th May 2000Sprint


1GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom4.33.24
2DENSøren Petersen (DEN)Colognes.t.
3BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
4DENMichael-Steen Nielsen (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
5GERJörn Reuss (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
6BELPaul Van Hyfte (BEL)Lotto - Adeccos.t.
7AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiners.t.
8BELWilfried Cretskens (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
9GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.
10BELBjörn Leukemans (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
11AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systemss.t.
12DENBekim Christensen (DEN)Coasts.t.
13ITAStefano Casagrande (ITA)Alessios.t.
14GERJens Zemke (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
15GERMalte Urban (GER)Coasts.t.
16GERAndreas Klier (GER)Farm Fritess.t.
17NEDBert Hiemstra (NED)Colognes.t.
18GERSven Teutenberg (GER)Gerolsteiners.t.
19GERJörg Ludewig (GER)Saeco - Valli & Vallis.t.
20SWILukas Zumsteg (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
21GERJens Heppner (GER)Deutsche Telekoms.t.
22SWIRoger Beuchat (SWI)Post Swiss Teams.t.
23SWEMartin Rittsel (SWE)Memorycard - Jack & Joness.t.
24GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekoms.t.
25GERBert Grabsch (GER)Colognes.t.
26CZETomas Konecny (CZE)Wüstenrot - ZVVZs.t.
27DENRené Jørgensen (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
28GERAndreas Klöden (GER)Deutsche Telekoms.t.
29ITASimone Mori (ITA)Coasts.t.
30SPAFelix Manuel Garcia Casas (SPA)Festinas.t.
31GERBjörn Glasner (GER)Colognes.t.
32GERStephan Gottschling (GER)Post Swiss Teams.t.
33SPARafael Casero Moreno (SPA)Festinas.t.
34SPAAngel Luis Casero Moreno (SPA)Festinas.t.
35SPADavid Plaza Romero (SPA)Festinas.t.

Stage 6 - Ansbach-Herzogenaurach - 103 km - 31th May 2000Sprint


1GERMarcel Wüst (GER)Festina2.28.10
2GERAndreas Beikirch (GER)Agro - Adler - Brandenburgs.t.
3ITAEndrio Leoni (ITA)Alessios.t.
4GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekoms.t.
5BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
6DENSøren Petersen (DEN)Colognes.t.
7GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
8NEDBert Hiemstra (NED)Colognes.t.
9AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiners.t.
10BELKoen Beeckman (BEL)Lotto - Adeccos.t.
11GERMalte Urban (GER)Coasts.t.
12ITALeonardo Guidi (ITA)Alessios.t.
13NEDJan Koerts (NED)Farm Fritess.t.
14ITAMassimiliano Mori (ITA)Saeco - Valli & Vallis.t.
15CZEMilos Pejcha (CZE)Wüstenrot - ZVVZs.t.
16BELBjörn Leukemans (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
17BELTom Stremersch (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
18SWIRoger Beuchat (SWI)Post Swiss Teams.t.
19BELWilfried Cretskens (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
20GERJörn Reuss (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
21CANCzeslaw Lukaszewicz (CAN)Wüstenrot - ZVVZs.t.
22CZETomas Konecny (CZE)Wüstenrot - ZVVZs.t.
23GERJörg Ludewig (GER)Saeco - Valli & Vallis.t.
24GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekoms.t.
25GERJens Heppner (GER)Deutsche Telekoms.t.
26SWIChristian Heule (SWI)Post Swiss Teams.t.
27GERAndreas Klöden (GER)Deutsche Telekoms.t.
28SPAAngel Luis Casero Moreno (SPA)Festinas.t.
29DENMichael-Steen Nielsen (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
30SWILaurent Dufaux (SWI)Saeco - Valli & Vallis.t.
31ITAMirko Crepaldi (ITA)Poltis.t.
32ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Deutsche Telekoms.t.
33DENMichael Blaudzun (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
34BELPeter Wuyts (BEL)Lotto - Adeccos.t.
35FRARichard Virenque (FRA)Poltis.t.

Stage 7 - Herzogenaurach - 36 km - 31th May 2000Time Trial


1SPADavid Plaza Romero (SPA)Festina42.53
2GERAndreas Klöden (GER)Deutsche Telekom0.40
3SWIBruno Boscardin (SWI)Post Swiss Team0.44
4SPAAngel Luis Casero Moreno (SPA)Festina1.40
5GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekom1.41
6DENMichael Blaudzun (DEN)Memorycard - Jack & Jones1.44
7GERThomas Liese (GER)Team Nürnberger Versicherung2.11
8GERJens Heppner (GER)Deutsche Telekom2.21
9GERJan Ullrich (GER)Deutsche Telekom2.33
10SWEMartin Rittsel (SWE)Memorycard - Jack & Jones2.34
11AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systems2.37
12GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom2.38
13GERTorsten Schmidt (GER)Gerolsteiner2.43
14DENAllan Johansen (DEN)Memorycard - Jack & Jones2.49
15SWILaurent Dufaux (SWI)Saeco - Valli & Valli2.50
16FRAJacky Durand (FRA)Lotto - Adecco2.51
17SPAFelix Manuel Garcia Casas (SPA)Festina3.08
18DENMichael-Steen Nielsen (DEN)Memorycard - Jack & Jones3.08
19CZERené Andrle (CZE)Wüstenrot - ZVVZ3.12
20ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Step3.14
21GERStephan Gottschling (GER)Post Swiss Team3.22
22GERJörg Jaksche (GER)Deutsche Telekom3.25
23GERDirk Müller (GER)Post Swiss Team3.34
24FRARichard Virenque (FRA)Polti3.36
25BELJurgen Van Roosbroeck (BEL)Vlaanderen 20023.37
26SPAJaime Javier Hernandez Bertran (SPA)Festina3.38
27GERBert Grabsch (GER)Cologne3.38
28SWIPierre Ackermann (SWI)Post Swiss Team3.46
29SWIMarcel Strauss (SWI)Post Swiss Team3.51
30BELKurt Van Lancker (BEL)Lotto - Adecco3.59
31ITARossano Brasi (ITA)Polti4.01
32GERJens Zemke (GER)Team Nürnberger Versicherung4.08
33CZETomas Konecny (CZE)Wüstenrot - ZVVZ4.10
34SWIChristian Heule (SWI)Post Swiss Team4.15
35BELPaul Van Hyfte (BEL)Lotto - Adecco4.17

Stage 8 - Potsdam-Berlin/Ku'damm - 139 km - 1st June 2000Sprint


1GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom3.15.58
2NEDJan Koerts (NED)Farm Fritess.t.
3GERMarcel Wüst (GER)Festinas.t.
4ITAEndrio Leoni (ITA)Alessios.t.
5DENSøren Petersen (DEN)Colognes.t.
6BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
7GERAndreas Beikirch (GER)Agro - Adler - Brandenburgs.t.
8AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiners.t.
9GERSven Teutenberg (GER)Gerolsteiners.t.
10FRAJacky Durand (FRA)Lotto - Adeccos.t.
11ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Deutsche Telekoms.t.
12SPARafael Mateos Perez (SPA)Poltis.t.
13GERMalte Urban (GER)Coasts.t.
14GERChristian Lademann (GER)Agro - Adler - Brandenburgs.t.
15SWEGlenn Magnusson (SWE)Farm Fritess.t.
16ITAMassimiliano Mori (ITA)Saeco - Valli & Vallis.t.
17NEDBert Hiemstra (NED)Colognes.t.
18CANCzeslaw Lukaszewicz (CAN)Wüstenrot - ZVVZs.t.
19GEROlaf Pollack (GER)Gerolsteiners.t.
20DENAllan Johansen (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
21SWIRoger Beuchat (SWI)Post Swiss Teams.t.
22GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.
23BELPaul Van Hyfte (BEL)Lotto - Adeccos.t.
24GERJörn Reuss (GER)Team Nürnberger Versicherungs.t.
25BELBjörn Leukemans (BEL)Vlaanderen 2002s.t.
26SWIChristian Heule (SWI)Post Swiss Teams.t.
27AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systemss.t.
28NORSvein Gaute Hølestøl (NOR)Gerolsteiners.t.
29RUSArtour Babaitsev (RUS)Team Nürnberger Versicherungs.t.
30NEDGerben Löwik (NED)Farm Fritess.t.
31ITALeonardo Guidi (ITA)Alessios.t.
32ITAMirko Crepaldi (ITA)Poltis.t.
33DENMikael-Holst Kyneb (DEN)Memorycard - Jack & Joness.t.
34CZETomas Konecny (CZE)Wüstenrot - ZVVZs.t.
35GERAndreas Klöden (GER)Deutsche Telekoms.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved