All sports Site

Menu
Cycling - Tirreno-Adriatico - 1998 - Detailed results

Cycling - Tirreno-Adriatico - 1998 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Results 1998

Tirreno-Adriatico 1998

ItalyItaly - 11 March 1998 - 18 March 1998


General classification - 18 March 1998


1SWIRolf Järmann (SWI)Casino38h27'30''
2ITAFranco Ballerini (ITA)Mapei - Bricobi4''
3GERJens Heppner (GER)Deutsche Telekom - ARD1'15''
4DENRolf Sørensen (DEN)Rabobank13'15''
5POLZbigniew Spruch (POL)Mapei - Bricobi13'20''
6ITAGermano Pierdomenico (ITA)Cantina Tollo - Alexia Alluminio13'22''
7ITANicola Loda (ITA)Ballan13'23''
8ITAClaudio Chiappucci (ITA)Ros Mary - Amica Chips13'25''
9ITARoberto Pistore (ITA)Riso Scotti13'27''
10NEDServais Knaven (NED)TVM - Farm Fritess.t.
11ITADavide Casarotto (ITA)Scrigno - Gaerne13'28''
12LATRomans Vainsteins (LAT)Kross - Selle Italia13'30''
13ITAStefano Faustini (ITA)Vini Caldirola - Longoni Sports.t.
14ITAMario Manzoni (ITA)Mobilvetta Design - Northwave13'43''
15ITAErmanno Brignoli (ITA)Riso Scotti13'48''
16ITAEmanuele Lupi (ITA)Amore & Vita - Forzacore13'57''
17RUSAndrei Zintchenko (RUS)Vitalicio Seguros14'18''
18GERJan Schaffrath (GER)Deutsche Telekom - ARD14'34''
19GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom - ARD19'16''
20ITAGabriele Balducci (ITA)Scrigno - Gaerne24'13''
21ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekom - ARD24'37''
22ITADario Pieri (ITA)Scrigno - Gaerne24'49''
23FRALaurent Desbiens (FRA)Cofidis27'41''
24SWIFabian Jeker (SWI)Festina - Lotus28'57''
25NEDSteven De Jongh (NED)TVM - Farm Frites31'23''
26ITAAlessandro Bertolini (ITA)Cofidis35'51''
27SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Vitalicio Seguros36'15''
28GERSteffen Wesemann (GER)Deutsche Telekom - ARDs.t.
29ITAMirko Crepaldi (ITA)Polti36'32''
30FRALaurent Roux (FRA)TVM - Farm Frites37'20''
31FRAVincent Cali (FRA)Casino38'25''
32SWIPascal Richard (SWI)Casino39'56''
33ITAMarco Milesi (ITA)Brescialat - Liquigas40'40''
34ITAGianluca Pianegonda (ITA)Mapei - Bricobi41'37''
35ITAValerio Tebaldi (ITA)Mobilvetta Design - Northwave41'41''
36ITAGianluca Bortolami (ITA)Festina - Lotus42'48''
37ITAGianluca Pierobon (ITA)Kross - Selle Italia50'44''
38ITAGabriele Colombo (ITA)Ballan50'59''
39ITAGianluca Sironi (ITA)Vini Caldirola - Longoni Sport52'29''
40ITAMarco Vergnani (ITA)Kross - Selle Italia52'41''
41ITAMarco Giroletti (ITA)Mobilvetta Design - Northwave59'17''
42ITAFabrizio Bontempi (ITA)Ros Mary - Amica Chips1h01'00''
43ITAFlavio Vanzella (ITA)La Française des Jeux1h02'04''
44ITAFrancesco Frattini (ITA)Deutsche Telekom - ARD1h02'51''
45FRAJacky Durand (FRA)Casino1h05'03''
46SWIMauro Gianetti (SWI)La Française des Jeux1h12'46''
47BELMarc Streel (BEL)Casino1h12'56''

Stage 1 - Sorrento - Sorrento, 133 km - 11 March 1998Sprint


1ITAGabriele Balducci (ITA)Scrigno - Gaerne3h27'35
2DENLars Michaelsen (DEN)TVM - Farm Fritess.t..
3ITARoberto Petito (ITA)Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marinos.t..
4DENRolf Sørensen (DEN)Rabobanks.t..
5ITAElio Aggiano (ITA)Vitalicio Seguross.t..
6ITAFilippo Casagrande (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
7ITALuca Mazzanti (ITA)Cantina Tollo - Alexia Alluminios.t..
8RUSDmitri Konyshev (RUS)Mercatone Uno - Bianchis.t..
9NEDKoos Moerenhout (NED)Rabobanks.t..
10ITAAndrea Ferrigato (ITA)Vitalicio Seguross.t..
11ITAAngelo Canzonieri (ITA)Ballans.t..
12ITAMirko Celestino (ITA)Poltis.t..
13POLZbigniew Spruch (POL)Mapei - Bricobis.t..
14NEDMichael Boogerd (NED)Rabobanks.t..
15ITANicola Loda (ITA)Ballans.t..

Stage 2 - Sorrento - Baia Domizia, 164 km - 12 March 1998Sprint


1GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom - ARD4h10'22
2CZEJan Svorada (CZE)Mapei - Bricobis.t..
3NEDSteven De Jongh (NED)TVM - Farm Fritess.t..
4ITAAlessandro Bertolini (ITA)Cofidiss.t..
5ITAMario Manzoni (ITA)Mobilvetta Design - Northwaves.t..
6ITADario Pieri (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
7POLZbigniew Spruch (POL)Mapei - Bricobis.t..
8ITAGabriele Balducci (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
9ITAFederico De Beni (ITA)Riso Scottis.t..
10DENRolf Sørensen (DEN)Rabobanks.t..
11ITADavide Casarotto (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
12ITANicola Loda (ITA)Ballans.t..
13SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Vitalicio Seguross.t..
14ITAMirko Crepaldi (ITA)Poltis.t..
15ITARoberto Pistore (ITA)Riso Scottis.t..

Stage 3 - Sessa Aurunca - Venafro, 167 km - 13 March 1998Sprint


1CZEJan Svorada (CZE)Mapei - Bricobi4h24'21
2GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom - ARDs.t..
3ITAGabriele Balducci (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
4NEDSteven De Jongh (NED)TVM - Farm Fritess.t..
5ITAMario Manzoni (ITA)Mobilvetta Design - Northwaves.t..
6DENRolf Sørensen (DEN)Rabobanks.t..
7SWIRolf Järmann (SWI)Casinos.t..
8ITANicola Loda (ITA)Ballans.t..
9LATRomans Vainsteins (LAT)Kross - Selle Italias.t..
10ITADario Pieri (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
11FRAJacky Durand (FRA)Casinos.t..
12ITAFabrizio Bontempi (ITA)Ros Mary - Amica Chipss.t..
13BELMarc Streel (BEL)Casinos.t..
14ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekom - ARDs.t..
15ITAGianluca Bortolami (ITA)Festina - Lotuss.t..

Stage 4 - Venafro - Tivoli, 208 km - 14 March 1998Escape


1ITAGabriele Colombo (ITA)Ballan5.19.56
2DENRolf Sørensen (DEN)Rabobank4
3GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom - ARDs.t..
4FRALaurent Brochard (FRA)Festina - Lotuss.t..
5SWIRolf Järmann (SWI)Casinos.t..
6ITAGermano Pierdomenico (ITA)Cantina Tollo - Alexia Alluminios.t..
7ITADavide Casarotto (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
8FRALaurent Desbiens (FRA)Cofidiss.t..
9ITAClaudio Chiappucci (ITA)Ros Mary - Amica Chipss.t..
10POLZbigniew Spruch (POL)Mapei - Bricobis.t..
11ITAMarco Milesi (ITA)Brescialat - Liquigass.t..
12ITANicola Loda (ITA)Ballans.t..
13ITAErmanno Brignoli (ITA)Riso Scottis.t..
14ITAGabriele Balducci (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
15GERJens Heppner (GER)Deutsche Telekom - ARDs.t..

Stage 5 - Tivoli - Torricella Sicura, 215 km - 15 March 1998Sprint


1DENRolf Sørensen (DEN)Rabobank6h04'13
2GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom - ARDs.t..
3SWIRolf Järmann (SWI)Casinos.t..
4POLZbigniew Spruch (POL)Mapei - Bricobis.t..
5ITANicola Loda (ITA)Ballans.t..
6ITAClaudio Chiappucci (ITA)Ros Mary - Amica Chipss.t..
7ITADavide Casarotto (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
8ITAGermano Pierdomenico (ITA)Cantina Tollo - Alexia Alluminios.t..
9RUSAndrei Zintchenko (RUS)Vitalicio Seguross.t..
10SWIPascal Richard (SWI)Casinos.t..
11LATRomans Vainsteins (LAT)Kross - Selle Italias.t..
12ITARoberto Pistore (ITA)Riso Scottis.t..
13ITAStefano Faustini (ITA)Vini Caldirola - Longoni Sports.t..
14FRALaurent Brochard (FRA)Festina - Lotuss.t..
15ITAFranco Ballerini (ITA)Mapei - Bricobis.t..

Stage 6 - Teramo - Frontone, 224 km - 16 March 1998Medium mountain


1ITAGiovanni Lombardi (ITA)Deutsche Telekom - ARD5h56'52
2SWIFabian Jeker (SWI)Festina - Lotuss.t..
3ITAFranco Ballerini (ITA)Mapei - Bricobi38
4GERJens Heppner (GER)Deutsche Telekom - ARDs.t..
5SWIRolf Järmann (SWI)Casinos.t..
6SWIPascal Richard (SWI)Casino2'48
7ITAFabrizio Bontempi (ITA)Ros Mary - Amica Chips9'44
8ITAGianluca Sironi (ITA)Vini Caldirola - Longoni Sport9'45
9FRAJacky Durand (FRA)Casino9'48
10RUSAndrei Zintchenko (RUS)Vitalicio Seguros13'57
11ITAMarco Milesi (ITA)Brescialat - Liquigass.t..
12FRAVincent Cali (FRA)Casinos.t..
13ITAGermano Pierdomenico (ITA)Cantina Tollo - Alexia Alluminios.t..
14ITANicola Loda (ITA)Ballans.t..
15POLZbigniew Spruch (POL)Mapei - Bricobis.t..

Stage 7 - Civitanova Marche - Civitanova Marche, 164 km - 17 March 1998Sprint


1GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom - ARD4h16'02
2ITAMario Manzoni (ITA)Mobilvetta Design - Northwaves.t..
3DENRolf Sørensen (DEN)Rabobanks.t..
4ITAAlessandro Bertolini (ITA)Cofidiss.t..
5NEDSteven De Jongh (NED)TVM - Farm Fritess.t..
6LATRomans Vainsteins (LAT)Kross - Selle Italias.t..
7POLZbigniew Spruch (POL)Mapei - Bricobis.t..
8ITADavide Casarotto (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
9ITAGabriele Balducci (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
10ITANicola Loda (ITA)Ballans.t..
11ITADario Pieri (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
12ITAMirko Crepaldi (ITA)Poltis.t..
13ITAMarco Vergnani (ITA)Kross - Selle Italias.t..
14ITAMarco Milesi (ITA)Brescialat - Liquigass.t..
15ITARoberto Pistore (ITA)Riso Scottis.t..

Stage 8 - San Benedetto del Tronto - S.Benedetto del Tronto, 166 km - 18 March 1998Sprint


1GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom - ARD4h47'13
2NEDSteven De Jongh (NED)TVM - Farm Fritess.t..
3ITAMario Manzoni (ITA)Mobilvetta Design - Northwaves.t..
4ITAAlessandro Bertolini (ITA)Cofidiss.t..
5ITADario Pieri (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
6FRAJacky Durand (FRA)Casinos.t..
7SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Vitalicio Seguross.t..
8ITAMarco Giroletti (ITA)Mobilvetta Design - Northwaves.t..
9LATRomans Vainsteins (LAT)Kross - Selle Italias.t..
10ITAMirko Crepaldi (ITA)Poltis.t..
11ITAGianluca Pianegonda (ITA)Mapei - Bricobis.t..
12ITAFabrizio Bontempi (ITA)Ros Mary - Amica Chipss.t..
13ITAGabriele Balducci (ITA)Scrigno - Gaernes.t..
14ITARoberto Pistore (ITA)Riso Scottis.t..
15ITAGianluca Pierobon (ITA)Kross - Selle Italias.t..

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved