All sports Site

Menu
Cycling - Tirreno-Adriatico - 2008 - Detailed results

Cycling - Tirreno-Adriatico - 2008 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Results 2008

Tirreno-Adriatico 2008

ItalyItaly - 12 March 2008 - 18 March 2008


Final Ranking - 18 March 2008


1SWIFabian Cancellara (SWI)Team CSC - Saxo Bank28.08.21
2ITAEnrico Gasparotto (ITA)Team Barloworld - Valsir0.16
3SWEThomas Lövkvist (SWE)Team Columbia - High Road0.40
4GERMarkus Fothen (GER)Gerolsteiner0.53
5SWENicklas Axelsson (SWE)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia1.32
6SWEGustav Erik Larsson (SWE)Team CSC - Saxo Bank1.36
7ITAFilippo Pozzato (ITA)Liquigas1.44
8CANRyder Hesjedal (CAN)Garmin - Chipotle Presented by H301.53
9SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fondital2.34
10BELTom Stubbe (BEL)La Française des Jeux2.45
11SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargne3.00
12ITALuca Mazzanti (ITA)Tinkoff Credit System3.09
13ITAAlessandro Ballan (ITA)Lampre - Fondital3.25
14SLOTadej Valjavec (SLO)AG2R - La Mondiale3.27
15COLJosé Rodolfo Serpa Pérez (COL)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italias.t.
16ITAGabriele Missaglia (ITA)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia3.57
17FINJussi Veikkanen (FIN)La Française des Jeux4.00
18ITAGiovanni Visconti (ITA)Quick Steps.t.
19ITAEmanuele Sella (ITA)C.S.F. Group Navigare4.08
20RUSEvgeni Petrov (RUS)Tinkoff Credit System5.27
21ITAFranco Pellizotti (ITA)Liquigas5.43
22USAGeorge Hincapie (USA)Team Columbia - High Road6.14
23SPAInigo Landaluze Intxaurraga (SPA)Euskaltel - Euskadi7.08
24ITADanilo Di Luca (ITA)Team L.p.r.7.35
25ITADaniele Nardello (ITA)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia7.40
26SWIPatrick Calcagni (SWI)Team Barloworld - Valsir7.55
27FRATristan Valentin (FRA)Cofidis8.03
28ITAPaolo Savoldelli (ITA)Team L.p.r.8.04
29ITAAndrea Tonti (ITA)Quick Step8.10
30NEDSebastian Langeveld (NED)Rabobank9.00
31RUSVladimir Efimkin (RUS)AG2R - La Mondiale9.15
32ITAValerio Agnoli (ITA)Liquigas9.54
33BELStijn Devolder (BEL)Quick Step10.11
34SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Caisse d'Epargne11.18
35AUSBaden Cooke (AUS)Team Barloworld - Valsir11.42
36BELDries Devenyns (BEL)Silence - Lotto13.21
37SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadi13.31
38ITAPaolo Bailetti (ITA)Team L.p.r.14.03
39ITAGiampaolo Cheula (ITA)Team Barloworld - Valsir14.10
40SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Caisse d'Epargne14.22
41GERFabian Wegmann (GER)Gerolsteiner15.22
42SPAAngel Gomez Gomez (SPA)Saunier Duval - Scott15.48
43SWIMartin Elmiger (SWI)AG2R - La Mondiales.t.
44ITAEros Capecchi (ITA)Saunier Duval - Scott17.28
45BELFrederik Willems (BEL)Liquigas18.01
46SLOJure Golcer (SLO)Team L.p.r.18.27
47SPAEgoi Martinez De Esteban (SPA)Euskaltel - Euskadi18.46
48UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R - La Mondiale18.52
49RUSVladimir Karpets (RUS)Caisse d'Epargne18.54
50SPAIgor Astarloa Askasibar (SPA)Team Milram19.10

Stage 1 - 12 March 2008Sprint


1SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobank4.10.01 (38.397 km/h)
2ITAAlessandro Petacchi (ITA)Team L.p.r.s.t.
3SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
4GERErik Zabel (GER)Team Milrams.t.
5AUSBaden Cooke (AUS)Team Barloworld - Valsirs.t.
6FRASébastien Chavanel (FRA)La Française des Jeuxs.t.
7GERGerald Ciolek (GER)Team Columbia - High Roads.t.
8AUSRobbie McEwen (AUS)Silence - Lottos.t.
9DENMatti Breschel (DEN)Team CSC - Saxo Banks.t.
10ITATiziano Dall'Antonia (ITA)C.S.F. Group Navigares.t.
11SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
12BRAMurilo Antonio Fischer (BRA)Liquigass.t.
13ITAFrancesco Chicchi (ITA)Liquigass.t.
14AUSChristopher Sutton (AUS)Garmin - Chipotle Presented by H30s.t.
15SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Rabobanks.t.

Stage 2 - 13 March 2008Escape


1ITARaffaele Illiano (ITA)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia5.01.10 (40.442 km/h)
2ITAEnrico Gasparotto (ITA)Team Barloworld - Valsirs.t.
3SWENicklas Axelsson (SWE)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia0.03
4GERLinus Gerdemann (GER)Team Columbia - High Road0.09
5ITARiccardo Ricco (ITA)Saunier Duval - Scott0.17
6ITAEros Capecchi (ITA)Saunier Duval - Scotts.t.
7ITAFilippo Pozzato (ITA)Liquigas0.32
8ITAAlessandro Ballan (ITA)Lampre - Fonditals.t.
9ITAEmanuele Sella (ITA)C.S.F. Group Navigares.t.
10ITADaniele Pietropolli (ITA)Team L.p.r.s.t.
11ITALuca Mazzanti (ITA)Tinkoff Credit Systems.t.
12ITAGabriele Missaglia (ITA)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italias.t.
13SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
14NEDJoost Posthuma (NED)Rabobanks.t.
15SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fonditals.t.

Stage 3 - 14 March 2008Mountain


1SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Caisse d'Epargne4.44.59 (40.423 km/h)
2ITADanilo Di Luca (ITA)Team L.p.r.0.12
3SWENicklas Axelsson (SWE)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italias.t.
4SWEThomas Lövkvist (SWE)Team Columbia - High Roads.t.
5ITALeonardo Piepoli (ITA)Saunier Duval - Scott0.17
6ITAEnrico Gasparotto (ITA)Team Barloworld - Valsir0.22
7GERMarkus Fothen (GER)Gerolsteiner0.23
8SLOTadej Valjavec (SLO)AG2R - La Mondiale0.26
9ITAEmanuele Sella (ITA)C.S.F. Group Navigares.t.
10SWIFabian Cancellara (SWI)Team CSC - Saxo Banks.t.
11ITALuca Mazzanti (ITA)Tinkoff Credit System0.31
12SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fonditals.t.
13FINJussi Veikkanen (FIN)La Française des Jeuxs.t.
14GERLinus Gerdemann (GER)Team Columbia - High Roads.t.
15BELTom Stubbe (BEL)La Française des Jeux0.37

Stage 4 - 15 March 2008Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Team L.p.r.3.59.58 (41.505 km/h)
2SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobanks.t.
3ITAFilippo Pozzato (ITA)Liquigass.t.
4GERGerald Ciolek (GER)Team Columbia - High Roads.t.
5SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
6ITADaniele Pietropolli (ITA)Team L.p.r.s.t.
7ITAEnrico Gasparotto (ITA)Team Barloworld - Valsirs.t.
8ARGAriel Maximiliano Richeze Araquistaín (ARG)C.S.F. Group Navigares.t.
9GERHeinrich Haussler (GER)Gerolsteiners.t.
10BELTom Boonen (BEL)Quick Steps.t.
11SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
12RUSAlexander Serov (RUS)Tinkoff Credit Systems.t.
13GERMarkus Fothen (GER)Gerolsteiners.t.
14SWIFabian Cancellara (SWI)Team CSC - Saxo Banks.t.
15SWENicklas Axelsson (SWE)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italias.t.

Stage 5 - 16 March 2008Time Trial


1SWIFabian Cancellara (SWI)Team CSC - Saxo Bank33.41 (46.313 km/h)
2USADavid Zabriskie (USA)Garmin - Chipotle Presented by H300.22
3SWEThomas Lövkvist (SWE)Team Columbia - High Road0.54
4GERMarkus Fothen (GER)Gerolsteiner0.57
5ITAEnrico Gasparotto (ITA)Team Barloworld - Valsir1.00
6RUSMikhail Ignatiev (RUS)Tinkoff Credit System1.08
7SWEGustav Erik Larsson (SWE)Team CSC - Saxo Bank1.12
8GERLinus Gerdemann (GER)Team Columbia - High Road1.16
9ITAManuel Quinziato (ITA)Liquigass.t.
10BELStijn Devolder (BEL)Quick Step1.20
11LATRaivis Belohvosciks (LAT)Saunier Duval - Scott1.21
12ITAGiovanni Visconti (ITA)Quick Step1.25
13ITAFranco Pellizotti (ITA)Liquigas1.26
14SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Caisse d'Epargne1.31
15RUSEvgeni Petrov (RUS)Tinkoff Credit System1.33

Stage 6 - 17 March 2008Sprint


1SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobank4.46.44 (41,013 km/h)
2ITAFilippo Pozzato (ITA)Liquigass.t.
3ITADanilo Di Luca (ITA)Team L.p.r.s.t.
4ITAGiovanni Visconti (ITA)Quick Steps.t.
5SLOTadej Valjavec (SLO)AG2R - La Mondiales.t.
6SWEThomas Lövkvist (SWE)Team Columbia - High Roads.t.
7ITAEmanuele Sella (ITA)C.S.F. Group Navigares.t.
8COLJosé Rodolfo Serpa Pérez (COL)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italias.t.
9SWENicklas Axelsson (SWE)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italias.t.
10GERMarkus Fothen (GER)Gerolsteiners.t.
11SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
12BELTom Stubbe (BEL)La Française des Jeuxs.t.
13SWIFabian Cancellara (SWI)Team CSC - Saxo Banks.t.
14CANRyder Hesjedal (CAN)Garmin - Chipotle Presented by H30s.t.
15BELDries Devenyns (BEL)Silence - Lottos.t.

Stage 7 - 18 March 2008Sprint


1ITAFrancesco Chicchi (ITA)Liquigas4.50.50 (36,309 km/h)
2ITADanilo Napolitano (ITA)Lampre - Fonditals.t.
3GBRMark Cavendish (GBR)Team Columbia - High Roads.t.
4AUSRobbie McEwen (AUS)Silence - Lottos.t.
5GERDanilo Hondo (GER)Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italias.t.
6ARGAriel Maximiliano Richeze Araquistaín (ARG)C.S.F. Group Navigares.t.
7BLRAlexandre Usov (BLR)AG2R - La Mondiales.t.
8SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
9GERErik Zabel (GER)Team Milrams.t.
10AUSBaden Cooke (AUS)Team Barloworld - Valsirs.t.
11FRAMickael Delage (FRA)La Française des Jeuxs.t.
12AUSChristopher Sutton (AUS)Garmin - Chipotle Presented by H30s.t.
13ITAMarco Bandiera (ITA)Lampre - Fonditals.t.
14SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Rabobanks.t.
15SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved