All sports Site

Menu
Tennis - Rotterdam - 2019 - Detailed results

Tennis - Rotterdam - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

Netherlands

Full results

Rotterdam 2019

NetherlandsNetherlands - 9th February 2019 - 17th February 2019 - Indoor


Final

17th Feb - 15h50Gaël Monfilsdef.Stanislas Wawrinka6-3 1-6 6-2


Semi-Finals

16th Feb - 19h40Stanislas Wawrinkadef.Kei Nishikori6-2 4-6 6-4
16th Feb - 15h10Gaël Monfilsdef.Daniil Medvedev4-6 6-3 6-4


Quarter-Finals

15th Feb - 21h30Kei Nishikoridef.Marton Fucsovics6-3 6-2
15th Feb - 19h40Stanislas Wawrinkadef.Denis Shapovalov6-4 7-6
15th Feb - 12h40Gaël Monfilsdef.Damir Dzumhur6-1 6-2
15th Feb - 14h40Daniil Medvedevdef.Jo-Wilfried Tsonga6-4 6-2


Round of 16

14th Feb - 19h40Kei Nishikoridef.Ernests Gulbis6-1 6-4
14th Feb - 21h15Marton Fucsovicsdef.Nikoloz Basilashvili7-6 6-1
13th Feb - 19h40Stanislas Wawrinkadef.Milos Raonic6-4 7-6
13th Feb - 21h40Denis Shapovalovdef.Tomás Berdych6-4 6-3
13th Feb - 14h40Gaël Monfilsdef.Andreas Seppi4-6 6-1 6-3
14th Feb - 11h10Damir Dzumhurdef.Mikhail Kukushkin6-4 7-6
14th Feb - 13h15Daniil Medvedevdef.Fernando Verdasco6-2 7-5
14th Feb - 15h10Jo-Wilfried Tsongadef.Tallon Griekspoor7-6 6-1


Round of 32

12th Feb - 19h40Kei Nishikoridef.Pierre-Hugues Herbert3-6 6-1 6-4
12th Feb - 11h10Ernests Gulbisdef.Marius Copil6-2 6-4
13th Feb - 11h10Marton Fucsovicsdef.Martin Klizan7-6 6-4
11th Feb - 21h10Nikoloz Basilashvilidef.Hyeon Chung4-6 7-6 6-2
12th Feb - 11h10Milos Raonicdef.Philipp Kohlschreiber7-6 7-5
11th Feb - 19h40Stanislas Wawrinkadef.Benoît Paire7-6 6-1
12th Feb - 14h25Tomás Berdychdef.Gilles Simon7-6 6-4
12th Feb - 13h10Denis Shapovalovdef.Franko Skugor7-5 6-3
12th Feb - 14h55Gaël Monfilsdef.David Goffin7-6 7-5
11th Feb - 13h05Andreas Seppidef.Peter Gojowczyk7-6 3-6 6-2
11th Feb - 15h20Mikhail Kukushkindef.Robin Haase6-2 7-6
13th Feb - 14h40Damir Dzumhurdef.Stefanos Tsitsipas6-4 1-6 7-5
13th Feb - 11h10Daniil Medvedevdef.Jérémy Chardy7-6 6-2
12th Feb - 12h40Fernando Verdascodef.Matthew Ebden7-5 6-4
13th Feb - 13h05Jo-Wilfried Tsongadef.Thomas Fabbiano6-1 6-4
13th Feb - 22h15Tallon Griekspoordef.Karen Khachanov3-6 6-3 6-2


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

10th Feb - 13h55Gilles Simondef.Ernests Gulbis7-6 7-6
10th Feb - 13h15Franko Skugordef.Ryan Nijboer4-6 6-2 6-4
10th Feb - 11h05Thomas Fabbianodef.Marius Copil7-5 3-6 7-6
10th Feb - 11h05Peter Gojowczykdef.Andrey Rublev6-4 6-7 6-2


Qualifications - First Round

Gilles Simon Bye
9th Feb - 16h55Ernests Gulbisdef.Sergiy Stakhovsky6-3 6-4
9th Feb - 15h30Ryan Nijboerdef.Jan-Lennard Struff6-4 6-4
9th Feb - 15h20Franko Skugordef.Ilya Ivashka7-6 6-0
9th Feb - 12h50Marius Copildef.Scott Griekspoor6-7 7-6 7-6
9th Feb - 11h10Thomas Fabbianodef.Jelle Sels6-1 7-6
9th Feb - 13h35Peter Gojowczykdef.Evgeny Donskoy7-6 6-4
9th Feb - 11h10Andrey Rublevdef.Denis Kudla7-6 6-7 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved