All sports Site

Menu
 

Tennis - New Haven - 2018 - Detailed results

Choice of a season :

United States

Full results

New Haven 2018

United StatesUnited States - New Haven - 17 August 2018 - 26 August 2018 - Hard


Final

25th Aug - 21h10Aryna Sabalenkadef.Carla Suárez Navarro6-1 6-4


Semi-Finals

24th Aug - 21h10Aryna Sabalenkadef.Julia Görges6-4 7-6
25th Aug - 01h10Carla Suárez Navarrodef.Mónica Puig4-4 ab.


Quarter-Finals

23th Aug - 20h45Aryna Sabalenkadef.Belinda Bencic6-3 6-2
23th Aug - 19h10Julia Görgesdef.Ekaterina Makarova6-4 6-2
24th Aug - 01h10Carla Suárez Navarrodef.Petra Kvitova6-3 0-0 ab.
23th Aug - 22h10Mónica Puigdef.Caroline Garcia7-5 1-6 6-2


Round of 16

21th Aug - 20h20Belinda Bencicdef.Camila Giorgi6-4 6-4
22th Aug - 21h40Aryna Sabalenkadef.Daria Gavrilova6-3 6-7 7-5
22th Aug - 18h10Ekaterina Makarovadef.Magdalena Rybarikova2-6 6-3 6-3
22th Aug - 04h20Julia Görgesdef.Dayana Yastremska6-4 3-6 6-4
22th Aug - 00h00Carla Suárez Navarrodef.Johanna Kontaw.o.
23th Aug - 02h30Petra Kvitovadef.Zarina Diyas6-1 5-7 6-2
23th Aug - 00h45Mónica Puigdef.Anett Kontaveit6-4 6-3
22th Aug - 01h10Caroline Garciadef.Aliaksandra Sasnovich6-7 6-2 6-4


Round of 32

Belinda Bencic Bye
20th Aug - 19h30Camila Giorgidef.Ana Bogdan6-3 6-2
20th Aug - 21h00Aryna Sabalenkadef.Samantha Stosur6-3 6-2
19th Aug - 23h20Daria Gavrilovadef.Irina-Camelia Begu6-2 6-1
20th Aug - 19h10Ekaterina Makarovadef.Karolina Pliskova6-1 6-3
19th Aug - 17h10Magdalena Rybarikovadef.Coco Vandeweghe2-6 6-4 2-3 ab.
20th Aug - 20h25Dayana Yastremskadef.Danielle Rose Collins6-0 6-3
19th Aug - 19h45Julia Görgesdef.Dominika Cibulkova6-3 6-1
19th Aug - 21h10Carla Suárez Navarrodef.Barbora Strýcová7-6 6-4
20th Aug - 17h10Johanna Kontadef.Laura Siegemund6-2 7-5
20th Aug - 21h45Zarina Diyasdef.Maria Sakkari6-4 6-3
21th Aug - 01h10Petra Kvitovadef.Agnieszka Radwanska6-1 7-6
21th Aug - 18h10Anett Kontaveitdef.Pauline Parmentier3-6 6-2 6-2
20th Aug - 23h15Mónica Puigdef.Timea Bacsinszky7-5 6-1
20th Aug - 16h10Aliaksandra Sasnovichdef.Kristina Mladenovic7-6 6-7 6-2
Caroline Garcia Bye


Qualifications - Third Round

The winners of this round are qualified

19th Aug - 18h50Aliaksandra Sasnovichdef.Pauline Parmentier6-1 6-4
19th Aug - 21h25Ana Bogdandef.Rebecca Peterson7-6 6-3
19th Aug - 17h10Camila Giorgidef.Samantha Stosur7-5 6-3
19th Aug - 19h00Mónica Puigdef.Margarita Gasparyan5-7 6-2 6-2
19th Aug - 17h30Dayana Yastremskadef.Belinda Bencic7-6 7-6
19th Aug - 19h45Zarina Diyasdef.Tamara Zidansek6-1 6-4


Qualifications - Second Round

18th Aug - 19h20Aliaksandra Sasnovichdef.Kristyna Pliskova6-1 1-6 6-1
18th Aug - 21h25Pauline Parmentierdef.Carina Witthöft7-5 6-2
19th Aug - 17h10Rebecca Petersondef.Sofia Kenin5-7 7-5 6-3
18th Aug - 20h45Ana Bogdandef.Anna Blinkova6-3 6-0
18th Aug - 21h05Camila Giorgidef.Ellen Perezw.o.
18th Aug - 21h15Samantha Stosurdef.Stefanie Vögele6-3 0-0 ab.
18th Aug - 16h40Margarita Gasparyandef.Su-Wei Hsieh4-6 7-6 6-3
18th Aug - 16h40Mónica Puigdef.Andrea Petkovic7-6 1-1 ab.
18th Aug - 18h30Belinda Bencicdef.Whitney Osuigwe6-7 6-2 6-2
18th Aug - 16h40Dayana Yastremskadef.Magda Linette7-6 7-6
19th Aug - 17h10Tamara Zidansekdef.Kirsten Flipkens6-3 6-2
18th Aug - 19h00Zarina Diyasdef.Vera Lapko6-1 3-6 6-3


Qualifications - First Round

17th Aug - 17h25Aliaksandra Sasnovichdef.Johanna Larsson7-6 6-3
17th Aug - 18h10Kristyna Pliskovadef.Maria Mateas6-1 6-2
17th Aug - 19h30Pauline Parmentierdef.Evgeniya Rodina7-5 6-2
17th Aug - 22h15Carina Witthöftdef.Petra Martic6-4 1-4 ab.
17th Aug - 21h10Rebecca Petersondef.Alison Van Uytvanck6-3 1-6 6-4
17th Aug - 21h20Sofia Kenindef.Anna Karolína Schmiedlová7-6 6-4
17th Aug - 16h10Anna Blinkovadef.Caroline Dunleavy6-2 6-0
17th Aug - 19h35Ana Bogdandef.Viktoria Kuzmova6-2 6-2
17th Aug - 20h40Camila Giorgidef.Claire Liu1-6 6-3 6-2
17th Aug - 19h20Ellen Perezdef.Marketa Vondrousova7-6 6-4
17th Aug - 17h25Samantha Stosurdef.Christina McHale6-3 6-2
17th Aug - 21h30Stefanie Vögeledef.Valeria Savinykh6-3 7-5
17th Aug - 18h05Su-Wei Hsiehdef.Sara Sorribes Tormo6-4 6-2
17th Aug - 16h10Margarita Gasparyandef.Polona Hercog6-2 6-4
17th Aug - 18h30Andrea Petkovicdef.Lara Arruabarrena-Vecino6-1 6-2
17th Aug - 18h30Mónica Puigdef.Monica Niculescu7-6 6-3
17th Aug - 20h00Belinda Bencicdef.Kurumi Nara2-6 6-4 6-3
17th Aug - 20h45Whitney Osuigwedef.Asia Muhammad6-3 6-3
17th Aug - 16h10Dayana Yastremskadef.Bernarda Pera6-3 1-6 6-4
17th Aug - 16h10Magda Linettedef.Sachia Vickery6-4 3-6 6-0
17th Aug - 19h20Kirsten Flipkensdef.Emma Davis6-3 6-1
17th Aug - 22h35Tamara Zidansekdef.Maria Sanchez7-5 7-6
17th Aug - 16h10Vera Lapkodef.Emina Bektas6-4 6-1
17th Aug - 16h10Zarina Diyasdef.Yulia Putintseva7-5 6-1

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved