All sports Site

Menu
Tennis - Rabat - 2018 - Detailed results

Tennis - Rabat - 2018 - Detailed results

Choice of a season :

Malta

Full results

Rabat 2018

MaltaMalta - Rabat - 30 April 2018 - 6 May 2018 - Clay


Final

5th May - 16h10Elise Mertensdef.Ajla Tomljanovic6-2 7-6


Semi-Finals

4th May - 12h00Elise Mertensdef.Su-Wei Hsieh6-0 6-2
4th May - 12h00Ajla Tomljanovicdef.Aleksandra Krunic7-5 6-2


Quarter-Finals

3rd May - 16h00Elise Mertensdef.Sara Errani6-3 6-1
3rd May - 17h45Su-Wei Hsiehdef.Katarina Zavatska6-1 6-1
3rd May - 13h25Ajla Tomljanovicdef.Jana Fett3-6 6-3 6-3
3rd May - 12h15Aleksandra Krunicdef.Paula Badosa Gibert6-2 1-0 ab.


Round of 16

2nd May - 13h40Elise Mertensdef.Laura Siegemund6-7 6-0 3-1 ab.
2nd May - 12h10Sara Erranidef.Johanna Larsson6-3 6-0
2nd May - 18h45Katarina Zavatskadef.Alexandra Dulgheru7-5 2-6 6-4
2nd May - 15h30Su-Wei Hsiehdef.Tamara Zidansek6-7 6-3 6-3
2nd May - 14h35Jana Fettdef.Magdalena Frech6-2 6-4
2nd May - 13h55Ajla Tomljanovicdef.Kirsten Flipkens6-3 6-2
2nd May - 12h10Aleksandra Krunicdef.Sara Sorribes Tormo6-3 6-1
2nd May - 16h10Paula Badosa Gibertdef.Polona Hercog6-7 6-1 6-2


Round of 32

1st May - 12h10Elise Mertensdef.Kristina Kucova6-0 6-0
1st May - 14h40Laura Siegemunddef.Ana Bogdan6-4 6-1
30th Apr - 14h45Johanna Larssondef.Rebecca Peterson2-6 6-3 6-1
1st May - 19h30Sara Erranidef.Zarina Diyas6-4 6-4
1st May - 14h10Alexandra Dulgherudef.Timea Babos2-6 7-6 7-5
1st May - 15h40Katarina Zavatskadef.Diae El Jardi6-2 6-3
1st May - 17h25Tamara Zidansekdef.Magda Linette6-4 6-2
1st May - 20h20Su-Wei Hsiehdef.Bethanie Mattek-Sands3-6 7-6 6-1
1st May - 13h20Magdalena Frechdef.Christina McHale7-5 7-5
30th Apr - 16h20Jana Fettdef.Sachia Vickery6-2 3-6 6-3
1st May - 12h10Ajla Tomljanovicdef.Silvia Soler-Espinosa6-2 3-6 6-1
30th Apr - 16h55Kirsten Flipkensdef.Petra Martic3-6 6-2 6-4
1st May - 12h10Aleksandra Krunicdef.Lara Arruabarrena-Vecino6-2 6-7 6-2
30th Apr - 12h15Sara Sorribes Tormodef.Yulia Putintseva7-6 6-0
1st May - 16h30Paula Badosa Gibertdef.Fiona Ferro5-7 6-4 6-0
1st May - 17h15Polona Hercogdef.Dominika Cibulkova2-6 7-5 6-4


Qualifications - Third Round

The winners of this round are qualified

30th Apr - 12h10Silvia Soler-Espinosadef.Matteo Trevisan6-4 6-4
30th Apr - 12h15Fiona Ferrodef.Alexandra Dulgheru6-1 6-4
30th Apr - 13h40Tamara Zidansekdef.Fanny Stollar4-6 6-4 6-4
30th Apr - 13h50Paula Badosa Gibertdef.Magdalena Frech6-1 6-3


Qualifications - Second Round

29th Apr - 13h10Silvia Soler-Espinosadef.Anna Blinkova6-4 6-3
29th Apr - 14h55Matteo Trevisandef.Barbora Krejcikova6-2 6-3
29th Apr - 13h10Fiona Ferrodef.Jessika Ponchet6-4 6-3
29th Apr - 13h15Alexandra Dulgherudef.Jil Belen Teichmann6-2 6-1
29th Apr - 16h55Fanny Stollardef.Maryna Zanevska6-3 6-4
29th Apr - 14h40Tamara Zidansekdef.Marie Benoit6-2 6-2
29th Apr - 14h40Paula Badosa Gibertdef.Arantxa Rus1-6 6-4 6-3
29th Apr - 16h20Magdalena Frechdef.Ipek Soylu6-4 4-1 ab.


Qualifications - First Round

28th Apr - 13h35Anna Blinkovadef.Daniela Seguel6-4 7-6
28th Apr - 13h15Silvia Soler-Espinosadef.Sandra Samir6-2 6-0
28th Apr - 14h30Matteo Trevisandef.Georgina Garcia Perez6-0 6-2
28th Apr - 15h00Barbora Krejcikovadef.Ayla Aksu6-1 6-0
28th Apr - 12h10Fiona Ferrodef.Caroline Dolehide6-7 6-3 6-3
28th Apr - 12h10Jessika Ponchetdef.Myrtille Georges4-6 6-4 4-1 ab.
28th Apr - 12h10Alexandra Dulgherudef.Salma Charif6-0 6-2
28th Apr - 12h10Jil Belen Teichmanndef.Panna Udvardy6-3 6-1
28th Apr - 16h50Fanny Stollardef.Danka Kovinic7-6 6-3
28th Apr - 15h30Maryna Zanevskadef.Isabelle Wallace6-3 6-1
28th Apr - 16h05Marie Benoitdef.Harmony Tan6-1 6-1
28th Apr - 14h35Tamara Zidansekdef.Bibiane Schoofs6-3 3-6 6-4
28th Apr - 17h00Arantxa Rusdef.Ons Jabeur6-3 6-1
28th Apr - 15h40Paula Badosa Gibertdef.Basak Eraydin3-6 7-5 6-1
28th Apr - 17h50Ipek Soyludef.Lizette Cabrera6-3 6-4
28th Apr - 17h30Magdalena Frechdef.Conny Perrin6-3 6-3

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved