All sports Site

Menu
 

Tennis - Moscow - 2018 - Detailed results

Choice of a season :

Russia

Full results

Moscow 2018

RussiaRussia - 13 October 2018 - 21 October 2018 - Indoor


Final

20th Oct - 12h10Darya Kasatkinadef.Ons Jabeur2-6 7-6 6-4


Semi-Finals

19th Oct - 16h05Darya Kasatkinadef.Johanna Konta6-4 6-3
19th Oct - 14h10Ons Jabeurdef.Anastasija Sevastova6-3 3-6 6-3


Quarter-Finals

18th Oct - 17h40Darya Kasatkinadef.Anastasia Pavlyuchenkova6-4 6-3
18th Oct - 15h40Johanna Kontadef.Aliaksandra Sasnovich6-2 2-6 7-6
18th Oct - 11h05Ons Jabeurdef.Anett Kontaveit7-5 6-1
18th Oct - 12h35Anastasija Sevastovadef.Vera Zvonareva4-6 7-5 6-3


Round of 16

17th Oct - 12h55Anastasia Pavlyuchenkovadef.Valentini Grammatikopoulou7-5 6-0
17th Oct - 17h40Darya Kasatkinadef.Alizé Cornet3-6 7-5 6-4
17th Oct - 14h35Aliaksandra Sasnovichdef.Kiki Bertens6-3 4-6 6-3
17th Oct - 16h50Johanna Kontadef.Daria Gavrilova6-4 3-6 6-3
17th Oct - 10h10Anett Kontaveitdef.Kristina Mladenovic6-2 7-6
17th Oct - 10h10Ons Jabeurdef.Sloane Stephens6-3 6-2
17th Oct - 11h50Anastasija Sevastovadef.Yulia Putintseva7-5 4-6 6-4
17th Oct - 11h30Vera Zvonarevadef.Karolina Pliskova6-1 6-2


Round of 32

Simona Halep Bye
Anastasia Pavlyuchenkovadef.Ajla Tomljanovic7-5 6-4
16th Oct - 15h50Alizé Cornetdef.Natalia Vikhlyantseva5-7 6-2 7-5
Darya Kasatkinadef.Lesya Tsurenko6-4 7-6
Kiki Bertens Bye
Aliaksandra Sasnovichdef.Mihaela Buzarnescu6-3 6-4
16th Oct - 20h50Daria Gavrilovadef.Vitalia Diatchenko7-6 7-5
16th Oct - 12h10Johanna Kontadef.Elise Mertens6-3 7-5
Anett Kontaveitdef.Anastasia Potapova2-6 6-3 7-5
16th Oct - 14h25Kristina Mladenovicdef.Anna Kalinskaya6-1 6-3
16th Oct - 10h05Ons Jabeurdef.Ekaterina Makarova6-1 6-2
Sloane Stephens Bye
Anastasija Sevastovadef.Magdalena Rybarikova4-6 7-5 6-3
Yulia Putintsevadef.Irina-Camelia Begu6-2 6-0
16th Oct - 11h40Vera Zvonarevadef.Irina Khromacheva6-3 6-3
Karolina Pliskova Bye


Qualifications - Third Round

The winners of this round are qualified

15th Oct - 13h25Vera Zvonarevadef.Ivana Jorovic6-4 6-4
15th Oct - 12h00Natalia Vikhlyantsevadef.Silvia Soler-Espinosa6-3 6-3
15th Oct - 10h10Irina Khromachevadef.Vitalia Diatchenko6-2 7-6
15th Oct - 10h05Ons Jabeurdef.Valentini Grammatikopoulou7-5 6-1


Qualifications - Second Round

14th Oct - 11h10Vera Zvonarevadef.Sofya Lansere6-3 6-0
14th Oct - 14h45Ivana Jorovicdef.Laura Siegemund6-2 6-4
14th Oct - 13h30Silvia Soler-Espinosadef.Ana Bogdan2-6 6-3 6-3
14th Oct - 12h55Natalia Vikhlyantsevadef.Vlada Koval7-6 6-3
14th Oct - 12h30Irina Khromachevadef.Sofya Zhuk6-2 6-0
14th Oct - 12h35Vitalia Diatchenkodef.Sabina Sharipova4-6 6-3 6-1
14th Oct - 11h05Ons Jabeurdef.Harriet Dart1-6 6-3 7-6
14th Oct - 11h10Valentini Grammatikopouloudef.Georgina Garcia Perez6-1 6-2


Qualifications - First Round

13th Oct - 13h20Vera Zvonarevadef.Alexandra Cadantu4-6 6-1 6-2
13th Oct - 12h35Sofya Lanseredef.Olga Doroshina7-6 6-7 6-3
13th Oct - 19h05Ivana Jorovicdef.Nina Stojanovic7-5 6-1
13th Oct - 18h55Laura Siegemunddef.Nigina Abduraimova7-6 3-6 6-3
13th Oct - 19h35Ana Bogdandef.Deborah Chiesa6-3 3-6 7-5
13th Oct - 20h50Silvia Soler-Espinosadef.Anna Zaja4-6 7-6 6-2
13th Oct - 18h35Vlada Kovaldef.Sabine Lisicki3-6 7-5 7-6
13th Oct - 17h10Natalia Vikhlyantsevadef.Polina Monova6-1 7-6
13th Oct - 15h25Sofya Zhukdef.Evgeniya Rodina6-3 6-4
13th Oct - 10h45Irina Khromachevadef.Ekaterine Gorgodze7-6 6-3
13th Oct - 15h45Sabina Sharipovadef.Deniz Khazaniuk6-7 6-4 3-0 ab.
13th Oct - 11h40Vitalia Diatchenkodef.Elena Rybakina7-5 6-2
13th Oct - 09h10Ons Jabeurdef.Fanny Stollar1-6 6-4 6-3
13th Oct - 09h05Harriet Dartdef.Valentyna Ivakhnenko6-1 6-3
13th Oct - 09h05Valentini Grammatikopouloudef.Alexandra Panova6-7 6-4 6-4
13th Oct - 09h10Georgina Garcia Perezdef.Varvara Flink5-7 6-4 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved