All sports Site

Menu
Tennis - Rabat - 2019 - Detailed results

Tennis - Rabat - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

Morocco

Full results

Rabat 2019

MoroccoMorocco - 27 April 2019 - 5 May 2019 - Clay


Final

4th May - 16h10Maria Sakkaridef.Johanna Konta2-6 6-4 6-1


Semi-Finals

3rd May - 16h55Maria Sakkaridef.Alison Van Uytvanck6-4 6-4
3rd May - 15h10Johanna Kontadef.Ajla Tomljanovic6-2 7-6


Quarter-Finals

2nd May - 18h25Maria Sakkaridef.Elise Mertens6-4 7-6
2nd May - 12h10Alison Van Uytvanckdef.Ysaline Bonaventure5-7 6-1 6-2
2nd May - 14h05Ajla Tomljanovicdef.Rebecca Peterson6-2 6-4
2nd May - 15h50Johanna Kontadef.Su-Wei Hsieh6-7 6-4 6-4


Round of 16

1st May - 18h10Elise Mertensdef.Ivana Jorovic6-4 6-0
1st May - 14h25Maria Sakkaridef.Isabella Shinikova6-4 6-4
1st May - 13h40Ysaline Bonaventuredef.Tamara Zidansek6-4 2-6 6-3
1st May - 12h10Alison Van Uytvanckdef.Varvara Lepchenko6-4 6-0
1st May - 15h55Rebecca Petersondef.Polona Hercog7-5 3-6 6-1
1st May - 16h05Ajla Tomljanovicdef.Timea Bacsinszky6-4 1-6 6-2
1st May - 13h40Johanna Kontadef.Ana Bogdan6-1 6-7 6-2
1st May - 12h10Su-Wei Hsiehdef.Lara Arruabarrena-Vecino4-6 7-5 6-3


Round of 32

30th Apr - 18h45Elise Mertensdef.Kirsten Flipkens6-3 6-1
29th Apr - 18h05Ivana Jorovicdef.Magda Linette6-3 6-2
29th Apr - 14h45Isabella Shinikovadef.Tatjana Maria6-4 6-2
30th Apr - 12h05Maria Sakkaridef.Olga Danilovic6-0 6-2
29th Apr - 12h10Tamara Zidansekdef.Yulia Putintseva3-6 6-4 6-3
30th Apr - 15h20Ysaline Bonaventuredef.Magdalena Rybarikova2-6 6-1 7-6
30th Apr - 13h25Varvara Lepchenkodef.Sara Sorribes Tormo6-3 6-3
29th Apr - 16h10Alison Van Uytvanckdef.Pauline Parmentier6-4 6-3
30th Apr - 12h05Polona Hercogdef.Irina Maria Bara7-6 6-4
29th Apr - 16h05Rebecca Petersondef.Viktorija Golubic7-6 6-3
30th Apr - 14h10Timea Bacsinszkydef.Johanna Larsson6-3 6-1
30th Apr - 16h40Ajla Tomljanovicdef.Fiona Ferro6-4 6-4
30th Apr - 15h55Johanna Kontadef.Yafan Wang4-6 7-6 6-4
29th Apr - 17h55Ana Bogdandef.Alizé Cornet6-3 6-3
30th Apr - 14h10Lara Arruabarrena-Vecinodef.Vera Zvonareva7-6 7-5
30th Apr - 12h10Su-Wei Hsiehdef.Daria Gavrilova6-1 3-6 6-2


Qualifications - Third Round

The winners of this round are qualified

29th Apr - 12h10Fiona Ferrodef.Greet Minnen7-6 0-6 6-3
29th Apr - 13h20Varvara Lepchenkodef.Pemra Ozgen6-3 6-4
29th Apr - 14h35Monica Niculescudef.Olga Danilovic4-4 ab.
29th Apr - 12h10Ysaline Bonaventuredef.Irina Maria Bara6-1 6-2


Qualifications - Second Round

28th Apr - 14h50Fiona Ferrodef.Sara Errani1-6 6-3 6-4
28th Apr - 13h05Greet Minnendef.Harmony Tan6-2 7-6
Pemra Ozgen Bye
28th Apr - 15h25Varvara Lepchenkodef.Panna Udvardy6-2 6-0
28th Apr - 15h30Olga Danilovicdef.Anna Danilina7-5 6-3
28th Apr - 16h40Monica Niculescudef.Bibiane Schoofs6-0 6-4
28th Apr - 13h10Ysaline Bonaventuredef.Magdalena Frech6-2 6-7 6-1
28th Apr - 13h05Irina Maria Baradef.Martina Trevisan3-6 6-4 6-3


Qualifications - First Round

27th Apr - 15h35Fiona Ferrodef.Arina Rodionova6-4 4-6 7-5
27th Apr - 15h10Sara Erranidef.Fiona Codino6-1 6-2
27th Apr - 13h20Greet Minnendef.Georgina Garcia Perez6-4 7-6
27th Apr - 12h10Harmony Tandef.Harriet Dart6-2 7-6
27th Apr - 16h30Ivana Jorovic-Ana BogdanCancelled
27th Apr - 18h25Pemra Ozgendef.Lesley Pattinama Kerkhove2-6 7-6 6-4
27th Apr - 15h25Panna Udvardydef.Rita Atik6-0 6-1
27th Apr - 17h25Varvara Lepchenkodef.Ludmilla Samsonova6-4 7-6
27th Apr - 14h15Olga Danilovicdef.Lina Qostal6-1 6-2
27th Apr - 15h20Anna Danilinadef.Zoe Hives7-6 6-4
27th Apr - 16h30Bibiane Schoofsdef.Sabine Lisicki6-3 1-6 6-1
27th Apr - 17h05Monica Niculescudef.Carolina Meligeni Rodrigues Alves6-3 6-3
27th Apr - 12h10Ysaline Bonaventuredef.Galina Voskoboeva6-4 6-1
27th Apr - 12h10Magdalena Frechdef.Laura Pigossi6-1 6-0
27th Apr - 12h10Irina Maria Baradef.Tereza Mrdeza4-6 6-4 5-5 ab.
27th Apr - 13h35Martina Trevisandef.Sada Nahimana6-2 7-5

Draw

Detailed results

Help

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved