All sports Site

Menu
Tennis - Eastbourne - 2019 - Detailed results

Tennis - Eastbourne - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

Great Britain

Full results

Eastbourne 2019

Great BritainGreat Britain - 21 June 2019 - 29 June 2019 - Grass


Final

29th Jun - 13h35Karolina Pliskovadef.Angelique Kerber6-1 6-4


Semi-Finals

28th Jun - 12h00Angelique Kerberdef.Ons Jabeurw.o.
28th Jun - 14h05Karolina Pliskovadef.Kiki Bertens6-1 6-2


Quarter-Finals

27th Jun - 12h10Ons Jabeurdef.Alizé Cornet1-6 7-5 6-3
27th Jun - 14h05Angelique Kerberdef.Simona Halep6-4 6-3
27th Jun - 15h30Kiki Bertensdef.Aryna Sabalenka6-4 3-6 6-4
27th Jun - 18h05Karolina Pliskovadef.Ekaterina Alexandrova6-2 6-0


Round of 16

26th Jun - 12h40Ons Jabeurdef.Johanna Konta6-3 6-2
26th Jun - 12h45Alizé Cornetdef.Shuai Zhang6-2 6-2
26th Jun - 14h25Angelique Kerberdef.Rebecca Peterson7-6 6-0
26th Jun - 14h40Karolina Pliskovadef.Elise Mertens6-1 6-2
26th Jun - 15h50Simona Halepdef.Polona Hercog6-1 4-6 6-3
26th Jun - 15h55Ekaterina Alexandrovadef.Jelena Ostapenko6-3 2-1 ab.
26th Jun - 17h15Kiki Bertensdef.Anna-Lena Friedsam6-3 6-3
26th Jun - 18h50Aryna Sabalenkadef.Caroline Wozniacki2-6 6-4 7-6


Round of 32

24th Jun - 16h35Karolina Pliskovadef.Margarita Gasparyan6-3 6-3
25th Jun - 12h10Kiki Bertensdef.Yulia Putintseva6-4 6-1
25th Jun - 12h20Ons Jabeurdef.Mandy Minella2-6 6-2 6-1
25th Jun - 13h40Alizé Cornetdef.Elina Svitolina6-3 7-6
25th Jun - 13h50Anna-Lena Friedsamdef.Anett Kontaveit6-3 6-4
25th Jun - 14h55Elise Mertensdef.Marketa Vondrousova6-1 5-7 6-2
25th Jun - 15h15Shuai Zhangdef.Daria Gavrilova6-3 6-1
25th Jun - 15h40Johanna Kontadef.Maria Sakkari6-4 7-6
25th Jun - 16h55Rebecca Petersondef.Lesya Tsurenko7-6 6-4
25th Jun - 17h25Aryna Sabalenkadef.Tamara Zidansek6-2 6-3
25th Jun - 17h30Angelique Kerberdef.Samantha Stosur6-4 6-4
25th Jun - 17h35Polona Hercogdef.Pauline Parmentier2-6 6-2 7-6
25th Jun - 18h20Jelena Ostapenkodef.Sloane Stephens1-6 6-0 6-3
25th Jun - 18h55Simona Halepdef.Su-Wei Hsieh6-2 6-0
25th Jun - 19h05Ekaterina Alexandrovadef.Belinda Bencic6-7 6-2 6-3
25th Jun - 20h05Caroline Wozniackidef.Andrea Petkovic6-4 6-4


First Round

Mandy Minella Bye
24th Jun - 12h10Ons Jabeurdef.Evgeniya Rodina1-6 7-6 7-5
23th Jun - 16h20Maria Sakkaridef.Jessica Pegula6-2 6-1
23th Jun - 16h00Johanna Kontadef.Dayana Yastremska6-2 6-4
24th Jun - 17h00Daria Gavrilovadef.Viktorija Golubic6-0 6-7 7-6
23th Jun - 12h10Shuai Zhangdef.Katie Swan7-6 4-6 6-4
23th Jun - 14h20Alizé Cornetdef.Heather Watson7-5 6-2
Elina Svitolina Bye
Angelique Kerber Bye
25th Jun - 12h15Samantha Stosurdef.Sofia Kenin6-2 6-3
23th Jun - 15h20Rebecca Petersondef.Aliaksandra Sasnovich4-6 6-3 6-2
25th Jun - 13h35Lesya Tsurenkodef.Zarina Diyas6-2 6-2
23th Jun - 17h50Pauline Parmentierdef.Magda Linette7-6 2-6 6-4
25th Jun - 14h50Polona Hercogdef.Barbora Strýcová7-6 0-1 ab.
24th Jun - 16h45Su-Wei Hsiehdef.Camila Giorgi6-3 4-6 6-4
Simona Halep Bye
Aryna Sabalenka Bye
24th Jun - 16h15Tamara Zidansekdef.Carla Suárez Navarro4-6 7-5 7-5
23th Jun - 17h25Andrea Petkovicdef.Darya Kasatkina5-7 6-4 6-2
24th Jun - 18h00Caroline Wozniackidef.Kirsten Flipkens6-3 6-4
23th Jun - 12h10Anett Kontaveitdef.Harriet Dart3-6 6-4 6-2
23th Jun - 17h20Anna-Lena Friedsamdef.Fiona Ferro6-2 6-2
24th Jun - 12h10Yulia Putintsevadef.Danielle Rose Collins5-0 ab.
Kiki Bertens Bye
Sloane Stephens Bye
24th Jun - 15h10Jelena Ostapenkodef.Mihaela Buzarnescu6-4 6-4
23th Jun - 15h45Ekaterina Alexandrovadef.Ajla Tomljanovic6-2 7-6
25th Jun - 12h05Belinda Bencicdef.Veronika Kudermetova6-3 6-4
24th Jun - 12h10Marketa Vondrousovadef.Saisai Zheng6-2 6-3
23th Jun - 17h35Elise Mertensdef.Mónica Puig6-4 7-6
23th Jun - 15h00Margarita Gasparyandef.Katerina Siniaková6-3 6-3
Karolina Pliskova Bye


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

22th Jun - 12h05Fiona Ferrodef.Daria Gavrilova6-3 6-0
22th Jun - 12h10Polona Hercogdef.Pauline Parmentier4-6 6-1 6-4
22th Jun - 13h20Jessica Peguladef.Mandy Minella6-2 0-0 ab.
22th Jun - 14h10Veronika Kudermetovadef.Zarina Diyas7-6 7-5
22th Jun - 14h15Dayana Yastremskadef.Viktorija Golubic6-4 6-1
22th Jun - 15h40Samantha Stosurdef.Magda Linette6-4 6-4


Qualifications - First Round

21th Jun - 12h10Daria Gavrilovadef.Vera Lapko6-4 6-0
21th Jun - 12h10Fiona Ferrodef.Eugenie Bouchard6-2 6-0
21th Jun - 12h10Jessica Peguladef.Stefanie Vögele6-3 7-5
21th Jun - 13h10Polona Hercogdef.Jil Belen Teichmann7-5 6-4
21th Jun - 13h30Mandy Minelladef.Astra Sharma2-6 7-5 6-2
21th Jun - 13h35Pauline Parmentierdef.Lizette Cabrera7-5 7-5
21th Jun - 15h00Dayana Yastremskadef.Freya Christie6-0 7-6
21th Jun - 15h20Viktorija Golubicdef.Timea Bacsinszky6-4 7-6
21th Jun - 15h50Veronika Kudermetovadef.Bernarda Pera4-6 6-3 6-3
21th Jun - 16h20Samantha Stosurdef.Iga Swiatek6-0 6-3
21th Jun - 17h30Zarina Diyasdef.Alicia Barnett6-1 6-1
21th Jun - 17h40Magda Linettedef.Urszula Radwanska7-6 6-1

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved