All sports Site

Menu
 

Tennis - Tianjin - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

China

Full results

Tianjin 2019

ChinaChina - 5 October 2019 - 13 October 2019 - Hard


Final

13th Oct - 12h30Rebecca Petersondef.Heather Watson6-4 6-4


Semi-Finals

12th Oct - 05h10Rebecca Petersondef.Ons Jabeur0-6 6-4 7-5
12th Oct - 07h35Heather Watsondef.Veronika Kudermetova6-1 6-4


Quarter-Finals

11th Oct - 04h40Rebecca Petersondef.Yafan Wang6-7 6-4 6-2
11th Oct - 07h40Ons Jabeurdef.Yulia Putintseva7-6 7-6
11th Oct - 09h50Heather Watsondef.Magda Linette7-5 6-7 7-6
11th Oct - 13h10Veronika Kudermetovadef.Dayana Yastremska6-4 6-0


Round of 16

9th Oct - 05h10Ons Jabeurdef.Xiyu Wang6-4 6-2
9th Oct - 05h10Rebecca Petersondef.Xin-yu Wang7-5 3-2 ab.
9th Oct - 06h45Yulia Putintsevadef.Samantha Stosur6-1 6-2
9th Oct - 08h00Yafan Wangdef.Caroline Garcia6-4 6-2
10th Oct - 05h10Dayana Yastremskadef.Shuai Peng6-2 6-4
10th Oct - 06h40Veronika Kudermetovadef.Saisai Zheng5-0 ab.
10th Oct - 07h30Magda Linettedef.Kurumi Naraw.o.
10th Oct - 08h25Heather Watsondef.Qiang Wang6-3 6-0


Round of 32

7th Oct - 05h10Samantha Stosurdef.Zhaoxuan Yang7-5 2-6 6-2
7th Oct - 07h35Caroline Garciadef.Anastasia Potapova2-6 6-2 6-2
7th Oct - 08h20Yulia Putintsevadef.Astra Sharma6-1 1-6 7-5
7th Oct - 09h45Heather Watsondef.Kateryna Bondarenko6-4 7-6
7th Oct - 09h45Rebecca Petersondef.Venus Williams6-3 4-6 6-3
7th Oct - 12h05Yafan Wangdef.Lauren Davis6-0 6-4
8th Oct - 05h10Magda Linettedef.Christina McHale6-3 6-1
8th Oct - 05h10Kurumi Naradef.Harriet Dart3-6 6-1 6-3
8th Oct - 05h10Xin-yu Wangdef.Shuyue Ma6-3 6-1
8th Oct - 06h40Xiyu Wangdef.Kristie Ahn6-2 7-6
8th Oct - 06h40Shuai Pengdef.Xiao-Di You6-2 7-6
8th Oct - 07h40Ons Jabeurdef.Jennifer Brady6-4 6-2
8th Oct - 08h35Dayana Yastremskadef.Lin Zhu6-2 6-3
8th Oct - 08h40Saisai Zhengdef.Yingying Duan7-6 6-2
8th Oct - 09h05Veronika Kudermetovadef.Ajla Tomljanovic6-4 6-2
8th Oct - 10h25Qiang Wangdef.Arina Rodionova6-3 6-4


Qualifications - Third Round

The winners of this round are qualified

7th Oct - 05h10Xiao-Di Youdef.Fang Ying Xun6-2 7-6
7th Oct - 05h10Kurumi Naradef.Shuyue Ma7-6 6-3
7th Oct - 06h55Arina Rodionovadef.Yuxuan Zhang6-7 6-1 6-4
7th Oct - 07h00Xiyu Wangdef.Xin-yu Wang6-3 6-2


Qualifications - Second Round

6th Oct - 05h10Xiao-Di Youdef.Yanina Wickmayer7-6 6-4
6th Oct - 05h10Kurumi Naradef.Nicole Melichar6-4 6-4
6th Oct - 05h10Shuyue Madef.Qinwen Zheng1-6 6-2 7-5
6th Oct - 07h00Fang Ying Xundef.Natalija Kostic7-5 6-4
6th Oct - 07h15Xin-yu Wangdef.Xinyu Gao6-3 6-4
6th Oct - 07h50Xiyu Wangdef.Yidi Yang6-2 6-0
6th Oct - 08h40Arina Rodionovadef.Nao Hibino3-6 6-3 7-5
6th Oct - 09h25Yuxuan Zhangdef.En Shuo Liang6-2 4-2 ab.


Qualifications - First Round

5th Oct - 04h15Qinwen Zhengdef.Qianhui Tang6-4 6-3
5th Oct - 04h15Nicole Melichardef.Jovana Jaksic6-1 3-6 6-3
5th Oct - 04h15Kurumi Naradef.Meiling Wang6-0 6-2
5th Oct - 04h15Shuyue Madef.Darija Jurak6-3 6-0
5th Oct - 05h30Xiyu Wangdef.Ziyue Sun7-6 7-5
5th Oct - 05h30Yanina Wickmayerdef.Sofia Shapatava6-1 6-1
5th Oct - 06h10Xiao-Di Youdef.Shilin Xu6-0 6-1
5th Oct - 06h10Yidi Yangdef.Emily Webley-Smith6-4 4-6 6-3
5th Oct - 06h40Natalija Kosticdef.Yue Yuan6-3 3-6 6-3
5th Oct - 07h10Fang Ying Xundef.Xinyu Jiang7-6 6-1
5th Oct - 07h15Xin-yu Wangdef.Gabriela Dabrowski6-2 6-4
5th Oct - 08h25En Shuo Liangdef.Ayano Shimizu3-6 6-2 6-2
5th Oct - 08h30Arina Rodionovadef.Haruka Kaji3-6 6-1 6-2
5th Oct - 08h45Xinyu Gaodef.Zhuoxuan Bai6-3 6-1
5th Oct - 08h45Yuxuan Zhangdef.Hanyu Guo6-2 7-5
5th Oct - 10h15Nao Hibinodef.Fangzhou Liu6-2 6-3

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved