All sports Site

Menu
Cycling - Giro d'Italia - 2003 - Detailed results

Cycling - Giro d'Italia - 2003 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Results 2003

Giro d'Italia 2003

ItalyItaly - 10th May 2003 - 2nd June 2003


Final Ranking - 2nd June 2003


1ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco89h32'09"
2ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.di7'06"
3UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnago7'11"
4ITAAndrea Noe (ITA)Alessio9'24"
5AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner9'42"
6LTURaimondas Rumsas (LTU)Lampre - Fondital9'50"
7ITADario Frigo (ITA)Fassa Bortolo10'50"
8UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardi - Colpack14'14"
9ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio14'26"
10ITAEddy Mazzoleni (ITA)Vini Caldirola - So.di19'21"
11ITAWladimir Belli (ITA)Lampre - Fondital19'41"
12POLDariusz Baranowski (POL)CCC - Polsat22'54"
13FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux24'50"
14ITAMarco Pantani (ITA)Mercatone Uno - Scanavino26'15"
15ITAMassimo Codol (ITA)Mercatone Uno - Scanavino28'17"
16ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanze - Elitron29'24"
17ITAGianni Faresin (ITA)Gerolsteiner34'47"
18SPAAdolfo Garcia Quesada (SPA)Kelme - Costa Blanca41'21"
19SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo41'29"
20ITAPaolo Lanfranchi (ITA)Panaria - Fiordo43'57"
21ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolo45'36"
22ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo46'11"
23AUSScott Sunderland (AUS)Fakta50'22"
24POLSylvester Szmyd (POL)Mercatone Uno - Scanavino51'36"
25ITALeonardo Bertagnolli (ITA)Team Saeco54'02"
26ITAPietro Caucchioli (ITA)Alessio54'29"
27SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Kelme - Costa Blanca55'45"
28ITAGiuliano Figueras (ITA)Panaria - Fiordo56'52"
29LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo57'23"
30COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Formaggi Pinzolo Fiave - Ciarrocchi59'28"
31POLTomasz Brozyna (POL)CCC - Polsat1h03'36"
32ITAGraziano Gasparre (ITA)De Nardi - Colpack1h04'21"
33POLRadoslaw Romanik (POL)CCC - Polsat1h04'41"
34ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco1h04'44"
35COLFreddy Excelino González Martinez (COL)Colombia - Selle Italia1h05'36"
36SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - So.di1h06'05"
37COLJosé Joaquim Castelblanco Romero (COL)Colombia - Selle Italia1h07'59"
38ITADenis Lunghi (ITA)Alessio1h09'56"
39SPAJosé Ignacio Gutiérrez Cataluña (SPA)Kelme - Costa Blanca1h11'08"
40CROVladimir Miholjevic (CRO)Alessio1h11'18"
41AUTGerhard Trampusch (AUT)Gerolsteiner1h14'00"
42UKRVolodimyr Duma (UKR)Landbouwkrediet - Colnago1h14'15"
43SPADaniel Clavero Sebastian (SPA)Mercatone Uno - Scanavino1h14'44"
44SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fondital1h15'41"
45ITACristian Gasperoni (ITA)Mercatone Uno - Scanavino1h20'49"
46COLHernan Dario Munoz Giraldo (COL)Colombia - Selle Italia1h20'52"
47ITAAlessandro Spezialetti (ITA)Team Saeco1h21'28"
48LTUMarius Sabaliauskas (LTU)Team Saeco1h23'49"
49POLPiotr Chmielewski (POL)CCC - Polsat1h37'10"
50UKRSergey Adveyev (UKR)Landbouwkrediet - Colnago1h37'14"
51GBRCharles Wegelius (GBR)De Nardi - Colpack1h39'00"
52ITAFortunato Baliani (ITA)Formaggi Pinzolo Fiave - Ciarrocchi1h39'15"
53NEDKoos Moerenhout (NED)Lotto - Domo1h41'09"
54DENBo Hamburger (DEN)Formaggi Pinzolo Fiave - Ciarrocchi1h42'25"
55ITAAndrea Tonti (ITA)Team Saeco1h42'27"
56ITARoberto Conti (ITA)Mercatone Uno - Scanavino1h45'50"
57ITALeonardo Zanotti (ITA)De Nardi - Colpack1h50'22"
58UKRVolodymyr Bileka (UKR)Landbouwkrediet - Colnago1h50'46"
59ITASergio Barbero (ITA)Lampre - Fondital1h54'26"
60ITARinaldo Nocentini (ITA)Formaggi Pinzolo Fiave - Ciarrocchi1h54'49"
61FRACarlos Da Cruz (FRA)La Française des Jeux1h55'51"
62ITAGiampaolo Cheula (ITA)Vini Caldirola - So.di1h57'26"
63ITAGabriele Colombo (ITA)Domina Vacanze - Elitron2h01'31"
64AUTBernhard Eisel (AUT)La Française des Jeux2h02'02"
65GERUwe Hardter (GER)Gerolsteiner2h06'02"
66ITARaffaele Illiano (ITA)Colombia - Selle Italia2h07'57"
67ITADaniele Pietropolli (ITA)Team Tenax2h09'14"
68ITARodolfo Massi (ITA)Colombia - Selle Italia2h11'24"
69BELTom Stremersch (BEL)Landbouwkrediet - Colnago2h12'00"
70ITAGiovanni Lombardi (ITA)Domina Vacanze - Elitron2h13'58"
71SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Fakta2h16'03"
72ITALorenzo Bernucci (ITA)Landbouwkrediet - Colnago2h16'26"
73ITACristiano Frattini (ITA)Team Tenax2h17'02"
74ITAMichele Gobbi (ITA)De Nardi - Colpack2h18'29"
75ITAOscar Pozzi (ITA)Team Tenax2h19'56"
76ITAFabio Baldato (ITA)Alessio2h21'26"
77COLHector Orlando Mesa Mesa (COL)Formaggi Pinzolo Fiave - Ciarrocchi2h21'44"
78ITAGianluca Tonetti (ITA)Team Tenax2h22'48"
79ITAMauro Gerosa (ITA)Vini Caldirola - So.di2h30'34"
80ITAMario Manzoni (ITA)Mercatone Uno - Scanavino2h30'41"
81ITAPaolo Fornaciari (ITA)Team Saeco2h32'18"
82GBRJulian Winn (GBR)Fakta2h32'22"
83ITADario Andriotto (ITA)Vini Caldirola - So.di2h32'50"
84ITAMario Scirea (ITA)Domina Vacanze - Elitron2h33'28"
85COLRuber Alveiro Marin Valenciana (COL)Colombia - Selle Italia2h35'34"
86ITAManuel Quinziato (ITA)Lampre - Fondital2h37'00"
87SPAJulian Usano Martinez (SPA)Kelme - Costa Blanca2h37'59"
88ITASimone Bertoletti (ITA)Lampre - Fondital2h38'34"
89CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fondital2h44'46"
90ITALeonardo Giordani (ITA)De Nardi - Colpack2h48'07"
91ITAFabiano Fontanelli (ITA)Mercatone Uno - Scanavino2h49'28"
92DENRené Jørgensen (DEN)Fakta2h52'16"
93SPAJordi Riera Valls (SPA)Kelme - Costa Blanca2h52'43"
94BELJohan Verstrepen (BEL)Landbouwkrediet - Colnago2h56'31"
95ITALuca De Angeli (ITA)Colombia - Selle Italia3h00'49"
96ITAFrancesco Secchiari (ITA)Domina Vacanze - Elitron3h03'56"
97ITASalvatore Scamardella (ITA)Landbouwkrediet - Colnago3h04'15"

Ranking by points - 2nd June 2003


1ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco154 pts
2ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.di154 pts
3CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fondital100 pts


Mountains ranking - 2nd June 2003


1FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamon324
2SWILaurent Dufaux (SWI)Alessio187
3USALance Armstrong (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor168
4FRAChristophe Moreau (FRA)Crédit Agricole137
5SPAJuan Miguel Mercado Martin (SPA)Ibanesto.com136
6SPAIban Mayo Díez (SPA)Euskaltel - Euskadi130
7SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi125
8GERJan Ullrich (GER)Bianchi118
9USATyler Hamilton (USA)Team CSC116
10ITAPaolo Bettini (ITA)Quick Step - Davitamon98
11SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor97
12FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere95
13KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom91
14GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroski77
15FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangere77
16SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC72
17COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Kelme - Costa Blanca71
18ITAIvan Basso (ITA)Fassa Bortolo68
19BELKurt Van De Wouwer (BEL)Quick Step - Davitamon67
20ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco64
21SPAAitor Garmendia Arbilla (SPA)Bianchi62
22SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Ibanesto.com62
23GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom61
24SPAJosé Luis Rubiera Vigil (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor58
25CROVladimir Miholjevic (CRO)Alessio54
26ITAAndrea Peron (ITA)Team CSC51
27FRABenoît Poilvet (FRA)Crédit Agricole51
28AUSMichael Rogers (AUS)Quick Step - Davitamon48
29SWISteve Zampieri (SWI)Vini Caldirola - So.di48
30SPAAngel Luis Casero Moreno (SPA)Bianchi47
31RUSAlexandre Botcharov (RUS)AG2R Prévoyance38
32ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio36
33FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeux35
34SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi33
35FRALudovic Turpin (FRA)AG2R Prévoyance30
36FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux29
37SPARoberto Heras Hernandez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor28
38RUSDenis Menchov (RUS)Ibanesto.com26
39SPAÍñigo Chaurreau Bernárdez (SPA)AG2R Prévoyance26
40DENNicki Sørensen (DEN)Team CSC25
41ITADaniele Nardello (ITA)Deutsche Telekom24
42SPAMikel Pradera Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroski23
43FRAMédéric Clain (FRA)Cofidis19
44FRAPatrice Halgand (FRA)Jean Delatour19
45FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidis18
46SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadi17
47FRAAnthony Geslin (FRA)Brioches La Boulangere15
48AUTGerrit Glomser (AUT)Team Saeco15
49SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Ibanesto.com15
50SCODavid Millar (SCO)Cofidis14
51AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner14
52AUSBradley McGee (AUS)La Française des Jeux12
53FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangere12
54SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidis12
55FRAFrédéric Finot (FRA)Jean Delatour11
56AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricole10
57COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floor10
58USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor9
59BELMarc Wauters (BEL)Rabobank8
60FRACarlos Da Cruz (FRA)La Française des Jeux7
61SPADavid Latasa Lasa (SPA)Kelme - Costa Blanca5
62FRANicolas Portal (FRA)AG2R Prévoyance5
63FRAPhilippe Gaumont (FRA)Cofidis5
64ITASalvatore Commesso (ITA)Team Saeco5
65BELSerge Baguet (BEL)Lotto - Domo5
66FRAAndy Flickinger (FRA)AG2R Prévoyance4
67NEDBram De Groot (NED)Rabobank4
68ITADavide Bramati (ITA)Quick Step - Davitamon4
69USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor4
70CZEPavel Padrnos (CZE)US Postal Service Presented by Berry Floor4
71ITAFabrizio Guidi (ITA)Bianchi3
72HUNLászló Bodrogi (HUN)Quick Step - Davitamon3
73NEDMichael Boogerd (NED)Rabobank3
74SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Ibanesto.com3
75RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor3
76SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Ibanesto.com2
77FRAStéphane Goubert (FRA)Jean Delatour2
78FRADamien Nazon (FRA)Brioches La Boulangere1
79ITAGiuseppe Guerini (ITA)Deutsche Telekom1
80ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo1
81ITAMassimiliano Lelli (ITA)Cofidis1
82SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)AG2R Prévoyance1
83FRANicolas Jalabert (FRA)Team CSC1
84FRASébastien Hinault (FRA)Crédit Agricole1

Stage 1 - 11th May 2003Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo5h16'03"
2ITAMario Cipollini (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
3ITAAngelo Furlan (ITA)Alessios.t.
4SPAIsaac Galvez Lopez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
5AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
6AUSGraeme Allen Brown (AUS)Panaria - Fiordos.t.
7FRAJimmy Casper (FRA)La Française des Jeuxs.t.
8ITADario Pieri (ITA)Team Saecos.t.
9CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
10ITAGraziano Gasparre (ITA)De Nardi - Colpacks.t.

Stage 2 - 12th May 2003Sprint


1ITAFabio Baldato (ITA)Alessio4h46'57"
2ITAGabriele Colombo (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
3ITAGiuliano Figueras (ITA)Panaria - Fiordos.t.
4ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
5AUTBernhard Eisel (AUT)La Française des Jeuxs.t.
6UKRVolodimyr Duma (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
7ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.dis.t.
8ITAFrancesco Casagrande (ITA)Lampre - Fonditals.t.
9ITAFabio Sacchi (ITA)Team Saecos.t.
10DENBo Hamburger (DEN)Formaggi Pinzolo Fiave - Ciarrocchis.t.

Stage 3 - 13th May 2003Escape


1ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.di3h34'38"
2ITAFrancesco Casagrande (ITA)Lampre - Fondital2"
3ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
4ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessios.t.
5ITAGabriele Colombo (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
6ITAPaolo Lanfranchi (ITA)Panaria - Fiordos.t.
7ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saecos.t.
8UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardi - Colpacks.t.
9ITAAndrea Noe (ITA)Alessios.t.
10ITAGraziano Gasparre (ITA)De Nardi - Colpacks.t.

Stage 4 - 14th May 2003Sprint


1AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo4h00'25"
2ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
3AUTBernhard Eisel (AUT)La Française des Jeuxs.t.
4ITAGiovanni Lombardi (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
5SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Faktas.t.
6SPAIsaac Galvez Lopez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
7ITAGraziano Gasparre (ITA)De Nardi - Colpacks.t.
8UKRVolodimyr Duma (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
9ITAMarco Pantani (ITA)Mercatone Uno - Scanavinos.t.

Stage 5 - 15th May 2003Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo4h54'43"
2ITAMario Cipollini (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
3AUTBernhard Eisel (AUT)La Française des Jeuxs.t.
4ITACristian Moreni (ITA)Alessios.t.
5AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
6AUSGraeme Allen Brown (AUS)Panaria - Fiordos.t.
7CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
8ITADario Pieri (ITA)Team Saecos.t.
9ITAGabriele Balducci (ITA)Vini Caldirola - So.dis.t.
10UKRVolodimyr Duma (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.

Stage 6 - 16th May 2003Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo5h11'52"
2SPAIsaac Galvez Lopez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
3CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
4ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolos.t.
5ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.dis.t.
6ITAMario Cipollini (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
7ITAGiovanni Lombardi (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
8ITAGraziano Gasparre (ITA)De Nardi - Colpack3"
9AUSGraeme Allen Brown (AUS)Panaria - Fiordos.t.
10ITADaniele Bennati (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.

Stage 7 - 17th May 2003Mountain


1ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.di3h55'19"
2ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saecos.t.
3ITAAndrea Noe (ITA)Alessio2"
4RUSPavel Tonkov (RUS)CCC - Polsat14"
5ITAEddy Mazzoleni (ITA)Vini Caldirola - So.di37"
6LTUMarius Sabaliauskas (LTU)Team Saeco38"
7LTURaimondas Rumsas (LTU)Lampre - Fonditals.t.
8ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio53"
9UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnago59"
10MEXJulio Alberto Perez Cuapio (MEX)Panaria - Fiordo1'21"

Stage 8 - 19th May 2003Sprint


1ITAMario Cipollini (ITA)Domina Vacanze - Elitron5h29'46"
2AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
3ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
4SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Faktas.t.
5SPAIsaac Galvez Lopez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
6LATAndris Nauduzs (LAT)CCC - Polsats.t.
7CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
8ITAAngelo Furlan (ITA)Alessios.t.
9AUTBernhard Eisel (AUT)La Française des Jeuxs.t.
10ITACrescenzo D'Amore (ITA)Team Tenaxs.t.

Stage 9 - 20th May 2003Sprint


1ITAMario Cipollini (ITA)Domina Vacanze - Elitron3h41'58"
2AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
3ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
4CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
5ITADaniele Bennati (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
6ITAGiovanni Lombardi (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
7AUTBernhard Eisel (AUT)La Française des Jeux3"
8ITADario Pieri (ITA)Team Saecos.t.
9AUTWerner Riebenbauer (AUT)Faktas.t.
10DENLars Ytting Bak (DEN)Fakta5"

Stage 10 - 21th May 2003Escape


1NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Fakta5h34'23"
2ITAPaolo Tiralongo (ITA)Panaria - Fiordo1"
3ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saecos.t.
4ITALeonardo Bertagnolli (ITA)Team Saeco10"
5ITAGiuliano Figueras (ITA)Panaria - Fiordo26"
6ITAMichele Scarponi (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
7LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
8UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
9FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeuxs.t.
10ITAFrancesco Casagrande (ITA)Lampre - Fonditals.t.

Stage 11 - 22th May 2003Sprint


1AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domo5h44'13"
2ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
3ITACrescenzo D'Amore (ITA)Team Tenaxs.t.
4UKRMikhaylo Khalilov (UKR)Colombia - Selle Italias.t.
5CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
6USAGuido Trenti (USA)Fassa Bortolos.t.
7AUTGerhard Trampusch (AUT)Gerolsteiners.t.
8ITALorenzo Bernucci (ITA)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
9ESTAndrus Aug (EST)De Nardi - Colpacks.t.
10ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolos.t.

Stage 12 - 23th May 2003Mountain


1ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco5h10'30"
2ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.di34"
3ITAFrancesco Casagrande (ITA)Lampre - Fondital39"
4UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnago42"
5ITAMarco Pantani (ITA)Mercatone Uno - Scanavino43"
6MEXJulio Alberto Perez Cuapio (MEX)Panaria - Fiordo1'05"
7ITAAndrea Noe (ITA)Alessio1'07"
8ITAEddy Mazzoleni (ITA)Vini Caldirola - So.di1'20"
9SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo1'30"
10LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo1'31"

Stage 13 - 24th May 2003Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo3h38'58"
2ITADaniele Bennati (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
3ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.dis.t.
4ITAEddy Mazzoleni (ITA)Vini Caldirola - So.dis.t.
5ITALorenzo Bernucci (ITA)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
6ITAMatteo Carrara (ITA)De Nardi - Colpacks.t.
7AUTGerhard Trampusch (AUT)Gerolsteiners.t.
8ITAPaolo Lanfranchi (ITA)Panaria - Fiordos.t.
9ITAGiovanni Lombardi (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
10UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.

Stage 14 - 26th May 2003Mountain


1ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco4h46'43"
2ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.di35"
3LTURaimondas Rumsas (LTU)Lampre - Fondital36"
4MEXJulio Alberto Perez Cuapio (MEX)Panaria - Fiordo49"
5UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t..
6ITAAndrea Noe (ITA)Alessio56"
7ITAFrancesco Casagrande (ITA)Lampre - Fondital59"
8ITAEddy Mazzoleni (ITA)Vini Caldirola - So.di1'17"
9ITAWladimir Belli (ITA)Lampre - Fondital1'38"
10AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner1'43"

Stage 15 - 27th May 2003Time Trial


1SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo54'33"
2SWEMagnus Bäckstedt (SWE)Fakta51"
3UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardi - Colpack1'22"
4ITADario Frigo (ITA)Fassa Bortolo1'23"
5UKRBogdan Bondariew (UKR)CCC - Polsat1'30"
6UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnago1'36"
7ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco1'40"
8LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo1'41"
9FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeuxs.t..
10AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner1'52"

Stage 16 - 28th May 2003Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo4h39'34"
2FRAJimmy Casper (FRA)La Française des Jeuxs.t.
3CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
4ITADaniele Bennati (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
5ITAGraziano Gasparre (ITA)De Nardi - Colpacks.t.
6ITADario Pieri (ITA)Team Saecos.t.
7ESTAndrus Aug (EST)De Nardi - Colpacks.t.
8ITAAngelo Furlan (ITA)Alessios.t.
9DENLars Ytting Bak (DEN)Faktas.t.
10ITAMarco Pantani (ITA)Mercatone Uno - Scanavinos.t.

Stage 17 - 29th May 2003Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo2h39'47"
2CZEJan Svorada (CZE)Lampre - Fonditals.t.
3ITAGiovanni Lombardi (ITA)Domina Vacanze - Elitrons.t.
4ITAAngelo Furlan (ITA)Alessios.t.
5AUTWerner Riebenbauer (AUT)Faktas.t.
6FRAJimmy Casper (FRA)La Française des Jeuxs.t.
7ITARaffaele Illiano (ITA)Colombia - Selle Italias.t.
8ITAGiuseppe Palumbo (ITA)De Nardi - Colpacks.t.
9GERRobert Förster (GER)Gerolsteiners.t.
10ESTAndrus Aug (EST)De Nardi - Colpacks.t.

Stage 18 - 30th May 2003Mountain


1ITADario Frigo (ITA)Fassa Bortolo5h23'43"
2ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco10"
3AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner2'38"
4UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnago3'12"
5LTURaimondas Rumsas (LTU)Lampre - Fondital4'01"
6ITAAndrea Noe (ITA)Alessios.t.
7ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio4'04"
8ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.di5'08"
9UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardi - Colpacks.t.
10FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeuxs.t.

Stage 19 - 31th May 2003Mountain


1ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco6h20'05"
2ITADario Frigo (ITA)Fassa Bortolo3"
3ITAEddy Mazzoleni (ITA)Vini Caldirola - So.dis.t.
4ITAAndrea Noe (ITA)Alessio10"
5ITAFranco Pellizotti (ITA)Alessio13"
6ITAWladimir Belli (ITA)Lampre - Fondital21"
7LTURaimondas Rumsas (LTU)Lampre - Fondital27"
8UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
9ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.di36"
10SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo39"

Stage 20 - 1st June 2003Escape


1ITAGiovanni Lombardi (ITA)Domina Vacanze - Elitron3h05'30"
2ITAEddy Mazzoleni (ITA)Vini Caldirola - So.dis.t.
3ITAGiuliano Figueras (ITA)Panaria - Fiordos.t.
4ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolos.t.
5ITAMario Manzoni (ITA)Mercatone Uno - Scanavino4"
6ITAPaolo Lanfranchi (ITA)Panaria - Fiordos.t.
7ITAMichele Gobbi (ITA)De Nardi - Colpacks.t.
8SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
9ITAFortunato Baliani (ITA)Formaggi Pinzolo Fiave - Ciarrocchis.t.
10UKRVolodimyr Duma (UKR)Landbouwkrediet - Colnagos.t.

Stage 21 - 2nd June 2003Time Trial


1UKRSerhiy Honchar (UKR)De Nardi - Colpack38'04"
2ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo19"
3SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo20"
4ITADario Frigo (ITA)Fassa Bortolo26"
5LTURaimondas Rumsas (LTU)Lampre - Fondital1'03"
6FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux1'05"
7ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - So.di1'16"
8ITALeonardo Bertagnolli (ITA)Team Saeco1'18"
9UKRYaroslav Popovych (UKR)Landbouwkrediet - Colnago1'19"
10AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner1'21"

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved