All sports Site

Menu
Cycling - Paris - Nice - 2003 - Detailed results

Cycling - Paris - Nice - 2003 - Detailed results

Choice of a season :

France

Results 2003

Paris - Nice 2003

FranceFrance - 9 March 2003 - 16 March 2003


Final Ranking - 16 March 2003


1KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom19h28'32''
2SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Eroski43''
3ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiner54''
4GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroski55''
5FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere1'24''
6SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Milaneza - Mss1'28''
7DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Mss1'30''
8UKRVolodymir Gustov (UKR)Fassa Bortolo1'41''
9SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi1'48''
10SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems2'04''
11ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco2'19''
12NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Fakta2'22''
13SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroski2'34''
14COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Kelme - Costa Blanca2'35''
15FRALaurent Lefevre (FRA)Jean Delatour3'33''
16LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo4'16''
17RUSAlexandre Botcharov (RUS)AG2R Prévoyances.t.
18SPADavid Latasa Lasa (SPA)Kelme - Costa Blanca4'20''
19BELKurt Van De Wouwer (BEL)Quick Step - Davitamon4'24''
20SWICédric Fragniere (SWI)Crédit Agricole4'25''
21SWIFabian Jeker (SWI)Milaneza - Mss4'51''
22SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)O.N.C.E. - Eroski5'10''
23SWIOscar Camenzind (SWI)Phonak Hearing Systems5'13''
24FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance5'21''
25PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Milaneza - Mss7'07''
26SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadi7'33''
27FRADidier Rous (FRA)Brioches La Boulangere10'26''
28FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangere10'51''
29FRAJean-Cyril Robin (FRA)La Française des Jeux11'55''
30FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangere12'42''
31ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolo13'04''
32GERUdo Bölts (GER)Gerolsteiner13'06''
33PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Mss13'41''
34FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamons.t.
35SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systems13'44''
36SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC17'30''
37FRAStéphane Goubert (FRA)Jean Delatour17'48''
38FRASébastien Joly (FRA)Jean Delatour21'22''
39PORRui Lavarinhas (POR)Milaneza - Mss21'51''
40USATyler Hamilton (USA)Team CSC25'49''
41SPAAngel Castresana Del Val (SPA)O.N.C.E. - Eroski25'57''
42GERJens Voigt (GER)Crédit Agricole26'19''
43FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangere26'32''
44SPARuben Diaz De Cerio (SPA)Euskaltel - Euskadi26'35''
45FRABenoît Poilvet (FRA)Crédit Agricole26'45''
46SPAJosu Silloniz Aresti (SPA)Euskaltel - Euskadi28'08''
47FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangere28'25''
48SPAKoldo Gil Perez (SPA)O.N.C.E. - Eroski28'34''
49SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Kelme - Costa Blanca29'11''
50FRAFranck Bouyer (FRA)Brioches La Boulangere29'13''
51SPAIgor Astarloa Askasibar (SPA)Team Saeco29'28''
52FRACédric Vasseur (FRA)Cofidis30'32''
53LUXBenoît Joachim (LUX)US Postal Service Presented by Berry Floor31'55''
54FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux36'57''
55SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolo36'59''
56FRAFrédéric Bessy (FRA)Cofidis37'59''
57SPADavid Arroyo Duran (SPA)O.N.C.E. - Eroski38'39''
58NEDKoos Moerenhout (NED)Lotto - Domo39'25''
59SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)AG2R Prévoyance39'42''
60BELNico Mattan (BEL)Cofidis40'29''
61DENLennie Kristensen (DEN)Team CSC40'36''
62SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems44'59''
63DENLars Ytting Bak (DEN)Fakta45'13''
64GERMatthias Kessler (GER)Deutsche Telekom45'55''
65USAGuido Trenti (USA)Fassa Bortolo46'10''
66FRANicolas Jalabert (FRA)Team CSC47'16''
67FRAFabrice Gougot (FRA)Phonak Hearing Systems48'26''
68SPAMikel Pradera Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroski50'02''
69LUXFränk Schleck (LUX)Team CSC50'09''
70SPAJosé Alberto Martinez Trinidad (SPA)Euskaltel - Euskadi51'11''
71LTUMarius Sabaliauskas (LTU)Team Saeco51'14''
72VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadi51'24''
73GERTorsten Hiekmann (GER)Deutsche Telekom54'26''
74FRAMédéric Clain (FRA)Cofidis54'57''
75SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Team CSC57'05''
76NEDTristan Hoffman (NED)Team CSC59'36''
77USAAntonio Cruz (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor59'41''
78BELWilfried Cretskens (BEL)Quick Step - Davitamon1h00'42''
79PORLizuarte Manuel Goncalves Martins (POR)Milaneza - Mss1h02'04''
80GBRBradley Wiggins (GBR)La Française des Jeux1h04'29''
81FRAChristophe Oriol (FRA)AG2R Prévoyance1h04'39''
82SPAÍñigo Chaurreau Bernárdez (SPA)AG2R Prévoyance1h04'49''
83NEDLeon Van Bon (NED)Lotto - Domo1h04'57''
84USABobby Julich (USA)Deutsche Telekom1h08'21''
85SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi1h09'08''
86GBRJulian Winn (GBR)Fakta1h09'41''
87FRAAndy Flickinger (FRA)AG2R Prévoyance1h09'57''
88ITANicola Loda (ITA)Fassa Bortolo1h11'54''
89FRANicolas Portal (FRA)AG2R Prévoyance1h14'59''
90USADamon Kluck (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor1h18'04''
91BELMario Aerts (BEL)Deutsche Telekom1h32'19''

Prologue - Issy - les - Moulineaux, 4.8 km - 9 March 2003Time Trial


1BELNico Mattan (BEL)Cofidis0:05:47
2USATyler Hamilton (USA)Team CSC0:02
3FRAPhilippe Gaumont (FRA)Cofidis0:05
4AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricoles.t.
5SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolos.t.
6ITADario Frigo (ITA)Fassa Bortolo0:06
7SPAMikel Pradera Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
8FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux0:07
9FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
10KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom0:08
11NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
12SWIOscar Camenzind (SWI)Phonak Hearing Systems0:09
13FRAEmmanuel Magnien (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
14ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
15AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeuxs.t.
16SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Milaneza - Mss0:10
17BELFrank Vandenbroucke (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
18LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo0:11
19DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Msss.t.
20FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangere0:12
21GBRBradley Wiggins (GBR)La Française des Jeuxs.t.
22SPAIgor Astarloa Askasibar (SPA)Team Saecos.t.
23GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroskis.t.
24GERTorsten Hiekmann (GER)Deutsche Telekoms.t.
25GERJens Voigt (GER)Crédit Agricoles.t.
26FRALaurent Lefevre (FRA)Jean Delatour0:13
27USABobby Julich (USA)Deutsche Telekoms.t.
28NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Faktas.t.
29FRANicolas Jalabert (FRA)Team CSC0:14
30FRADidier Rous (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
31SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
32FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
33ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
34FRACédric Vasseur (FRA)Cofidis0:15
35FRAEddy Seigneur (FRA)Jean Delatours.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 1 - Auxerre - Paray le Monial, 191 km - 10 March 2003Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo5:13:25
2AUSRobbie McEwen (AUS)Lotto - Domos.t.
3AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricoles.t.
4AUTRené Haselbacher (AUT)Gerolsteiners.t.
5BELTom Boonen (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
6FRAEmmanuel Magnien (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
7GERDanilo Hondo (GER)Deutsche Telekoms.t.
8AUTWerner Riebenbauer (AUT)Faktas.t.
9BLRAlexandre Usov (BLR)Phonak Hearing Systemss.t.
10SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
11DENLars Ytting Bak (DEN)Faktas.t.
12SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
13SPAIgor Astarloa Askasibar (SPA)Team Saecos.t.
14FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
15FRAAndy Flickinger (FRA)AG2R Prévoyances.t.
16FRAPatrice Halgand (FRA)Jean Delatours.t.
17ITAGiosué Bonomi (ITA)Team Saecos.t.
18NORThor Hushovd (NOR)Crédit Agricoles.t.
19FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
20LUXBenoît Joachim (LUX)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
21USAGuido Trenti (USA)Fassa Bortolos.t.
22NEDMax Van Heeswijk (NED)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
23SPAAngel Castresana Del Val (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
24NEDTristan Hoffman (NED)Team CSCs.t.
25BELNico Mattan (BEL)Cofidiss.t.
26NEDAart Vierhouten (NED)Lotto - Domos.t.
27FRALaurent Lefevre (FRA)Jean Delatours.t.
28USAAntonio Cruz (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
29GERVolker Ordowski (GER)Gerolsteiners.t.
30NEDStefan Van Dijk (NED)Lotto - Domos.t.
31GERJens Voigt (GER)Crédit Agricoles.t.
32ITAMirko Celestino (ITA)Team Saecos.t.
33KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekoms.t.
34ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
35KAZAndrei Kivilev (KAZ)Cofidiss.t.
36SPAJosé Alberto Martinez Trinidad (SPA)Euskaltel - Euskadi0:06
37ITADario Frigo (ITA)Fassa Bortolos.t.
38SWIOscar Camenzind (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
39SPAMikel Pradera Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
40SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
41BELWilfried Cretskens (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
42POLMarek Rutkiewicz (POL)Cofidiss.t.
43USATyler Hamilton (USA)Team CSCs.t.
44SWIAurélien Clerc (SWI)Quick Step - Davitamons.t.
45FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamons.t.
46LUXFränk Schleck (LUX)Team CSCs.t.
47FRAFabrice Gougot (FRA)Phonak Hearing Systemss.t.
48USABobby Julich (USA)Deutsche Telekoms.t.
49FRACédric Vasseur (FRA)Cofidiss.t.
50FRAMédéric Clain (FRA)Cofidiss.t.
51LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
52FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeuxs.t.
53BELKurt Van De Wouwer (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
54UKRYuriy Krivtsov (UKR)Jean Delatours.t.
55GERMatthias Kessler (GER)Deutsche Telekoms.t.
56SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Milaneza - Msss.t.
57SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
58SPAJosu Silloniz Aresti (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
59FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
60FRANicolas Portal (FRA)AG2R Prévoyances.t.
61ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolos.t.
62VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadis.t.
63PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Milaneza - Msss.t.
64KAZAndrey Kashechkin (KAZ)Quick Step - Davitamons.t.
65FRASébastien Joly (FRA)Jean Delatours.t.
66DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Msss.t.
67PORRui Lavarinhas (POR)Milaneza - Msss.t.
68ITANicola Loda (ITA)Fassa Bortolos.t.
69GERTorsten Schmidt (GER)Gerolsteiners.t.
70SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
71BELFrank Vandenbroucke (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
72FRAJean-Cyril Robin (FRA)La Française des Jeuxs.t.
73GERSteffen Weigold (GER)Gerolsteiners.t.
74FRALudovic Turpin (FRA)AG2R Prévoyances.t.
75SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolos.t.
76GERSebastian Lang (GER)Gerolsteiners.t.
77RUSAlexandre Botcharov (RUS)AG2R Prévoyances.t.
78FRADidier Rous (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
79PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Msss.t.
80SPARuben Diaz De Cerio (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
81NEDLeon Van Bon (NED)Lotto - Domos.t.
82SPAGorka Gerrikagoitia Arrien (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
83FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeuxs.t.
84FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
85FRABenoît Salmon (FRA)Phonak Hearing Systemss.t.
86FRAFranck Renier (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
87SWICédric Fragniere (SWI)Crédit Agricoles.t.
88SPADavid Cañada Garcia (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
89FRANicolas Jalabert (FRA)Team CSCs.t.
90PORLizuarte Manuel Goncalves Martins (POR)Milaneza - Msss.t.
91BELAxel Merckx (BEL)Lotto - Domos.t.
92NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Faktas.t.
93FRAPhilippe Gaumont (FRA)Cofidiss.t.
94FRAMiguel Martinez (FRA)Phonak Hearing Systemss.t.
95GERTorsten Hiekmann (GER)Deutsche Telekoms.t.
96SPAJordi Riera Valls (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
97DENLennie Kristensen (DEN)Team CSCs.t.
98DENRené Jørgensen (DEN)Faktas.t.
99BELChristophe Brandt (BEL)Lotto - Domos.t.
100SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
101GERUdo Bölts (GER)Gerolsteiners.t.
102DENThomas Bruun Eriksen (DEN)Team CSCs.t.
103SWIFabian Jeker (SWI)Milaneza - Msss.t.
104SPAAlexis Rodriguez Hernandez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
105SPAÍñigo Chaurreau Bernárdez (SPA)AG2R Prévoyances.t.
106FRAAnthony Morin (FRA)Crédit Agricoles.t.
107AUSMatthew Wilson (AUS)La Française des Jeuxs.t.
108GBRBradley Wiggins (GBR)La Française des Jeuxs.t.
109FRAFrédéric Bessy (FRA)Cofidiss.t.
110ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saecos.t.
111LTUMarius Sabaliauskas (LTU)Team Saecos.t.
112GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroskis.t.
113SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Team CSCs.t.
114FRAChristophe Oriol (FRA)AG2R Prévoyances.t.
115DENMichael Skelde (DEN)Faktas.t.
116SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
117GERJörg Ludewig (GER)Team Saecos.t.
118FRAMickael Pichon (FRA)La Française des Jeuxs.t.
119COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Kelme - Costa Blancas.t.
120SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
121USADamon Kluck (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
122NEDKoos Moerenhout (NED)Lotto - Domos.t.
123FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidiss.t.
124GERRonny Scholz (GER)Gerolsteiners.t.
125SPADavid Latasa Lasa (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
126SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSCs.t.
127SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
128DENJørgen Bo Petersen (DEN)Faktas.t.
129SPAJulian Usano Martinez (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
130FRAStéphane Goubert (FRA)Jean Delatours.t.
131NZLChristopher Jenner (NZL)Crédit Agricoles.t.
132SPADavid Arroyo Duran (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
133DENFrank Høj (DEN)Faktas.t.
134ITAIvan Quaranta (ITA)Team Saecos.t.
135SPAKoldo Gil Perez (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
136UKRVolodymir Gustov (UKR)Fassa Bortolos.t.
137SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)AG2R Prévoyances.t.
138BELMario Aerts (BEL)Deutsche Telekoms.t.
139FRABenoît Poilvet (FRA)Crédit Agricoles.t.
140CZEPavel Padrnos (CZE)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
141SPADe Munain Alberto López (SPA)s.t.
142AUSMatthew White (AUS)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
143ITADaniele Nardello (ITA)Deutsche Telekoms.t.
144FRALudovic Martin (FRA)Jean Delatours.t.
145FRAEddy Seigneur (FRA)Jean Delatours.t.
146FRANicolas Vogondy (FRA)La Française des Jeuxs.t.
147FRAFranck Bouyer (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
148FRAThomas Voeckler (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
149BELGlenn D'Hollander (BEL)Lotto - Domos.t.
150PORPaulo Barroso (POR)Milaneza - Msss.t.
151RUSGuennadi Mikhailov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
152GBRJulian Winn (GBR)Fakta0:24
153SPAIsaac Galvez Lopez (SPA)Kelme - Costa Blanca1:06
154AUSBaden Cooke (AUS)La Française des Jeux1:31
155ITAAlessio Galletti (ITA)Team Saeco4:41
156FRAStéphane Augé (FRA)Crédit Agricole18:51
157FRAJean-Patrick Nazon (FRA)Jean Delatour
158GERChristian Werner (GER)Deutsche Telekom

Go to result of the stage including all rankings



Stage 2 - La Clayette - Saint Etienne, 182.5 km - 11 March 2003Escape


1ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiner5:01:14
2KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekoms.t.
3RUSAlexandre Botcharov (RUS)AG2R Prévoyances.t.
4ITADario Frigo (ITA)Fassa Bortolos.t.
5SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
6UKRVolodymir Gustov (UKR)Fassa Bortolo0:03
7SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:18
8SPADavid Latasa Lasa (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
9SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
10GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroskis.t.
11BELAxel Merckx (BEL)Lotto - Domos.t.
12LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo0:46
13NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Faktas.t.
14BELKurt Van De Wouwer (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
15FRAJean-Cyril Robin (FRA)La Française des Jeuxs.t.
16SPAKoldo Gil Perez (SPA)O.N.C.E. - Eroski0:48
17FRADidier Rous (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
18SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
19ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saecos.t.
20DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Msss.t.
21SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
22SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Milaneza - Msss.t.
23DENJørgen Bo Petersen (DEN)Faktas.t.
24SWICédric Fragniere (SWI)Crédit Agricoles.t.
25COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Kelme - Costa Blancas.t.
26FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere1:01
27NEDMax Van Heeswijk (NED)US Postal Service Presented by Berry Floor1:58
28FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamons.t.
29DENRené Jørgensen (DEN)Faktas.t.
30FRALaurent Lefevre (FRA)Jean Delatours.t.
31SWIOscar Camenzind (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
32PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Msss.t.
33ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolos.t.
34PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Milaneza - Msss.t.
35FRAEmmanuel Magnien (FRA)Brioches La Boulangeres.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 3 - Le Puy en Velay - Le Pont du Gard, 192.5 km - 12 March 2003Sprint

This stage was cancelled.


Stage 4 - Source Perrier à Vergèze, 16.5 km - 13 March 2003Time Trial


1ITADario Frigo (ITA)Fassa Bortolo0:19:07
2GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroski0:08
3USATyler Hamilton (USA)Team CSC0:13
4BELFrank Vandenbroucke (BEL)Quick Step - Davitamon0:14
5SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Eroski0:18
6DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Mss0:20
7FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangere0:22
8KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom0:24
9DENJørgen Bo Petersen (DEN)Fakta0:28
10FRADidier Rous (FRA)Brioches La Boulangere0:31
11UKRVolodymir Gustov (UKR)Fassa Bortolo0:38
12SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroski0:40
13SPAMikel Pradera Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroski0:42
14SPAKoldo Gil Perez (SPA)O.N.C.E. - Eroski0:45
15GERTorsten Schmidt (GER)Gerolsteiners.t.
16GERTorsten Hiekmann (GER)Deutsche Telekom0:46
17GERJens Voigt (GER)Crédit Agricoles.t.
18GBRBradley Wiggins (GBR)La Française des Jeux0:47
19SPADavid Cañada Garcia (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
20SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systems0:48
21UKRYuriy Krivtsov (UKR)Jean Delatours.t.
22SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Milaneza - Mss0:49
23SWIFabian Cancellara (SWI)Fassa Bortolo0:57
24ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiner0:59
25SPADavid Arroyo Duran (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
26NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Fakta1:01
27FRAEddy Seigneur (FRA)Jean Delatours.t.
28BELKurt Van De Wouwer (BEL)Quick Step - Davitamon1:02
29USABobby Julich (USA)Deutsche Telekoms.t.
30AUSStuart O'Grady (AUS)Crédit Agricole1:04
31FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux1:05
32ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolos.t.
33LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo1:06
34FRABenoît Salmon (FRA)Phonak Hearing Systems1:08
35LUXBenoît Joachim (LUX)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 5 - Aix en Provence - Toulon Mont - Faron, 152.5 km - 14 March 2003Mountain


1KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom3:46:22
2ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saeco0:07
3FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidiss.t.
4SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSCs.t.
5FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance0:11
6ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
7SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Milaneza - Mss0:13
8SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:19
9SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
10COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Kelme - Costa Blanca0:21
11SWIFabian Jeker (SWI)Milaneza - Msss.t.
12DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Msss.t.
13SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
14FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
15GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroski0:26
16FRALaurent Lefevre (FRA)Jean Delatours.t.
17PORRui Lavarinhas (POR)Milaneza - Msss.t.
18SWIOscar Camenzind (SWI)Phonak Hearing Systems0:30
19USATyler Hamilton (USA)Team CSC0:32
20NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Faktas.t.
21SPAKoldo Gil Perez (SPA)O.N.C.E. - Eroski0:35
22SWICédric Fragniere (SWI)Crédit Agricole0:40
23FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux0:48
24BELKurt Van De Wouwer (BEL)Quick Step - Davitamon0:51
25SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
26RUSAlexandre Botcharov (RUS)AG2R Prévoyances.t.
27LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
28UKRVolodymir Gustov (UKR)Fassa Bortolo0:53
29DENJørgen Bo Petersen (DEN)Faktas.t.
30FRAJean-Cyril Robin (FRA)La Française des Jeux1:16
31FRAFabrice Gougot (FRA)Phonak Hearing Systemss.t.
32FRALudovic Martin (FRA)Jean Delatours.t.
33FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
34FRADidier Rous (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
35FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 6 - Toulon - Cannes, 194.5 km - 15 March 2003Escape


1SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)O.N.C.E. - Eroski5:02:01
2SPADavid Latasa Lasa (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
3FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyances.t.
4FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
5SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
6LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolo0:21
7DENFrank Høj (DEN)Faktas.t.
8NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Faktas.t.
9FRARichard Virenque (FRA)Quick Step - Davitamons.t.
10SWIOscar Camenzind (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
11SPAJosu Silloniz Aresti (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
12SPAAngel Castresana Del Val (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
13BELKurt Van De Wouwer (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
14ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
15SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
16RUSAlexandre Botcharov (RUS)AG2R Prévoyances.t.
17SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
18ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolos.t.
19DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Msss.t.
20KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekoms.t.
21FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
22FRAJérôme Pineau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
23FRADidier Rous (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
24SWICédric Fragniere (SWI)Crédit Agricoles.t.
25FRAFranck Bouyer (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
26COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Kelme - Costa Blancas.t.
27GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroskis.t.
28PORPedro Cardoso (POR)Milaneza - Msss.t.
29FRALaurent Lefevre (FRA)Jean Delatours.t.
30SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Milaneza - Msss.t.
31GERUdo Bölts (GER)Gerolsteiners.t.
32PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Milaneza - Msss.t.
33SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
34SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
35SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 7 - Nice - Nice, 160 km - 16 March 2003Escape


1SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Milaneza - Mss4:01:21
2SWIFabian Jeker (SWI)Milaneza - Mss0:03
3COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Kelme - Costa Blancas.t.
4FRALaurent Brochard (FRA)AG2R Prévoyance0:10
5NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Fakta0:11
6FRASylvain Chavanel (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
7ITAGilberto Simoni (ITA)Team Saecos.t.
8SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
9ITADavide Rebellin (ITA)Gerolsteiners.t.
10SPAGorka Gonzalez Larranaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
11SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
12DENClaus Michael Møller (DEN)Milaneza - Msss.t.
13SPAMikel Zarrabeitia Uranga (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
14FRALaurent Lefevre (FRA)Jean Delatours.t.
15SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systemss.t.
16GERJörg Jaksche (GER)O.N.C.E. - Eroskis.t.
17SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
18UKRVolodymir Gustov (UKR)Fassa Bortolos.t.
19PORRui Lavarinhas (POR)Milaneza - Msss.t.
20KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekoms.t.
21SPAJosé Alberto Martinez Trinidad (SPA)Euskaltel - Euskadi1:42
22SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)O.N.C.E. - Eroskis.t.
23SPADavid Latasa Lasa (SPA)Kelme - Costa Blancas.t.
24USATyler Hamilton (USA)Team CSCs.t.
25RUSAlexandre Botcharov (RUS)AG2R Prévoyances.t.
26BELKurt Van De Wouwer (BEL)Quick Step - Davitamons.t.
27SWIOscar Camenzind (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
28LUXKim Kirchen (LUX)Fassa Bortolos.t.
29SWICédric Fragniere (SWI)Crédit Agricoles.t.
30PORRui Miguel Sousa Barbosa (POR)Milaneza - Msss.t.
31DENLennie Kristensen (DEN)Team CSC4:32
32FRAWalter Beneteau (FRA)Brioches La Boulangeres.t.
33FRAStéphane Goubert (FRA)Jean Delatours.t.
34FRABenoît Poilvet (FRA)Crédit Agricoles.t.
35GERJens Voigt (GER)Crédit Agricoles.t.

Go to result of the stage including all rankings


Results by stage

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved