All sports Site

Menu
Cycling - Giro del Trentino - 2005 - Detailed results

Cycling - Giro del Trentino - 2005 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Results 2005

Giro del Trentino 2005

ItalyItaly - 19 April 2005 - 22 April 2005


General classification - 22 April 2005


1MEXJulio Alberto Perez Cuapio (MEX)Panaria - Navigare17.45.29
2RUSEvgeni Petrov (RUS)Lampre - Caffita0.34
3ITASergio Ghisalberti (ITA)Domina Vacanze - De Nardi0.44
4SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Comunidad Valenciana - Elche0.52
5RSADavid George (RSA)Team Barloworld - Valsir1.14
6RSATiaan Kannemeyer (RSA)Team Barloworld - Valsir1.15
7SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Fassa Bortolo1.23
8VENJosé Humberto Rujano Guillen (VEN)Colombia - Selle Italias.t.
9SLOJanez Brajkovic (SLO)Discovery Channel Pro Cycling Team1.29
10SPADavid Latasa Lasa (SPA)Comunidad Valenciana - Elche1.39
11ITAMassimiliano Gentili (ITA)Naturino - Sapore Di Mare3.01
12UKRSerhiy Honchar (UKR)Domina Vacanze - De Nardi3.49
13ITAEmanuele Sella (ITA)Panaria - Navigare4.05
14ITADomenico Pozzovivo (ITA)Panaria - Navigares.t.
15POLPrzemyslaw Niemec (POL)Miche4.11
16RUSPavel Tonkov (RUS)Team L.p.r.4.15
17ITAFrancesco Casagrande (ITA)Naturino - Sapore Di Mare4.18
18ITALuca Mazzanti (ITA)Panaria - Navigare4.20
19SPAPedro Arreitunandia Quintero (SPA)Team Barloworld - Valsir4.24
20ITAGilberto Simoni (ITA)Lampre - Caffitas.t.
21ITAAndrea Noe (ITA)Liquigass.t.
22ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolo4.51
23SLOJure Golcer (SLO)Acqua & Sapone - Adria Mobil4.58
24BLRAleksandr Kuschynski (BLR)Amore & Vita - Beretta5.11
25ITARuggero Marzoli (ITA)Acqua & Sapone - Adria Mobil6.02
26ITAAndrea Tonti (ITA)Lampre - Caffita6.15
27CRORadoslav Rogina (CRO)Tenax - Salmilano6.40
28ITAFabio Sacchi (ITA)Fassa Bortolo6.55
29CRORobert Kiserlovski (CRO)Krka - Adria Mobil9.29
30ITAMarco Osella (ITA)Androni Giocattoli - 3C Casalinghi10.46
31ITACristian Gasperoni (ITA)Naturino - Sapore Di Mare10.59
32ITARaffaele Ferrara (ITA)Androni Giocattoli - 3C Casalinghi11.17
33ITAPaolo Bailetti (ITA)Androni Giocattoli - 3C Casalinghi11.22
34COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Colombia - Selle Italia12.38
35SLOMiha Svab (SLO)Krka - Adria Mobil15.19
36GBRCharles Wegelius (GBR)Liquigas16.37
37SPAAitor Hernandez Gutierrez (SPA)Team L.p.r.17.25
38UKRRuslan Pidgornyy (UKR)Tenax - Salmilanos.t.
39ITAMarco Marzano (ITA)Lampre - Caffita17.56
40ITAMichele Scotto D'abusco (ITA)Lampre - Caffita17.59
41SWIFlorian Stalder (SWI)Ed' System - ZVVZ18.29
42RUSKonstantin Klyuev (RUS)Androni Giocattoli - 3C Casalinghi18.46
43SPAJosé Luis Martinez Jimenez (SPA)Comunidad Valenciana - Elche19.00
44ITAMaurizio Varini (ITA)Ceramica Flaminia19.08
45RUSAlexander Arekeev (RUS)Acqua & Sapone - Adria Mobil20.49
46ITAGiancarlo Ginestri (ITA)Tenax - Salmilano21.08
47ITAWladimir Belli (ITA)Domina Vacanze - De Nardi21.38
48RUSDmitri Konyshev (RUS)Team L.p.r.22.37
49GBRJamie Burrow (GBR)Amore & Vita - Beretta22.39
50ITALeonardo Moser (ITA)Acqua & Sapone - Adria Mobil22.42
51SPAJuan Gomis Lopez (SPA)Comunidad Valenciana - Elche22.51
52COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Panaria - Navigare23.22
53SPAIgor Astarloa Askasibar (SPA)Team Barloworld - Valsir23.39
54ITADaniele Pietropolli (ITA)Tenax - Salmilano23.40
55COLFreddy Excelino González Martinez (COL)Panaria - Navigare23.49
56DENBo Hamburger (DEN)Acqua & Sapone - Adria Mobil23.52
57BELSven Renders (BEL)Landbouwkrediet - Colnago23.56
58ITAAndrea Masciarelli (ITA)Acqua & Sapone - Adria Mobil24.11
59SPAAntonio Olmo Menacho (SPA)Comunidad Valenciana - Elche25.14
60SWIAndreas Dietziker (SWI)Ed' System - ZVVZ26.39
61ITAFortunato Baliani (ITA)Panaria - Navigare27.22
62UKRMikhaylo Khalilov (UKR)Team L.p.r.27.35
63SLOSimon Spilak (SLO)Krka - Adria Mobil27.37
64CRCJosé Adrian Bonilla (CRC)Comunidad Valenciana - Elche28.01
65SWIEnrico Gasparotto (SWI)Liquigas29.33
66LTUDainius Kairelis (LTU)Amore & Vita - Beretta29.35
67ITAGiovanni Visconti (ITA)Domina Vacanze - De Nardi29.41
68LTUMarius Sabaliauskas (LTU)Lampre - Caffita30.15
69MEXJuan Pablo Magallanes Aranda (MEX)Androni Giocattoli - 3C Casalinghi31.51
70RSARyan Cox (RSA)Team Barloworld - Valsir32.00
71ITAManuele Spadi (ITA)Ceramica Flaminia32.02
72ITASergio Barbero (ITA)Naturino - Sapore Di Mare33.05
73CZEKamil Vrana (CZE)Ed' System - ZVVZ33.25
74POLBlazej Janiaczyk (POL)Androni Giocattoli - 3C Casalinghi34.12
75ITAPasquale Muto (ITA)Miche34.30
76POLSlawomir Kohut (POL)Miche34.49
77ITANicola Loda (ITA)Liquigas35.55
78ITAMassimo Iannetti (ITA)Naturino - Sapore Di Mare36.05
79GBRStephen Cummings (GBR)Landbouwkrediet - Colnago36.13
80AUTAndreas Matzbacher (AUT)Lampre - Caffitas.t.
81ITAAlberto Ongarato (ITA)Fassa Bortolo36.25
82ITAIvan Degasperi (ITA)Team L.p.r.37.02
83SPADavid Muñoz Baron (SPA)Comunidad Valenciana - Elche37.59
84ITADario Andriotto (ITA)Liquigas38.58
85CZEJindlich Vana (CZE)Ed' System - ZVVZ39.15
86ITADaniele Colli (ITA)Liquigas40.17
87ITADavide Viganò (ITA)Quick Step - Innergetic41.29
88ITAAlessandro Bertuola (ITA)Naturino - Sapore Di Mare42.00
89SPACarlos Zarate Fernandez (SPA)Comunidad Valenciana - Elches.t.
90ITAClaudio Corioni (ITA)Fassa Bortolos.t.
91ITAMaurizio Carta (ITA)Miche43.43
92ITAElia Rigotto (ITA)Domina Vacanze - De Nardi43.49
93ITAFrancesco Cipolletta (ITA)Ceramica Flaminia43.58
94ITADaniele De Paoli (ITA)Team L.p.r.44.10
95SLOAndrej Hauptman (SLO)Fassa Bortolo44.42
96BELJean-Paul Simon (BEL)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
97ITAAlessandro Bertolini (ITA)Domina Vacanze - De Nardi44.55
98RSARodney Green (RSA)Team Barloworld - Valsirs.t.
99ITAOscar Mason (ITA)Liquigas45.04
100ITAMarco Righetto (ITA)Liquigas45.06
101ITAGianmario Rovaletti (ITA)Ceramica Flaminia45.19
102ITALeonardo Scarselli (ITA)Colombia - Selle Italia46.34
103ITACristian Bonfanti (ITA)Domina Vacanze - De Nardis.t.
104SLOVid Ogris (SLO)Krka - Adria Mobils.t.
105ITAAlessio Galletti (ITA)Naturino - Sapore Di Mares.t.
106AUSTrent Wilson (AUS)Colombia - Selle Italia46.51
107ITALeonardo Caneschi (ITA)Miche47.21
108ESTAndrus Aug (EST)Fassa Bortolo48.13
109ITAEnrico Franzoi (ITA)Lampre - Caffita48.23
110BELJurgen Van Loocke (BEL)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
111ITAAntonio D'Aniello (ITA)Miches.t.
112ITAMariano Piccoli (ITA)Acqua & Sapone - Adria Mobil48.32
113SWIXavier Pache (SWI)Ed' System - ZVVZs.t.
114AUSScott Davis (AUS)Tenax - Salmilanos.t.
115ITAClaudio Bartoli (ITA)Amore & Vita - Beretta48.49
116ITAChristian Murro (ITA)Tenax - Salmilano49.02
117ITAEnrico Grigoli (ITA)Domina Vacanze - De Nardi49.10
118ITAStefano Boggia (ITA)Ceramica Flaminia19

Stage 1 - Mori-Ronzo - Chienis 175km - 19 April 2005Escape


1POLPrzemyslaw Niemec (POL)Miche4.20.35
2ITAFrancesco Casagrande (ITA)Naturino - Sapore Di Mare0.03
3ITALuca Mazzanti (ITA)Panaria - Navigares.t.
4SPAPedro Arreitunandia Quintero (SPA)Team Barloworld - Valsirs.t.
5UKRSerhiy Honchar (UKR)Domina Vacanze - De Nardis.t.
6ITAAndrea Noe (ITA)Liquigass.t.
7RUSPavel Tonkov (RUS)Team L.p.r.s.t.
8SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Fassa Bortolos.t.
9ITAGilberto Simoni (ITA)Lampre - Caffitas.t.
10GBRCharles Wegelius (GBR)Liquigass.t.
11VENJosé Humberto Rujano Guillen (VEN)Colombia - Selle Italias.t.
12MEXJulio Alberto Perez Cuapio (MEX)Panaria - Navigare0.16
13RSATiaan Kannemeyer (RSA)Team Barloworld - Valsirs.t.
14ITADomenico Pozzovivo (ITA)Panaria - Navigares.t.
15SLOJure Golcer (SLO)Acqua & Sapone - Adria Mobil0.20
16ITAEmanuele Sella (ITA)Panaria - Navigare0.30
17ITAMaurizio Varini (ITA)Ceramica Flaminias.t.
18ITAMarzio Bruseghin (ITA)Fassa Bortolos.t.
19SLOJanez Brajkovic (SLO)Discovery Channel Pro Cycling Teams.t.
20SPADavid Latasa Lasa (SPA)Comunidad Valenciana - Elches.t.
21RUSEvgeni Petrov (RUS)Lampre - Caffitas.t.
22SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Comunidad Valenciana - Elches.t.
23ITASergio Ghisalberti (ITA)Domina Vacanze - De Nardis.t.
24RSADavid George (RSA)Team Barloworld - Valsir1.12
25SPAJosé Luis Martinez Jimenez (SPA)Comunidad Valenciana - Elche1.15
26COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Panaria - Navigares.t.
27ITAGiuseppe Muraglia (ITA)Team L.p.r.1.19
28BLRAleksandr Kuschynski (BLR)Amore & Vita - Beretta1.34
29ITAMarco Osella (ITA)Androni Giocattoli - 3C Casalinghi1.36
30COLFreddy Excelino González Martinez (COL)Panaria - Navigare1.42
31ITAMichele Scotto D'abusco (ITA)Lampre - Caffitas.t.
32SPAJuan Gomis Lopez (SPA)Comunidad Valenciana - Elches.t.
33ITAMassimiliano Gentili (ITA)Naturino - Sapore Di Mare1.50
34SPAAitor Hernandez Gutierrez (SPA)Team L.p.r.1.52
35ITARuggero Marzoli (ITA)Acqua & Sapone - Adria Mobil1.54

Stage 2 - Arco - Marcena di Rumo 179km - 20 April 2005Sprint


1ITAGiuseppe Muraglia (ITA)Team L.p.r.4.48.56
2ITASergio Ghisalberti (ITA)Domina Vacanze - De Nardis.t.
3MEXJulio Alberto Perez Cuapio (MEX)Panaria - Navigares.t.
4RUSEvgeni Petrov (RUS)Lampre - Caffitas.t.
5RSADavid George (RSA)Team Barloworld - Valsir0.05
6SPAVicente David Bernabéu Armengol (SPA)Comunidad Valenciana - Elches.t.
7RSATiaan Kannemeyer (RSA)Team Barloworld - Valsir1.02
8SPADavid Latasa Lasa (SPA)Comunidad Valenciana - Elches.t.
9SLOJanez Brajkovic (SLO)Discovery Channel Pro Cycling Team1.23
10ITAMassimiliano Gentili (ITA)Naturino - Sapore Di Mares.t.
11SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Fassa Bortolos.t.
12VENJosé Humberto Rujano Guillen (VEN)Colombia - Selle Italias.t.
13UKRRuslan Pidgornyy (UKR)Tenax - Salmilano3.00
14ITAEmanuele Sella (ITA)Panaria - Navigare3.38
15SPAAitor Hernandez Gutierrez (SPA)Team L.p.r.3.40
16BLRAleksandr Kuschynski (BLR)Amore & Vita - Berettas.t.
17BELSven Renders (BEL)Landbouwkrediet - Colnago3.52
18SWIEnrico Gasparotto (SWI)Liquigass.t.
19ITAFabio Sacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
20SPAAntonio Olmo Menacho (SPA)Comunidad Valenciana - Elches.t.
21ITAMarco Marzano (ITA)Lampre - Caffitas.t.
22DENBo Hamburger (DEN)Acqua & Sapone - Adria Mobils.t.
23ITADomenico Pozzovivo (ITA)Panaria - Navigares.t.
24ITACristian Gasperoni (ITA)Naturino - Sapore Di Mares.t.
25ITALeonardo Moser (ITA)Acqua & Sapone - Adria Mobils.t.
26ITARuggero Marzoli (ITA)Acqua & Sapone - Adria Mobil4.24
27ITARaffaele Ferrara (ITA)Androni Giocattoli - 3C Casalinghis.t.
28UKRMikhaylo Khalilov (UKR)Team L.p.r.s.t.
29SWIFlorian Stalder (SWI)Ed' System - ZVVZs.t.
30RUSKonstantin Klyuev (RUS)Androni Giocattoli - 3C Casalinghis.t.
31POLPrzemyslaw Niemec (POL)Miches.t.
32CRORadoslav Rogina (CRO)Tenax - Salmilanos.t.
33SPAPedro Arreitunandia Quintero (SPA)Team Barloworld - Valsirs.t.
34ITAFrancesco Casagrande (ITA)Naturino - Sapore Di Mares.t.
35ITALuca Mazzanti (ITA)Panaria - Navigares.t.

Stage 3 - Revo - Salo 175km - 21 April 2005Mountain


1UKRSerhiy Honchar (UKR)Domina Vacanze - De Nardi4.32.55
2SLOJanez Brajkovic (SLO)Discovery Channel Pro Cycling Teams.t.
3ITARuggero Marzoli (ITA)Acqua & Sapone - Adria Mobil0.25
4RUSDmitri Konyshev (RUS)Team L.p.r.s.t.
5ITAFrancesco Casagrande (ITA)Naturino - Sapore Di Mares.t.
6ITAFabio Sacchi (ITA)Fassa Bortolos.t.
7ITAAndrea Tonti (ITA)Lampre - Caffitas.t.
8ITAManuele Spadi (ITA)Ceramica Flaminias.t.
9ITARaffaele Ferrara (ITA)Androni Giocattoli - 3C Casalinghis.t.
10ITAPaolo Bailetti (ITA)Androni Giocattoli - 3C Casalinghis.t.
11ITAMassimiliano Gentili (ITA)Naturino - Sapore Di Mares.t.
12CRORadoslav Rogina (CRO)Tenax - Salmilanos.t.
13SPAPedro Arreitunandia Quintero (SPA)Team Barloworld - Valsirs.t.
14RUSEvgeni Petrov (RUS)Lampre - Caffitas.t.
15ITALuca Mazzanti (ITA)Panaria - Navigares.t.
16SPADavid Latasa Lasa (SPA)Comunidad Valenciana - Elches.t.
17RUSPavel Tonkov (RUS)Team L.p.r.s.t.
18BLRAleksandr Kuschynski (BLR)Amore & Vita - Berettas.t.
19ITAAndrea Noe (ITA)Liquigass.t.
20ITASergio Ghisalberti (ITA)Domina Vacanze - De Nardis.t.
21MEXJulio Alberto Perez Cuapio (MEX)Panaria - Navigares.t.
22ITAGilberto Simoni (ITA)Lampre - Caffitas.t.
23POLPrzemyslaw Niemec (POL)Miches.t.
24SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Fassa Bortolos.t.
25VENJosé Humberto Rujano Guillen (VEN)Colombia - Selle Italias.t.

Stage 4 - Puegnago del Garda - Arco di Trento 162km - 22 April 2005Sprint


1ESTAndrus Aug (EST)Fassa Bortolo4.02.26
2SWIEnrico Gasparotto (SWI)Liquigass.t.
3ITADaniele Colli (ITA)Liquigass.t.
4ITADavide Viganò (ITA)Quick Step - Innergetics.t.
5BELJurgen Van Loocke (BEL)Landbouwkrediet - Colnagos.t.
6UKRMikhaylo Khalilov (UKR)Team L.p.r.s.t.
7ITAMassimiliano Gentili (ITA)Naturino - Sapore Di Mares.t.
8ITAElia Rigotto (ITA)Domina Vacanze - De Nardis.t.
9ITAAntonio D'Aniello (ITA)Miches.t.
10ITAEnrico Grigoli (ITA)Domina Vacanze - De Nardis.t.
11POLSlawomir Kohut (POL)Miches.t.
12ITARuggero Marzoli (ITA)Acqua & Sapone - Adria Mobils.t.
13ITAEnrico Franzoi (ITA)Lampre - Caffitas.t.
14SWIAndreas Dietziker (SWI)Ed' System - ZVVZs.t.
15ITANicola Loda (ITA)Liquigass.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved