All sports Site

Menu
Cycling - Giro del Trentino - 2014 - Detailed results

Cycling - Giro del Trentino - 2014 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Results 2014

Giro del Trentino 2014

ItalyItaly - 22th April 2014 - 25th April 2014


General classification - 25th April 2014


1AUSCadel Evans (AUS)BMC Racing Team14:14:03
2ITADomenico Pozzovivo (ITA)AG2R - La Mondiale0:50
3POLPrzemyslaw Niemec (POL)Lampre - Merida1:01
4COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Team Colombias.t.
5RSALouis Meintjes (RSA)MTN - Qhubeka1:06
6PORTiago Jose Pinto Machado (POR)Netapp - Endura1:07
7ITAFabio Aru (ITA)Astana1:09
8ITAMichele Scarponi (ITA)Astana1:11
9ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela1:26
10SPAMikel Landa Meana (SPA)Astana1:32
11SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Movistar3:28
12NZLGeorge Bennett (NZL)Cannondale3:53
13ITAMatteo Rabottini (ITA)Neri Sottoli4:03
14ITAFrancesco Manuel Bongiorno (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox4:17
15FRAHubert Dupont (FRA)AG2R - La Mondiale4:22
16BLRKonstantin Sivtsov (BLR)Team Ineos5:42
17SPAMarcos Garcia Fernandez (SPA)Caja Rural - Seguros Rga5:52
18ITAMauro Finetto (ITA)Neri Sottoli6:07
19GBRBradley Wiggins (GBR)Team Ineos6:26
20ITAEdoardo Zardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox6:37
21RUSSergey Lagutin (RUS)Rusvelo6:41
22SPASergio Pardilla Bellón (SPA)MTN - Qhubeka6:46
23SWISteve Morabito (SWI)BMC Racing Team6:50
24ITAEros Capecchi (ITA)Movistar7:01
25ITAIvan Basso (ITA)Cannondale8:10
26COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Team Colombia8:57
27COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Lampre - Merida9:01
28RUSIlnur Zakarin (RUS)Rusvelo9:21
29RUSArtem Ovechkin (RUS)Rusvelo9:44
30POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polsat - Polkowice10:50
31VENYonder Eduardo Godoy (VEN)Androni Giocattoli - Venezuela10:55
32SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Caja Rural - Seguros Rga12:26
33IRLPhilip Deignan (IRL)Team Ineos12:41
34SPADavid De La Cruz Melgarejo (SPA)Netapp - Endura13:07
35PORJosé João Pimenta Costa Mendes (POR)Netapp - Endura13:18
36ITAPatrick Facchini (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela13:46
37CZELeopold König (CZE)Netapp - Endura14:02
38VENJackson Jesus Rodriguez Ortiz (VEN)Androni Giocattoli - Venezuela14:52
39ITADiego Rosa (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela15:07
40SPARubén Fernández Andújar (SPA)Caja Rural - Seguros Rga16:01
41FRAMaxime Bouet (FRA)AG2R - La Mondiale17:18
42VENYonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis (VEN)Neri Sottoli17:40
43USABrent Bookwalter (USA)BMC Racing Team18:23
44ITAPaolo Tiralongo (ITA)Astana18:55
45ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela18:58
46ITAStefano Pirazzi (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox20:37
47KAZAndrey Zeits (KAZ)Astana20:45
48ITACristiano Salerno (ITA)Cannondale21:01
49ITAEmanuele Sella (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela21:38
50ITAFrancesco Failli (ITA)Neri Sottoli22:06
51POLSylvester Szmyd (POL)Movistar22:12
52RSAJacques Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubeka22:17
53ITAAngelo Pagani (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox22:42
54POLMateusz Taciak (POL)CCC - Polsat - Polkowice23:33
55POLLukasz Owsian (POL)CCC - Polsat - Polkowice25:03
56ITAValerio Agnoli (ITA)Astana25:38
57COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Team Colombia29:04
58ITADamiano Caruso (ITA)Cannondale30:03
59USAIan Boswell (USA)Team Ineos33:32
60COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar33:47
61ITADario Cataldo (ITA)Team Ineos34:44
62ITAEnrico Battaglin (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox36:24
63ITAMoreno Moser (ITA)Cannondale36:47
64POLBartosz Huzarski (POL)Netapp - Endura37:53
65RWAAdrien Niyonshuti (RWA)MTN - Qhubeka39:03
66FRAJulien Bérard (FRA)AG2R - La Mondiale39:25
67RUSSergey Firsanov (RUS)Rusvelo39:52
68ITADonato De Jeso (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox41:13
69ITAGianfranco Zilioli (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela41:30
70SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Caja Rural - Seguros Rga41:50
71BELYannick Eijssen (BEL)BMC Racing Team41:59
72POLJaroslaw Marycz (POL)CCC - Polsat - Polkowice45:43
73SWEFredrik Kessiakoff (SWE)Astana45:47
74ITASalvatore Puccio (ITA)Team Ineos46:05
75ITAAdriano Malori (ITA)Movistar46:57
76ITAFabio Taborre (ITA)Neri Sottoli48:52
77ITAStefano Locatelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox49:34
78CHNGang Xu (CHN)Lampre - Merida49:42
79RUSSerguei Klimov (RUS)Rusvelo49:44
80COLJosé Rodolfo Serpa Pérez (COL)Lampre - Merida49:45
81ERADaniel Teklehaimanot (ERA)MTN - Qhubeka51:01
82ITACesare Benedetti (ITA)Netapp - Endura51:14
83POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowice51:35
84RUSArtur Ershov (RUS)Rusvelo51:45
85RSAJim Songezo (RSA)MTN - Qhubeka51:47
86GBRAlex Dowsett (GBR)Movistar52:59
87POLAdrian Honkisz (POL)CCC - Polsat - Polkowice53:01
88USAEvan Huffman (USA)Astana53:15
89SPAAntonio Molina Canet (SPA)Caja Rural - Seguros Rga53:27
90COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)Team Colombia55:02
91RUSAlexander Serov (RUS)Rusvelo55:54
92POLMaciej Paterski (POL)CCC - Polsat - Polkowice55:59
93COLLeonardo Fabio Duque (COL)Team Colombia56:00
94GERJulian Kern (GER)AG2R - La Mondiales.t.
95CZEJosef Cerný (CZE)CCC - Polsat - Polkowice56:54
96GERPatrick Gretsch (GER)AG2R - La Mondiale58:22
97RUSAndrey Solomennikov (RUS)Rusvelo58:23
98ITASamuele Conti (ITA)Neri Sottoli58:58
99ITAGiorgio Cecchinel (ITA)Neri Sottoli59:39
100ITALuigi Miletta (ITA)Neri Sottoli1:00:41
101SPAEnrique Sanz Unzue (SPA)Movistar1:03:02
102ITAElia Favilli (ITA)Lampre - Merida1:03:11
103COLDuber Armando Quintero Artunduaga (COL)Team Colombia1:04:25
104ITAGiovanni Visconti (ITA)Movistar1:10:34
105FRABlel Kadri (FRA)AG2R - La Mondiale1:16:23

Stage 1 - Riva del Garda - Arco - 14,3 km - 22th April 2014Team Time Trial


1USA BMC Racing Team14:02
2GER NetApp - Endura+0:15
3GBR Team Ineos+0:19
4SPA Movistar+0:22
5USA Cannondale+0:23
6KAZ Astana+0:29
7RUS RusVelo+0:31
8ITA Lampre - Merida+0:33
9POL CCC - Polsat - Polkowice+0:36
10COL Colombia national team+0:37
11ITA Neri Sottoli+0:38
12RSA MTN - Qhubeka+0:40
13FRA AG2R - La Mondiale+0:44
14SPA Caja Rural - Seguros RGA+0:48
15ITA Bardiani Valvole - CSF Inox+0:48
16ITA Androni Giocattoli - Venezuela+0:49

Stage 2 - Limone sul Garda - San Giacomo di Brentonico - 164,5 km - 23th April 2014Medium mountain


1ITAEdoardo Zardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox4:25:39
2POLPrzemyslaw Niemec (POL)Lampre - Merida0:19
3COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Team Colombias.t.
4AUSCadel Evans (AUS)BMC Racing Teams.t.
5ITADomenico Pozzovivo (ITA)AG2R - La Mondiale0:23
6ITAFabio Aru (ITA)Astana0:26
7ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela0:36
8SPAOmar Fraile Matarranz (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
9SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Movistar0:38
10PORTiago Jose Pinto Machado (POR)Netapp - Enduras.t.
11ITAFrancesco Manuel Bongiorno (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
12ITAMichele Scarponi (ITA)Astanas.t.
13COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Lampre - Merida0:49
14BLRKonstantin Sivtsov (BLR)Team Ineos0:50
15RSALouis Meintjes (RSA)MTN - Qhubeka0:55
16SPARubén Fernández Andújar (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
17FRAHubert Dupont (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
18SPAMikel Landa Meana (SPA)Astanas.t.
19NZLGeorge Bennett (NZL)Cannondales.t.
20SWISteve Morabito (SWI)BMC Racing Teams.t.
21ITAMauro Finetto (ITA)Neri Sottoli1:09
22RUSIlnur Zakarin (RUS)Rusvelo1:13
23ITAMatteo Rabottini (ITA)Neri Sottolis.t.
24ITAEros Capecchi (ITA)Movistars.t.
25RUSSergey Lagutin (RUS)Rusvelo1:18
26PORJosé João Pimenta Costa Mendes (POR)Netapp - Enduras.t.
27RUSArtem Ovechkin (RUS)Rusvelos.t.
28ITADiego Rosa (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela1:26
29SPASergio Pardilla Bellón (SPA)MTN - Qhubekas.t.
30RSAJacques Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubeka1:28
31ITAAngelo Pagani (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
32IRLPhilip Deignan (IRL)Team Ineos1:31
33COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Team Colombias.t.
34VENYonder Eduardo Godoy (VEN)Androni Giocattoli - Venezuela1:46
35SPADavid De La Cruz Melgarejo (SPA)Netapp - Enduras.t.
36VENYonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis (VEN)Neri Sottolis.t.
37ITAValerio Agnoli (ITA)Astana1:49
38ITAIvan Basso (ITA)Cannondales.t.
39ITAPatrick Facchini (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela1:57
40POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polsat - Polkowice1:59
41SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Caja Rural - Seguros Rga2:30
42POLSylvester Szmyd (POL)Movistar2:38
43ITADavide Formolo (ITA)Cannondales.t.
44ITAStefano Pirazzi (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
45SPAMarcos Garcia Fernandez (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.

Stage 3 - Mori - Roncone - 184,4 km - 24th April 2014Medium mountain


1AUSCadel Evans (AUS)BMC Racing Team4:43:43
2ITADomenico Pozzovivo (ITA)AG2R - La Mondiale0:03
3SPAMikel Landa Meana (SPA)Astana0:09
4ITAMichele Scarponi (ITA)Astana0:18
5SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Movistar0:20
6ITAFrancesco Manuel Bongiorno (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox0:25
7ITAFabio Aru (ITA)Astanas.t.
8PORTiago Jose Pinto Machado (POR)Netapp - Enduras.t.
9RSALouis Meintjes (RSA)MTN - Qhubeka0:27
10COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Team Colombia0:28
11ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela0:30
12POLPrzemyslaw Niemec (POL)Lampre - Merida0:34
13ITAEdoardo Zardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox0:45
14NZLGeorge Bennett (NZL)Cannondale0:51
15BLRKonstantin Sivtsov (BLR)Team Ineos0:53
16ITAEros Capecchi (ITA)Movistar0:57
17IRLPhilip Deignan (IRL)Team Ineoss.t.
18FRAHubert Dupont (FRA)AG2R - La Mondiale1:02
19ITAMatteo Rabottini (ITA)Neri Sottoli1:07
20SPADavid De La Cruz Melgarejo (SPA)Netapp - Endura1:12
21POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
22ITAMauro Finetto (ITA)Neri Sottoli1:14
23SWISteve Morabito (SWI)BMC Racing Team1:16
24ITADiego Rosa (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela1:18
25RUSSergey Lagutin (RUS)Rusvelo1:19
26RSAJacques Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubeka1:21
27VENYonder Eduardo Godoy (VEN)Androni Giocattoli - Venezuela1:28
28ITAIvan Basso (ITA)Cannondale1:29
29RUSIlnur Zakarin (RUS)Rusvelos.t.
30SPAMarcos Garcia Fernandez (SPA)Caja Rural - Seguros Rga1:42
31SPARubén Fernández Andújar (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
32VENJackson Jesus Rodriguez Ortiz (VEN)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
33COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Lampre - Merida1:47
34ITAPatrick Facchini (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela1:49
35RUSArtem Ovechkin (RUS)Rusvelo1:57
36SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Caja Rural - Seguros Rga2:05
37ITACristiano Salerno (ITA)Cannondale2:12
38COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Team Colombia2:20
39VENYonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis (VEN)Neri Sottoli2:26
40ITAFrancesco Failli (ITA)Neri Sottoli2:46
41ITAEmanuele Sella (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
42ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela2:49
43POLLukasz Owsian (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
44PORJosé João Pimenta Costa Mendes (POR)Netapp - Endura3:07
45CZELeopold König (CZE)Netapp - Endura3:15
46FRAMaxime Bouet (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
47ITAValerio Agnoli (ITA)Astanas.t.
48ITAMoreno Moser (ITA)Cannondale3:17
49GBRBradley Wiggins (GBR)Team Ineoss.t.
50ITAStefano Pirazzi (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.

Stage 4 - Val Daone - Monte Bondone - 175 km - 25th April 2014Medium mountain


1SPAMikel Landa Meana (SPA)Astana4:49:39
2RSALouis Meintjes (RSA)MTN - Qhubeka0:10
3ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela0:35
4POLPrzemyslaw Niemec (POL)Lampre - Merida0:41
5AUSCadel Evans (AUS)BMC Racing Teams.t.
6COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Team Colombias.t.
7ITADomenico Pozzovivo (ITA)AG2R - La Mondiale0:46
8ITAMichele Scarponi (ITA)Astanas.t.
9PORTiago Jose Pinto Machado (POR)Netapp - Endura0:49
10ITAFabio Aru (ITA)Astanas.t.
11GBRBradley Wiggins (GBR)Team Ineos1:04
12SPAMarcos Garcia Fernandez (SPA)Caja Rural - Seguros Rga1:44
13SPASergio Pardilla Bellón (SPA)MTN - Qhubeka1:50
14ITAMatteo Rabottini (ITA)Neri Sottoli2:05
15FRAHubert Dupont (FRA)AG2R - La Mondiale2:41
16NZLGeorge Bennett (NZL)Cannondale2:44
17SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Movistar3:08
18ITAFrancesco Manuel Bongiorno (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox3:26
19RUSSergey Lagutin (RUS)Rusvelo3:42
20ITAMauro Finetto (ITA)Neri Sottoli4:06
21BLRKonstantin Sivtsov (BLR)Team Ineos4:40
22ITAEros Capecchi (ITA)Movistar5:29
23ITAIvan Basso (ITA)Cannondales.t.
24SWISteve Morabito (SWI)BMC Racing Teams.t.
25COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Team Colombias.t.
26VENJackson Jesus Rodriguez Ortiz (VEN)Androni Giocattoli - Venezuela6:10
27ITAEdoardo Zardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox6:14
28COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Lampre - Merida6:52
29FRAMaxime Bouet (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
30CZELeopold König (CZE)Netapp - Endura6:54
31RUSArtem Ovechkin (RUS)Rusvelo6:58
32RUSIlnur Zakarin (RUS)Rusvelo7:08
33VENYonder Eduardo Godoy (VEN)Androni Giocattoli - Venezuela7:52
34POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polsat - Polkowice8:03
35SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
36PORJosé João Pimenta Costa Mendes (POR)Netapp - Endura9:38
37COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar9:45
38USABrent Bookwalter (USA)BMC Racing Team9:56
39ITAPatrick Facchini (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela10:11
40ITAPaolo Tiralongo (ITA)Astana10:54

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved