All sports Site

Menu
Cycling - Klasika Primavera de Amorebieta - 2006 - Detailed results

Cycling - Klasika Primavera de Amorebieta - 2006 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2006

Klasika Primavera de Amorebieta 2006

SpainSpain - Amorebieta-Etxano - 9 April 2006


Klasika Primavera de Amorebieta - 9 April 2006


1SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC4.00.57 (42.581 km/h)
2ITADamiano Cunego (ITA)Lampre - Fonditals.t.
3SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
4SPAAlberto Contador Velasco (SPA)Astana - Würth Teams.t.
5SPADavid Arroyo Duran (SPA)Caisse d'Epargne0.12
6ITARuggero Marzoli (ITA)Lampre - Fondital0.23
7SPAJaume Rovira Pous (SPA)Andalucia - Paul Versans.t.
8SPAFrancisco Perez Sanchez (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
9SPADavid Etxebarria Alkorta (SPA)Astana - Würth Teams.t.
10SPAJosé Ángel Gómez Marchante (SPA)Saunier Duval - Prodir0.26
11SPADavid Lopez Garcia (SPA)Euskaltel - Euskadi0.27
12SPAJavier Pascual Rodriguez (SPA)Comunidad Valenciana0.29
13SPADavid Muñoz Baron (SPA)Comunidad Valencianas.t.
14SPABenat Albizuri Aransono (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
15SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
16ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
17DENNicki Sørensen (DEN)Team CSCs.t.
18SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Kaikus.t.
19SPAGorka Verdugo Marcotegui (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
20SPAUnai Osa Eizaguirre (SPA)Astana - Würth Teams.t.
21SPAJose Luis Carrasco Gamiz (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
22SPAAlberto Rodriguez Oliver (SPA)Massis.t.
23SPAJosu Mondelo Diaz (SPA)Spiuk - Extremaduras.t.
24SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
25RUSEvgeni Petrov (RUS)Lampre - Fonditals.t.
26SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Relax - Gams.t.
27SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
28SPAArkaitz Duran Aroca (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
29SPAJoan Horrach Rippoll (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
30SPAAdolfo Garcia Quesada (SPA)Andalucia - Paul Versans.t.
31AUTPeter Luttenberger (AUT)Team CSCs.t.
32SPADaniel Navarro García (SPA)Astana - Würth Teams.t.
33SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Comunidad Valencianas.t.
34SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
35ITAMarco Fertonani (ITA)Caisse d'Epargne0.48
36SPAVicente Peiro Marqueno (SPA)Comunidad Valencianas.t.
37SPAIban Velasco Murillo (SPA)Orbea1.08
38SPAManuel Vazquez Hueso (SPA)Andalucia - Paul Versans.t.
39SPAManuel Lloret Zaragoza (SPA)Comunidad Valencianas.t.
40SPADailos Manuel Diaz Armas (SPA)Orbeas.t.
41SPADavid Latasa Lasa (SPA)Comunidad Valencianas.t.
42SPAJesús Hernández Blázquez (SPA)Relax - Gams.t.
43SPAJorge García Marín (SPA)Relax - Gam1.31
44SPAAaron Villegas Trapaga (SPA)Orbeas.t.
45SPAMario Sanchez Fernandez (SPA)Andalucia - Paul Versans.t.
46SPAGorka Amuriza Gumucio (SPA)Orbeas.t.
47COLJuan Carlos Lopez Marin (COL)Grupo Nicolás Mateoss.t.
48SPARaúl García de Mateos Rubio (SPA)Relax - Gams.t.
49SPAPedro Romero Ocampo (SPA)Spiuk - Extremaduras.t.
50SPAJordi Berenguer Ferrer (SPA)Massi1.33
51SPAAngel Rodriguez Garcia (SPA)Spiuk - Extremaduras.t.
52SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fonditals.t.
53SPAIván Melero Coco (SPA)Orbea1.56
54SPAEnrique Salgueiro Alonso (SPA)Spiuk - Extremadura2.02
55SPARicardo Serrano Gonzalez (SPA)Kaiku2.31
56UKROleg Chuzhda (UKR)Comunidad Valenciana2.51
57SPALuis Maldonado Cano (SPA)Massis.t.
58SPARafael Casero Moreno (SPA)Tres Molinos Resorts.t.
59SPAPedro Luis Marichalar Fernandez (SPA)Andalucia - Paul Versans.t.
60SPAJoseba Zumeta Etxabe (SPA)Orbeas.t.
61SPAMartin Mata Cabello (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
62SPAManuel Ortega Ocana (SPA)Andalucia - Paul Versans.t.
63SPAFernando Herrero Gutierrez (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
64SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
65SPAJosé Miguel Elías Galindo (SPA)Relax - Gams.t.
66SPAClaudio José Casas Gallego (SPA)Comunidad Valencianas.t.
67SPAJosé Antonio Redondo Ramos (SPA)Astana - Würth Teams.t.
68SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Tres Molinos Resorts.t.
69SPAJesus Ramirez Torres (SPA)Spiuk - Extremaduras.t.
70SPAIsidro Cerrato Lopez (SPA)Tres Molinos Resorts.t.
71GERJens Voigt (GER)Team CSC3.47
72DENMichael Blaudzun (DEN)Team CSCs.t.
73LUXFränk Schleck (LUX)Team CSCs.t.
74SPAJose Antonio Arroyo Ramirez (SPA)Spiuk - Extremadura4.47
75SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Astana - Würth Team5.18
76SPARuben Lobato Elvira (SPA)Saunier Duval - Prodir6.13
77SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)AG2R Prévoyances.t.
78SPAAlberto Fernandez De La Puebla Ramos (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
79SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadi6.17
80SPAOscar Pereiro Sio (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
81VENUnai Etxebarria Arana (VEN)Euskaltel - Euskadis.t.
82SPADiego Milán Jiménez (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
83SPAGustavo César Veloso (SPA)Kaikus.t.
84SPAMikel Pradera Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
85SPAJuan Carlos Fernandez Mora (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
86SPAIker Leonet Iza (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
87SPAVíctor Manuel García Estévez (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
88SPAAnton Luengo Celaya (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
89SPARafael Macarron (SPA)Spiuk - Extremaduras.t.
90ITAMarco Marzano (ITA)Lampre - Fonditals.t.
91SPAVictor Hernandez Beata (SPA)Grupo Nicolás Mateoss.t.
92SPAXavier Tondo Volpini (SPA)Relax - Gams.t.
93SPAAlexis Rodriguez Hernandez (SPA)Tres Molinos Resorts.t.
94PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)Astana - Würth Teams.t.
95SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
96SPAJose Ruiz Sanchez (SPA)Andalucia - Paul Versans.t.
97SPAJosu Agirre Aseginolaza (SPA)Orbeas.t.
98SPAPedro Martinez Romero (SPA)Tres Molinos Resorts.t.
99SPAFrancisco Cabello Luque (SPA)Andalucia - Paul Versans.t.
100COLWilson Fernando Cepeda Cuervo (COL)Massis.t.
101SPAJosé Antonio Pecharroman Fabian (SPA)Comunidad Valencianas.t.
102SPAJavier Ruiz de Larrinaga Ibanez (SPA)Kaikus.t.
103SPAAntonio Olmo Menacho (SPA)Comunidad Valencianas.t.
104SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
105SPARuben Lorca Jimenez (SPA)Tres Molinos Resort11.50
106RUSDenis Kudashev (RUS)Relax - Gam10

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved