All sports Site

Menu
Cycling - Klasika Primavera de Amorebieta - 2008 - Detailed results

Cycling - Klasika Primavera de Amorebieta - 2008 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2008

Klasika Primavera de Amorebieta 2008

SpainSpain - Amorebieta-Etxano - 13th April 2008


Klasika Primavera de Amorebieta - 13th April 2008


1ITADamiano Cunego (ITA)Lampre - Fondital4.20.21 (39.593 km/h)
2SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
3FINKjell Carlström (FIN)Liquigass.t.
4SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
5RUSAlexandr Kolobnev (RUS)Team CSC - Saxo Bank0.12
6ITAPaolo Tiralongo (ITA)Lampre - Fonditals.t.
7SPAJaume Rovira Pous (SPA)Extremadura - Grupo Gallardos.t.
8SPAJosep Jufre Pou (SPA)Saunier Duval - Scotts.t.
9SPABeñat Intxausti Elorriaga (SPA)Saunier Duval - Scotts.t.
10SPAEgoi Martinez De Esteban (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
11DENChris Anker Sørensen (DEN)Team CSC - Saxo Banks.t.
12SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Orbea - Oreka S.d.as.t.
13SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Contentpolis - Murcias.t.
14SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
15SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Karpin - Galicias.t.
16SPADavid Arroyo Duran (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
17LUXFränk Schleck (LUX)Team CSC - Saxo Banks.t.
18SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC - Saxo Bank0.23
19SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Euskaltel - Euskadi0.44
20ITADario Cataldo (ITA)Liquigass.t.
21SPAManuel Beltran Martinez (SPA)Liquigass.t.
22SPAJavier Etxarri Marin (SPA)Contentpolis - Murcias.t.
23LUXAndy Schleck (LUX)Team CSC - Saxo Banks.t.
24SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Orbea - Oreka S.d.as.t.
25UKRVolodymir Gustov (UKR)Team CSC - Saxo Banks.t.
26SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Burgos Monumentals.t.
27SPAAlberto Fernandez De La Puebla Ramos (SPA)Saunier Duval - Scotts.t.
28SPAJosé Ángel Gómez Marchante (SPA)Saunier Duval - Scotts.t.
29RUSRoman Klimov (RUS)Team Katusha1.37
30SLOMatej Mugerli (SLO)Liquigas1.44
31SPALuis Roberto Alvarez Martín (SPA)Burgos Monumentals.t.
32IRLPhilip Deignan (IRL)AG2R - La Mondiales.t.
33SPADaniel Sesma Sorbet (SPA)Orbea - Oreka S.d.as.t.
34RUSEduard Vorganov (RUS)Karpin - Galicias.t.
35FRAHubert Dupont (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
36FRAJulien Loubet (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
37SPASergio Dominguez Munoz (SPA)Contentpolis - Murcias.t.
38SPAIban Mayoz Etxebarria (SPA)Karpin - Galicias.t.
39SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Saunier Duval - Scotts.t.
40SPAMiguel Minguez Ayala (SPA)Orbea - Oreka S.d.as.t.
41SPAJesus Ramirez Torres (SPA)Extremadura - Grupo Gallardos.t.
42SPAJuan Olmo Menacho (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
43SPAFrancisco Javier 'Patxi' Vila Errandonea (SPA)Lampre - Fondital1.47
44SPAFrancisco José Terciado Sacedo (SPA)Extremadura - Grupo Gallardos.t.
45SPAAndres Avelino Antuña Coro (SPA)Burgos Monumentals.t.
46SWEGustav Erik Larsson (SWE)Team CSC - Saxo Banks.t.
47SPAAlberto Losada Alguacil (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
48SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Team CSC - Saxo Banks.t.
49RUSAndrey Solomennikov (RUS)Team Katusha1.54
50SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Saunier Duval - Scotts.t.
51ITAMatteo Bono (ITA)Lampre - Fonditals.t.
52ITALeonardo Piepoli (ITA)Saunier Duval - Scotts.t.
53SPARuben Lobato Elvira (SPA)Saunier Duval - Scotts.t.
54SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Andalucía - Cajasur1.59
55RUSDmitry Kosyakov (RUS)Team Katusha2.12
56SPAXabat Ochotorena Arraras (SPA)Extremadura - Grupo Gallardo2.25
57SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadi3.44
58SPAIván Melero Coco (SPA)Orbea - Oreka S.d.as.t.
59FRABlaise Sonnery (FRA)AG2R - La Mondiale4.50
60SPADavid Lopez Garcia (SPA)Caisse d'Epargne5.35
61SPADionisio Galparsoro Martinez (SPA)Euskaltel - Euskadi5.59
62SPAPedro Gutierrez Alvarez (SPA)Burgos Monumental7.02
63SPARaul Santamarta Valvuena (SPA)Burgos Monumental7.12
64SPARafael Serrano Fernandez (SPA)Contentpolis - Murcias.t.
65SPAJosé Antonio Redondo Ramos (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
66SPAEladio Sanchez Prado (SPA)Orbea - Oreka S.d.as.t.
67SPALuis Angel Maté Mardones (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
68SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Burgos Monumentals.t.
69SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
70COLMarlon Alirio Perez Arango (COL)Caisse d'Epargne8.59
71SPAAitor Galdos Alonso (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
72SPAIgor Romero Etxebarria (SPA)Orbea - Oreka S.d.as.t.
73SPAAitor Olano Orbegozo (SPA)Orbea - Oreka S.d.as.t.
74SPAEriz Ruiz De Erentxun Antetara (SPA)Orbea - Oreka S.d.as.t.
75SPAFrancisco Javier Iriarte Garro (SPA)Burgos Monumentals.t.
76SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
77RUSMikhail Antonov (RUS)Team Katushas.t.
78LATOlegs Melehs (LAT)Dynatek - Latvias.t.
79RUSDaniil Komkov (RUS)Team Katushas.t.
80RUSAlexander Porsev (RUS)Team Katushas.t.
81RUSAlexei Kunshin (RUS)Team Katushas.t.
82BELJurgen Van Goolen (BEL)Team CSC - Saxo Banks.t.
83SPAJuan Javier Estrada Ruiz (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
84ITAValerio Agnoli (ITA)Liquigass.t.
85COLRigoberto Uran Uran (COL)Caisse d'Epargnes.t.
86SPAAlberto Fernandez Sainz (SPA)Karpin - Galicias.t.
87SPAJorge Azanza Soto (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
88SPAIsrael Perez Rodriguez (SPA)Extremadura - Grupo Gallardos.t.
89ITAMarco Marzano (ITA)Lampre - Fonditals.t.
90SPASerafín Martínez Acevedo (SPA)Karpin - Galicia12.28
91SPAJuan Francisco Mouron Doldan (SPA)Karpin - Galicias.t.
92SPAJorge Sanchez Pimienta (SPA)Contentpolis - Murcias.t.
93FRANicolas Rousseau (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
94SPADavid Francisco Delgado (SPA)Burgos Monumental2), km 107.2

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved