Sport Betting
Yearly calendar
Latest results
English
Español
French
Italiano
Nederlands
TheSports.org
All sports Site
Menu
Home
Football
England/USA
English Premier League
English League Championship
England - FA Cup
England - League Cup - Carling Cup
Major League Soccer
Europe
Spanish Primera Liga
Italian Serie A
German Bundesliga
French Division 1
Portugal Division 1
International
Men's World Cup
UEFA European Football Championship
UEFA Champions League
UEFA Europa League
FIFA Men's World Ranking
General Links
Sport betting help
Statistics
Competitions prize list
Calendar 2023
Calendar 2022/2023
Tennis
ATP / WTA
ATP Calendar
ATP Rankings
WTA Calendar
WTA Rankings
Men's Grand Slam
Australian Open
Roland Garros
Wimbledon
US Open
Others
Davis Cup
Fed Cup
ATP World Tour Finals
Indian Wells
General Links
Sport betting help
Statistics
Competitions prize list
Calendar 2023
Rugby
Championships
England Championship
Celtic League
TOP 14
PRO Rugby
European League Cups
European Rugby Champions Cup
European Challenge
International
World Cup
VI Nations
Test series
The Rugby Championship
IRB World Rankings
General Links
Sport betting help
Statistics
Competitions prize list
Calendar 2023
Calendar 2022/2023
Motor Sport
Formula 1
Home F1
Calendar 2023
Drivers standings
Constructors standings
Prize list
Rally
Home Rally
Calendar 2023
Drivers championship
Manufacturers championship
Prize list
Motorcycle
Home Moto
Moto Calendar 2023
Moto GP
Home Motocross
Motocross Calendar 2023
Others
Rally Raid
Endurance
WTCC
Superbike
Cricket
Test, ODI and Twenty20 Championships
ICC Test Championship
ICC ODI Championship
Twenty20 Internationals
International Events
Men's World Cup
Twenty20 World Cup
ICC Champions Trophy
General Links
Sport betting help
Statistics
Competitions prize list
Calendar 2023
Golf
Major Events
Masters Tournament
US Open Championship
Open Championship
US PGA Championship
Ryder Cup
Calendars / Classification
PGA Tour
European Tour
LPGA Tour
Official World Golf Rankings
General Links
Sport betting help
Statistics
Competitions prize list
Calendar 2023
Calendar 2022/2023
Basketball
Championships
NBA
WNBA
Spain - ACB
Italy - Lega
European League Cups
Men Euroleague
Women Euroleague
Basketball Champions League
Eurocup
Eurocup Women
International
Men's World Championship
Women's World Championship
EuroBasket Men
EuroBasket Women
General Links
Sport betting help
Statistics
Competitions prize list
Calendar 2023
Calendar 2022/2023
Cycling
Grand Tour
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta Ciclista a España
Prize list TDF
World Champ. / WT
World Championships
World Tour One Day Classics
World Tour Stage Races
Europe Tour One Day Classics
Europe Tour Stage Races
General Links
Sport betting help
Statistics
Competitions prize list
Calendar 2023
UCI Road Rankings
Other main cycling sports
Cyclo-Cross
Calendar 2022/2023
Track Cycling
VTT
BMX
Winter sports
Home Winter sports
Winter sports - Home
Olympic Games
Ice Hockey
Ice Hockey - Home
Calendar 2022/2023
NHL
Champions League
Winter sports
Alpine Skiing
Alpine Skiing 2022/2023
Ski Jumping
Cross Country Skiing
Freestyle Skiing
Others
Biathlon
Nordic Combined
Snowboarding
Figure Skating
Athletics
Major Events
Olympic Games
World Championships
World Indoor Championships
European Championships
Calendars
IAAF Diamond League
International Competitions
World Challenge Meeting
City Marathons
General Links
Sport betting help
Statistics
Competitions prize list
Calendar 2023
+50 Sports
+50 Sports - Home
+50 Sports - Home
Multi-sport competition
Home Olympic Games
Summer Olympics Games
Winter Olympics Games
European Games
World Games
Nautical Sports
Swimming
Diving
Surfing
Sailing
Rowing
Water Polo
Team Sports
Baseball
American Football
Futsal
Field hockey
Beach Volley
Handball
Volleyball
Other individual sports
Badminton
Table tennis
Snooker
Fencing
Darts
Gymnastics
Weightlifting
OG
Home
Cycling
Tour of Bihor - Bellotto 2017 - Detailed results
Cycling - Home
General Links
Help betting
Archives of the website
Calendar of the season
One Day Race World Ranking
Stage Race World Ranking
UCI Africa Tour Ranking
UCI America Tour Ranking
UCI Asia Tour Ranking
UCI Europe Tour Ranking
UCI Oceania Tour Ranking
UCI Ranking Women
UCI Road Rankings
UCI Team Rankings
Women's UCI Team Rankings
Women's WorldTour Ranking
Women's WorldTour Youth Ranking
List of the teams
Competitions prize list
Statistics
Popular
Current events
WC / OG - 2017
World Tour - 2017
Europe Tour - 2017
26/01 - Trofeo Migjor
27/01 - Trofeo Serra de Tramuntana
28/01 - Trofeo Andratx
29/01 - GP La Marseillaise
29/01 - Trofeo Palma de Mallorca
01/02 - Volta a la Comunitat Valenciana
01/02 - Etoile de Bessèges
05/02 - Gran Premio della Costa Etruschi
08/02 - La Méditerranéenne
11/02 - Vuelta Ciclista a Murcia
12/02 - Clásica de Almería
12/02 - Trofeo Laigueglia
15/02 - Vuelta a Andalucía
15/02 - Volta ao Algarve em Bicicleta
18/02 - Tour Cycliste International du Haut Var...
19/02 - GP Laguna
21/02 - Tour Cycliste La Provence
22/02 - Volta ao Alentejo
25/02 - Classic Sud Ardèche
26/02 - Kuurne-Bruxelles-Kuurne
26/02 - La Drôme Classic
26/02 - GP Izola - Butan Plin
01/03 - Le Samyn
01/03 - Umag Trophy
04/03 - Ster van Zwolle
04/03 - Porec Trophy
05/03 - Grand Prix de Lillers
05/03 - Dwars door West-Vlaanderen
05/03 - International Rhodes Grand Prix
05/03 - Gran Premio di Larciano
05/03 - Classica da Arrabida - Cylin'Portugal
09/03 - Istrian Spring Trophy
10/03 - International Tour of Rhodes
11/03 - Ronde van Drenthe
12/03 - Parigi-Troyes
12/03 - Dorpenomloop Rucphen
12/03 - Classica Aldeias do Xisto - Cylin'Portugal
15/03 - Nokere-Koerse
17/03 - Handzame Classic
18/03 - Classic Loire Atlantique
19/03 - Cholet - Pays de Loire
19/03 - La Popolarissima
20/03 - Tour de Normandie
23/03 - Set. Int. Coppi e Bartali
25/03 - Criterium International
28/03 - Driedaagse De Panne-Koksijde
31/03 - Triptyque Monts et Châteaux
31/03 - Route Adélie de Vitré
01/04 - Gran Premio Miguel Indurain
01/04 - Hel van het Mergelland
02/04 - Vuelta a La Rioja
02/04 - GP Adria Mobil
02/04 - La Roue Tourangelle
04/04 - Circuit de la Sarthe
05/04 - Grote Scheldeprijs
07/04 - Circuit des Ardennes International
08/04 - Trofeo Edil C
09/04 - Klasika de Amorebieta
09/04 - Giro dell'Appennino
11/04 - Paris - Camembert
12/04 - Tour du Loir et Cher E Provost
12/04 - Brabantse Pijl
13/04 - Grand Prix de Denain
15/04 - Tour du Finistère
17/04 - Tro-Bro Léon
17/04 - Tour of the Alps
18/04 - Tour of Croatia
19/04 - Cinturón a Mallorca
20/04 - Tour of Mersin
22/04 - Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary
22/04 - Arno Wallaard Memorial
23/04 - Visegrad 4 Bicycle Race - GP Slovakia
23/04 - International Cicle Classic
25/04 - Tour de Bretagne
28/04 - Himmerland Rundt
28/04 - Tour de Yorkshire
29/04 - Vuelta a Asturias
29/04 - GP Viborg
29/04 - Banjaluka Belgrade I
29/04 - Zuid Oost Drenthe Classic I
30/04 - Banjaluka Belgrade II
30/04 - Skive-Løbet
30/04 - Paris - Mantes-en-Yvelines
01/05 - Mem. Andrzej Trochanowski
01/05 - Circuit de Wallonie
01/05 - Belgian National Championships
02/05 - Memorial Romana Sieminskiego
03/05 - Rhône-Alpes Isère Tour
03/05 - Tour d'Azerbaïdjan
05/05 - Vuelta a la Com. de Madrid
05/05 - CCC Tour-Grody Piastowskie
05/05 - Five Rings of Moscow
05/05 - Cyprus National Championships
06/05 - Ronde van Overijssel
06/05 - Sundvolden GP
07/05 - G.P. Città di Lugano
07/05 - Flèche Ardennaise
07/05 - Circuito del Porto
07/05 - Ringerike Grand Prix
09/05 - Four Days of Dunkirk
11/05 - Tour of Ankara
12/05 - Azerbaijan National Championships
13/05 - Scandinavian Race Uppsala
14/05 - GP Industrie del Marmo
14/05 - Ronde Van Noord-Holland
14/05 - Grand Prix Criquielion
14/05 - Grand Prix Lviv
17/05 - Tour of Ukraine
17/05 - Tour of Norway
17/05 - Baltyk-Karkonosze Tour
19/05 - A Travers Les Hauts De France-Trophée ...
19/05 - Vuelta a Castilla y Leon
20/05 - New Energy Tour
20/05 - Tour of Albania
20/05 - Berner Rundfahrt
21/05 - German National Championships
21/05 - Grand Prix de la Somme
21/05 - An Post Rás
24/05 - Baloise Belgium Tour
24/05 - Tour des Fjords
24/05 - Flèche du Sud
25/05 - Gemenc Grand Prix
26/05 - Tour of Estonia
26/05 - Race Horizon Park
27/05 - Tour de Gironde
27/05 - Race Horizon Park 2
27/05 - GP de Plumelec-Morbihan
27/05 - Tour du Jura Cycliste
28/05 - Boucles de l'Aulne
28/05 - Race Horizon Park 3
29/05 - Uzbekistan National Championships
31/05 - Tour de Luxembourg
01/06 - Szlakiem Walk Majora Hubala
01/06 - Boucles de la Mayenne
02/06 - Nuovo Giro della Campania
02/06 - Shalosh Kalot
02/06 - GP Internacional Beiras e Serra da Estrela
02/06 - Hammer Sportzone Limburg
02/06 - Tour of Bihor - Bellotto
02/06 - Trofeo Alcide Degasperi
03/06 - Carrefour Market Heistse Pijl
04/06 - Mémorial Van Coningsloo
04/06 - Coppa della Pace
07/06 - Tour de Slovaquie
08/06 - Ronde de l'Oise
08/06 - Oberösterreichrundfahrt
08/06 - GP du Canton d'Argovie
09/06 - Slovenian National Championships
09/06 - Tour of Malopolska
10/06 - Dwars Door Vlaamse Ardennen
10/06 - Fyen Rundt - Tour of Fyen
11/06 - Ronde van Limburg
11/06 - Rund um Köln
11/06 - GP Horsens
14/06 - Ster ZLM Toer
15/06 - Le Tour de Savoie Mont Blanc
15/06 - Route du Sud
15/06 - Tour de Slovénie
16/06 - Finnish National Championships
16/06 - Tour de Serbia
17/06 - Israeli Championships
17/06 - Montenegro National Championships
17/06 - Dutch National Championships
17/06 - Grand Prix Doliny Baryczy XXVII Memoria...
18/06 - Italian National Championships
18/06 - Norvegian National Championships
18/06 - Ride Bruges (Bruges Cycling Classic)
18/06 - The 5 Interational Race Korona Kocich Gor
18/06 - Beaumont Trophy
20/06 - Ukraine National Championships
20/06 - Spanish National Championships
21/06 - Halle - Ingooigem
21/06 - Bulgaria National Championships
21/06 - Luxemburg National Championships
21/06 - Estonian Championships
21/06 - Polish Championships
21/06 - Swedish National Championships
21/06 - Latvian Championships
21/06 - Kazakh National Championships
22/06 - Slovakian National Championships
22/06 - Czech National Championships
22/06 - British National Championships
22/06 - Belarus National Championships
22/06 - Swiss National Championships
22/06 - Irish National Championships
22/06 - French National Championships
22/06 - Danish National Championships
23/06 - Serbian National Championships
23/06 - Austrian National Championships
23/06 - Lithuanian National Championships
23/06 - Portugese National Championships
23/06 - Romanian National Championships
23/06 - Russian National Championships
23/06 - Kosovo National Championships
23/06 - Hungarian National Championships
24/06 - Bosnia and Herzegovina National Champio...
24/06 - Greek National Championships
24/06 - Croatian National Championships
24/06 - Georgian National Championships
24/06 - Moldova National Championships
27/06 - Tour de Hongrie
27/06 - Trofeo Città di Brescia
28/06 - Wielertrofee Jong Maar Moedig
28/06 - Albania National Championships
28/06 - Course Cycliste de Solidarnosc
29/06 - Turkish National Championships
01/07 - Het Nieuwsblad Belofte
01/07 - Iceland National Championships
02/07 - KOGA Slag om Norg
02/07 - Tour of Austria
05/07 - Sibiu Cycling Tour
05/07 - Trophée Joaquim Agostinho
07/07 - Minsk Cup
07/07 - 86ste Grote Prijs Stad Sint-Niklaas
08/07 - Grote prijs Jean-Pierre Monseré
08/07 - Grand Prix Minsk
09/07 - Midden-Brabant Poort Omloop
09/07 - Velothon Wales
09/07 - Giro del Medio Brenta
15/07 - Malta National Championships
16/07 - Trofeo Matteotti
19/07 - Grand Prix Pino Cerami
22/07 - VOO-Tour de Wallonie
23/07 - GP de Pérenchies
25/07 - 60 Dookola Mazowsza
25/07 - Clásica de Ordizia
26/07 - Tour Alsace
29/07 - Kreiz Breizh Elites
29/07 - Andorra National Championships
30/07 - Rad am Ring
30/07 - GP Kranj
30/07 - Polynormande
31/07 - Circuit de Getxo
01/08 - Vuelta a Burgos
02/08 - European Championship
04/08 - Volta a Portugal
05/08 - Tour de Ribas
05/08 - Dwars door het Hageland
05/08 - Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race
06/08 - Odessa Grand Prix 1
06/08 - Antwerpse Havenpijl
08/08 - Tour de l'Ain
09/08 - Cycling Tour Of Szeklerland
10/08 - Arctic Race of Norway
10/08 - Czech Cycling Tour
12/08 - Memorial Henryka Lasaka
13/08 - Puchar Uzdrowisk Karpackich
15/08 - Tour du Limousin
18/08 - Veenendaal - Veenendaal
19/08 - Ministra Obrony Narodowej
20/08 - 2 Szlakiem Wielkich Jezior
20/08 - GP Jef Scherens
22/08 - Grand Prix des Marbriers
22/08 - GP Stad Zottegem
22/08 - Tour du Poitou-Charentes
23/08 - Druivenkoers - Overijse
24/08 - Baltic Chain Tour
25/08 - PRO Ötztaler 5500
26/08 - Ronde van Midden Nederland
26/08 - Omloop Mandel-Leie-Schelde Meulebeke
27/08 - Croatia-Slovenia
27/08 - Schaal Sels
30/08 - Okolo Jizních Cech
02/09 - Paris-Bruxelles
03/09 - Kernen Omloop Echt-Susteren
03/09 - International Cycling Tour of Bulgaria ...
03/09 - Tour of Britain
03/09 - Black Sea Cyling Tour 2017
03/09 - GP de Fourmies
07/09 - International Cycling Tour of Bulgaria ...
08/09 - East Bohemia Tour
09/09 - Tour du Jura
09/09 - De Kustpijl
10/09 - Tour du Doubs
10/09 - Velothon Stockholm
10/09 - Chrono Champenois
10/09 - Raiffeisen Grand Prix
10/09 - GP de Nogent-sur-Oise
11/09 - Grote Prijs Marcel Kint
12/09 - Tour of Denmark
13/09 - Coppa Agostoni
13/09 - GP de Wallonie
14/09 - Coppa Bernocchi
15/09 - Flemish Championship
16/09 - Memorial Marco Pantani
16/09 - Visegrad 4 Bicycle Race - GP Czech Repu...
16/09 - GP Impanis - Van Petegem
17/09 - Grand Prix d'Isbergues
17/09 - Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski
20/09 - Omloop Van Het Houtland
23/09 - Tour du Languedoc-Roussillon
24/09 - Duo Normand
24/09 - Gooikse Pijl
24/09 - Paris-Chauny
26/09 - Memorial Alfredo Martini
28/09 - Coppa Sabatini
30/09 - Omloop Eurometropool
30/09 - Giro dell'Emilia
30/09 - Törökbálint GP - Memorial Imre Riczu
01/10 - Tour de Vendée
01/10 - Gran Premio Bruno Beghelli
01/10 - Tour de l'Eurométropole
03/10 - Münsterland Giro
03/10 - Binche-Tournai-Binche
03/10 - Tre Valli Varesine
05/10 - Milano-Torino
05/10 - Paris-Bourges
05/10 - Giro del Piemonte
08/10 - Paris-Tours
11/10 - Famenne Ardenne Classic
14/10 - Ronde van Zeeland Seaports
15/10 - Chrono des Nations
15/10 - Memorial Rik Van Steenbergen
17/10 - Nationale Sluitingprijs
Africa Tour - 2017
America Tour - 2017
Asia Tour - 2017
Oceania Tour - 2017
Women Elite - 2017
Men's U23 - 2017
Men's Junior - 2017
Women's Junior - 2017
Other Events - 2017
French clubs Cup - 2017
Other main cycling sports
BMX Cycling
Cyclo-Cross
Mountain Bike
Track Cycling
Results of a sportsman / sportswoman
Teams
Cycling - Tour of Bihor - Bellotto - 2017 - Detailed results
Choice of a season :
2019
2018
2017
2016
Results 2017
Results by stage
Information
Prize list
Archives
Statistics
Results 2017
Wait ...
Results by stage
Stage 2b
Stage 1
Stage 2a
Stage 2b
Stage 3
Stage 3 - Oradea - Oradea - 161 km - 4 June 2017
Stage
General
Points
Mountain
Young Riders
Teams
Stage
1
Matteo Malucelli (ITA)
Androni Giocattoli - Sidermec
3:40:15
2
Mattia Marcelli (ITA)
0:00
3
Daniele Cazzola (ITA)
0:00
4
Charalampos Kastrantas (GRE)
0:00
5
Leonid Krasnov (RUS)
Tusnad
0:00
6
Davide Gabburo (ITA)
Zalf - Euromobil - Désirée - Fior
0:00
7
Dusan Kalaba (SCG)
Dare Viator Partizan
0:00
8
Florian Bissinger (GER)
WSA - Greenlife
0:00
9
Alexander Alexiev (BUL)
0:00
10
Ahmet Örken (TÜR)
Torku Seker Spor
0:00
11
Konstyantyn Ashurov (UKR)
0:00
12
Leonardo Moggio (ITA)
0:00
13
Zisis Soulios (GRE)
0:00
14
Jan Stöhr (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
0:00
15
Daniel Moricz (HUN)
0:00
16
Marius-Cristian Petrache (ROM)
0:00
17
Georgios Bouglas (GRE)
0:00
18
Dimitrije Zarkovic Dolai (SCG)
0:00
19
Facundo Gabriel Lezica (ARG)
0:00
20
Pavel Gruber (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
0:00
21
Timon Loderer (GER)
0:00
22
Luca Chirico (ITA)
Torku Seker Spor
0:00
23
Daniel Favaro (ITA)
0:00
24
Barnabás Peák (HUN)
0:00
25
Vasilios Tsopouroglou (GRE)
0:00
26
Stefano Coli (ITA)
0:00
27
Viktor Filutás (HUN)
0:00
28
Csaba Pályi (HUN)
0:00
29
Pavel Stöhr (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
0:00
30
Ádám Pápai (HUN)
0:00
31
Giovanni Guglielmi (ITA)
0:00
32
Markus Kopfauf (AUT)
WSA - Greenlife
0:00
33
Daniel Crista (ROM)
Copenhagen
0:00
34
Attila László (HUN)
0:00
35
Kiriakos Papastamatakis (GRE)
0:00
36
Stefan Kolb (AUT)
WSA - Greenlife
0:00
37
Dmitriy Ponkratov (UZB)
0:00
38
Andrei Vrabii (MDA)
0:00
39
Enrico Anselmi (ITA)
0:00
40
Felix Barker (GBR)
0:00
41
Ferenc Szöllösi (HUN)
0:00
42
Rodolfo Andrés Torres Agudelo (COL)
Androni Giocattoli - Sidermec
0:00
43
Cristian Raileanu (MDA)
Wilier - Selle Italia
0:00
44
Martin Mahdar (SVK)
Dukla Banská Bystrica
0:00
45
Matteo Spreafico (ITA)
Androni Giocattoli - Sidermec
0:00
46
Giovanni Campagnolo (ITA)
0:00
47
Iván Ramiro Sosa Cuervo (COL)
Androni Giocattoli - Sidermec
0:00
48
Martin Hebík (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
0:00
49
Mattia Frapporti (ITA)
Androni Giocattoli - Sidermec
0:00
50
Panagiotis Christopoulos (GRE)
0:00
51
Zsolt Istlstekker (HUN)
0:00
52
Andrei Cosmin Bidilici (ROM)
0:00
53
Mihail Mihailov (BUL)
0:00
54
Martin Boubal (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
0:00
55
Mattia Melloni (ITA)
0:00
56
Jakub Bittner (CZE)
0:00
57
Yegor Dementyev (UKR)
ISD - Jorbi
0:00
58
Ivan Azhi (BUL)
0:00
59
Stanimir Cholakov (BUL)
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
0:00
60
Ioannis Kiriakidis (GRE)
0:00
61
István Gábor Molnar (HUN)
0:00
62
Aleksandar Roman (SCG)
0:00
63
André Rodrigues Carvalho (POR)
0:00
64
Davide Leone (ITA)
0:00
65
Jozef Palcak (SVK)
Dukla Banská Bystrica
0:00
66
Nazim Bakirci (TÜR)
Torku Seker Spor
0:00
67
Roberto Burbi (ITA)
0:00
68
Antonio Barac (CRO)
0:00
69
Mirco Pieroni (ITA)
0:00
70
Ivan Muhtarov (BUL)
0:00
71
Andrei Sobennicov (MDA)
0:00
72
Ivan Balykin (RUS)
Torku Seker Spor
0:00
73
Muhammet Atalay (TÜR)
Torku Seker Spor
0:00
74
Kevin Rivera Serrano (CRC)
0:00
75
Rubén Gabriel Ramos (ARG)
Tusnad
0:00
76
Giacomo Grechi (ITA)
0:00
77
Nebojsa Jovanovic (SCG)
Dare Viator Partizan
0:00
78
Alessandro Pessot (ITA)
0:00
79
Hugo Angel Velázquez (ARG)
Tusnad
0:00
80
Sam Brand (GBR)
0:00
81
Marko Danilovic (SCG)
0:00
82
Volodymyr Dzhus (UKR)
ISD - Jorbi
0:00
83
Michail Kortsidakis (GRE)
0:00
84
Roman Seliversov (UKR)
0:00
85
Armando Giomi (ITA)
0:00
86
Sante Forlini (ITA)
0:00
87
Emil Dima (ROM)
0:00
88
David Puskas (HUN)
0:00
89
Roland Minkó (HUN)
0:00
90
Lukas Papula (CZE)
0:00
91
Nicolò Brescianini (ITA)
0:00
92
Rostyslav Zhukovskyy (UKR)
ISD - Jorbi
0:00
93
Stefan Stefanovic (SCG)
0:00
94
Aggelos Fragkoulis (GRE)
0:00
95
Yordan Andreev (BUL)
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
0:17
96
Ognjen Ilic (SCG)
Dare Viator Partizan
0:17
97
Ioannis Iliadis (GRE)
0:17
98
Borut Ramsak (SLO)
0:20
99
Brais Dacal (SPA)
0:20
100
Georgios Kotsionis (GRE)
0:22
101
Srecko Djolic (SCG)
0:22
102
Ondrej Fierla (CZE)
0:22
103
Róbert Málik (SVK)
CK Pribram - Fany Gastro
0:24
104
Emanuel Mini (ARG)
0:30
105
Jodok Salzmann (AUT)
WSA - Greenlife
0:33
106
Petar Chavdrov (BUL)
0:36
107
Feritcan Samli (TÜR)
Torku Seker Spor
1:36
108
Samuel Oros (SVK)
Dukla Banská Bystrica
3:16
109
Bendegúz Bence Bernárd (HUN)
3:17
110
Alex Buttazzoni (ITA)
3:37
111
Plamen Dimov (BUL)
6:13
112
Mattia Bais (ITA)
6:13
113
Dan-Mihai Babaita (ROM)
10:06
114
Bence Loki (HUN)
10:06
115
Lorenzo Scipione (ITA)
10:06
116
Valentin Plesea (ROM)
10:06
117
Kristian Zimany (SVK)
Dukla Banská Bystrica
10:06
118
Martin Vlcák (SVK)
Dukla Banská Bystrica
10:06
119
Halil Ibrahim Dilek (TÜR)
Torku Seker Spor
10:06
120
Michele Sospetti (ITA)
13:55
121
Onur Tatas (BUL)
13:55
122
Anton Moruga (UKR)
13:55
123
Roland Horvat (ROM)
13:55
124
Peter Laszlo (ROM)
Tusnad
13:55
125
Zorán Zsivity (HUN)
13:55
126
Petr Pokorný (CZE)
13:55
127
Leonard Barbu (ROM)
16:25
128
Milan Dragojevic (SCG)
16:25
129
Adrián Foltan (SVK)
Dukla Banská Bystrica
16:25
130
András Szentpéteri (HUN)
16:25
131
Barna Hajdu (HUN)
16:25
132
Illya Klepikov (UKR)
ISD - Jorbi
16:25
133
Nikolai Genov (BUL)
16:28
DNF
Nikolaos Zegklis (GRE)
-
DNF
Antonin Lant (CZE)
-
DNF
Csaba Bartha (ROM)
Tusnad
-
DNS
Ulugbek Saidov (UZB)
-
General
1
Rodolfo Andrés Torres Agudelo (COL)
Androni Giocattoli - Sidermec
10:31:35
2
Luca Chirico (ITA)
Torku Seker Spor
0:27
3
Iván Ramiro Sosa Cuervo (COL)
Androni Giocattoli - Sidermec
0:35
4
Cristian Raileanu (MDA)
Wilier - Selle Italia
0:47
5
Enrico Anselmi (ITA)
1:22
6
Florian Bissinger (GER)
WSA - Greenlife
1:23
7
Leonardo Moggio (ITA)
1:25
8
Alexander Alexiev (BUL)
1:27
9
Davide Gabburo (ITA)
Zalf - Euromobil - Désirée - Fior
1:27
10
Felix Barker (GBR)
1:29
11
Mattia Melloni (ITA)
1:29
12
Barnabás Peák (HUN)
1:35
13
Kevin Rivera Serrano (CRC)
2:30
14
Marko Danilovic (SCG)
2:32
15
Konstyantyn Ashurov (UKR)
2:36
16
Martin Hebík (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
2:43
17
Yegor Dementyev (UKR)
ISD - Jorbi
2:47
18
Matteo Spreafico (ITA)
Androni Giocattoli - Sidermec
2:49
19
Sam Brand (GBR)
3:01
20
Viktor Filutás (HUN)
3:04
21
Jan Stöhr (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
3:04
22
Antonio Barac (CRO)
3:14
23
Charalampos Kastrantas (GRE)
3:29
24
Jozef Palcak (SVK)
Dukla Banská Bystrica
3:42
25
Martin Mahdar (SVK)
Dukla Banská Bystrica
4:03
26
Pavel Stöhr (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
4:04
27
Ioannis Kiriakidis (GRE)
4:05
28
Nebojsa Jovanovic (SCG)
Dare Viator Partizan
4:06
29
Rubén Gabriel Ramos (ARG)
Tusnad
4:14
30
Panagiotis Christopoulos (GRE)
4:20
31
André Rodrigues Carvalho (POR)
4:28
32
Davide Leone (ITA)
4:37
33
Borut Ramsak (SLO)
4:41
34
Ivan Azhi (BUL)
4:43
35
Timon Loderer (GER)
4:47
36
Ondrej Fierla (CZE)
5:14
37
Csaba Pályi (HUN)
5:47
38
David Puskas (HUN)
5:59
39
Nazim Bakirci (TÜR)
Torku Seker Spor
6:22
40
Giovanni Campagnolo (ITA)
6:27
41
Daniel Moricz (HUN)
6:31
42
Muhammet Atalay (TÜR)
Torku Seker Spor
7:01
43
Martin Boubal (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
7:16
44
Roberto Burbi (ITA)
7:18
45
Stefano Coli (ITA)
7:24
46
Andrei Cosmin Bidilici (ROM)
7:35
47
Giacomo Grechi (ITA)
7:42
48
Facundo Gabriel Lezica (ARG)
7:43
49
Sante Forlini (ITA)
8:10
50
István Gábor Molnar (HUN)
8:50
51
Michail Kortsidakis (GRE)
8:51
52
Róbert Málik (SVK)
CK Pribram - Fany Gastro
9:25
53
Stanimir Cholakov (BUL)
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
9:27
54
Volodymyr Dzhus (UKR)
ISD - Jorbi
9:31
55
Jakub Bittner (CZE)
10:00
56
Mattia Frapporti (ITA)
Androni Giocattoli - Sidermec
10:08
57
Jodok Salzmann (AUT)
WSA - Greenlife
10:10
58
Mihail Mihailov (BUL)
11:34
59
Alessandro Pessot (ITA)
11:56
60
Hugo Angel Velázquez (ARG)
Tusnad
12:34
61
Matteo Malucelli (ITA)
Androni Giocattoli - Sidermec
12:38
62
Ivan Balykin (RUS)
Torku Seker Spor
12:50
63
Daniel Crista (ROM)
Copenhagen
12:57
64
Srecko Djolic (SCG)
12:58
65
Bendegúz Bence Bernárd (HUN)
13:05
66
Aleksandar Roman (SCG)
13:06
67
Stefan Kolb (AUT)
WSA - Greenlife
13:07
68
Stefan Stefanovic (SCG)
13:08
69
Giovanni Guglielmi (ITA)
13:12
70
Mattia Marcelli (ITA)
13:22
71
Yordan Andreev (BUL)
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
13:42
72
Nicolò Brescianini (ITA)
14:40
73
Dusan Kalaba (SCG)
Dare Viator Partizan
14:53
74
Markus Kopfauf (AUT)
WSA - Greenlife
15:58
75
Mattia Bais (ITA)
18:18
76
Alex Buttazzoni (ITA)
18:34
77
Pavel Gruber (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
19:29
78
Emanuel Mini (ARG)
20:54
79
Attila László (HUN)
21:56
80
Ferenc Szöllösi (HUN)
22:26
81
Martin Vlcák (SVK)
Dukla Banská Bystrica
23:29
82
Rostyslav Zhukovskyy (UKR)
ISD - Jorbi
23:43
83
Ioannis Iliadis (GRE)
23:46
84
Andrei Vrabii (MDA)
24:21
85
Aggelos Fragkoulis (GRE)
24:31
86
Daniele Cazzola (ITA)
25:28
87
Georgios Bouglas (GRE)
25:37
88
Kiriakos Papastamatakis (GRE)
25:45
89
Vasilios Tsopouroglou (GRE)
25:47
90
Emil Dima (ROM)
25:53
91
Dmitriy Ponkratov (UZB)
26:32
92
Georgios Kotsionis (GRE)
27:04
93
Ognjen Ilic (SCG)
Dare Viator Partizan
27:08
94
Samuel Oros (SVK)
Dukla Banská Bystrica
28:53
95
Brais Dacal (SPA)
29:03
96
Ivan Muhtarov (BUL)
29:36
97
Roland Minkó (HUN)
29:38
98
Mirco Pieroni (ITA)
30:03
99
Zisis Soulios (GRE)
30:06
100
Bence Loki (HUN)
30:07
101
Andrei Sobennicov (MDA)
30:11
102
Armando Giomi (ITA)
30:24
103
Marius-Cristian Petrache (ROM)
30:26
104
Feritcan Samli (TÜR)
Torku Seker Spor
31:38
105
Lukas Papula (CZE)
33:02
106
Plamen Dimov (BUL)
33:18
107
András Szentpéteri (HUN)
35:31
108
Lorenzo Scipione (ITA)
35:42
109
Daniel Favaro (ITA)
36:09
110
Michele Sospetti (ITA)
36:24
111
Ádám Pápai (HUN)
36:29
112
Roman Seliversov (UKR)
36:43
113
Ahmet Örken (TÜR)
Torku Seker Spor
36:47
114
Dimitrije Zarkovic Dolai (SCG)
37:31
115
Dan-Mihai Babaita (ROM)
40:34
116
Petar Chavdrov (BUL)
41:50
117
Anton Moruga (UKR)
43:57
118
Roland Horvat (ROM)
44:10
119
Leonid Krasnov (RUS)
Tusnad
49:44
120
Milan Dragojevic (SCG)
51:32
121
Zsolt Istlstekker (HUN)
54:30
122
Valentin Plesea (ROM)
59:14
123
Onur Tatas (BUL)
1:02:41
124
Kristian Zimany (SVK)
Dukla Banská Bystrica
1:04:47
125
Nikolai Genov (BUL)
1:05:18
126
Halil Ibrahim Dilek (TÜR)
Torku Seker Spor
1:05:44
127
Barna Hajdu (HUN)
1:06:28
128
Peter Laszlo (ROM)
Tusnad
1:06:50
129
Zorán Zsivity (HUN)
1:10:41
130
Illya Klepikov (UKR)
ISD - Jorbi
1:11:46
131
Petr Pokorný (CZE)
1:12:53
132
Leonard Barbu (ROM)
1:15:10
133
Adrián Foltan (SVK)
Dukla Banská Bystrica
1:16:53
Points
1
Matteo Malucelli (ITA)
Androni Giocattoli - Sidermec
40
2
Charalampos Kastrantas (GRE)
30
3
Mattia Marcelli (ITA)
22
4
Davide Gabburo (ITA)
Zalf - Euromobil - Désirée - Fior
21
5
Rodolfo Andrés Torres Agudelo (COL)
Androni Giocattoli - Sidermec
20
6
Luca Chirico (ITA)
Torku Seker Spor
17
7
Daniele Cazzola (ITA)
15
8
Iván Ramiro Sosa Cuervo (COL)
Androni Giocattoli - Sidermec
15
9
Ivan Balykin (RUS)
Torku Seker Spor
15
10
Jan Stöhr (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
13
11
Cristian Raileanu (MDA)
Wilier - Selle Italia
13
12
Leonid Krasnov (RUS)
Tusnad
11
13
Enrico Anselmi (ITA)
11
14
Hugo Angel Velázquez (ARG)
Tusnad
11
15
Florian Bissinger (GER)
WSA - Greenlife
10
16
Rubén Gabriel Ramos (ARG)
Tusnad
9
17
Dusan Kalaba (SCG)
Dare Viator Partizan
7
18
Leonardo Moggio (ITA)
7
19
Giovanni Guglielmi (ITA)
7
20
Alexander Alexiev (BUL)
4
21
Mattia Melloni (ITA)
3
22
Ahmet Örken (TÜR)
Torku Seker Spor
1
23
Yegor Dementyev (UKR)
ISD - Jorbi
1
Mountain
1
Martin Boubal (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
27
2
Mattia Bais (ITA)
17
3
Rodolfo Andrés Torres Agudelo (COL)
Androni Giocattoli - Sidermec
15
4
Daniel Crista (ROM)
Copenhagen
11
5
Luca Chirico (ITA)
Torku Seker Spor
10
6
Iván Ramiro Sosa Cuervo (COL)
Androni Giocattoli - Sidermec
8
7
Cristian Raileanu (MDA)
Wilier - Selle Italia
6
8
Borut Ramsak (SLO)
5
9
Srecko Djolic (SCG)
4
10
Enrico Anselmi (ITA)
4
11
Nicolò Brescianini (ITA)
2
Young Riders
1
Iván Ramiro Sosa Cuervo (COL)
Androni Giocattoli - Sidermec
10:32:10
2
Mattia Melloni (ITA)
0:54
3
Barnabás Peák (HUN)
1:00
4
Kevin Rivera Serrano (CRC)
1:55
5
Konstyantyn Ashurov (UKR)
2:01
6
Viktor Filutás (HUN)
2:29
7
Antonio Barac (CRO)
2:39
8
Ioannis Kiriakidis (GRE)
3:30
9
Panagiotis Christopoulos (GRE)
3:45
10
André Rodrigues Carvalho (POR)
3:53
11
Davide Leone (ITA)
4:02
12
Ivan Azhi (BUL)
4:08
13
Daniel Moricz (HUN)
5:56
14
Roberto Burbi (ITA)
6:43
15
Giacomo Grechi (ITA)
7:07
16
Jodok Salzmann (AUT)
WSA - Greenlife
9:35
17
Mihail Mihailov (BUL)
10:59
18
Alessandro Pessot (ITA)
11:21
19
Aleksandar Roman (SCG)
12:31
20
Stefan Kolb (AUT)
WSA - Greenlife
12:32
21
Giovanni Guglielmi (ITA)
12:37
22
Nicolò Brescianini (ITA)
14:05
23
Dusan Kalaba (SCG)
Dare Viator Partizan
14:18
24
Markus Kopfauf (AUT)
WSA - Greenlife
15:23
25
Mattia Bais (ITA)
17:43
26
Pavel Gruber (CZE)
CK Pribram - Fany Gastro
18:54
27
Attila László (HUN)
21:21
28
Ferenc Szöllösi (HUN)
21:51
29
Martin Vlcák (SVK)
Dukla Banská Bystrica
22:54
30
Aggelos Fragkoulis (GRE)
23:56
31
Emil Dima (ROM)
25:18
32
Dmitriy Ponkratov (UZB)
25:57
33
Ognjen Ilic (SCG)
Dare Viator Partizan
26:33
34
Samuel Oros (SVK)
Dukla Banská Bystrica
28:18
35
Ivan Muhtarov (BUL)
29:01
36
Roland Minkó (HUN)
29:03
37
Zisis Soulios (GRE)
29:31
38
Armando Giomi (ITA)
29:49
39
Lukas Papula (CZE)
32:27
40
András Szentpéteri (HUN)
34:56
41
Lorenzo Scipione (ITA)
35:07
42
Daniel Favaro (ITA)
35:34
43
Ádám Pápai (HUN)
35:54
44
Roman Seliversov (UKR)
36:08
45
Dimitrije Zarkovic Dolai (SCG)
36:56
46
Dan-Mihai Babaita (ROM)
39:59
47
Petar Chavdrov (BUL)
41:15
48
Anton Moruga (UKR)
43:22
49
Roland Horvat (ROM)
43:35
50
Milan Dragojevic (SCG)
50:57
51
Zsolt Istlstekker (HUN)
53:55
52
Onur Tatas (BUL)
1:02:06
53
Kristian Zimany (SVK)
Dukla Banská Bystrica
1:04:12
54
Nikolai Genov (BUL)
1:04:43
55
Halil Ibrahim Dilek (TÜR)
Torku Seker Spor
1:05:09
56
Peter Laszlo (ROM)
Tusnad
1:06:15
57
Petr Pokorný (CZE)
1:12:18
58
Leonard Barbu (ROM)
1:14:35
59
Adrián Foltan (SVK)
Dukla Banská Bystrica
1:16:18
Teams
1
Androni Giocattoli
31:37:09
2
Big Hunter Beltrami Seanese
2:58
3
CK Pribram - Fany Gastro
7:22
Statistics
Wait ...
Archives
Tour of Bihor - Bellotto - Archives
2016 - Tour of Bihor - Bellotto
2017 - Tour of Bihor - Bellotto
2018 - Tour of Bihor - Bellotto
2019 - Cycling Tour of Bihor - Bellotto
Prize list
Wait ...
Information
Tour of Bihor - Bellotto - Information
General Informations
Location :
Romania
First edition :
2016
Editions :
4 (including 2019)
Official name :
Turul Ciclist al Buhorului
Wikipedia link :
https://en.wikipedia.org/wiki/Tour_of_Bihor
Official website :
http://tourofbihor.ro/
First winner :
Egan Arley Bernal Gomez
Most wins :
Iván Ramiro Sosa Cuervo
,
Rodolfo Andrés Torres Agudelo
,
Daniel Felipe Muñoz Giraldo
,
Egan Arley Bernal Gomez
(1)
Most recent winner :
Daniel Felipe Muñoz Giraldo
© Copyright Info Média Conseil 2007-2023 - All rights reserved