All sports Site

Menu
Cycling - Les Boucles du Sud Ardèche - 2009 - Detailed results

Cycling - Les Boucles du Sud Ardèche - 2009 - Detailed results

Choice of a season :

France

Results 2009

Les Boucles du Sud Ardèche 2009

FranceFrance - 21 February 2009


Les Boucles du Sud Ardeche - 21 February 2009


1FRAFrederic Bichot (FRA)Agritubel3.57.12 (39.76 km/h)
2FRANicolas Jalabert (FRA)Agritubels.t.
3FRAYann Huguet (FRA)Agritubels.t.
4FRAAnthony Ravard (FRA)Agritubels.t.
5FRARomain Feillu (FRA)Agritubels.t.
6DENMartin Pedersen (DEN)Capinordic0.43
7FRARémi Cusin (FRA)Agritubel0.55
8FRAChristophe Laurent (FRA)Agritubels.t.
9FRAWilfried Exertier (FRA)VC Lyon Vaulx En Velin1.18
10FRAJulien Bérard (FRA)Chambéry Cyclisme Formation4.05
11BELSteven Caethoven (BEL)Agritubels.t.
12FRAJérémie Derangere (FRA)Sco Dijon - Team Lapierres.t.
13FRAJérôme Mainard (FRA)Cr4 Chemins/roannes.t.
14FRAJean-Lou Païni (FRA)VC Lyon Vaulx En Velins.t.
15FRAMathieu Teychenne-Coutet (FRA)Chambéry Cyclisme Formations.t.
16ITAAmerico Novembrini (ITA)Nazionale Elettronica - New Slot - Hadimecs.t.
17ESTSander Massing (EST)CC Etupes Le Doubs5.20
18FRALaurent Denonfoux (FRA)Cr4 Chemins/roanne6.14
19LATHerberts Pudans (LAT)Charvieu-Chavagneux Isère Cyclismes.t.
20FRAThibaut Pinot (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
21SWEFrederik Ericsson (SWE)Capinordics.t.
22FRASebastien Ivars (FRA)Charvieu-Chavagneux Isère Cyclismes.t.
23LUXBen Gastauer (LUX)Chambéry Cyclisme Formations.t.
24DENNiki Ostergaard-Nielsen (DEN)Capinordic7.13
25DENRasmus Poulsen Guldhammer (DEN)Capinordics.t.
26SWEFredrik Johansson (SWE)Continental Cycling Team Differdanges.t.
27GERAndreas Henig (GER)Atlas - Romer's Hausbäckerei7.28
28DENMorten Knudsen (DEN)Continental Cycling Team Differdanges.t.
29SWEHakan Nilsson (SWE)Continental Cycling Team Differdange7.33
30FRASébastien Harbonnier (FRA)Continental Cycling Team Differdanges.t.
31FRASébastien Gredy (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
32FRAThomas Bouteille (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
33SWIYves Mercier (SWI)Sco Dijon - Team Lapierres.t.
34FRAAurélien Stehly (FRA)Cr4 Chemins/roannes.t.
35FRAJulien Liponne (FRA)UC Aubenass.t.
36FRANicolas Bazin (FRA)Continental Cycling Team Differdanges.t.
37DENJonas Aaen Jørgensen (DEN)Capinordics.t.
38ESTAlo Jakin (EST)Charvieu-Chavagneux Isère Cyclismes.t.
39FRAPierre Bourlot (FRA)VC Lyon Vaulx En Velin8.07
40FRAJulien Fourrier (FRA)Sco Dijon - Team Lapierres.t.
41GERDavid Rösch (GER)Atlas - Romer's Hausbäckereis.t.
42FRAMarc Flavien (FRA)EC Saint-Etienne Loires.t.
43GERFrank Dressler Lehnhof (GER)Continental Cycling Team Differdanges.t.
44FRACyril Fernandez Perez (FRA)EC Saint-Etienne Loires.t.
45FRANicolas Baldo (FRA)Continental Cycling Team Differdanges.t.
46GERNico Schneider (GER)Atlas - Romer's Hausbäckereis.t.
47FRANicolas Prin (FRA)EC Saint-Etienne Loires.t.
48FRAJulien Saussac (FRA)UC Aubenass.t.
49FRAJean-Christophe Péraud (FRA)Creusot Cyclismes.t.
50FRASylvain Georges (FRA)Creusot Cyclismes.t.
51FRANicolas Bonnet (FRA)VC Lyon Vaulx En Velin10.44
52FRANicolas Queyranne (FRA)Chambéry Cyclisme Formation10.48
53SWIMichael Baer (SWI)Nazionale Elettronica - New Slot - Hadimecs.t.
54SWIFabian Wolf (SWI)Atlas - Romer's Hausbäckereis.t.
55DENTroels Rønning Vinther (DEN)Capinordics.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved