All sports Site

Menu
 

Tennis - Ostrava - 2021 - Detailed results

Choice of a season :

Czech Republic

Full results

Ostrava 2021

Czech RepublicCzech Republic - 20 September 2021 - 26 September 2021 - Indoor


Final

26th Sep - 14h40Anett Kontaveitdef.Maria Sakkari6-2 7-5


Semi-Finals

25th Sep - 14h10Maria Sakkaridef.Iga Swiatek6-4 7-5
25th Sep - 16h20Anett Kontaveitdef.Petra Kvitova6-0 6-4


Quarter-Finals

24th Sep - 14h10Maria Sakkaridef.Tereza Martincova7-5 6-3
24th Sep - 16h05Iga Swiatekdef.Elena Rybakina7-6 6-2
24th Sep - 18h10Petra Kvitovadef.Jil Belen Teichmann6-4 6-4
24th Sep - 20h05Anett Kontaveitdef.Belinda Bencic6-4 6-3


Round of 16

22th Sep - 16h10Iga Swiatekdef.Yulia Putintseva6-4 6-4
Elena Rybakinadef.Magda Linette6-3 2-6 6-1
23th Sep - 14h05Maria Sakkaridef.Jelena Ostapenko6-4 6-2
23th Sep - 15h45Tereza Martincovadef.Anastasia Pavlyuchenkova7-6 7-6
22th Sep - 20h30Anett Kontaveitdef.Paula Badosa Gibert6-3 6-4
23th Sep - 18h20Belinda Bencicdef.Sara Sorribes Tormo6-2 6-3
23th Sep - 20h10Jil Belen Teichmanndef.Alison Riske-Amritraj6-3 1-6 6-4
22th Sep - 18h10Petra Kvitovadef.Anastasia Potapova6-1 6-7 6-3


Round of 32

Iga Swiatek Bye
21th Sep - 12h10Yulia Putintsevadef.Shuai Zhang5-7 7-6 6-4
20th Sep - 19h55Magda Linettedef.Océane Dodin6-2 7-6
21th Sep - 22h40Elena Rybakinadef.Veronika Kudermetova6-1 6-3
Maria Sakkari Bye
22th Sep - 14h40Jelena Ostapenkodef.Anna Blinkova6-4 6-0
21th Sep - 17h45Tereza Martincovadef.Katerina Siniaková5-7 6-4 7-6
21th Sep - 15h50Anastasia Pavlyuchenkovadef.Ana Konjuh7-6 6-1
20th Sep - 14h10Paula Badosa Gibertdef.Varvara Gracheva6-2 6-2
20th Sep - 18h05Anett Kontaveitdef.Sorana Cirstea6-4 6-4
20th Sep - 12h10Sara Sorribes Tormodef.Anastasia Zakharova6-3 6-3
Belinda Bencic Bye
21th Sep - 21h10Jil Belen Teichmanndef.Angelique Kerber6-2 6-3
22th Sep - 12h00Alison Riske-Amritrajdef.Fiona Ferro6-4 1-6 6-4
20th Sep - 15h40Anastasia Potapovadef.Caroline Garcia6-2 7-6
Petra Kvitova Bye


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

19th Sep - 11h00Anastasia Potapovadef.Ekaterina Alexandrova7-5 3-1 ab.
19th Sep - 11h00Anastasia Zakharovadef.Astra Sharma6-4 6-3
19th Sep - 12h30Ana Konjuhdef.Bernarda Pera7-6 6-3
19th Sep - 12h30Fiona Ferrodef.Anna Blinkova6-1 6-1
19th Sep - 14h15Océane Dodindef.Varvara Gracheva6-7 6-1 6-4
19th Sep - 14h35Magda Linettedef.Katarzyna Kawa6-1 6-2


Qualifications - First Round

18th Sep - 10h00Astra Sharmadef.Antonia Ruzic6-4 6-1
18th Sep - 10h00Anastasia Zakharovadef.Rebecca Peterson7-6 2-6 6-2
18th Sep - 11h30Ekaterina Alexandrovadef.Julia Lohoff-Wachaczyk6-0 6-4
18th Sep - 11h30Anastasia Potapovadef.Stefanie Vögele3-6 6-2 6-2
18th Sep - 13h00Ana Konjuhdef.Radka Zelnickova6-4 6-1
18th Sep - 13h00Fiona Ferrodef.Oksana Kalashnikova3-6 7-6 6-1
18th Sep - 15h15Bernarda Peradef.Katarzyna Piter6-0 6-1
18th Sep - 15h45Anna Blinkovadef.Rosalie Van der Hoek6-0 6-2
18th Sep - 16h45Magda Linettedef.Rutuja Bhosale6-0 6-1
18th Sep - 17h05Katarzyna Kawadef.Misaki Doi6-2 6-4
18th Sep - 18h25Varvara Grachevadef.Anna Danilina7-6 6-4
18th Sep - 18h30Océane Dodindef.Anna-Lena Friedsam7-6 7-6

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2022 - All rights reserved